5 ročné dieťa a počítač. Koľko času pri ňom môže stráviť?

lenka618
3. okt 2009

Ahojte, môj 5 ročný synček (zatiaľ jedináčik) miluje počítač. Chyba bola, že sme ho pustili k PC keď mal asi 3,5 roka, to hral len také jednoduché hry. Potom dostal k vianociam (nie od nás, ja by som to ani nekúpila) jednu, pre neho super, PC hru a od vtedy by za ním sedel stále. No a samozrejme tu začalo naše obmedzovanie. Ustúpila som na 1 hodinu denne, ale myslím, že aj to je moc. Je aj trochu problém donutiť ho, aby prestal, ale nakoniec po niekoľkých napomenutiach prestane. Hrá hlavne preteky na autíčkach, ale vie si pustiť aj superhry na internete - sám - a tam si vyberá také jednoduchšie hry. (máme to pod kontrolou, čo si vyberá, aby nenarazil na niečo neslušné). Tiež sa sám naučil surfovať na nete, trochu číta, tak nemá problém, na youtube si pozerá rozprávkové spoty, tie si vyberá sám. Tým chcem povedať, že sa PC naučil celkom slušne ovládať, čo je aj dobre, kôli tomu, že v škole to bude potrebovať. Čiže, na jednej strane som rada, že to vie, ale na druhej strane som si všimla, že sa mu už nechce hrať s hračkami. Vydrží len niekoľko minúť, max. hodinu, ale potom už len dranká počítač, keď použijem rázne nie, je smutný a nešťastný. Snažíme sa s ním hrávať, čítať si, kresliť, ale nie vždy máme na to čas a vtedy je znudený a keď mu nedovolíme PC, tak chce pozerať telku, či DVD. Som z toho nešťastná, lebo všade počúvam, že dnešné deti vychováva telka, či PC, nikdy sa mi to nepáčilo a na tekéto dieťa sa zmenil môj syn. A zrejme je to moja a manželova chyba. Preto sa chcem spýtať, koľko času by mal pri ňom stráviť, aby sa nestal závislý?

fangi
17. máj 2011

Nemůžu si pomoct, ale přijde mi to docela smutné, že tak malé děti už sedí u počítače. Když si vzpomenu, že když jsem byla jako takhle malá nemocná nebo bylo venku ošklivo, tak jsem seděla na gauči nebo u stolku a malovalal jsem si a poslouchala při tom na gramofonové desce Křemílka a Vochomůrku. Stavěli jsme si ze stavebnice, hráli s panenkama, s plyšákama na školu a všechno možné...A když bylo hezky, tak jsme byli pořád venku, i když jsme byli větší, tak jsme byli denně celé odpoledne venku a hráli si na všechno možné. Myslím, že dneska takové 11ti leté dítě už moc venku není, že to už u toho počítače fakt sedí. A myslím, že 4leté dítě počítač prostě nepotřebuje. Děti jsou tak šikovné, že se to potom naučí za jeden den. Já jsem měla doma počítač až když jsem už chodila do školy ( a ani ne první třída, později), i tak jsme byli v okolí mezi prvními, ale tím, že tam nebyl internet, tak tam toho zas tolik nebylo co dělat, tak si nepamatuju, že by mě nějak zajímal. To až když jsem už byla fakt velká a psala jsem si tam deníček a podobné věci, malovala v malování a tak.

mart.s.
17. máj 2011

@froschka Já mám desetiletého syna a věř tomu, že není závislák na počítači. Podle mě - ono se někdy ne nadarmo říká odříkaného chleba nejnětší krajíc. Žádný facobook ho neláká, ale bez problémů si je schopen udělat např. tabulku a něco do ní zpracovat, umí pracovat na intern.etu se slovníkem, hledá si tam různá cvičení a příklady k procvičování atd... A chce se učit psát všema deseti - a už to dost obstojně zvládá. Samozřejmě - hraje i různé hry ( to by nebyl podle mě normální, kdyby je nehrál) a používá skype. Ale žídné bojové hry ho nelákají.

