Kedy začať učiť drobca lyžovať?

zuky
6. nov 2007

Ahojte,
máte niekto skúsenosti, kedy dať drobcovi prvú lekciu lyžovania,hm ?
Alebo od koľkých rokov môže začať? Dokáže to?
Lebo môj drobec ešte nemá ani dva rôčky, tak neviem, či nie je skoro, ale ja rada lyžujem, tak sa neviem dočkať kedy budeme spolu....(Existujú vôbec lyžiarky č.24?)

miriamkac
15. nov 2011

Caute. Ja sa pridam, dcera lyzuje od 4. rokov. Tak isto sme vyuzili sluzby instruktora a po dvoch 45minutovych hodinach lyzovala....na konci 5 dnovej lyzovacky jazdila sama kopec...len ma nahanala aby mala s kym na vlek chodit 😀 . To iste planujeme tento rok s chlapcami. A urcite instruktora, je to najrychlejsi a najbezbolestnejsi sposob ako naucit dieta lyzovat 😀 😀 😀

stonozka
16. nov 2011

@trixi no možno ma naozaj prekvapí... a môžem sa spýtať akú značku lyžiarok máte vy? predpokladám že iná značka iné číslovanie...

trixi
16. nov 2011

@stonozka ahoj, cislovanie u lyziarok je rovnake ci pozeras Nordica, Technica, Rosignol a pod. Moze byt len rozdiel, ze u Technica potrebujes napr. 20 a u Nordica 20,5. Matkovi sme kupili Nordica so 4 klipsami. Mal ich aj minuly rok, mensie cislo s 3 klipsami a boli sme spokojni, tak sme zostali verni tej znacke.

maximka33
9. dec 2011

tak jsme dneska koupili první lyže - použité s vázáním, jen za 400 kč. tak jsem se ptala, proč tak levné, tak prý proto, že nejsou karvingové.. no myslím, že na to, abychom zjistili, jestli to prcka bude bavit, budou určitě stačit 😀

maximka33
9. dec 2011

holky, o kolik větší mají být přezkáče oproti nožičce? malej má nohu 15 cm, což odpovídá 16, čili 1 cm rezerva. je mi jasné, že to budou jedny přezkáče na jednu sezonu. stačí to takto nebo mají být větší?

trixi
10. dec 2011

@maximka33 ahoj, lyziarky nekupuj velmi velke, dieta bude trpiet, ked su velke, tak su aj vyssie a potom trpia kolienka, tak mi to vysvetlovali ked som kupovala malemu lyziarky. U tak maleho dietata je to na jednu sezonu. Pocitaj pancusku s teplejsou ponozkou a este tak cca 0,5 cm.

eaka
10. dec 2011

čau, keby ste mali niekto v pláne lyžovačku na Bílé v beskydách... 🙂
http://www.slevomat.cz/sleva/8006-dve-hodiny-vy...

xlucka9
2. sep 2012

bydlime na horach v Krkonosich kousek od chalupy sjezdovka,je tu skolicka pro decka od 3 let

maximka33
2. sep 2012

jo holky, těším se, tuto sezónu Mar´ta už zas bude lyžovat a doufám, že i ve školičce.

kaja79
3. sep 2012

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci je tu niekto kto postavil 2,5 rocne dieta na lyze, alebo takto - ci to ma vyznam, ci to nie je skoro.....mam taku predstavu, ze zacneme skusat lyze na rovine( len aby si zvykol na ten pocit).....alebo pockat este rok.

maximka33
3. sep 2012

@kaja79 tak našemu bylo 2 a 8 měsíců. on je celkově takový hodně aktivní, leze, skáče, nevydrží na místě, tak jsme to zkusili. a párkrát jel, ale nejčastěji tátovi mezi nohama. je dobré jet na sjezdovky vyloženě pro děti. my byli v Německu za hranicema, super to bylo, malý vlek, co se zachytil za nohu, takže vyvezl nahoru oba 🙂 no a poprvé jsme ho po dvou metrech posílali dolů za náma do náruče, z mírného kopečku. když to stálo, tak se mu to nelíbilo.

kaja79
4. sep 2012

@maximka33 dakujem 🙂

odbornicka
4. sep 2012

AHojte mamicky, ja som pocas vysokej skoly ucila kazdu zimu lyzovanie a mam takuto skusenost: Najmladsieho chlapceka co som ucila, mal 2 roky. Musim povedat, ze nam trvalo tyzden, kym sme pekne naucili zist malicky kopcek no dalsiu zimu, uz mal tri roky, pekne zlyzoval aj vacsi kopec. Velmi zalezi, aky ma dietatko fyzicky fond. Kludne vsak v troch rokoch mozte zacat. Juuuuuuuj, nech je uz opat zima!

maximka33
4. sep 2012

@odbornicka díky, celkem si od toho hodně slibuji. navíc malý už rok chodí do školky, tak je zvyklý na kolektiv. ani na svahu nebude chtít být sám.

