Kedy začať učiť drobca lyžovať?

zuky
6. nov 2007

Ahojte,
máte niekto skúsenosti, kedy dať drobcovi prvú lekciu lyžovania,hm ?
Alebo od koľkých rokov môže začať? Dokáže to?
Lebo môj drobec ešte nemá ani dva rôčky, tak neviem, či nie je skoro, ale ja rada lyžujem, tak sa neviem dočkať kedy budeme spolu....(Existujú vôbec lyžiarky č.24?)

emjee
17. jan 2009

tilly • 1d • 17. okt 2008 o 21:59
lyžujú už trojročné deti?

ako sa kupujú lyže pre deti a ako sa to učí lyžovať?

manžel sa vyzná perfektne v lyžiach, ale dospeláckych, tak nevieme, aké lyže kúpiť malému a kde... určite nechceme nové, to sa neoplatí na jednu sezónu, na jeden týždeň lyžovačky...

jeane1 • 2d • 17. okt 2008 o 22:03
lyžuju už aj dvojročné lyže sa požičaju o niečo kratšie ako je samotný odvážlivec/čím kratšie tým lepšie/ a ako učiť ??? no spustiť dole z kopca a dole už iba chytať .Dáš si ho medzi svoje stehna a idete dole spolu

wladka • 1d • 17. okt 2008 o 22:05
inak, my mame dva a pol tuto zimu.. a zvazujem ci rok pockat, alebo uz tento rok spustit emke ski sezonu .. u nas cela rodina lyzuje.. tak ma mrle zeru, ze kedy emi vyrastie, aby mohla aj ona s nami brazdit kopce ..

inak, toto aj mna zaujima.. ake lyze atd..

dagina • 1d • 17. okt 2008 o 22:10
Ahojky, já osobně jsem se učila lyžovat až ve 24 letech , ale co vím od manži, tak stál na lyžích už v roce a půl, samozřejmě ho rodiče nepouštěli z kopce, ale spíš se na nich učil stát, pošoupávat...., později pak chodíl do lyžařské školky, je to lepší, jelikož se od rodičů děti neučí lyžařské zlozvyky, které mnohdy mají. My chceme prcka také postavit na lyže hodně brzy. S těma lyžema nevím..., určitě ti dobře poradí v obchodě.

julia225 • 1d • 17. okt 2008 o 22:15
lyzuje sa v lyziarkach a lyziach s viazanim od 3,5-4rokov, samozrejme decka lyzuju aj skor ale z lekarskeho hladiska to nieje vhodne(v troch rokoch uplne stvrde kolenna chrupavka na kost-jablcko a panvova a lonova kost nieje uplne vyvinuta do 4och rokov)
lyze-bazar,lyziarky nove, palice bazar, prilba nova..pokial dieta lyzuje na svahu medzi ostatnymi lyziarmi z bezpecnostneho hladiska je vhodny aj tzv "korytnaci chrbat, ktory chrani chrbticu dietata pri pripadnom naraze alebo pade, pred poskodenim...
ucenie je najvhodnejsie s instruktorom, predidete tak roznym zlozvykom maleho lyziara...
samozrejme ucenie sa stability sa moze zacat prakticky od obdobia kedy vie dieta chodit...ale v papuckovych lyziach...dieta nad tri -6 by nemalo stravit v zapinani+lyziarky viac ako hodinu, po kratkej prestavke chodenia v topanockach moze dalsiu hodinku dve...
ps:jeane1 davat si dieta medzi stehna je jeden z najhorsich ale sice najviuzivanejsich stylov"ucenia"
radcej to nehajte na skuseneho instruktora, ...
juliina sestra-instruktorka lyzovania s praxou...

wladka • 1d • 17. okt 2008 o 22:17
to je super.. ze sa nam tu ukazala instruktorka..

a co vravis na vek dva a pol? pockat si na rok??

