Ako a kedy začať deti zapájať v kuchyni?

andulkinka
24. jan 2017

Ahojte, neviem, ci je to tak aj u vas, ale mojim detom najviac chuti, ked maju pocit, ze prilozili ruku k dielu a sami si nieco uvarili alebo upiekli. Maju len 3 a 5 rokov a neviem ako ich nejak efektivne zacat zapajat. Tak som sa chcela spytat, co vsetko robia vase deti v takomto veku, pripadne do akeho veku cakate kym im date do ruk nozik alebo struhadlo. Viete o nejakych kucharskych knihach pre deti? Viem, ze byvaju kurzy varenia, ale ja by som chcela skor nieco vymysliet doma.

janickacrazy
24. jan 2017

@andulkinka Moje deti najradšej varili a piekli s babkou, lebo ja na to ozaj nemám nervy, kedže všetko je zababrané pri ich asistencii. Najstarší syn má už 17 a ten si dokáže urobiť napr. palacinky, puding, volské oko a podobné jednoduché jedlá. Ale začalo ho to baviť až okolo 14 rokov. Stredný má 6 rokov a jediné, čo ho bavilo boli medovníčky na Vianoce, inak ho varenie nejak nezaujíma. No možno ak máš dievčatá, tak tie to baví viac. Ja mám len chlapcov.

nikusssa
24. jan 2017

Ahojcek ja mam dcerku vo veku 3,5 roka a velmi rada mi pomaha zatial tak najviac co som jej dovolila je ze miesila cesto na medovnicky potom ich vyvalkala a sama vykrajovala a mala z toho obrovsku radost 🙂 najradsej by mi so vsetkym pomahala ale este zatial tak maximalne pomaha s tym ze mi prida nieco do misky alebo zamiesa 🙂

annie6
24. jan 2017

pomaha mi davat veci do nadoby na miesanie,drzat mixer,vykrajovat cesto ked treba,ukladat na plech,natierat,hadzat riad do drezu 🙂

jana_eyre
24. jan 2017

S detmi casto peciem, varim a to uz dlhsi cas, zapajam ich odkedy maju zaujem. Vek rovnaky ako mas ty..
casto len pridavaju suroviny do cesta (napr. Na vahe mame misku, dcera prida muku, syn mlieko atd na striedacku) piekli uz aj sami kolac, len taky hrncrkovy s bananmi, co si sami nakrajali priborovym nozikom..

Ostry nozik do ruky dam iba takym sposobom, ze krajam s nimi, struhadlo skusal len starsi, moc ho to nebavilo.. Inak uz aj vie supat zemiaky, dcera este nie..

Kucharsku knihu neviem, varim s nimi to, co normalne vymyslime.. Velmi radi robia muffiny inak..

monhla
24. jan 2017

Staršiu to začalo baviť až v 6 rokoch, no mladšiu tuším od narodenia 😀

Od cca 2 rokoch už obaľovala rezne, miešala cesto, vykrajovala a pod.

Ak sa dalo miešala to čo sa malo, ak nie, tak som jej kúsok cesta, či inej hmoty odložila a miešala vedľa mňa. Ja na sporáku, ona vedľa na kuch. linke.

Od 3 rokov si natierajú pomazánky na pečivo, palacinky a pod.

Samozrejme, že je z toho neporiadok, ale je jo vekom čoraz menej a dokonca staršia si už aj uprace.

