5 ročné dieťa a počítač. Koľko času pri ňom môže stráviť?

lenka618
3. okt 2009

Ahojte, môj 5 ročný synček (zatiaľ jedináčik) miluje počítač. Chyba bola, že sme ho pustili k PC keď mal asi 3,5 roka, to hral len také jednoduché hry. Potom dostal k vianociam (nie od nás, ja by som to ani nekúpila) jednu, pre neho super, PC hru a od vtedy by za ním sedel stále. No a samozrejme tu začalo naše obmedzovanie. Ustúpila som na 1 hodinu denne, ale myslím, že aj to je moc. Je aj trochu problém donutiť ho, aby prestal, ale nakoniec po niekoľkých napomenutiach prestane. Hrá hlavne preteky na autíčkach, ale vie si pustiť aj superhry na internete - sám - a tam si vyberá také jednoduchšie hry. (máme to pod kontrolou, čo si vyberá, aby nenarazil na niečo neslušné). Tiež sa sám naučil surfovať na nete, trochu číta, tak nemá problém, na youtube si pozerá rozprávkové spoty, tie si vyberá sám. Tým chcem povedať, že sa PC naučil celkom slušne ovládať, čo je aj dobre, kôli tomu, že v škole to bude potrebovať. Čiže, na jednej strane som rada, že to vie, ale na druhej strane som si všimla, že sa mu už nechce hrať s hračkami. Vydrží len niekoľko minúť, max. hodinu, ale potom už len dranká počítač, keď použijem rázne nie, je smutný a nešťastný. Snažíme sa s ním hrávať, čítať si, kresliť, ale nie vždy máme na to čas a vtedy je znudený a keď mu nedovolíme PC, tak chce pozerať telku, či DVD. Som z toho nešťastná, lebo všade počúvam, že dnešné deti vychováva telka, či PC, nikdy sa mi to nepáčilo a na tekéto dieťa sa zmenil môj syn. A zrejme je to moja a manželova chyba. Preto sa chcem spýtať, koľko času by mal pri ňom stráviť, aby sa nestal závislý?

karotky
3. okt 2009

Neměla by to být každodenní rutina.My PC zapínáme pouze v synově nepřítomnosti a zatím ho PC nezajímá.Zatím plynule nemluví,neumí psát,číst......................až se to naučí,nebudu vidět problém v tom,ho k PC občas pustit.Ale dřív,než půjde do školy určitě ne. 😉

lenka618
autor
3. okt 2009

Ďakujem za odpoveď, ale my už sme chybu spravili. On už naučený je. Teraz už len ako to urobiť, aby to neprešlo do závislosti. A aby som ho nezostresovala zákazmi.

karotky
3. okt 2009

Tak mu zkus nabídnout lepší zábavu. 😉
U nás zákazy taky moc nepomáhají a tak lákám na něco "lepšího".

kasami
3. okt 2009

Lenka, nas maly tiez kym nechodil na sporty a nemal si kazdy den kde vybit energiu tak chcel sediet pri pc
ale my sme to troska ustrazili, ak je vonku skaredo, a nic ine sa mu nechce, moze sa hrat na pc alebo pozerat rozpravky na youtobe, ale aj je pekne tak sup sup von ...
dokonca sme mu kupili na 5. narodky Wii a rad sa s tym hra, ale napr. mesiac to nebolo vobec zapnute (vybili sa nam baterky) a pc sa hral minuly tyzden myslim raz a pred tym asi dva tri tyzdne nic ...
to Wii sa mi celkom pozdavalo, lebo su k tomu vselijake ovladace, tenisova raketa, volant, golfova palica, a chceme mu kupit pod stromcek taku podlozku aj na tom moze aj cvicit, lyzovat, robit karate, behat, snowboardovat ... tak sa mi to celkom paci, lebo tam musi simulovat realne pohyb a snimac ho prenesie do hry. Aktivne sa pri tom zabava a hybe.
Neviem ci som ti pomohla, ale nam jednoznacne pomohlo sportovnie, travenie vela casu vonku mimo domu a na pc si ani nespomenie (inak tiez ma v izbe vlastne)

lenka618
autor
3. okt 2009

Ahoj Kasami.
Ďakujem za tip. Len mi presne vysvetli čo to je ten Wii. Inak sa mi to celkom pozdáva.
My chodíme vonku tak často ako sa len dá. Bývame v paneláku, takže vždy, keď je pekne. Problém je aj v tom, že sme s mužom dosť pracovne vyťažený a voľného času máme málo. A vtedy treba aj upratať, navariť. A to nie som nejaká upratovacia maniačka, ale občas to fakt treba 😀 . Práve vtedy chce ísť synček na PC, nezahrá sa v izbe, kým sa my venujeme povinnostiam. ☹
Poraď mi nejaký link, kde by som ten Wii našla. Ďakujem.