krajcoanka • 2d • 17. okt 2008 o 23:46
náš Lubko má 3 aj pol a chceme začať lyžovať až teraz v zime.Myslím že skôr to nemá význam Dieťa musí vedieť najprv chodiť

etinka • 2d • 18. okt 2008 o 07:42
Dcera stála prvně na prvních lyžičkách (takové ty první s gumou, kam se upne botička) ve 2,5letech. Učila se na nich popocházet a pošupovat. Ve 3,5letech měla první přezkáčky a sjezdovčičky a prvně jsem vyrazili na den na Šumavu a sjížděla s taťkou mezi koleny. Ve 4,5letech jsme dělali totéž a loni v 5,5letech už jela sama na vleku a po 3dnech, které jsme strávili na horách, sjížděla sama bravurně obloučkama sjezdovku.Letos už se na lyže moc těší.
Syn stál prvně v přezkáčkách loni ve 2,5letech, ale ještě se mu to moc nezdálo a letos má 3,5roku, tak jsme zvědaví, zda bude trošku sjíždět s taťkou.
Jinak můj manža se naučil lyžovat sám až v dospělosti, o to víc je pyšný na to, jak jsou dětičky šikovné.
Mysalím, že záleží na tom, jak je dítě šikovné. Je to jako s jízdou na kole. Některé děti nemají pomocná kolečka už ve 3letech a některé dítě s nimi jezdí ještě v 6letech.

wladka • 1d • 18. okt 2008 o 08:02
krajco.. no, my vieme chodit .
o to nejde, samozrejme ze su rozdiely medzi detickami.. niektore maju slabsi svalovy tonus, niektore silny.. Eminka ma dost silny, prelezie vsady, vylezie vsade, beha, po schodoch k nasmu poschodovemu baraku chodi denne dost vela, ju to bavi, a od malinka..cca od roku, najprv s pomocou, a potom sama od roku a 3mes.. .. ja ten rozdiel vidim, pretoze suseda ma malinku, o pol roka mladsiu, a ta ma slabsi.. ma rok aj 7mes, a sama po schodoch nevyjde, nie je schopna sa odrazit, aby zdolala schod..tak ju tahaju.. co jepodla mna chyba, nepletiem sa.. .. a dalsia vec, myslim, si, ze eminka je sportovo zdatna..to bude nejaky sportovec.. ma pevne nohy, tak svalnatucke, aj rucky.. .. tak by som sa nebala na lyze ju dat.. ale zas, nechcem ju dat skoro, ked pisali o jablcku na kolene.. predsa len je to hakliva vec.. tak som opatrna.. nechcem ju nasilu.. ale kludne si aj pockam rok.. bude sa sankovat, co uz..

vroni • 1d • 18. okt 2008 o 08:13
Asi tak ako povedala julia (ci jej sestra) Ucit lyzovat dieta mladsie ako tri roky je riskovanie jeho zdravia. My chodime lyzovat kazdy rok, doteraz vzdy jeden lyzoval a druhy robil animatora dietatu Tento rok planujeme riesit dovolenku detskym hotelom, maju lyziarske vybavenie pre deti v cene, instruktora tiez a priamo v areali hotela je pre najmensich somarska lucka s kobercovym vlekom, na ktorom sa deti ucia. (nase dieta si tento rok lyze len nasadi a mozno sa dvakrat posunie, nebude sa este ucit lyzovat) Ale ked vidim suverennych rodicov, ako vlecu decko medzi stehnami a este su na seba hrdi, ako dobre to robia......... No, radsej no comment Inak, lyziarske vybavenie by som do tych cca 6 rokov nekupovala, dieta rychlo rastie a vystroj aspon na dva roky sa mu technicky kupit neda, pokial chodite fakt len na tyzden dovolenky, to sa oplati viac pozicat (aspon u nas, ale nepoznam vybavenie pozicovni na Sk)

