5 ročné dieťa a počítač. Koľko času pri ňom môže stráviť?

lenka618
3. okt 2009

Ahojte, môj 5 ročný synček (zatiaľ jedináčik) miluje počítač. Chyba bola, že sme ho pustili k PC keď mal asi 3,5 roka, to hral len také jednoduché hry. Potom dostal k vianociam (nie od nás, ja by som to ani nekúpila) jednu, pre neho super, PC hru a od vtedy by za ním sedel stále. No a samozrejme tu začalo naše obmedzovanie. Ustúpila som na 1 hodinu denne, ale myslím, že aj to je moc. Je aj trochu problém donutiť ho, aby prestal, ale nakoniec po niekoľkých napomenutiach prestane. Hrá hlavne preteky na autíčkach, ale vie si pustiť aj superhry na internete - sám - a tam si vyberá také jednoduchšie hry. (máme to pod kontrolou, čo si vyberá, aby nenarazil na niečo neslušné). Tiež sa sám naučil surfovať na nete, trochu číta, tak nemá problém, na youtube si pozerá rozprávkové spoty, tie si vyberá sám. Tým chcem povedať, že sa PC naučil celkom slušne ovládať, čo je aj dobre, kôli tomu, že v škole to bude potrebovať. Čiže, na jednej strane som rada, že to vie, ale na druhej strane som si všimla, že sa mu už nechce hrať s hračkami. Vydrží len niekoľko minúť, max. hodinu, ale potom už len dranká počítač, keď použijem rázne nie, je smutný a nešťastný. Snažíme sa s ním hrávať, čítať si, kresliť, ale nie vždy máme na to čas a vtedy je znudený a keď mu nedovolíme PC, tak chce pozerať telku, či DVD. Som z toho nešťastná, lebo všade počúvam, že dnešné deti vychováva telka, či PC, nikdy sa mi to nepáčilo a na tekéto dieťa sa zmenil môj syn. A zrejme je to moja a manželova chyba. Preto sa chcem spýtať, koľko času by mal pri ňom stráviť, aby sa nestal závislý?

ivka225
23. jún 2011

Prečítala som si príspevky v tejto téme a teda, len to podporilo moje rozhodnutie izolovať dcérku od počítača tak dlho, ako to len bude možné. A ešte jedna vec - ktorási ste tu napísala niečo ako "vie si všetko na internete nájsť, možno z neho bude počítačový génius". Viem, že to nebolo myslené vážne, ale ak označíme človeka, čo vie rýchle hľadať na internete, čo vie dobre hrať počítačové hry a podobne za počítačového génia, tak to je podľa mňa ako keby sme narkomana označili za talentovaného chemika.

syslica
23. jún 2011

@ivka225 Myslím si, že dnešné deti sa už nedajú od PC tak jednoducho izolovať, lebo PC je súčasťou takmer každej domácnosti a deti vidia, že na počítači pracujú rodičia, tak by sa im chceli vyrovnať. Ja som za kontrolovaný občasný prístup 🙂 , hoci sú niektoré programy a hry vhodné aj pre deti, pozornosť rodičov im nič nenahradí.
My dokonca nepozeráme anti TV, len občas DVD, radšej sa venujeme syslíkom 🙂 .
Inak, tvoja odpoveď na počítačového génia je super, úplne s ňou súhlasím !

berenika39
23. jún 2011

@ivka225 když on dnešní trend je jiný - nemusíš všehcny informace znát, ale musíš vědět, kde je najít. není to známka geniality, to jistě ne, ale potřebné pro život to 100% je 😉
Taky si nemyslím, že by se dalo podle toho, jak kdo ovládá pc, posuzovat, jak chytrý je - naučí se to i opice, ale je velký rozdíl mezi tím pc používat a nechat se počítačem ovládat. Jsem pro zlatou střední cestu, už zminovaný kontrolovaný přístup, protože izolace vyvolá touhu poznat neznámé...zakázané ovocenejvíc chutná. Hodně sázím na to, že chci, aby petr věděl, že pc je normální věc, která nám pomáhá - v práci, ve škole, doma. Nic mimořádného, nic, co by si zasloužilo nějakou extra pozornost.