kasami
3. okt 2009

Lenka skus pozriet na
http://www.youtube.com/results?search_query=wii...
je tu vela roznych videii, aj ked si das vyhladat iba wii tak ti tam da na vyber rozne kategorie, tak skus pozriet aj ine
ja viem ze je to tazke, ked obaja rodicia pracuju a este stihat domacnost ... aj my sme boli straaasne radi, ked si maly na chvilu sadol za pc a my sme mali chvilu klud ☹ ale na stastie, sa u nas situacia zmenila na maleho mame viacej casu 🙂
moc vam drzim paste 😉

macka01
4. okt 2009

vlani môj syn sa prihlasil na PC krúžok,myslela som,že sa nauči ho ovladať,neaké funkcie a tak,zatiaľ oni sa tam len 2 hodiny hrali hry a domov prišiel taký zmagorený aaaž až...Tento rok som mu to nedovolila.Hrať sa môže aj doma a pod kontrolou.Našťastie vždy ich to drží len chvíľu a idú od toho.Skus tie hry nejak zablokovať aby si ich nemohol sám vyhľdávať,to sa nedá?A určite mu to netreba dovoliť dlho tam sedieť,smutný,nesmutný.Key potom chodí sa hrať von?Určite to nie je dobré ani zdrave aby si kazil oči pozeraním na obrazovku PC, ☹

nestakova
4. okt 2009

moj syn mal v nedelu 6 a pocitac je tiez jeho velky kamarat. Stale mu vysvetlujem a dokola opakujem, co je to zavislost a co mu hrozi, ale je to dieta a hlavne ten pocitac je naozaj manipulujuci nastroj a robi si co chce aj s dopelymi nie to este s detmi. Dnes ked som mu pocitac asi po hodine a pol uz musela ja zastavit, pretoze vobec nepocuval, rozkrical sa na mna, ze som zla mama, ze ma uz nelubi....
Je to pre tak male deti naozaj velka hrozba. Ja to uz nevidim inak ako striktnymi zakazmi. Vzdy sa mi tazko nieco zakazovalo, snazila som sa nechavat ho samostatne rozhodovat o vela veciach, ale je to len dieta a aj ked sa na chvilu zlakne toho co mu o zavislosti hovorim, rychlo na to zabuda. Aspon moje dieta je take. Musim to strazit pod kontrolou aj za cenu kriku a hnevu zo strany syna.
Tiez prijmem kazdu dobru radu.

macka01
5. okt 2009

no bez tých zákazov to asi nejde uplne,ako hovoríš,je to len dieťa,takže neodhadne správne čo mu hrozí,čo mu škodí a čo prospieva,no na to sme tu my,rodičia.Lebo čím bude starší,tým porastie aj tá závislosť a všetko dôležite pôjde bokom,škola,povinnosti... ☹ Hranice musia byť aj za cenu tej trochy slz,kriku a hnevu z ich strany 😒

lubkaj
5. okt 2009

Ja mam 6-rocnu dcerku. Mala obdobie, ked chcela sediet za pocitacom takmer od rana do vecera (samozrejme sme jej to nedovolili) a hrala sa hru - anglictinu alebo matematiku. O internete vie, ze existuje, aj ze sa tam daju najst rozpravky, ale hry na internete nehra. Potom sa nam nieco pokazilo, fakt neviem co, a ta matematika uz nejde spustit. Dost bola z toho smutna, isty cas to skusala kazdy den (ci sa nepravila), ale potom ju to prestalo bavit skusat a teraz si skoro ani nespomenie.

Nepomohlo by nejako zablokovat internet? Pre zaciatok. Povies mu, ze sa to pokazilo a nevies to opravit. A ak si vystaci s tym, co mate nainstalovane doma, nie je nic lahsie ako to odinstalovat - alebo aspon nastavit heslo na prihlasovanie sa.