ludva
12. sep 2012

@kaja79 Náš Matěj lyžoval už vloni, bylo mu 2,5 roku 🙂 Vzali jsme ho na dětskou sjezdovku, nejdříve mezi nohy, párkrát jel i sám na pomičce 😀 Moc se mu líbil slalom mezi zvířátky 🙂 Spíš než na rovinku bych ho vzala na mírný kopeček, aby mu to jelo 😉 Záleží samozřejmě na dítku, jestli chce, některé jsou víc bojácné.... U nás je to možná tím, že je Matěj třetí a chce dělat všechno jako velcí sourozenci 😉 Sama jsem zvědavá, jak bude lyžníkovat letos 😉

elzu
12. sep 2012

Já sama jsem začala ve dvou letech, lyžování jsem milovala a hystericky jsem řvala, když jsme šli domů, v dětství jsem lyžovala závodně... Můj brácha na lyže nechtěla ani za stomilionů...takže je to individuální..o tom, jak Prckovi důvěřujete vy, ale o to více o tom, jak se k tomu Prcek postaví, tak jako se vším 🙂

sisaka
13. sep 2012

@kaja79 ja som uz pisala (asi na predchadzajucej strane) - syna sme postavili v 2 r. 8 mesiacov ( pred 2 rokmi) a velmi sa mu pacilo, mala som ho cely cas na trakoch, lebo nevedel brzdit, minuly rok uz traky nepotreboval, islo mu to super, jazdil s nami niekolko kilometrove stredne narocne zjazdovky, na konci sezony zisiel dokonca kus ciernej (omylom 😝 )
Uz sa nevieme dockat lyz.sezony, maly chce kupit palice (minuly rok som ho ukecala, ze o rok urcite kupime) takze som zvedava, ako mu to s nimi pojde.

kaja79
14. sep 2012

@sisaka
@ludva dakujem....tak tie lyze tuto zimu vyskusame. Neplanujeme ist lyzovat do nejakeho velkeho lyziarskeho strediska, kedze u nas na okoli su take mensie, ale tiez dobre. Lyze kupime isto v bazari, lebo pre drobca sa nove neoplati.
No a ked sa mu nebude pacit, tak sane to istia - tie chodil do pivnice pozerat cele leto a spomínal minulorocnu sankovacku 😀 😀 😀
Jasne ,ze nutit ho nebudem....ja by som lyzovala 365 dni do roka a sestra vobec. Tak nechame sa prekvapit 😉

rozala111
18. sep 2012

@kaja79
ahoj, ja síce nelyžujem, ale moja mamina má šéfku, čo ja a bola inštruktorkou lyžovania v Alpách, je to bývalá pretekárka. Nám povedala, že svoje dieťa pred 5-6 rokom na lyže nepostaví a hlavne nie carvingy, ale len rovné, carving až neskôr, keď dieťaťu zosilnejú kĺby, tak len toľko.

janinah
18. sep 2012

@rozala111 presne tak,čítala som odborný článok,kedy s akým športom začať a pre lyže tam bolo 5r. nie je to o tom,že sa rodič pochváli,že môj drobec trebárs 3ročný lyžuje,je to o tom kedy čo dieťa zvládne,o jeho organizme 😉

janinah
18. sep 2012

pred rokmi moja dcéra vtedy prváčka sledovala ocka ako balí na strechu auta lyže a hovorí "ocko,vieš na-čo balíš moje lyže,?..no viem,na lyžovanie....ha,ha,ocka,balíš ich na-darmo...a tak aj bolo,mala ich na nohách pol minúty 😉

sisaka
19. sep 2012

@janinah ja som zacala lyzovat v 3 rokoch, cize priblizne v takom veku ako moj syn, nejdem pisat moj vek, ale mam davno po 30 a som tu - cela, zdrava, zdravotne uplne v poriadku - vratane vsetkych klbov, kosti a neviem coho, dodnes lyzujem a s radostou. Syna som neucila lyzovat preto, aby som sa mohla s tym chvalit (to je dost divna motivacia ucit dieta nejaky sport, nemyslis?) neviem, ake su motivacie inych rodicov, ale ja som ucila, ucim deti rozne sporty, lebo tak som bola vedena aj ja od malicka, snazim sa svoje deti naucit aspon zaklady roznych sportov, aby si ked budu starsie mali z coho vyberat, aby ich zivoty boli pestrejsie, aby boli aktivni, hybali sa pre zdravie, pre radost z pohybu - s detmi hravame rozne loptove hry, bicyklujeme, plavame, korculujeme, lyzujeme, chodime na turistiku a rozhodne to nerobim preto, aby som niekomu rozpravala co moje deti vedia, mozno niekto rad travi cas s rodinou posedavanim pro telke, ci prechadzkami po nakupnych centrach, my si chodime zasportovat. Podla mna zdravotne problemy nastavaju, ked sa sport zacne robit sutazne - vtedy sa moze zacat hovorit o pretazovani, jednosmernom zatazovani, ak si dieta par krat do mesiaca zalyzuje urcite si tym neznici klby a ja neviem co este, ak dieta nie je zrele a nema dostatocne vyvinute svalstvo tak lyzovanie aj tak nezvladne takze nie je co riesit