kukulik30 • 1d, snž • 18. okt 2008 o 08:24
ahojte...super, ze tu niekto zacal tuto temu, lebo tiez som nevedela ako a kedy zacat, aby sme nieco nepokazili, tak uz aspon vieme, ze teperit sa na kopec nebudeme skor ako v 3 rokoch....aj sme mysleli, ze to bude az na buducu zimu a ako pisala wroni, ziadne lyzovanie...skor statie na lyziach a potom snad lyziarska skola
tiez sa nechystame vystroj kupovat, skor poziciame, zase, ked bude dieta na kopci par krat za zimu...to asi ani nema zmysel

renca3 • 2d • 18. okt 2008 o 09:58
my sme zacali vlani, ked mal maly necele 4 roky. ucil ho instruktor. je to lepsie, lebo ma vacsi respekt a oni to s detmi vedia.
vystroj sme mali pozicanu od znamych. na tych par hodin, co dieta vydrzi stat na lyziach sa da aj strediskach pozicat vystroj.

andreah70 • 2d • 18. okt 2008 o 11:56
Ahojte, ja už mám deti síce staršie, ale lyžovať začala dcéra ako 3,5 ročná /zimu predtým som bola tehotná/ a syn ako 2,5 ročný. Obidvaja začínali na lyžoch 80 cm a mali klipsňové lyžiarky. Najskôr sa len posúvali pomaly po rovine, prípadne miernom briežku. Neskôr sme ich učili na palici /ja som držala jeden koniec, dieťa vedľa mňa druhý koniec/ tiež samozrejme na veľmi miernom briežku. Keď zvládli robiť oblúčiky, tak sme ich dali na lano /okolo pása/. Táto fáza však nastala u oboch až po roku lyžovania./syn 3,5 a dcéra 4,5 r./ Vtedy už jazdili s nami na nohe na vleku. Do konca sezony už zvládli mierne kopce aj sami. Na vleku začali jazdiť sami asi v 6 rokoch /na veľkom/ na detskom v 4-5 rokoch. Prajem veľa trpezlivosti pri učení detičiek. Nebojte sa ani sa nenazdáte a deti na svahu prebehnú okolo Vás ako rakety a Vy už nebudete za nimi stačiť, tak ako nestačím ja.

miriamkac • 3d • 18. okt 2008 o 16:38
ahojte. Aj my sme lyziarska rodina, tak som rada, ze sa tu tato tema "otvorila". Plne suhlasim s julia225. My sme chceli tuto zimu postavit malu na lyze, ale len na rovine, aby vedela, ze aj take nieco existuje. Myslim ze s lyziarskou sezonou zacneme az o rok a to s instruktorom. Nepotrebujem, aby "chytila" odo mna, alebo od MM zlozvyky o ktorych viem aj ja, ze ich mam, napriek tomu ze som vcelku dobry lyziar. Decu staci jeden rok kvalitneho zakladu a moze lyzovat dalej aj same.
Co sa tyka vybavy, ja som za nove lyziarky (to je ako s topankami) a ostatne moze byt z bazara.
Prajem co najmenej lyziarskych nehod.

tilly • 1d • 18. okt 2008 o 22:31
jeee, som rada, že mi poradila inštruktorka s praxou, ďakujem
malý bude mať 3,5 v zime, na takých tých plastových lyžiach bez viazania stál už predminulý a minulý rok, celkom mu to šlo, samozrejme, že sa len tak posúval akokeby chodil, ale on je dosť bojazlivý, pochybujem, že k nemu dostanem profíka, asi si ho budeme len tak medzi sebou posúvať...

zatiaľ ďakujem za rady, určite si to tu prečítam ešte detailnejšie

dckami • 1d, snž • 20. okt 2008 o 15:01
ahojky,
přidávám se tohoto krásného témátka. Máme malou holčinu,první lyže dostala v 1,5 roce - byla to takové ty umělé, které se nazouvaly na boty. N aklasicých lyžích jezdí od 2,5 let - začínali jsme s ní pomalu, na malém svahu, jezdila na lanovém vleku, kterého se nebála a od 4,5 let s náma jezdí i do zahraničí. Na normálním vleku začala jezdit sama vloni. Ale vzhledem k tomu, že u nás už pár let není pořádná zima, jezdíme lyžovat za hranice, kde jsou vesměs lanovky, což je pro všechny lepší, hlavně není tolik unavená. Zrovna v pátek jedeme do Rakoska na ledovec a nejvíc se těší náš prvňáček. Lyžování milujeme celá rodina, děda je lyžaský instruktor, takže malou bere na lyže celou zimu a moc se jí to líbí.
Lyže i botky zatím kupujeme v bazárku, pro děti nemá cenu kupovat nové, stejně z toho hned vyroustou. Teď měří 122 cm, má carvingové lyže výšky 90cm. Hůlky dostala teprve loni.