Viem, ze mu nechces pocitas zakazat uplne, ale mohla by pomoct niekolkotyzdnova "abstinencia". Chvilu bude urcite nestastny, ale to pises, ze je aj teraz ked musi skoncit s hranim. A mozno zisti, ze mu ten pocitac nechyba az tak velmi, a ked sa potom "opravi", nebude uz za nim travit tolko casu. A ak ano, podla mna by pomohla veta "Ked budes za nim sediet tak dlho, mohol by sa zasa pokazit..."

lenka618
autor
5. okt 2009

Dakujem za reakcie.
Lubkaj, to s tym pokazenym PC je dobrý nápad, nejakou touto cestou sa vybereme, len ide o to, že doma na ňom pracujeme, takže vtedy bude vidieť, že funguje. Každopádne, to už nejako vymyslíme. Riešiť to už musíme, lebo sme v štádiu, kedy ho nebaví nič, žiadne hračky, autíčka, nič, len počítač. Strašné, že?
Ešte raz ďakujem.

macka01
5. okt 2009

povedz že sú pokazené len tie hry,že sa nedajú spustiť

kety80
18. okt 2009

ahojte 🙂
ja mam 5,5 rocnu dcerku nasa je tiez na pocitac ale my jej dovolime max .30 - 45 min. denne mozno som prisna ale som radsej ked travi cas inac napr. vonku alebo kresli a hra sa pocitaca si este uzije dost napr. na skole ale to je len moj nazor 😉

deina2005
23. okt 2009

ja to mam zo svojim ani nie 3 rocnym synom ten vie lietat po internete jak strela presne vie kde ake hry ma ulozene dokaze sa aj zaregistrovat vsetko to obkukal odnas no mozno z neho bude nejaky pocitacovy genius

sivocka
25. okt 2009

Lenka,
nie si sama, ja este nie som az taka zufala, ale mame doma nieco podobne...tiez mam skoro 6 rocneho syna...pocitac mame teraz od prazdnin,...cize asi 5 mesiacov....dovtedy syn hraval len po navstevach. My sme sa prestahovali a odstrihli sme ho od kamaratov. Tu na novom mieste sa s nim decka nekamaratia, skor ho vyhanaju ked za nimi ide a vratil sa niekolkokrt s placom z ulice...bolo mi ho samozrejme luto, tak som manzela presvedcila, aby sme mu na prazdniny kupili pocitac, ze co bude chuda cele dni robit...no a samozreme stava sa z neho zavislak...zo zaciatku hral hodinu a zazvonili minutky a skoncil..potom mu znami poukazovali rozne stranky na internete s hrami a teraz tiez sam najde hocico a hra doblba...ked ho upozornim, ze uz nech dohra a skonci...vacsinou to skonci s placom a jedom. Taktiez sa nehra uz skoro vobec s hrackami...ked skonci pri pc uteka k telke, alebo donekonecna opakuje ze sa teraz nudi...ked chcem ist s nim von, ide, ale je neprjemny, taha sa domov, len k pocitacu....mam este mensie dieta, takze nanho nemam niekedy cas...tak mi ten pocitac aj sem tam vyhovuje, ale vidim, ze to nema pozitivny vplyv...
ako uz dievcata vyssie pisali, skusim sport, aby prisiel na ine myslienky....pyta sa na karate...tak uvidime, ako to dopadne..
nedala som ti sice radu, pretoze ani sama niekedy neviem ako nanho, ale mna uz ked velmi nahneva, alebo nedodrzi dohodu, kedy skoncit, nekompromisne dam zakaz...jeden dva dni...dokonca mal uz aj tyzden....najprv si poplace, ale potom aj sam pride a povie ze si trest zasluzi...
drzim ti palce, aby sa vam to podarilo zvladnut

kety80
28. okt 2009

sivocka -to ti s tvojim synom nezavidim preto ja pocitac pri detoch moc nemusim mala sa hra len max 1 hod to uz musi byt a to nie kazdy den mam stastie ze ona je taky spolocensky typ s kazdym sa da do reci a zahra my sme sa tiez prestahovali a dopadlo to dobre nasla si kamaratov tak je to ok a my dost volame kamaratov k nam aby boli dost v kontakte tiez sme pozvali kamoratov zo skolky a zatial o klape tak skus aj ty

digysa
2. nov 2009

Nemam tento problem, ale bojim sa ho a prave preto moj 4-rocny syn ma velmi male skusenosti s pocitacom. Neucim ho na nom pracovat, ani narabat s nim.....viem, ze sa to nauci velmi rychlo. Doma mame 3 pocitace.
Citala som clanky, aky problem robi pocitac, nie len zavislost, ale prispieva aj k obezite...deti nechu robit nic ine, iba sa hrat hry a sportova aktivita je v haji.