fangi
17. máj 2011

A co si budeme povídat - já taky dokážu sedět u počítače klidně celou sobotu (nemám ještě děti) a kolikrát se u toho fakt zaseknu, nevnímám ani přítele, že na mě mluví, neudělám spoustu věcí, co jsem chtěla udělat...A když jindy ho ráno ani nezapnu a celý den dělám něco jiného, tak ten den je rozhodně o mnoho hezčí 🙂 A stejně to bude platit u dětí - pokud by se počítač vůbec nezapnul nebo prostě vůbec nebyl, tak se vždycky vymyslí nějaká hra nebo zábava a taky jsou lidi víc spolu, protože u počítačové hry si člověk vystačí sám, ale při většině her bez počítače k tomu někoho potřebuje a hraje si pak s rodiči nebo sourozenci nebo kamarády.

froschka
17. máj 2011

@mart.s. pozri ved pokial mas nad nim kontrolu tak je to super a ta zrucnost mu je len a len vyhodou, ale ma 10r a tu je tema o 5 r detoch....napokon sme kazda zodpovedna za svoje dieta a snad si ty z tych chytrejsich mamiciek a mas to pod palcom.
Mnohe odstavuju svoje deti pred PC aby mali pokoj poznam aj z okolia nejake deti 10-13 rocne a su to chudiatka nik sa im nevenuje su nervozne ked nemozu za PC, no strasne ☹

fangi
17. máj 2011

Mám kolem sebe spoustu dětí kamarádů a z rodiny, se kterými trávím opravdu hodně času a v brzké době plánuji také své děti, ale je pravda, že jsou to všechno děti max. 3leté a většinou spíš menší, takže s tímto nemám žádnou zkušenost, ale když jsem si pročetla diskuzi, tak jsem byla docela v šoku, jak malé děti už umí tolik věcí s počítačem. Jinak sem napsaly maminky, které si uvědomují, že není dobré, aby tu počítače dítě sedělo celý den a všechny, co jsem si tu četla, mají nastavené nějaké limity, kolik času tam dítěti dovolí být. Horší jsou ty všechny ostatní, co děti dají k počítači, aby se jim nemusely věnovat 😒

eva4444
17. máj 2011

baby nas Peto bude mat o 2 tyzdne 4, a dovolime mu sediet za pocitacom, kresli si v 'paint'-e, vyfarbuje si v tom obrazky, (stiahneme mu z netu) alebo si pise vo word-e pismenka cisla meni farbu velkost a take somarinky to ho bavi, ja na tom teda nevidim nic zle, deti to laka strasne lebo vidia aj nas, povedzte koho babetko si nechcelo trieskat do klavesnice a s krikom odchadzalo. a nemyslim ze ma nabeh byt o 5 rokov zavisly na PC.

fangi
17. máj 2011

I tak si ale myslím, že kdyby dítě počítač minimálně do nástupu do školy vůbec nepoznalo, tak by se nestalo vůbec, ale vůbec nic, naopak. Pak nastává akorát ten problém, že všechny ostatní děti by počítač a mobil a ne-li facebook atd už měly a to dítě tím jakoby vyčlení, posmívají se mu, že nezná a nemá to a to, je to občas asi kruté 😒

kaara1980
17. máj 2011

@fangi ono záleží od toho,ako si dieťa vychováš 😉 a koľko mu dáš možností.Moje dieťa napríklad toho stihne po príchode zo škôlky veľmi veľa.Hneď zo škôlky ideme na 2 hodiny na ihrisko,okúpe sa,navečeria,pohrá,prečítame si knižku,ak chce tak na pár minút ide na notebook,alebo kreslí a svojimi výtvormi obliepa chladničku,zahráme si každý večer povinne 3 druhy pexesa a ešte si stihne kuknúť aj rozprávku.Moje dieťa nepatrí k deťom čo chodia spať o 18:30.Skôr ako o pol desiatej nezaspí,tak potom toho stihne veľa

