5 ročné dieťa a počítač. Koľko času pri ňom môže stráviť?

lenka618
3. okt 2009

Ahojte, môj 5 ročný synček (zatiaľ jedináčik) miluje počítač. Chyba bola, že sme ho pustili k PC keď mal asi 3,5 roka, to hral len také jednoduché hry. Potom dostal k vianociam (nie od nás, ja by som to ani nekúpila) jednu, pre neho super, PC hru a od vtedy by za ním sedel stále. No a samozrejme tu začalo naše obmedzovanie. Ustúpila som na 1 hodinu denne, ale myslím, že aj to je moc. Je aj trochu problém donutiť ho, aby prestal, ale nakoniec po niekoľkých napomenutiach prestane. Hrá hlavne preteky na autíčkach, ale vie si pustiť aj superhry na internete - sám - a tam si vyberá také jednoduchšie hry. (máme to pod kontrolou, čo si vyberá, aby nenarazil na niečo neslušné). Tiež sa sám naučil surfovať na nete, trochu číta, tak nemá problém, na youtube si pozerá rozprávkové spoty, tie si vyberá sám. Tým chcem povedať, že sa PC naučil celkom slušne ovládať, čo je aj dobre, kôli tomu, že v škole to bude potrebovať. Čiže, na jednej strane som rada, že to vie, ale na druhej strane som si všimla, že sa mu už nechce hrať s hračkami. Vydrží len niekoľko minúť, max. hodinu, ale potom už len dranká počítač, keď použijem rázne nie, je smutný a nešťastný. Snažíme sa s ním hrávať, čítať si, kresliť, ale nie vždy máme na to čas a vtedy je znudený a keď mu nedovolíme PC, tak chce pozerať telku, či DVD. Som z toho nešťastná, lebo všade počúvam, že dnešné deti vychováva telka, či PC, nikdy sa mi to nepáčilo a na tekéto dieťa sa zmenil môj syn. A zrejme je to moja a manželova chyba. Preto sa chcem spýtať, koľko času by mal pri ňom stráviť, aby sa nestal závislý?

ywana
17. sep 2010

@lenka618 Páči sa mi, že si to uvedomuješ. Mám 11-ročnú dcéru a PC tiež nemá pustený každý deň. Zdieľam tvoj názor. Čo keby si skúsila synovi povedať, že PC je pokazený a nepustiť ho tam dlhšiu dobu (mám na mysli aj 1 - 2mesiace) ? Myslím, že by si trošku odvykol. Moja dcéra chytala istý čas tiež také "mrnčanie" ked nemohla na PC, že ona sa nudí a čo má robiť... Nepoľavila som a po cca 3 dňoch "objavila"opäť pastelky, spoločenské hry a preliezky na dvore...

alca85
17. sep 2010

Ahojte...ak neviete dieťa odtrhnúť od PC, existuje niečo ako vypínač na dobrú noc, ktorý keď si nastavíte na určitý čas, vtedy PC sám vypne. Len neviem či to funguje na všetky typy Windows. Myslím, že sa ten vypínač dá stiahnuť z netu.

adetka
17. sep 2010

@alca85... super napad... ja by som ho potrebovala pre mojho manzela 😀 ...

kaaatinka
20. sep 2010

@adetka tak to sedí 😀 😀 😀

alca85
20. sep 2010

ja síce ten vypínač mám, ale nepoužívam, aj keď by som mala, lebo večer neviem kedy mám vypnúť 😝

ani3012
20. sep 2010

ja som Patrikovi vypla počítač zozadu,aby nezistil že nefunguje mojou vinou 😉 On si to vedel skontrolovať totiž a vždy našiel,že prečo nejde.Ale o tomto triku nevie doteraz 😎

lenka618
autor
20. sep 2010

Keď ono sa to ľahko spraví, že vypnúť PC aj na niekoľko týždňov a povedať, že je pokazený. Problém je, že PC používame aj pracovne, veľakrát si muž bere robotu domov a malý si vie dať dva a dva dokopy, že ho ošuškávame 🙂 . Toto nezaberá. Stále sme na tom rovnako: PC asi hodinu denne, najnovšie si púšťa pesničky na youtube. Má ho za odmenu a zákaz za trest. Nie som nadšená, ale funguje to. Ešte chcem povedať, že to aspoň využívam tak, že vždy keď je na PC, tak mu tam nakrájam jabĺčko, mrkvu, kaleráb, banán, alebo hocijaké ovocie, či zeleninu a on to popri tom chrúme. Takže som z toho vyťažila to najlepšie. Zatiaľ...