dckami • 1d, snž • 20. okt 2008 o 15:03
v lblíčku mám fotky z loňké dovolené v Itálii To byla pohoda.

tilly • 1d • 21. okt 2008 o 11:02
takže 88 cm lyže pre 107 cm dieťa sú asi veľké, že?

dckami • 1d, snž • 21. okt 2008 o 20:55
já se domnívá, že jsou dlouhé, stačí 70-80cm. Ale raději se poraď někde ve sportu, záleží, co mrňousek zvládá.

atlaska • 22. okt 2008 o 12:12
carvingy by mali byt po bradu, teda 88cm lyze na vysku 107 su akurat.

vroni • 1d • 22. okt 2008 o 13:39
atlaska, carvingy by mali byt do pol hrude a nie po bradu (tak to vysvetľoval tréner národného rakúskemu tímu, tak si myslím, že vedel, o čom točí )

tilly • 1d • 22. okt 2008 o 14:24
no, teda kočky, tak ste ma zaskočili...

atlaska • 22. okt 2008 o 19:34
Hm tak potom decka v rakusýkych lytiarskych skolkach lyzuju na blbych lyziach lebo co som ja videla mali lyze cca nad ramena.
Pozname niekolko trenerov lyzovania na SVK a jeden ucil maleho lyzovat a aj mu vyberal lyze.
Ani my dospelaci nemame lyze do polhrude, to by som si musela kupit 110 a take dospelacke su len bigfooty na takych kratkych sa asi zle lyzuje, ale je zasa rozdiel plny carving a carving,plnocarvingove su kratsie a sirsie.
Na ucenie pre dieta budu isto lepsie kratsie, my sme zacinali 98cm vyska 90tky lyze a ked mal 110 cm uz sa mu zle lyzovalo, kupili sme 110 a viditelne lyzoval lepsie a jazdi s muzom cierne zjazdovky v Rakusku, co ja teda nezvladam. Ale ja som samouk, on ma kazdy rok lyziarskeho instruktora aspon na par dni. teraz zlyzuje 120iny a od dalsej zimy chce snowboard.

dckami • 1d, snž • 22. okt 2008 o 20:29
tady je zajímavý článek, ze kterého jsem vycházeli při výběru dětských lyží:
http://www.carv.cz/carving/index.php?site=nakra...

vroni • 1d • 22. okt 2008 o 22:14
Atlaska, to bude len rozny preklad. Tu sa pouziva vyraz polocarving a carving, takze tie tvoje carvingy su asi moje polocarvingy a moje carvingy tvoje plnocarvingy Ked donesies do dieta do lyziarskej skoly s vlastnymi lyzami, tak mu ich menit nebudu aj keby siahali meter nad decko. Co este neznamena, ze je to aj dobre. Nasi chalani (14 a 10) nemaju vlastne lyze a instruktor im vybral 110 a 120 (vzdy o cca 30 centi menej, nez mali oni) A tak vyberali kazdemu dietatu, ktore vlastne lyze nemalo (tym ostatnym len nastavili to, co rodicia priniesli. A casto pri tom prevracali ocami) Najmensie (plno)carvingy mali 60 (fakt to vyzeralo vtipne), tie asi pre dospelych moc neboli, ale existuju. Ja tiez nie som profik, ale deti dam do ruk len profikom a ze Rakusania si na lyzovanie setsakramentsky potrpia, tak predpoklam, ze ich instuktori su na slusnej urovni (ten trener hovoril o lyziach len v telke, ale akosi sa jeho vyrok zhoduje s nasou skusenostou s instruktorom) Ja zasa bytostne neznasam dlhe lyze, ale aj pri mojej zavratnej vyske (162 cm) mam lyze 120. A siahaju mi cca do pol hrude.....

