Hry pre detičky od 1 do 3 rokov. Aké poznáte?

kisska
7. feb 2009

Ahojte, maminky rada uvitam rady a navody na hry a ucenie rocnych a aj trosku starsich deticiek. Adama zatial velmi bavia zvuky zvieratiek, vie uvarit mysicke kasicku (alebo aspon naznacuje), ukaze kde ma psik ocko, nostek, ostatne sa zatial ucime, rad si cita knizky (niekedy az velmi, ked mi jednu knizku prinesie za den aj 10x), uci sa vkladat rozne tvary do otvorov, ale toho dlho nebavi. Ked ho prinutim, tak postavi vezicku z 2 kociek, ale hned ju aj zbura... Ukaze aky bude velky, da papa, posledne dni aj posle pusinku, "ako sa ma" mu velmi nejde, ked ma nieco v ruke a poprosim, tak mi to poda a aj si odo mna vezme spat... Takto toho nie je malo, ale na celodennu zabavu to stale nestaci. Nebavi ho, ked dlho nieco opakujem dokola, aj ked mu to este nejde. Dajte tipy, co deti v tomto veku mozu zvladnut, alebo aspon mozu skusat 😉

tanja61
8. feb 2009

ahoj kisska no hej ked si s dietatom doma cely den tak to naozaj mas co robit aby si nieco vymyslela,moj maly sa hrava casto sam,ak nie hrajeme sa spolu alebo ukazujeme v knihach obrazky(niekedy jeden obrazok aj 10krat ako pises 😀 )ak sa da sme casto vonku,chodime na ihrisko a tam sa dokaze zabavit aj na 2hodiny alebo sa prechadzame alebo ideme na navstevu aby sme trocha zabili ten cas 😉hrame sa s tym co maly prinesie a co ho bavi 😉

macocha
8. feb 2009

Super, práve som chcela založiť takú tému. Lebo ja tiež mám pocit, že je to u nás monotónne. Dianka je trochu pozadu, knižky dlho nevydrží pozerať. Akurát novinka posledných dní je, že vydrží listovať v albume so svojimi fotkami. Učíme sa Kolo kolo mlynské. Kocky až teraz začína stavať, väčšinou sa s nimi hráme skôr tak, že ja niečo postavím a plyšový havko stráži, aby to Dianka nezhodila (ale ona vždy nakoniec vyhrá 😀 ) Baví ju naháňačka po dvoch aj po štyroch, schovávačka. Všetci odporúčajú prstové farby, ale na to nemám odvahu. Presnejšie povedané, nemám správne zariadenú izbu, aby materiálne straty neboli také veľké 🙂

Viete niekto, ako urobiť cesto, z ktorého sa dajú modelovať figúrky? Také chlebové to bolo, stratila som recept. A ešte také ako namiesto modulitu. To by som asi vyskúšala. Lebo plastelínu by dávala do pusy, to nebudem riskovať.

parybka
8. feb 2009

tady je ta modelína z mouky http://www.mimibazar.cz/recept.php?id=19426
my si s tím v pátek hráli na cvičení a bylo to fajn, sice nevydrží u toho dlouho, ale aspon chvilku, že 🙂

majaaita
8. feb 2009

Dřevěné vkládačky, knížky a zvuky zvířátek. A především přestavby - nošení a stěhování věcí, jejich třídění a rovnání. Dvakrát do týdne linka, denně knihovna, aspoň jednou týdně šuplíky s oblečením 🙂 Asistuju a vysvětluju - barvy, druhy oblečení, co je čí a tak 🙂
Jinak v roce jsme začali učit znak pro "prosím prosím", zametat, uklízet hračky do bedny, věšet bundu na věšáček, rovnat boty do botníku.
A básničky s ukazováním, ty vedou taky.

kisska
autor
8. feb 2009

majaaita - daj nejake basnicky-ukazovacky, prosiiiiiim 🙂 zatial vesiame len podbradnik na stolicku,ked dopapame, to upratovanie hraciek by tiez mohlo ist, zatial to ma nacvicene opacne... bavia ho hlavne hracky, ktore su ulozene vo valci (aj ked ich len vyberie a necha tak 😉 )
u nas je ta velka nevyhoda, ze sa neda velmi chodit von - iba so psom chodime po jednej ulici a na pole, o ihrisku mozem len snivat (ale snad postavim na zahrade.... raz). Chodit sa promenadovat po dedine ma velmi nebavi, lebo mame rozbite chodniky, miestami aj ziadne 😠 a ked chcem drahemu vziat auto a ist s malym do mesta, znamena to skore ranne vstavanie a rozbity cely rezim ☹