zlatusik28
20. sep 2010

Ahojte, môj malý, 5 r., zatiaľ "hrá" na PC len pexeso a také detské hry, také na logiku, ale ešte problém, aby za ním sedel dlho, sme nemali. My sme ho práveže na PC nechceli naučiť, zatiaľ, veď ja som v detstve počítač vôbec nemala a veľa z Vás určite tak isto, doba sa zmenila, to hej, ale teraz chodí do predškolskej a tam počítače majú a hrávajú sa. Tak mu viem z času na čas pustiť doma aj ja, len som zvedavá, dokedy mu to vydrží 🙂

suezana
20. sep 2010

ahojte, aj moje 5 ročné dieťa miluje počítač a už veru musím dávať lepší pozor, lebo keď si napr. prezerala bábiky Baby born natrafila na naozajstné baby born - novorodeniatka + pôrody a dosť ju to fascinovalo 😅 , alebo z nevinných rozprávok - šmolkovia, červená čiapočka,... sú urobené paródie s vulgarizmami 🤐 tiež si to najprv vypočula, až potom mi to povedala 😝
Inak najobľúbenejší je Macko uško a hry - karty, šach a tak. Vydrží pri pc aj 2 hodiny, ale keď poviem dosť, alebo dnes nebude počítač, tak celkom v pohode - zatiaľ.

krokodilek
14. máj 2011

Mé dceři je 6 let a na pc jí vůbec nepouštím. Myslím, že s tím začnu, až půjde do školy, stejně si myslím, že v 1. a 2. třídě ten počítač ještě potřebovat nebude. Televizi má maximálně 1 hodinu denně. Jinak se jí snažíme vést ke sportu, nyní jezdí na bruslích a na kole, chodí na sportovní kroužek, také hraje na 2 hudební nástroje.....

Měla by si svému synovi najít nějaké vybití energie třeba fotbal, hokej nebo něco co ho baví. Také není špatná metoda nabízení něčeho lepšího. Myslím, že optimální doba u pc pro takto malého chlapce je asi 1 hodina, možná by to chtělo 1 hodinu ob den.

mirka414
15. máj 2011

moja dcerka bude mat teraz 5rokov kupila som jej na Sk hry od TERASOFT alebo ma nemecke hry princezna lilifee to jej a nasim detom (po rozhovore s rodicmi)dovolim hrat ale podmienka je hned potom von na vzduch a zostat aspon hodinku vonku.a baby bez frflania idu.krasne sa za pc striedaju a spolu lustia hry.Moja dcerka sa skor rada hrava s hrami od Vtech ale to najcastejsie v aute.Na pc este strasne rada oblieka babiky.Podla mna ak sa to neprehana tak je dobre ak deti vedia hrat na pc.

vlasa
16. máj 2011

moja ma styri a uz pol roka sa uci na pc,velmi ju to bavi,rychlo sa uci,myslim,ze teraz je taka doba pocitacova,hraje hry aj si pusta rozpravky,tiez si najviac oblieka babiky a striha ich a maluje 🙂 a ma svoje nintendo,do auta,je v nemcine,tak sa uci aj po nemecky zaroven 😉 tiez si myslim,ze ak to dieta neprehana,je to ok,vsetko s mierou 😀

dosa
16. máj 2011

moja mala bude mat 5 rokov o dva tyzdne a pri pocitaci veru este nesedela... ak sa chce zahrat pexeso, alebo domino, alebo ine hry na logiku, tak si ich zahrame spolu v povodnej forme, a mame z toho vacsiu zabavu... a babiky si oblieka nazivo, lepsie si precvivi motoriku prstov ako stlacanim tlacitiek na pc 😉 ja si pc pustam len cez obed, ked je dcera v skolke a maly spi alebo vecer, ked uz su obaja v posteli...

titkovamiriam
16. máj 2011

tak Marek ma rad pocitace z inej stranky-rozoberat a skladat,kedze tatinko je PC opravar a vsetko okolo toho ,medzi jeho oblubene hracky patria stare dosky a ine casti 🙂 .
Pocitac vie zapnut,vypnut no hry alebo podobne veci ho nelakaju-tiež sa hrame klasika hry .Na pc ho to nebaví...a ani starsie deti niesu pri PC kazdy den,len ked nieco potrebuju alebo si pokecaju na chate s kamosmi.Najvacsi maniak sedenia pri PC u nas som ja...

renca3
16. máj 2011

myslim, ze pocitac obcas nie je zly aj pre deti vo veku 5 rokov. len to netreba prehnat, aby sa dieta vedelo od neho odtrhnut a venovat sa aj inej hre. moj syn mal v pripravke ako 5,5 rocny pocitace a teraz ako prvak ich ma na skole povinne. deti z triedy, co doma na PC nechodia vobec, mali na vysvecku 2. takze dnes je doba pocitacov a popri sportovej aktivite im neuskodia.