fangi
17. máj 2011

@kaara1980 Určitě, ve všem souhlasím. Ani si nemyslím, že by to, že je tak malé dítě na počítači každý den chvíli, mělo něco znamenat do budoucna - pokud má jiné aktivity apod., tak určitě o nic nejde. Já spíš hrozně srovnávám s dětstvím, jaké jsme měli my, které bylo v mnohém úplně jiné a myslím, že bez těchto všech vymožeností určitě hezčí. Nicméně takové už dnešní děti mít nebudou a určitě bych se nechtěla vrátit do dob komunismu, kdy jsme tu žili v izolaci 😀 Takže nezbývá, než dnešním dětem co nejvíc toho hezkého tam nechat - mám na mysli čtení pohádek, hraní si venku, prázdniny u babičky v přírodě...... a všechno ostatní jako počítače apod. kočírovat tak, aby to mělo nějaké hranice a dítě z toho mělo jen to dobré (určitě i PC kreslení rozvíjí zručnost, ve škole se jim to bude hodit apod...) 🙂

kaara1980
17. máj 2011

@fangi jaj,akurát čítam,že nemáš ešte deti...aké som mala ja plány ako bezdetná,že až raz budem mať dieťa tak to nebude môcť,bude len to a to....len realita je trochu iná.A dnes sú úplne iné deti ako boli kedysi.Myslím po fyzickej a aj psychickej stránke.Však jedného dňa uvidíš sama.Dovtedy si len v rovine teorií

fangi
17. máj 2011

@kaara1980 Určitě, proto jsem to taky napsala, že ještě nemám děti a i když pomalu obden trávím čas s dětmi kamarádek a příbuzných, tak jsou to všechno malé děti, takže opravdu nevím, jaké jsou dnešní 6ti leté děti a všechno co píšu, je čistá teorie, jen jsem psala, že mi to přijde malinko smutné občas to porovnání našeho dětství s tím, jaké mají kolikrát děti dětství teď - počítače, potřeba značkového oblečení, všech technických vychytávek.... A asi máš pravdu, že jsou ty děti jiné, občas když slyším, jak mezi sebou diskutují 5ti leté holčičky, tak to je celkem mazec 😀
A v čem bys ty řekla, že jsou děti dnes po fyzické i psychické stránce jiné? To by mě docela zajímalo 🙂

mart.s.
17. máj 2011

@froschka to byla jen reakce. Mému staršímu je 10 let ale mladšímu 5 let. A počítač mu dovoluji. Právě jsem jen reagovala na to, že to podle mě opravdu záleží na rodičích. A když se to dítě dobře vede, žádný závislák z něj nemusí vyrůst ani v deseti. 🙂

blanblan
17. máj 2011

ja napriklad nedovolim malej dotikat sa pocitaca, u nas je to "hracka pre velkych" a ona to akceptuje (zatial), pozera maximalne rozpravky obcas alebo pocuva pesnicky 🙂

bubelko
17. máj 2011

no lukas bude mat v juni 4 roky a na pc si moze pozriet nejake videa, ale tam to konci. vymalovavat si moze aj farbickami na papieri, pismenka su aj v knihach, jemna motorika sa da cibrit aj inym sposobom ako pracou s mysou. moj nazor je, ze kym nepojde do skoly, pocitac na "pracu" mu je zbytocny. to iste televizor. moze si pozriet svoje oblubene rozpravky, ale sediet pred nim cely den to nie. ani ked je chory. mame knizky, malovanky, spolocenske hry. zabavy kopec 🙂
ja som prvy pocitac pouzivala na strednej skole, domov sme kupili az ked som bola na vyske. nemam pocit, zeby mi to nejako ublizilo.
ano deti su sice ine ako ked my sme boli, ale cim to je? presne tym, co pise @fangi . casto vidno 3-4 rocne deti pred tv, technika sa meni sialenym tempom. to co je dnes nove, je zajtra uz zastarale. to iste starsie deti. vidiet skolakov na ihriskach je rarita. vsetci behaju v skolach s mobilmi, i-podmi a pod. takze tie deti ani nemaju sancu byt ine. to je moj pohlad na vec...