garfieldmail1
8. feb 2009

U nás vždycky zabere bunkr z polštářů, dek, nábytku. Zároveň to někdy poslouží jako garáž pro auta, stodola pro zvířátka 🙂 Nebo máme na gauči takové veliké polštáře, které dám na hromadu, na to ještě matračku z dětské postýlky, ve které už syn nespí, a to je jako klouzačka, nebo po té matračce zase spouští auta, balonky dolů... 😀
Taky hrozně rád a s vážností 🙂 rád připravuje všem včetně plyšáků "kávičky, čajíčky, polévky" nebo zmrzlinky - kelímek s balónkem. Tahle zábava jednoznačně vede i ve vaně 😵

jaja0110
8. feb 2009

kisska- poradim ti vybornu knihu, "bystre dieta-dojca" :

-námety na zaujímavé hry s deťmi od narodenia do pätnástich mesiacov
-ako prirodzene podporovať rozvoj pohybových a rečových schopností
-prehľad vývoja zručností
-odpovede na otázky každodenného života s deťmi

a "bystre dieta-batola" (to je to iste ale od 15 mes. -do 3 rokov)

...tu je link na tu prvu, najdes tam aj tu druhu... http://www.martinus.sk/?uItem=17610

Zatial mam tu prvu- Dojca, je to rozdelene do takych celkov tak ti z toho nieco vyberiem...

pre vek 10-12 mesiacov:

cinnosti stimulujuce pohyb: robit pre dieta miniaturne prekzakove drahy ktore budu podporovat lozenie (dat do stredu miestnosyi vankus), dat vedla seba niekolko stoliciek (ako vlacik) dieta postavit na jeho zaciatok (ak uz stoji s oporou) a na druhy koniec dat motivacnu hracku a povzbudzovat ho aby sa presunulo bez toho ze by si muselo sadnut...
vhodne hracky-dreveny vozik s kockami, hojdacka

cinnosti stimuluje koordinaciu ruk a oci: skatulky s vrchnakmi v ktorych bude ukryty predmet, zatvaranie otvaranie skatiluek roznych velkosti, riekanky alebo hry na pohyb ruk (tap tap tapusky), zoznamovanie sa s roznymi texturami-misky v kt. je puding, voda, muka, vlocky a nechat ho skumat ich vlastnosti a povrch, vkladanie mensich poharikov do vacsich, vo vani prelievanie vody z jedneho poharika do druheho, stavanie kominov, cmaranie...
vhodne hracky-pohariky, stavebnicove kocky, hracky s geometrickymi tvarmi a otvormi, vkladacky, drevena tabula s kriedou, hopsadlo, hudobna natahovacia hracka...

cinnosti stimulujuce rec: davanie pokynov (prines, podaj) s nazornymi ukazkami, tlcenie do bubienka, xylofonu, klavira, pri prezerani knizky vypravanie pribehu, citanie na dobru noc, pesnicky a riekanky...
vhodne hracky- hudobne hracky, rozprav. knizky, plastove zvieratka co vydavaju zvuky, detsky telefon, CD-cka...

cinnosti podporujuce ucenie:komentovanie obrazkov v knizke, predstieranie roznych ukonov (cesanie babiky, krmenie babiky, stavanie veze...), menovanie jednotlivych casti tela spojenych s ukazovanim na dietati (toto je tvoja ruka, nostek, ocko....), hra s vodou a plastovou flasou (robenie bubliniek), vo vani fukanie slamkou do vody...vkladanie poharikov DO seba a potom ich nasledne stavanie NA seba...

cinnosti podporujuce socialny a citovy vyvoj: pri odchadzani z miestnosti dodrzat ritual (ahoj, pusa, papa), model dobreho spravania ( chvalit dieta za to co urobilo spravne, nie karhat ho za to co urobilo nespravne), uvolnena atmosfera pri hre, pochvaly a motivacie, opatovat dietatu usmev, objatie...
vhodna hracka- zrkadlo (nie sklenene), zvieratka do vody ku kt. si moze vytvorit vztah...

No a je tam toho ovela viac, to len taky vycuc som spravila, ak by ta nejaka oblast zaujimala konkretnejsie, daj vediet...