Teraz sa zacali v jeho skolke ucit na pocitaci. Maju take mini-hodiny ovladania pocitaca. Uz som si myslela, ze sa bude pytat za pocitac, ale zatial je vsetko v poriadku. Ja osobne budem brzdit jeho vyuku na pocitaci co najdlhsie. Ked zacne chodit do skoly, tak pocitac bude urcite v jeho dennom rezime.

Mam v okoli mamicky, ktore sa "vychvaluju", ako ich deti ovladaju perfektne pocitac a este nechodia do skoly.... takyto talen ma teda vobec nezaujima.... 😅

lenka618: ja by som mu maximalne 2 hodiny povolila a to by tiez muselo byt rozdelene na "pracovny cas"- ulohy, projekty a prace do skoly a zvysok na hranie. Ale treba mat rozvrh a nemenit ho.

maca793
3. nov 2009

moja najmenšia dcéra je na pc už od 2,5 roka ale aj to max. na 15 minút 1x do týždňa u našich.
dosť si na to zvykla dňrobí cirkus keď jej ho vypínam takže domov pc nechcem kupovať, lebo viem ako by to dopadlo.
a staršie decéry sú tiež trošku maniačky na pc, takže limit dávam len 45 min. jednej aj druhej. ja som max. 1 hodinu do týždňa a aj to v kaviarni kde je net. l

lucinka1230
28. júl 2010

Tak moja 4 rocna dcerka Rebeka nastastie nie je ziadna pocitacova maniacka ani nic podobne 🙂 asi 2x do tyzdna si zapne pocitac a to max. na 45 minut a potom ho vypina 🙂 ja by som jej dovolila viac pretoze ma take hry kde si rozvija svoje schopnosti a uz sa dopredu uci do skoly 🙂 napriklad mame doma Cd-čko s 50 hrami a to hrava 🙂 najcastejsie hrava hrave pexesa, omalovanky,autickove preteky alebo futbal 🙂 tie auta a futbal hraval kedysi aj moj drahy a Rebi to ma odneho 🙂 a ked ide na net tak tam musim byt pri nej co mi ona prikazala aby som jej zapisala co ona chce 🙂 najcastejsie pozerava na youtube svoje oblubene rozpravky 🙂 ale niekedy si zahra aj nejake obliekacky ci pocuva hudbu 🙂 ale aj tak je radsej ked moze listovat v knizkach , vonku sa korculovat alebo bicyklovat, hrat sa s nasim psikom, hojdat sa a proste byt vonku na cerstvom vzduchu 🙂 ale ked je skaredo a prsi alebo je totalne zle pocasie tak vnutri si rada pozrie svoje oblubene rozpravky na DVD alebo mi pomaha v kuchyni ci uz s pripravou jedla, s umyvanim riadu alebo so supanim zemiakov ( aj ked su zemiaky o polovicku mensie ako na zaciatku je super ze uz v takomto malom veku pomaha )

bets
29. júl 2010

tazko najst tu spravnu mieru, ako dlho by malo dieta travit casu za pocitacom. moj syn odmalicka velmi rychlo odkukal, ako sa s pocitacom robi a to sme ho nepustali k PC, len obcas bol svedkom, ked jeden z nas nieco robil. a zrazu si sadol za pocitac a vedel si vela veci spustit, vyhladavat na youtube.
zaroven sa mu to aj v skole zislo, lebo oni maju uz od prveho rocnika programovanie a ked mi obcas ukaze, ze co robia v Baltikovi, tak sa nestacim divit...
takze na jednej strane pocitacovu zrucnost potrebuje do skoly, lebo si uz vyhladava informacie, ktore ho zaujimaju a potrebuje. ale na druhej strane sa rad aj hra. takze sa snazime mu dovolit PC, kontrolujeme ake typy hier hra, co vyhladava, ale snazime sa, aby netravil takto vela casu. tiez nie je taky uvedomely, ze ked zahlasime, dost bolo sedenia pri pocitaci, ze by bez reptania odisiel a preto obcas musime aj zvysit hlas...