miriamkac
19. sep 2012

Tak potom sa aj ja pridám k tým, čo idú ničiť svoje deti 😀 😝
Všetky deti sme úderom troch rokov postavili na lyže, a min. zimu lyžovali všetci veľký svah na veľkom vleku 😝 chlapci mali vtedy 4,5 roka a dcéra 6 rokov (tá už mala svoju úvodnú sezónu na lyžiach ako 4-ročná). Podľa mňa trojročné deti majú už vyvinuté kĺbiky tak, aby sa mohli začať postupne zaťažovať športovými činnosťami. To isté by sme mohli povedať aj @rozala111 o bicykloch, plávaní, kolieskových korčuliach a o iných športoch. Je rozdiel začať zaťažovať dieťa postupne a rekreačne, ako súťažne a profesionálne 😉 Nikto nepíše, že dieťa lyžuje každý deň počas celej zimy 6-8 hodín denne 😀 .
@janinah
Postaviť trojročné dieťa na lyže aby sa naučilo základné návyky a správanie sa na svahu...na tom nevidím nič zlé a ani hodné chválenia🙂 To, že to tvoju dcéru nebaví...to je iná reč....skúsila by som lyž. inštruktora 😉
A plne súhlasím s príspevkom @sisaka a nakoľko mne neumožňuje systém ti dať "páči sa mi"...tak to napíšem 😉

kaja79
19. sep 2012

@rozala111 ak to bude nahodou nasho drobca bavit, tak jasne, ze ho tiez nenecham cele doobeda stat na lyziach, ale taka hodinka nezaskodi.A tiez to nebude kazdy den.(v podstate to bude pre dieta hra a nie nejaky " trening")
detom sa kolenny klb spevni okolo 2,5 - 3 rokov- teda ligamenta, menisky, patela a okolite svaly su natolko pevne a pruzne ze unesu zataz na lyziach. profesionalne lyzovanie je uz o inom...
urcite si dieta neznicim, len preto, aby som povedala " ze taky maly a uz lyzuje".

janinah
19. sep 2012

@sisaka
@miriamkac napísala som len môj poznatok z odborného článku,kde bol vek 5 rokov,osobne mi je jedno kto kedy s čím začína, fakt ma cudzie deti nazaujímajú, resp. neriešim,aj dve z mojich troch detí športujú,lyžovať začali cca 4,5r. a nič nezmeškali 😉

rolandik
12. nov 2012

No podľa mňa to určite nie je o veku. Mám medzi dcérami rozdiel troch rokov, a moja staršia dcéra sa stratí medzi spolužiakmi tej mladšej 😀

antarres
20. jan 2013

Malou jsme dali na lyže loni(dceři bylo 3,5), byl to pokus, zda by jí to bavilo, po první lekci to bylo 50:50, ale v týdnu se začala ptát, kdy pojede zase lyžovat,tak jsme začali jezdit, babička koupila lyžařskou výbavu, instruktor v lyžařské škole se jí věnuje dodnes, dceři je teď 4,5 roku, už to vypadá na přestup do lyžařského klubu, váháme, zda jí někam přihlásit, je velice soutěživá....

sakura77
20. jan 2013

aj ym sme skusili tento rok oboch,syn uz ma skoro 6 rokov o chvilu tak ten po dvoch 50 minutovych lekciach uz zjazdi zaciatocnicky kopec-ten co chodim aj ja😀 (s tym rozdielom ze on ide vyrehotany a ja smrt v ociach 😀 )
dcerka ma 3 roky aj 2 mesiace,tiez bola tak ako on,s pomocu zide,ale este to nie je ono,ale snazi sa a chce tiez🙂
a naozaj odporucam instruktora,je to super,deti ich ovela viac pocuvaju ako vlastnych rodicov 🙂

pepibubu
20. jan 2013

Kamarádka má papíry na instruktorku lyžování. Sama řekla, že to nemá cenu, polkud dítěti nejsou tři, že každý měsíc před třetími narozkami je mínus a každý měsíc po je znát. Pepovi bude 4,5 a v únoru si ho Bára vezme "do práce" - a jsme zvědaví, jak to půjde. Snad dobře 🙂

berenika39
20. jan 2013

@pepibubu ahoj🙂. Petr vloni nechtěl, bylo mu 3,5. Bál se, neuměl vůbec zkoordinovat hlavu a nohy, tak jsme si jen tak poblbli na svahu a nechali to. Letos první den chození, posílali jsme si ho pár metrů, svezl se s tátou mezi nohama. Podruhé jsme ho dali k instruktorovi, na hodinu. Pak s námi jezdil sedačkou na velkou placatou modrou a pomalinku jsme sjížděli dolů, šikmo, jen tam, zpátky. jezdila jsem pod ním pod svahem, a on jel už sám. Já akorát vůbec nevím, jak ho "učit", školky jsou fajn, ale my se dostaneme na hory spíš na otočku, jezdíme na jeden den, minule třeba neměli vůbec místo...tak jak na něj...jestli plužit, nebo naopak ho to neučit, někdo používá takové ty kšandy, nebo je to blbost, prohlídla jsem tolik videí...a nevím🙂))))

nebo někdo jiný nějakou radu, prosím? jak na to?