😉

anke
9. feb 2009

jaja, jeee diky, to se moc hodi i nam ... 😵 😵 😵
ale mam trochu pochybnosti, jestli se to u nas ujme 🙂 ... nas Dada totiz bojkotuje hrani s hrackami a nejradsi ma zkoumani vysavace a lezeni - ale to je asi tim, ze to teprve nedavno objevil ... je tu i nejaka maminka, jejiz dite neudrzi treba pozornost na cteni knizky a ukazovani obrazku? nas mrnous tak tu knizku otvirat a zavirat a davat do pusy, ale mluvene slovo je pro nej desna nuda a to si radsi leze po svych ...
a v 10. mesicich uz dite stavi kelimky na sebe? u nas tedy vede zatim bourani vezi, ktere postavim a vytahovani kelimku ze sebe ... ale mozna moc specham, nasemu malemu je dnes 10. mesicu ...

ja jsem se chtela zeptat, jake skatulky treba detem davate? i papirove? ja se bojim, ze to bude cucat a ze ty barvy na krabickach muzou byt jedovat 😅 😅

jaja0110
9. feb 2009

anke- my sme mali pred troma dnami 11 mesiacov, ale stavanie kominikov sme uz trenovali asi 2 tyzdne ( v zmysle ze som im to ukazovala a potom som im dala do ruky pohariki a viedla ich rucku kam to maju polozit), zo zaciatku ten poharik len tak hodili, ale teraz uz urobia vezicku z 2-3 poharikov, alebo sa teda aspon pokusaju davat ich na seba a viac sa pri tom koncentruju...
Skatulky urcite nie papierove, ale take plastove, ako je napriklad zo zmrzliny (ale nie kelimky tie maju ostre hrany), nam sa osvedcili tie plastove krabicky do ktorych sa davaju vlhcene utierky a tam je aj taky maly otvor na vytahovanie tych utierok...su dost velke a zmesti sa tam kopec drobnych hraciek...
Obzeranie kniziek nas naplno zaujalo tiez ku koncu 11. mesiaca, na jednu stranu cumia aj pol minuty a vtedy im vypravam co je na obrazku...neboj ta schopnost koncentrovat sa sa este len zacne zdokonalovat...a vysavac prenasledujeme aj my, to nech by mali akukolvek hracku, ked pocuju vysavac tak letia za nim ako rakety 😅 este ze nevysavame tak casto 😀 😀

euforbia
9. feb 2009

Ahoj holky, na www.mcrarasek.wz.cz pod tlačítkem Texty najdete spoustu říkanek s ukazováním. Mám jich už celkem slušnou sbírku, ale tyto jsou naše nejoblíbenější. Tak třeba se vám budou hodit. 😉

anke
9. feb 2009

euforbia: diky diky diky 😵

macocha
9. feb 2009

Parybka - diky, si poklad.
Jaja - diky. Som myslela, ze taka kniha musi byt 🙂
Anke - u nas je to podobne, a to mame skoro 16 mesiacov. A vysava strasne rada, aj jej to celkom ide. Proste pohyb ano, ale sediet sotva na chvilku. Cmaranie = nuda, radsej sa snazi chytit cokolvek v dosahu, napr. hadzat ceruzky na zem. Knizky = nuda, radsej z nich nieco odtrhnut, prinajmenšom polamat alebo poskladat stranky, podla tvrdosti materiálu. Ale fotoalbum (s tlacenymi fotografiami, nie elektronicky) sa jej zapacil, dufam, ze to nie je znak narcizmu. A samozrejme, par stranok z neho uz vytrhla 😠 A ako som spominala, buranie veze zatial vedie, len v poslednych dnoch mam prve naznaky snahy o stavanie. Vo vseobecnosti na svoje hracky kaslle, radsej vytahuje hrnce, varechy, oblecenie, slovniky... cokolvek co je odlozene zo skrine. Ale to je normalna etapa, kazde dieta ju vraj musi prejst (uz 4 mesiace cakam, kedy skonci 😅 )

Co sa ukazovaciek tyka, maju tu na MK zvlast temu, aj slovenske aj ceske, v tejto sekcii 🙂

deina
9. feb 2009

Anke, nas maly tiez neudrzi pozornost, neukazuje, nepozera knizky (okrem jednej, tu ma rad, najma, ked mu predvadzam, co robia vcely). Nehrozi, zeby postavil komin z kociek. Asi je to malo akcne, ja neviem - radsej lozi, vsade, obieha stolik v obyvacke, vyhadzuje nan hracky a tie mu vacsinou padaju, tak stale dokola to iste, vyhodi hore, prehodi ju na druhy koniec, pride k nej, hodi ju dalej, padne, tak ju dvihne, hodi na stol... 😅 Knihy inak putuju do pusy. Este ma rad, ked ho mam na rukach a spolocne obzerame byt - svadobnu fotku (ukaze a povie "mama"), jeho vianocnu pohladnicu (ukaze na nu a povie "baba"), hodiny (poobzera ich zo vsetkych stran, popocuva), kalendar (ten rozkyva), kuchynske skrinky (pootvara), strasne rad vytahuje veci z krabic, suflikov, vsetkym trieska... vie piskat, poslat pusu (len pusou, naspuli a cmuk), vsetko prelezie, ale nevie take veci, ktore by uz asi mal (ukazat, kde ma oko, nos, dat pa-pa - ale vie povedat pa-pa na rozlucku) vediet.