bertica.h
21. aug 2010

naša dcéra má skoro 5rokov,strávi za pc asi 30min.za mesiac..
Píše si,žiadne hry nehráva,niekedy si obliekal barbie alebo omaluje na nete.
Viac jej nedovolím.

daducha
21. aug 2010

nas starsi syn ma 4,5 roka a PC ho nastastie vôbec nezaujima.Ak aj na nom bol, tak hral hra vlacik Thomas.A to ho mame zapnuty v podstate kazdy den.U nas skôr limitujeme televiziu na 2 kratke rozpravky denne.Obcas, ked je hlavne vonku zle pocasie tak mu dovolim hodinku denne,aj to len ked su prazdniny alebo vikend,cez tyzden na to cas nie je.Od septembra sme ho zapisali na anglictinu a od buduceho roka mame v plane nejaky sport.Kym sa da sme stale vonku, alebo sa im snazim obom venovat tak, ze telka je na konci moznej zabavy 🙂 .Ale ako to bude u nas vyzerat ked zacnem aj ja chodit do prace,tak to si neviem predstavit,myslim ze len potom zacne sranda 😀 .V kazdom pripade to u nas funguje na presnych limitoch, viem co maly pozera - pat a mat, franklin, auticka ... a ak ho zacne zaujimat pocitac tak to bude podobne.

listicka20
25. aug 2010

Ahoj, nase skorotrileta dcerka mi rada sedi na kline a macka pismenka do wordu, myslim, ze jednoho dne bude mit taky tendenci k zavislosti, na druhou stranu bych rada, aby se s pc naucila.
Myslim, ze je asi nejlepsi vyhradit urcity cas, kdy dite na pocitac muze, my mame docela nabity program pres tyden i o vikendech, takze ani to dite nemuze mit na pocitac cas...

penny13
25. aug 2010

Moja trávi pri počítači, maxímalne tak hodinku.

kristi
25. aug 2010

naše 3,5r chodi tak obden na pul hodky - ma svoje stranky na liste, kde si vymalovava, sklada puzzle,posloucha pisnicky, hraje pexeso. Ja jsem rada, ze s PC umi, bez toho se neobejde

adetka
25. aug 2010

Tak na PC sme zavisli ja a moj manzel 😀 .. Mirka (3,5 roka) nan ziarli... a taha ma od neho prec... zatial na nom obcas klika na rozpravocky... pod dohladom... od septembra nastupuje do skolky a prihlasila som ju do folklorneho suboru pre predskolakov (Borinocka), planujeme chodit na plavanie, mozno aj anglictina... tak snad bude mat dost podnetov aby sa na nom nestala uplne zavisla 😅

penny13
26. aug 2010

naša Gabika chodí na výtvarný a tanečný krúžok. Na počitači je vždy takú hodinku, keď ju pustíme. Ale viacej sa díva na rozprávky, alebo, keď hrá staršia Katka nejaké hry.

penny13
26. aug 2010

A staršia dcéra trávi pri počítači také dve hodiny, viac jej nedovolím. Ale samozrejme, sledujem čo robia. Našťastie, Katka chodí len na stránku jej miláčika a hrá hry.
Keď prší, trávime čas hraním spoločenských hier, alebo sa baby hrajú.

bubaczik
26. aug 2010

ja som to vyriešila tak,že k pc nastavim budik a ked mu uplynie čas,tak maly automaticky pc vypina 😉 a tiež ma 3 roky a niekedy sa čudujem,že čo on dokaže 😕 založky ovlada lepšie ako ja 😀 u nas sa pozera vačšinou youtube,obzera si hasičov a pod..

kaaatinka
15. sep 2010

Ahoj, tak dcerka (v prosinci 6let) přišla na "chuť" PC až teď. Dostala od tatínka hru kde je Barbie a ona ji vymýšlí účesy, maluje ji a navrhuje šaty. Což myslím není taková vymývárna mozku 🙂 ale i tak hraje cca hodinu a až večer před spaním kdy se chci kuknout na Ulici 🙂