tanulka007
26. jún 2011

Moja 7 ročná dcéra sa tiež rada hrá s počítačom.Na jednej strane je to aj dobré. Lebo v dnešnom pretechnizovanom svete sa im to aj zíde. Deti už v 2. triede na ZŠ majú vyučovací predmet Informatiku. Ale všetko má svoje hranice. Veľa všetkého škodí.Keď sa mi zdá že to už preháňa, tak jej vyhradím určitý čas. Teraz keď sa vonku oteplilo, tak pri PC trávi minimum času. 😉

anjelicek26
26. jún 2011

My s dcerkou na laptope trenujeme pisanie, bavi ju to. Potrebuje si cvicit oko, este stale sa jej niektore pismenka mylia a pravopis ma desny. Takto je to pre nu sranda, lebo inak na pocitac nemoze. Nemyslim, ze by sa dalo deti od toho izolovat uplne, ved v skole maju tiez dve hodiny pocitacov tyzdenne... a to su 4-5 rocne deti.

ivka225
27. jún 2011

@berenika39 nie, ten trend je nesprávny, podľa mňa vôbec nestačí vedieť, kde sa informácie dajú nájsť. To je všeobecne rozšírený omyl. Človek, môže výborne vedieť, kde čo na internete nájde, ale ak nebude mať isté (veľké) množstvo informácií vo vlastnej hlave, nebude ich vedieť nijako použiť. Ako by sa ti páčilo, keby ťa operoval chirurg, ktorý síce skoro nič z medicíny nevie, ale vedel by, kde si informácie nájde a počas operácie by neustále odbiehal k počítaču? 🙂

berenika39
27. jún 2011

@ivka225 myslela jsem to hodně obecně - možná jsem to napsala ne úplně dobře. dřív bylo informací a jejich zdrojů xxx násobně méně. člověk toho stačil pobrat a taky k životu potřeboval mnohem méně. dneska se toho na nás valí takové množství, že prostě není v možnostech člověka, aby si to ukládal do své hlavy. jistě - tak jak píšeš - pokud někdo chce být odborníkem v nějakém konkrétním odvětví, pak nestačí ovládat vyhledávač, ale pro spoustu lidí je internet prostě velká kniha, kde se dozví o tom, co ho momentálně zajímá, a co potřebuje třeba jen pro konkrétní okamžik.
souhlasím s tebou, není možné, aby se lidi na net a pc spoléhali, jen by se to nemělo zbytečně tabuizovat. patří to k dnešku jako ....nic mě nenapadá 😝

tanulka007
27. jún 2011

Ja som nemala na mysli iba internet. My doma aj občas skúšame otvárať a vytvárať súbory na písanie, alebo kreslenie. Potom napísaný text upravovať a podobne.Aby vedela trochu s tým počítačom trošku aj pracovať a nie sa iba stále hrať. 😕

mirka414
3. sep 2011

ja som mojej kupila klavesnicu od vtech uci sa na nej pismenka a potom travime aj nejaky cas s hrami od terasoft ,lilifee a mame aj nejake kresliace programi dcerka je pri pc vacsinou tak pol hodinku a potom sup robit nieco ine.

iveta0457
18. júl 2012

Mám syna má 14 rokov a ked mal asi 7 rokov som mu kúpila PS2 a nadtým nekonečné hodiny až kým z toho nevyrástol . Teraz si zahrá iba večer 1-2 hodinky 🙂 teraz ho mám problém udržať doma .. nebojte sa vyrastú z toho 🙂)

miskax2
19. júl 2012

5 rocne deti sa maju hrat s autickami a babikami a vonku na preliezkach nie sediet dama pred PC ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ 😢 😢