kaara1980
17. máj 2011

@fangi vývoj ide dopredu a to nezastavíš.Ano,mali sme krásne detstvo za komunistov.Bolo super to,že sme žili v izolácii a to čo bolo za oponou sa k nám dostávalo po maličkých dávkach.Takže sme boli spokojný s tým čo sme mali,lebo poväčšine sme boli všetci na rovnakej úrovni.Už len keď si vezmeš to,čo sme sa na základnej škole učili my a čo musia teraz zvládnuť školáci.Na základne škole musia deti vypracovávať cez počítače kadejaké projekty...nám stačilo napísať diktát,dáku domácu úlohu,3x prečítať jeden článok a to ti pekne rodič podpísal a bolo po učení.Dnešné deti sú rozhľadené na všetky strany a chcú toho veľa vedieť.Počítač to svojim spôsobom aj uľahčuje.Chce dieťa vidieť dinosaurov?Pustím internet a môže si popozerať akých len chce-a to má doma o nich asi 5 kníh,ale chce vedieť viac.Na pc dokážeš dieťa naučiť toľko dôležitých vecí obyčajnou hravou formou,nenásilne...Len každý rodič musí vedieť odkiaľ pokiaľ.Aj keď som proti nim,ale vraj strategické pc hry rozvíjajú logické myslenie.
Každý máme iný názor...ja som za to,že pc je v dnešnej dobe nevyhnutnosť.A čím skôr sa dieťa naučí veci,ktoré tak či tak bude musieť vedieť,tým lepšie.

mart.s.
17. máj 2011

@kaara1980 úplně s tebou souhlasím.

titkovamiriam
17. máj 2011

ja to tiež beriem z pohladu starších deti-Milan je maturant,ked is predstavím kolko casu som ja stravila pisaním a dnes si vsetko najde na nete povytlaca a učí sa,konzultuje po veceroch so spoluziakmi popripade s ucitelmi...Tí starší už malokedy maju Pc na hranie je to komunikacii,stahuju filmy a hudbu maju prehlad,zdokonaluju sa v jazykoch lebo nieje nad to ked si chatuju s anglicanom ci americanom a pouzivaju vebky tak zasa vidia ako kto kde zije-mne sa ten svet techniky velmi paci.Ja som sa zrucnosti na pc ucila az v praci vela veci viem ale nechapem niekedy si neviem pomoct -zavolam synovi a on hned toto toto a funguje to 🙂
Treba mat kontrolu aby deti hlavne ked su po skole doma sami pri PC nesedeli 4-6 hodim a podobne ...

bertica.h
17. máj 2011

Naša Viktorka má 5,5roka el za PC sedí ani nie raz za mesiac,dva..proste tak spontánne sa vypýta že chce a vtedy nieje na nete,ale píše si vo worde list babke alebo tak..
myslím,že to nieje vhodné.áno,doba pokročila,ale zas my sme rodičia a musíme vediet čo je pre naše deti vhodné alebo nie...

kaara1980
17. máj 2011

teraz tak rozmýšľam,že čo je lepšie:keď dieťa doma sedí u pc a hrá sa,alebo príde domov ožraté,zdrogované či poprípade v sprievode policajtov?Ja teda budem mať doma nejakého počítačového machra ako vývrheľa.Ale radšej ho budem podporovať v iných činnostiach,kým sa dá.To,že si píše raz za 2 týždne do pc ho myslím nepoznačí

titkovamiriam
17. máj 2011

@kaara1980 🙂

babulinkab
17. máj 2011

můj syn má 3,5 roku a občas na počítač jde a proč ne? chodí třeba na www.pigy.cz, prostě je takový typ, že ho hraní pexesa ve skutečnosti nebaví, ale na počítači ano, mám se z toho zbláznit? občas žasnu, jak je šikovnej, jak to umí s myší atd.
a jak píše
@kaara1980 ten vývoj skutečně dopředu dne, dnešní děti umí ovládat mobily, DVD a jiné věci, ke kterým se moje generace dostala možná ve 20 letech 😝

mart.s.
17. máj 2011

Ještě bych si dovolila jednu poznámku. Někde jsem tu četla, že se člověk naučí pracovat na počítači za jeden den. To určitě uznáte, že není pravda. Pokud tedy člověk nebere za práci na počítači - přečíst si , co je nového nebo napsal mail.Pracovat na počítači je poměrně náročné a nebojím se říci, že to naše děti budou ve většině případů brzy umět lépe než my 😉 .