Macocha, 4 mesiace? 😅 Jeej, tak to sa este asi nacakam...

rikarr
9. feb 2009

ahojte

tak sa pridám aj ja s našim hraním.....sme doma samé v podstate celý den lebo muž chodí až večer domov takže od rána od tej 7,30 sa musíme zabaviť nejako....malá hned ráno papať nechce tak to skáčeme po posteli a jašíme sa, potom upratujeme čo sme rozhádzali a ked sa napapá a ja potrebujem rýchle uvariť tak rozhadzuje umelé misky z linky a mieša vareškami a búcha a bubnuje..to ju baví, potom mi pomáha utrieť prach-to ju baví, stále behá s prachovkou 😀 no a potom....bavia ju knižky, hlavne zvieratkové takže pozeráme zvieratká a vydávame ich zvuky, potom si ich pomenujem anglicky alebo aj nejaké veci anglicky pomenujeme a potom hráme na klavíriku, hádžeme loptu, varíme v kuchynke detskej alebo dávame bábo búvať..pozeráme aké auto ide okolo, kde je havo a čo robí ..obúvame a vyzúvame papučky, rozhadzujeme hračky a potom ich s nechutou upratujeme 😀 😒 veľmi ju baví všetko zatvárať a otvárať a a prekladať, prenášať a super je povyťahovať štpce na prádlo z košíka a dať späť...a tak...ak sa dá motáme sa po vonku, ale na preliezky..čo sa teraz nedá.....tancujeme kolo kolo ale baví nás len tá časť "bác" 😀 sem - tam pozeráme bambulku alebo nodyho...ukazujeme kde má mačička labky, očko, uško a podobne...sem tam vkladáme kocky a krúžky, staviame kocky a tak...ale snažím sa aby bola medz deťmi tak ked neni zorvna chrípková epidémia sme v materskom centre aspon 2x za mesiac, alebo ideme k mojej mame a stretneme sa s vikuškiným frajerom 😉 alebo sa stretnem s inými mamičkami a deťmi,ukazujeme si fotky alebo listujeme časopis a učíme kto je teta a kto ujoo a pozeráme bábatká.....

ale snažím sa aby sa hrala aj sama tak si cez den vyložím nohy a nechám ju samú, nech sa motká, ona si niečo nájde vždy a ked sa nudí ma ťahá za ruku preč...

rikarr
9. feb 2009

inak jej to celkom kecá tak aj kecánme cez den,,

tonicka
9. feb 2009

Ahojte...prstove farbicky su ssuper, moja dcerka sa snimi hra v tolicke na papanie s tým pultikom, na to dam igelit a hotovo a este pred tým nez zacneme, prichystam lavor s vodou a pod ten dam staru obliecku na periny. Ona sa" umyva" a ja zatial debordelizujem 😀 zacali sme ked mala asi rok aj 2 mesiace .

kisska
autor
9. feb 2009

Ahoj jaji - tuto knizku mam (myslim, ze si mi ju odporucala tiez ty este ked sme tehulovali 😉 )

jaja0110
10. feb 2009

kisska- no to si ma potesila 😅 🙂

A to co su zac tie "prstove farbicky"...hodte niekto link... 😉

trixi
11. feb 2009

ahojte, jaja vdaka za tip na knizku, uz som si ju objednala. Uvidim ako si poradim s nasim Matejom. Ma 17 mesiacov a zaujimaju ho len vlaciky Thomas a vlaciky z lega-dupla a este nakladaky, domiesavace, hasicske auta a Bob stavitel. Ked s nim skusam nejake ukazovacky, spievanie, tancovanie, tak mi ujde a donesie masinku alebo nejake auto. Stavanie kociek priam neznasa, mozeme z nich postavit akurat tak tunel pre vlaciky. Celkom rad cita, ale zasa len knizky o autach, vlakoch. Teraz sa snazim s nim kreslit-cmarat, vydrzi pri tom cca 5 min. Musim zohnat a vyskusat tie prstove farby o ktorych pisete. Mozno by ho to zaujalo.