vlasa
16. máj 2011

@renca3 mas pravdu,ak sa nic neprehana a dieta je dost na vzduchu a hra sa aj inak,neuskodi 😉 tiez si myslim,ze je pocitacova doba a deti sa naucia jazyky popritom.proste s tym rastu a maju to,co sme my ako deti este nepoznali...vedia zapnut telku,dvd,pc..

mart.s.
16. máj 2011

Ahoj, já si myslím, že v sooučasné době je nutné, aby dítě umělo zacházet s počítačem. A nějak začít musí. Takže jedině hrou. Rozhodně bych proto počítač nezakazovala. Ale úplně souhlasím s tím, že je potřeba to nějakým způsobem usměrňovat. Mám kluky 5 a 10 let a mladšího nenechám u počítače déle než hodinu. A rozhodně tam není každý den.
A přesně - jak jsem tady už četla- starší to potřebuje i ve škole. Chodí do čtvrté třídy a píše si na počítači různé referáty, nebo tam používá slovník, hledá si tam různé informace atd. ( a samozřejmě si na něm i hraje 😉 ).

dosa
16. máj 2011

@mart.s. a preco by malo vediet takto male dieta pracovat na pocitaci? k comu to potrebuje? kym pojde do zamestnania, tak ho caka minimalne 13 rokov skoly, tak si myslim, ze sa to musi za tu dobu naucit, aj keby nechcelo... a kym nechodi do skoly, nech si rozvija svoje zrucnosti inak... a ze ma dieta v prvej triede z pocitacov 2, tak to zrejme nebude tym, ze do 6 rokov pri PC nesedelo... lebo aj pisat a citat zacinaju v prvej triede (popripade v pirpravke) a na konci roka nevidim rozdiel medzi tymi, co to predtym vedeli a co nie... akurat ze ti co to vedia, sa nic nove nenaucia a mozu sa na hodinach nudit...

froschka
16. máj 2011

Ja som neni zastanca toho aby dieta vedelo pracovat s PC v tak mladom veku. Ja mojim skoro 4 rocnym zabkam pustim napriklad video alebo z youtube nejake rozpravky ale aby sa mi tam dieta ucilo hrat a pisat ci kreslit povazujem za zbytocne. Ano mozno je to obdiv, ked 5 rocny stuplik ovlada mysku ako dospelak, ale podla mna pozivne veci mu to skutocne neprinesie. A nie je nic krajsie ako halabala rucne nakresleny obrazok, v porovnani s PC omalovankami....
A este si myslim ze ani takym prckom do 15 rokov PC nepatri....je to zverstvo, cely azet, zoznamky, uchylky aj nas super skvely FB, ale decka by sa mu mali vyhybat....no to asi ani ja neovplyvnim mojim buducim tinedzerkam....

mart.s.
17. máj 2011

@dosa a proč ne? Podle mě , když k tomu člověk přistupuje rozumně dítě sportuje, hraje si čtou se mu pohádky, tak proč by nomohlo na chvíli k počítači. Vždyť v jejich době to bude nutnost. A my se už většinou s ním ani pořádně pracovat nenaučíme.
@froschka a s tím co tady píšeš, nezlob se, ale souhlasit nemůžu. Do 15 let nepustit dítě k počítači podle mě ani nejde. Jednak - abych to uvedla na pravou míru- pod prácí na počítači si rozhodně nepředstavuji facebook, seznamky a podobné stránky. Ale tady u nás už děti na osmiletém gymnáziu normálně s počítači pracujou a často si ho nosí i do školy. Potom je to dítě opravdu limitované, když mu to zakážeš.

titkovamiriam
17. máj 2011

dnes sa deti na skolach ucia pracovat s pocitacmi ako 6 rocne 🙂 samozrejme že tusim maju hodinu raz za dva tyzdne ,no na druhom stupni je to uz bezny predmet 🙂 A prave potom su na tom najhorsie tie deti ktorým sa to zakazuje lebo chcu potom hned vsetko rychlo,ked sa k tomu pristupuje pomali aby deti poznali nastrahy a podobne,je PC spolocník pre pracu aj zabavu.Dnes nieje nic vynimocne ked si deti na PC nosie notebook a podobne.