titkovamiriam
17. máj 2011

@mart.s. jasne nauci sa za den -tak zapnut vypnut a ist na net,lenze o tom fakt praca na PC nieje-u nas v praci chodime na skolenia kazdych 4-6 mesiacov co su neustale v programoch ktore pouzivame novinky a to si dovolim tvrdit ze sme pidi firma a pocitace vyuzivame v praci tak na 60 percent.Priatel je IT a ten chodi na rozne seminare neustale ale to je iný level 🙂 🙂

mart.s.
17. máj 2011

@titkovamiriam Hm, přesně jak píšeš. 😉

sanies
17. máj 2011

Ahoj,tak já mám ve své širší rodině jeden dostatečně odstrašující případ ve vztahu dítě a počítač,takže mám docela jasno. Máme doma PC,ale mé děti zatím na něj nechodí,ani pohádky nepouštím přes PC,vlastně nemáme ani DVD,ale postižená nejsem samo,že jim občas pohádky pustím jen přes USB.Vím,že je k počítači jednou pustím,ale chtěla bych až ve škole. Zatím pohádky a první kontakt s počítačem mají u hlídací tety,která s nimi hraje hravé učení.

bets
17. máj 2011

moja dcera ide do skoly a budu mat programovanie od prveho rocnika, cize sa predpoklada, ze urcitu pocitacovu gramotnost uz nadobudla. syn druhak uz veselo robil pracu v powerpointe.
na jednej strane podporujem u mojich deti PC zrucnosti, na druhej regulujem cas, ktory travia hranim. zaroven sledujem ake hry hravaju, pretoze neschvalujem hry plne nasilnosti. podporujem to, aby si vedeli vyhladat, to co ich zaujima, aby vedeli ukladat fotky z netu k jednotlivym projektom, kopirovat a podobne jednoduche zalezitosti. zaroven ich ucim internetovej bezpecnosti, hoci este nevedia, ze existuju socialne siete, ci fora. pretoze raz ich objavia, o com vobec nemusim vediet a mozu tomu podlahnut viac ako by som povazovala za primerane. radsej, ked ich mam teraz pod dohladom ich sama ucim veci a zaroven poukazujem aj na nastrahy virtualneho sveta.

renca3
17. máj 2011

@kaara1980 - ked je tvoj maly lavak, ktorou rukou robi s mysou? mensi je tiez lavak. este ho sice pocitac nelaka, ale uz som nad tym rozmyslala, ktorou rukou ju bude neskor ovladat. ked ju mam umiestnenu napravo, asi nad tym nebude spekulovat a chyti ju do pravej. 🙂

renca3
17. máj 2011

a este ma napadlo, ze maly prisiel s tym, ze tento tyzden idu zo skolky do velkej skoly na pocitace. je to stredna skola vedla nich. velkaci budu s nimi pri pocitacoch.

mirka414
17. máj 2011

ja som aj za to aby sa deti vedeli na pc ale aj aby vedeli zit bez pc a to sa nam celkom pekne dari.dcerka vie na pc a ostatnych veci vie este viac.my si denne spolu (a hlavne v stredu ked nemame ziadne ine deti)kreslime vystrihujeme naposledy sme si navliekali na balkone koralky a robili si princeznovske korunky s papiera a tie sme kraslili kamienkami.a vykresov co leonie nakreslila uz mam 3fascikle..

kaara1980
17. máj 2011

@renca3 ľavou len občas si zmýli tlačítka,ale inak mu to ide.On je taký ,obojručný,všetko zvláda ľavou aj pravou,ale v niečom má tú pravú drevenejšiu.Moja šéfka je ľaváčka a keď som ju videla ako kliká ľavou rukou,zdalo sa mi to komické.Nuž a nakoniec máme také aj doma.S optickou myškou sa to dá,horšie je to,keď je taká tá na kábel