isis
24. aug 2012

@miskax2 súhlasím aj s ivka225. Je mi luto ze mamicky z roznych dovodov a pod roznymi vyhovorkami davajú pocitac detom. Ze sa vela nauci, a ved si tam vyfarbuje a hra pexeso a pod. Dobre ze nepovedia ze je to edukativnejsie ako ucitelka v MS alebo ZS a tak. Ja viem je to pohodlne ved inak by to pexeso s nim musela hrat mamina... Len mozno keby tieto maminy nehovorili taketo blbosti ale si priznali ze sa im jednoducho nechce hrat s detmi a daju im namiesto toho PC, tak by som si ich vazila aspon za uprimnost. a teraz uz vidim ako sa do mna vela mamiciek obuje, ale nevadi. Viem pochopit ked su deti chore, v nemocnici a musia byt napr. priviazane kvoli tecucim vyzivam k postielke a pustia im rozpravky. Toto sa napr. stalo aj nam a bola som vdacna ze mi maly neplakal. Ale akonahle sme prisli domov notebook je zasa na svojom mieste - pod postelou a pohoda.

bets
24. aug 2012

@isis
su aj skoly, kde sa automaticky predpoklada, ze dieta vie pracovat s PC. moja prvacka dostavala ulohy cez portal bezkriedy bezne. musela zvladnut ulozit si subor, vyplnit a odoslat ucitelke. este k tomu dostala odo mna zakladnu lekciu prace vo worde, lebo inak to neslo. druhak uz veselo pracoval v powerpointe, akosi sa to ocakavalo, pritom zase zakladnu lekciu musel dostat odo mna. a vyhladavanie na nete sa povazuje za uplnu samozrejmost. ich skola tu PC zrucnost predpoklada, od prveho rocnika sa venuju programovaniu v baltikovi, ostatne zakladne veci deti bud vedia, alebo dobiehaju za pochodu.
a v skole vela sa ucia tak, ze sedia na koberci, mavaju zaujimave prednasky, chodia na vystavy. cize nielen PC, ale na druhej strane je prirodzenou sucastou vyuky.
a doma deti aj vela citaju knizky, chodia po horach, stanuju, splavuju, bicykluju, hraju spolocenske hry, ucia sa hrat na hudobne nastroje a ine. su to normalne deti, ale vedia pracovat s PC a radi sa aj na nom zahraju.

isis
24. aug 2012

ano ale to je rozdiel. Na prvych strankach baby pisali ajj nazov temy je 5 rocne dieta. A niektore hovoria o 2,5 a trojrocnych detoch a najma o hrach...Dokonca ze sami tie pc hry detom kupuju alebosi aj trojrocne deti na nete veselo surfuju. Je mi jasne, ze ked moja mala bude predsoklacka, budem musiet ju priviest k pc. Ale teraz ma podla mna cas,aj ked o chvilu bude mat 5 rokov.

miskax2
25. aug 2012

ešte taký jeden malý posterh moja mama s otčimom davali hrať playstation bratovi a to tuším ešte nemal ani tri roky samozrejme detske hry a chcete vedieť ako je na tom teraz? má devať rokov a keby mohol sadne ráno za počítač a postaví sa od neho až večer alebo pred ním rovno zaspí...... 😠 😠 😠 😠 😠 😠 ☹ ☹ ☹ ☹ 😒 😒 takže veľký pozor na to!!!!! treba myslieť aj do buducna..... pokiaľ viem naša generácia strávila detstvo prevažne s kamarátmi na dvore a hrali sme sa človeče alebo žolíka viem že teraz je strašne pokroková doba a človek si nepomôže keď už aj domáce úlohy robia deti na PC ale pokiaľ to nieje nevyhnutné(a tým myslím šúdium) dieťa by som za počítač nestavala

kamajka
2. aug 2014

Ahojte,vidim ze je toto starsia diskusia ale nevadi. Mam osem rocneho syna,mesiac prazdnin je za nami. Moj syn ani nevie ako. Rano vstava s tym,ze chce hrat minecraft(hra je od sedem rokov).keby si k tomu sadol vydrzi hrat aj do vecera. Bojim sa ze mame problem,chceme ist dnes na kupalisko,vravim mu,ze dnes sa nehra,lebo saideme kupat...vraj co bude na kupalisku robit!!! Ked nie je na ps,iba rozmysla ako sa k nemu dostat,nevie uz anj o inom rozmyslat...potrebujeme asi odbornika. Mate niekto skusenost? Ja uz som nestastnaaaa.