dckami • 1d, snž • 31. okt 2008 o 13:03
ahoj kočky,
hlásím se po návratu z lyžování v rakousku na ledovci Molltall. Vyšlo nám krásné počasí - sluníčko , ale sněhu je zde málo, jezdí se až ve výšce nad 3000m.
Naše holčina měří 122cm, lyže měla carvingové lyže Atomic 90cm a zjistili jsme, že jsou pro ní krátké. Takže ježíšek přinese nové lyže 100cm.

tilly • 1d • 31. okt 2008 o 19:46
my už sme vybavení, máme úúúúžasnú carrera helmu, malý ju používa aj na korčulovanie nechce ju dať z hlavy dole... (škoda, že ju nemal, keď spadol do dvojmetrovej šachty...)

aj kuklu sme zohnali, takže už môže začať snežiť

kangaroo • 2d • 1. nov 2008 o 22:21
náš malý sa postavil na lyže mesiac pred druhými narodkami, a stál na tom a aj sa hýbal , akoby sa s lyžami narodil, vozili sme ho medzi nohami, držal sa palice, takže musel aj sám udržovať rovnováhu, na lano ho nedávame, lebo sa nám to vidí nebezpečné,prvé dve sezonny pozeral viac po vleku,než sa staral o lyžovanie a špičky spolu... no vždy ho to bavilo, posledné dva roky jazdí sám a minulý rok aj na vleku /rok pred tým by sa tam aj udrzal, len ho to chudáčika vyťahovalo do vzduchu, lebo bol na to príliš lahký /, v lyžiarskej škôlke bol 10 min za 100 Sk a zjedol tam viac cukríkov ako za celý život dovtedy /inštruktor ho motivoval/, no bol skrátka na to malý... niektoré decká v jeho veku už jazdia ukážkovo, no pre nás je dôležité, aby ho to bavilo a neodradili sme ho /trebárs aj odložením jeho osoby k inštruktorovi, ktorý je pod tlakom, ukázať výsledok za plácu.../ tak to robíme tak, že našu výuku prekonzultujeme so segrou inštruktorkou a čo nám povaha malého dovolí, to aplikujeme...
malá stála na lyžiach v 1,5 a očividne jej ani to státie nešlo, tak sme to nesilili a počkáme až bude pripravená

a čo sa týka výstroja: ak kupujete pre prvé dieta a má to kto po nom dediť, prečo nekúpiť nové lyže? prilbu určite vlastnú,lebo neviete kto na tom havaroval či nie a aj topánky,kvoli hygiene

boli sme kuk v sekáči na lyže a aj tak sme odišli s tým že kúpime radšej nové, pretože to malo podozrivo hlboké ryhy na hornej strane lyže a aj viazanie sa divne hýbalo, radšej pridáme 2-3 tisícky a budeme si istý že nie sú nejaké zdravie a bezpečnost ohrozujúce...

tilly • 1d • 1. nov 2008 o 22:49
prilbu máme novú, ale lyže po nás asi bohužial nemá kto podediť, čiže tie sme kúpili staršie... inak, lyže z bazárov v okolí BA sú väčšinou z rakúskych požičovní, totálne vymlátené (sklznice na prd)... ale na rakúskom ebay ich je kopeeeec a niektoré fakt dobré kúsky, napr. u nás v jednom z väčších lyžiarskych bazárov atomic supercross (vraj po salomon crossmax najlepšie) boli za 2400 Sk(v brutálnom stave), na ebay sa vydražili za 53 E (vraj po jednej sezone jedného dieťaťa z viedne)... ide aj o šťastie, ja som ich prehrala o 50 centov

kangaroo • 2d • 1. nov 2008 o 22:54
tilly: adrenalínový šport....
my sme videli vo Viedni v metre lyže za 140e a zdalo sa nám to vela, no ked sme videli tie ceny a výber u nás, tak sme lutovali, že sme ich nevzali

emjee
17. jan 2009

renca3 • 2d • 2. nov 2008 o 07:29
my kupujeme sportove veci zasadne vo Viedni. su tam hlavne nenormalne zlavy na vlanajsie modely.
ale na detske lyze sa chystame do Viedne na burzu.