jaja0110
11. feb 2009

trixi- tak to ma na svoj vek celkom slusny zaber 😅 vobec sa netrap ze tancovanie a stavanie kociek ho nebavi, to je skor pre baby 😉 a zase aj taky tunel z kociek nieje na skodu, nevies ci z neho raz nevyrastie projektant...co sa za mladi naucis... 😉 rozvyjaj v nom to, co mu ide a to, co ho bavi a raz sa ti mozno takym "mostom" do jeho sveta odvdaci..... 😉 😉

trixi
11. feb 2009

ja mam nakupene CDcka s pesnickami pre deti, vozim ich v aute, snazim sa spievat a vzdy to skonci s tym, ze Matko zacne protestovat (asi spievam falosne 😀 ). Tatino mu pred tyzdnom ukazal pesnicky o Thomasovi v anglictine na nete a kazdy den ich musime pustat a spievat (este ze niektore maju aj slova).

macocha
11. feb 2009

Trixi ja som mala takého bratanca... vlastne stále mám, ale už je veľký. Ako 10ročný zahlásil: "Ja keď som bol malý som sa bál všetkého okrem vlakov." A dostal ma raz, keď bol u nás na prázdninách vyhlásením: "Musíme ísť ozaj do tej ZOO? Ja by som si radšej doma čítal cestovný poriadok" (pre vlaky) 😕 😀

A moja malá zbožňuje CD Pesničky pre detičky. Rada tancuje. Ale na ukazovačky sa zatiaľ nechytá.

kisska
autor
11. feb 2009

😀 😀 😀 Adam zatial fici aj na tancovanie aj na vlaciky, akurat tie tunely mu nejdu - akurat burat 😉

mihab
11. feb 2009

Ahoj..tak našeho Kubíčka hračky neberou...kostky vysype,rozhází po pokoji a odejde,knížky nechce.. 🙂 🙂 🙂 občas teda skládá kelímky do sebe 😉,občas jezdí s autíčkama ,má rád vysavač,kuchynskou linku,skříně s oblečním,jo a taky moooc rád "přerovnává" CDčka a DVDčka,také ho hooodně baví skákat po sedačce 🙂 a chodit po bytě s koštětem... 😝 😝 😝
Někdy se mi povede ho zabavit kostkama,ale málo kdy,on si zábavu hledá sám...největší radost má,když příjdou jeho sestřičky a on s nima může řádit 😀 😀 😀 😀

simonka99
11. feb 2009

Pridavam sa do klubu ''nehrajucich sa deti'' 🙂 moj Simko najradsej chodi(este nie sam) po dome a robi reviziu v skrinkach,CDckach,beha s metlou...On si dobrovolne sam ani nesadne-nasponuje cele telo a hotovo.Cize absolutne netrenuje vstavanie a lozenie popri nabytku ☹ Mam pocit,ze robi llen to,co chce-darmo sa ho snazim zaujat a ukazovat mu kde mame ocicka a uska a nos-malokedy mi venuje pozornost,resp.sa mi smeje 🙂 Zaujimaju ho len knizky so zvieratkami-ma rad macicky a psikov ale takisto este nevie opakovat zvuky ake vydavaju zvieratka.Nejak extra nanho netlacim,pretoze ked sa ho to dookola pytam,tak sa len jeduje 🙂 snad toto obdobie prejde a coskoro si ''pokecame'' 😝

schwarzovka
11. feb 2009

tak já se taky přidám, našeho Radečka baví akorát hračky rozhazovat a třískat s nima o zem, zajímajího akorát předměty, co vydávají nějaké zvuky, takže si zapíná "hrací" hračky, nejradši přepíná televizi a nejlepší je samozřejmě nádobí - hrnce a pokličky - a sousedi mají radost...jinak je to úplně to samé jako u simonky99
jo a ještě má rád míčky, ty dává do všech možných otvorů, rour, misek, háže s nima a utíká za nima...knížky prolistuje, ukáže..jako se zeptá co to je...udělá "jeee", ale nezopakuje, neukáže na požádání..furt lítá, jak splašenej...když si s nim snažím hrát, tak zdrhá. Ještě akorát jezdí s autíčkama všude po bytě...a to je asi tak všechno..
neposedí...do všeho leze...dnes vlezl manželovi do akvárka, který má 25x30 cm...prej mu koukaly jen nohy a strašně se u toho smál...(akvárko byl prázdný) 😀 , jo a schovává předměty a nejradši je hází do vany...a zrovna teď hledám ovladač na televizi...

schwarzovka
11. feb 2009

a pořád tancuje 😀 😀

rikarr
12. feb 2009

vaše deti tancujú???moja nie ona je poleno v tomto má 16 mes. a nechce tancovať....