titkovamiriam
17. máj 2011

@froschka a ani nevies kolko uchylov si z tejto stranky stahuju fotky deti a tehu brusiek.... ☹ tomu sa neda zabranit len ich proste na net nedat...,dat len to co mi nebude vadit ak sa fotky objavia na uplne iných strankach 😒

renca3
17. máj 2011

myslim, ze dievcata sa tak nedozaduju pocitaca a preto im ho maminy ani neponukaju. ale chalani skor inklinuju k elektronike a teda aj k pocitacu. vacsinou okolo toho 5. az 6. roka.
tym som chcela naznacit, ze keby mala dosa alebo froschka starsich chlapcov, mozno by to inak vnimali. alebo aj nie. ale ved to je rozhodnutie na kazdom z rodicov. syn ma kamarata /7/, ktory doma nechodi na pocitac a ked k nam pride, ja to akceptujem a nedovolim synovi ho zapinat v jeho pritomnosti. takze to je kazdeho osobna vec.
i ked mne to v dnesnej dobe pripada divne.

titkovamiriam
17. máj 2011

@renca3 veru a inak si mysli že je horsie ak dieta sedi pol dna pred telkou ako 20 min pri PC 😠 mam kopec kamosiek ktore sa vytesuju ako maju dobre deti ked im zapnu telku,dokonca poznam extrem kedy ho dietatko malo zapnute od 8-20 a koly roznym dvd a rozpravkam ani von nechcelo a ked bolo vonku tak po 30min uz chcelo pred telku a to malo 3r!!!

kaara1980
17. máj 2011

ja malému občas dovolím sadnúť si k notebooku aby si omaľovával obrázky-dlho mu trvalo naučiť sa farby a toto mu naozaj pomohlo.Vie si na zoznam.sk pustiť na detskom webe rozprávky.Rád ,píše, vo worde.Ja mu napíšem slovo aké chce a on mi ho o riadok nižšie prepíše a pritom si hovoríme písmenká.
Či chcem či nie,počítače sa stali v dnešnej dobe pre nás nevyhnutnosťou a deti sa s nimi tak či tak budú stretávať od detstva.Čiže odopierať im ich je nezmysel.Skôr záleží od toho,čo robia na tých počítačoch.

titkovamiriam
17. máj 2011

@kaara1980 myška je super pomocník na jemnu motoriku 😉 a to nielen pre deti

froschka
17. máj 2011

@mart.s. ved som napisala ze to asi ja v puberte mojim detom neobmadzim, ja som sama chodila na zakladnej skole na kurz PC a jedina co nas zacalo zaujimat ked sme to ovladali boli hry....a myslim ze kazde dieta je rovnake, najprv to zacne hrami strategickymi a neskor bojove hry az sa s deti stanu zavislaci...
takisto ako by som nekupila 5 rocnemu decku tamagoci nedovolim mu ist za pc, zbytocne sa zvysuje zvedavost na skusanie inych veci....a ver tomu ze ak to dietatu dovolis mas 10 rocneho nespratnika na pokeci a FB, pretoze aj jeho spoluziaci su a je to IN tak isto ako naucit sa fajcit....

@titkovamiriam no tehu bruska mi nevadia, aspon take ktore su pekne odfotene, vadia mi take kde babam z dlani pomaly cele prso vyllieza 😀 no a nahe deti to je zas ina tema....ale je to des

kaara1980
17. máj 2011

@titkovamiriam aj ja si to myslím,syn je dokonca ľavák a má problém s jemnou motorikou a chvíľku mu trvalo kým sa naučil ovládať myš.

titkovamiriam
17. máj 2011

@froschka jasne ja som ta pochopila,ono vela ovpyvnuju kamarati a kolektiv ja som uz niekedy nemala prehlad ci sa zbieraju pogy,cecka alebo karticky take hentake....a s marekom to bude to iste ze bude zasa nieco v mode ,že ak nebude mat taku alebo onaku hru,ked nebude ficat na icq a podobne-je taka doma

a k tym bruskam mne nevadia vobec,ono je to horsie ak sa k tym fotkam co tu maju volne maminky dostane niaky co si z nich robí album,posuvaju si ich po nete vseliake individua a podobne....inak niekedy sa fakt zhrozím čo sem kto da či už seba alebo deti no je to asi kazdeho vec...

titkovamiriam
17. máj 2011

@kaara1980 presne tak Marek ma tiež nabeh na lavu ruku ale s myskou ho nuti robiť prava,on dlho nechcel kraslit farbickami a teraz ako cvicime na myske tak ma lepsi uchop aj vie ako s nou pracovat,len tak mimo-mama je po porazke a PC jej tiež rozvicil ruku jej zaciatky boli take ze prve pokusy lietala mysou krizom krazom a dnes je PC jej kontakt s okolitym svetom...