prasiatko30
2. aug 2014

@kamajka odpojit pc a povedat ze sa pokazil. V pritomnosti dietata ani nezapinat. Sice na zaciatku bude mat abstak ale treba vydrzat a hlavne najst kamaratov v jeho veku, pohladat nejaky primestsky tabor, hodiny tenisu, plavania alebo ineho sportu - snazit sa vypadnut z domu a ponuknut alternativy

yesno22
2. aug 2014

@kamajka súhlasím s @prasiatko30 ... vypnúť a nezapnúť aspoň niekoľko dní ... potom sa dohodnúť na nejakom čase, koľko môže za PC sedieť ... ja mám 7r syna a viem, že ak by som to nekorigovala, presedí za PC alebo TV celý deň ... no máme dohodu a držíme sa jej ... je to len a len na tebe 😉

yanni
2. aug 2014

@kamajka hm tazke tazke. Odpojit, sup do skrine a nech sa durdi. Nevybrat do konca prazdnin. Bude neznesitelny, ale ak to vydrzis, on sa po par dnoch ukludni. Drzim ti palceky a prajem vela sil a nervov.

My sme toto ani riesit nemuseli. Mame troch chalanov, 8, 6 a 4,5 roka. PS a podobne konzoly sme ani nekupili. Mame dva MacBooky, jeden muz a jeden ja. Deti nemaju ziadne. Obcas, ale velmi zriedkavo, hraju Mausspiele (cez internet). Nijake ine hry nemame. A ani na intrnete nevyhladavame. My ani telku nepozerame. MAju vela inych hraciek, lego, kocky..., vela kreslia, ti dvaja väcsi kazdy den, sami od seba trenuju pisanie, vecer citame vsetci spolu, cez den mame tolko aktivit, plavanie, ihrisko, vylety atd., rano vypadneme, vecer sa vratime, ze ich ani nenapadne pytat PC. Ja si myslim, ze PC-problem nemame preto, ze to jednoducho doma nemame, nenaucili sme ich. Ale vsetko poznaju, vsetko vedia. Ked su u svokry, tak ta im vsetko dovoli. Doma si nic bez opytania nedovolia zapnut, u svokry beru ovladac a uz sedia pred telkou. Ale ked ich clovek vymakne a sa povie nie, tak nie a nerobia divadlo. Jasne, ze skusaju a vymyslaju, ale vedia velmi dobre, co je dovolene a co nie.
To uz tazko zatrhnes, ked je tak nauceny, ze moze, kedy sa mu zachce a ako dlho sa mu chce.
Mozno doslova spiste dohodu ako pise @yesno22. 😉

prasiatko30
2. aug 2014

@yanni aj my sme taki zaostali ani psp ani wii ani xbox ani nic ale decka behaju po dvore - hruza😄😄😄😄

vks
2. aug 2014

My mame 8 rocnu clecnu a 5 rocneho chlapca. Dievca v skole pocitac pouzivaju takze pc je u nas samozrejmost. Vyuzivam ho pri praci tak ich mame hned niekolko. Mladsi syn je tiez zo skolky nauceny pouzivat pc, hravaju sa na nom rozne logicke hry co vidim ze vyuziva aj pri inych hrach. Ale samozrejme vsetko ma svoje minus stranky. Musela som spravit opatrenia, zablokovanie heslom a pod. Pc na hranie im dovolim vecer alebo v pripade ze je naozaj zle pocasie. Pokial svieto slnko a mozu sa hrat von pc maju zakazany. To nam zacali chodit s vyhovorkou domov, ze von je uz tma a zima🙂 to ich otocim na pate a su von🙂 Po nejakom case kedze videli ze viem vyhoviet aj im mi na povel bez frflania pc vypli.