Ostrý nožík začína zvládať staršia teraz v cca 6-7 rokoch, mladšej ho radšej ešte nadávam- je z takých vecí až moc nadšená.

vroni
24. jan 2017

Skriatok pomaha odkedy sa vie vyskriabat na kuchynsku linku - tj. tak od roka. Dava prisady do robota, rozbija vajicka (ked je treba cele, oddelit bielka a zltka nevie), miesa, kraja (priborovym nozom), uklada ovocie, cisti zeleninu (on jednu, tatko zvysok 🙂), vasnivo rad zapina sporak (pod dozorom). Medovnikove cesto vyvalkal a povykrajoval celkom sam (svoj diel, nie cele). Tolko k teme, ze chlapcov to v kuchyni nebavi. Zato dcera do kuchyne podla moznosti ani nepachne, na Vianoce vykrojila asi tri kusky lineckeho cesta a aj to len preto, ze tu mala kamosky, ktore chceli piect. Tym si na najblizsich 12 mesiacov vycerpala pocet sekund, kedy je ochotna pomahat v kuchyni... Takze deti treba nechat pomahat odkedy same chcu.

libawet
24. jan 2017

@andulkinka môjho syna to nikdy nebavilo, ani keď som piekla a volala ho vytláčať, napr. na Vianoce, vždy len chvíľku a už bol inde. Naučil sa, lebo bol prinútený - je na intráku a ak si neurobí, neuprace, nenavarí, nenakúpi, tak nemá.
Mňa ako decko, tiež nikdy nebavilo byť v kuchyni, napriek maminej veľkej snahe ma tam dostať, tiež som bola prinútená, keď som sa v 20.vydala, život ma naučil.

gangulienka
24. jan 2017

ja tiez deti zapajam , maly ma 2 roky a uz pomaha teda v ramci moznosti ... pri babach som nozik dovolila tusim od 4 rokov ... viem ze existuju aj take s nejakou ochranou pre deti proti porezaniu.... len vzdy kym som sa odhodlala to kupit tak som zhodnotila ze asi uz netreba :D ...

andulkinka
autor
24. jan 2017

dakujem... a neboli ste niektora na tych kurzoch varenia pre deti? videla som ze aj u nas v meste nieco zacina, ale neviem si predstavit, co tam robia s tolkymi detmi naraz. ja mam starsie dievca a mladsieho chlapca a obaja su radsej v kuchyni ako by sa mali hrat. valkaju, pripravuju cesto, roybijaju vajicka, zvladnu prazenicu, ale starsia by uz aj krajat chcela, len zatial som jej vzdy viedla ruku s nozikom iba ja, bojim sa jej ho este dat do ruky celkom samej. myslela som, ze mozno nejaka kucharka by bola celkom fajn, ak by tam bol podrobne zobrazeny postup, lebo zatial varime a pecieme len z mojej hlavy a citat este nevedia

tyaja5
24. jan 2017

@andulkinka ja zapajam moje dieta do pecenia, to ma inak najradsej, ked moze vyllizat nadoby od cokolady🙂 a snazim sa ho zapojit aj do upratovania si hraciek a utierania riadov ale tak, ze mu dam nejaku drobnost alebo mu povolim pozerat rozpravky

vroni
24. jan 2017

@andulkinka, ja mam kucharsku knihu pre deti, recepty su tam velmi fajn a deti ich zvladnu z velkej casti aj same. Ostry noz tam nie je treba, ale dieta by som od tych 4 - 5 rokov naucila zaobchadzat aj s ostrym nozom. Najprv na makkych potravinach (banan je na zaciatok idealny), potom postupne pridavat tvrdsie

jasminet
24. jan 2017

moje deti od cca roka a pol - nabrat muku do hrnceka lyzicou, nasypat do misky, podat nieco, pomiesat... teraz maju 7 a 4 roky, pecu so mnou medovniky alebo mafiny, obracaju palacinky (ta starsia), starsia od cc 5 rokov supe skrabkou mrkvu/zemiaky, nakraja zeleninu typu uhorka, paprika...minule si sama robila mrkvovo jablkovy salat - len jablko som jej osupala, to jej neslo a bol vyborny. babke pomahaju robit sulance, parene buchty... mladsi rozkraja ovocie priborovym nozom, na struhadle struhaju obaja - syr, mrkvu, jablko

ninah1486
8. dec 2021

my sme zacali postupne, bud nieco supali albo krajali ale vzdy pod dozorom