tilly • 1d • 3. nov 2008 o 10:51
my nakupujeme tiež všetko zásadne v rakúsku, ale občas sa zadarí aj na Sk, ale to málokedy

teraz sa nám zadarili lyže na burze na interi, boli sme tam náááhodou, taký ujo tam predáva výborné domáce jabĺčka a zbadali sme tam aj tieto lyže(podľa mňa boli z rakúska, čo tam robia tie také veľké zbery smetí, tak to tam chodia cigáni vyberať a potom to tu na burze predávajú, ale tieto lyže sú v super stave, až na to, že sú trošku staršie, ale sú carvingy, nedoškrkané, tak čo, v bazári v petržke som videla podobné za 2500 ) no a natrafili sme tam aj na takého pána, čo má bazár lyží v PK a nosieva aj helmy, nové, tak sme kúpili krásnu carrerra helmu za 700 korún (PC 60E) NOVÚ v krabici... to je asi tak všetko, čo sa na slovensku zadarilo...

janinah • 3d • 5. nov 2008 o 15:32
Malý bude mať v o pár dní 3. r. a Ježiško mu donesie lyže,tak uvidíme....
Ale mám iný problém,možno poradíte-manžel a 15 r. dcéra /začínala v 4,r,/lyžujú veľa a dobre,ja nelyžujem zo zdrav. dôvodov,a druhá dcéra 13. od malička lzže neznáša a ani ako malá ani nikdy nemala záujem sa naučiť lyžovať,my na kopci,ja s malým so sánkami a ona v aute číta ...dosť ma to trápi,to nebude celý život lyžovať? a školské lyžiaraky?Tak či neviete zo skúseností vašej alebo niekoho z okolia čo s tým?

zuzulap • 2d • 10. nov 2008 o 14:17
Ahoj, ja mam tiez podobny problem. Chcela by som, aby nase deti /2,5 a 5 r./vedeli lyzovat. Manzel zo zdravotnych problemov lyzovat uz asi nebude, ja som sa zacala ucit ako dospela a nejak extra mi to nejde, takze by som na deti nevedela dat pozor. Dosial sme ich neucili lyzovat, neviem, ci ty to malo vyznam... Keby ich aj naucili v lyziarskej skolke, ale neskor by som sa asi bala chodit s nimi sama, lebo sa na to necitim. Mozno by aj mne pomohol nejaky ski kurz, ale ja som na sporty dost "drevo", takze som sa dostala na nejaku uroven a uz nenapredujem dalej. No tak neviem, co mam robit...

kangaroo • 2d • 15. nov 2008 o 22:51
zuzulap: daj ich inštruktorovi a aj ty sa na to daj, hlavne nech vám to robí radosť prajem peknú lyžiarsku sezonu, teda dúfam že bude
stráášne sa teším na lyžovačku, malému sme kúpili už druhé lyže a som zvedavá či to pôjde aj nášmu druhému malému drievku

zuzulap • 2d • 16. nov 2008 o 14:52
kangaroo, vdaka za radu, uvidim, ci sa mi podari "zlomit" manzela. Ja vam tiez prajem vydarenu lyziarsku sezonu

kangaroo • 2d • 16. nov 2008 o 22:37
zuz... dík

aponchie • 1d • Včera v 11:35
Chceme letos s malou zkusit lyze a proto bych uvitala neake rady a tipy co a jak a cemu se treba vyhnout..Zda koupit lyze nove nebo pujcit,jaka helma,a co dalsiho za vybaveni a pripadne nejake misto v okoli Jeseniku Opava Ostrava smer Praded atd kde jsou nejake mirne lehke svahy nejlepe pro deti..dik

bejka13 • 21. nov 2008 o 21:46
chodia vaše deti zo školky na lyžiarsky???