fazulka7
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ryka2
3. máj 2015

moja dcerka bude mat 6 rokov,pred 2 mesiacmi prisla s revom zo skolky ze ona jedina v triede nevie pracovat na pc, takze zlate casy nam skoncili a dovolili sme jej 1 hodinu byt na pc za tyzden,len musim byt prisna pretoze ta hodina sa tazko dodrziava,chcem sa spytat nepozna niekto nejake stranky kde sa daju najst zadarmo hlavolamy pre deti,dcerka je sikovna zvladla by aj pre 7 rocne deti.Drzim palce vsetkym ,kde s tym maju problem ,pretoze pc je droga.

katka_halabalka
7. máj 2015

@lenka618 Ja som riešila tuto dilemu hneď ako dcérka prejavila prvý záujem o PC a hneď som pochopila, že má sklony k závislosti. Vyštudovala som IT takže viem čo závislosť na PC dokáže s ľudmi urobiť a dokáže jej prepadnúť každý, hlavne malé deti ktoré ešte ťažko rozoznávajú rozdiel medzi virtuálnym a reálnym. Ja som moje deti viedla k športovým aktivitám, keď prídu domov skontrolujem úlohy, hoďku sa poučíme a ideme, koliečkové, bicyk, behať, hrať futbal, čokoľvek ich donúti pohnúť zadkom, k tomu športové krúžky. Viem, že nie každý má toľko času, ale sú tu aj tie krúžky, ktoré rodiča nestoja toľko času a 5 ročné dieťa je v super veku nejaký začať, ktorému sa môže venovať neskôr aj aktívne. A večer sú taký unavený, že nemajú abloslútne záujem o PC. Deti sa učia rýchlo a samozrejme aj moje sa hneď naučíli používať google, you tube atď. ale som presvedčená, že v tomto veku majú ešte času dosť. Čítať sa dokážu naučiť aj z knížok a zlepšia si tým predstavivosť. Dcérka má jednu PC hru, ktorá sa jej páči a tak ju používam ako odmenu. Keď donesie jednotku, alebo keď výraznejšie pomôže s domácimi prácami aj to len na 1 hodinu a nesmie to byť často. Tak isto je pravidlo, že ak hru po hodine nevypne, ďalší raz ju na PC nepustím.

heloriser
9. sep 2015

Robte si s dietatom co chcete ale aj tak sa nauci na PC. Je to proste vec od ktorej ho neodtrhnete. Ale mam fintu ktora zlepsila mojim detom zivot. Ked som zacal sedeli celi den v kuse za pocitacom. Ich mamu uz trava kryje a ja som na nich sam. Ale preto aby cele leto neprepocitacovali tak sa mozu denne hrat hodinu a ked sa jeden den nezahraju tak sa im hodina odlozi do dalsieho dna. Tak takto. Zacal sa skolsky rok a ked som si pozeral spravcu domacbosti (moja vlastna apka) neboli ich pocitace zapnute dokopy za tyzden ani 4 hodini.

aasniper
22. mar 2016

Počítač pre 5-ročné dieťa určite nie. Je to síce najlacnejšia pestúnka na svete (cca 600€ na štyri roky kým mu nekúpite novú), ale z vlastnej skúsenosti to tlmí v deťoch kreativitu. Ktoré dieťa v piatich rokoch začne niečo tvoriť na počítači? Ani jedno. Chce sa len hrať. A súčasné hry sú tak návykové, že dieťa bude robiť len to. Takže je to síce kruté, ale je to najlepší liek. Bez počítača a sociálnych sietí čo najdlhšie.

andrealili
30. mar 2016

Baby, netrápte svoje dieťa s kecmi o počítači... radšej mu kúpte elektrickú motorku za výhodnú cenu. Uvidíte, že na pc ani nepomyslí. 🙂 🙂 http://www.mimibazar.sk/bazar.php?user=320961 môj Ethan od vtedy radšej trávi čas na záhradke vonku na motorke, ako na pc. 🙂

kinna
Odpoveď bola odstránená
Zobraz