luciauk • 3d • 22. dec 2008 o 12:13
moja dcéra bola na lyžiarskom od 6 rokov, ale mimo školy-škôlky, organizovala to jej učitelka zo škôlky. poznám pár ludí, čo organizujú super lyžovačky pre deti, tak ked chcete, pošlem vám na nich kontakty v ip.

ja som dcére kúpila kedysi vystroj v sekáči. úplne v pohode, ale prilbu novu. vydržalo jej to 2 roky, kým sme neodišli do uk, kde o snehu iba snívame

luciauk • 3d • 22. dec 2008 o 12:17
úplne som zabudla - Košice

tilly • 1d • 2. jan 2009 o 19:52
tak sme sa vrátili z lyžovačky...

mali sme blbé lyže, malý sa na nich síce spúšťal, ale moc ho to nebavilo, sú to síce karvingy, ale pri jeho 104 cm mali 88 cm, čo je pre neho veľa, tak sme mu požičali 70 a to bolo iné kafe, hneď sa naučil robiť oblúčiky aj brzdiť, strašne dobre mu to ide, aj chodil sám na takom tom lanovom detskom vleku, takže som spokojná, šikovný je, asi pol hovinu som ho natáčala, nevedela som prestať

takže moja rada je, kupujte čo najkratšie lyže ja idem tieto naše predať a kúpim mu kratšie lyže niekde vo výpredaji...
keby ste niekto chceli, tak máme carvingy, tuším fischer to je, sú jazdené, teda my sme ich kupovali jazdené, domčo na nich bol možno dve hodiny, sú v pohode funkčné, trošku oškrkané zhora, sú na nich nálepky, lebo tam bolo vyryté meno, nie sú superkrásne, ale majú výborné viazanie, dĺžka 88 cm, cena 500 Sk

anica • 2d • 3. jan 2009 o 20:33
moja dcera ma asi 106 cm, tiez sme jej kupili lyze, take polocarvingy...ma ich pod bradu. Neviem, kolko meraju- mam ich v pivnici Dufam, ze nebudu dlhe....uz sa na nich spustala, ale na lyzovacku sa este len chystame. Uvidime, ako jej to pojde

Tilly a kde ste boli lyzovat?

tilly • 1d • 12. jan 2009 o 09:41
anica, tak to sa jej bude zle lyžovať, mala by mať tie lyže po prsia... maximálne, domčo mal tiež lyže pod bradu a museli sme kúpiť nové, na týchto robí krásne oblúčiky, na tých dlhých sa len spúšťal dolu a aj to sa mu krížili...

pri BA sa super lyžuje na zochovej chate, je tam taký dopravníkový pás namiesto vleku, takže dieťa sa na to len postaví a vezie sa, takže si pri ceste hore oddýchne...

kristi • 1d • 12. jan 2009 o 09:42
my jsme byli v sobotu s manzelem, oba jsme na tom stali po 10 letech a super, uz se tesime, jak zase vyrazime. Na carvech se fakt lyzuje daleko vic v pohode

emjee
17. jan 2009

anavila • 1d • Dnes o 21:43
dnes sme boli na svahu pri lyziaroch ale kedze nevieme este ani chodit, tak len na saniach, ale malej sa to neuveritelne pacilo. A co sa pacilo mne bolo to ake male deturnce d=som tam videla na lyziach- to treba obdivovat. Ked budeme zdravi a budeme mat ake take peniazky tak urcite chcem mou Lauru naucit lyzovat tiez tak skoro, je to take zlate, ako sa ti drobci lyzuju. Velmi sa mi to paci. A co vase deti???

langkofel • Dnes o 21:53
no nasa mala zacala tuto zimu s tatom, ja snowboardujem, takze nic...ale tatko ju tuto zimu uz uci, je to milene a velmi by som si priala aby sa naucila dobre lyzovat, kedze je som na lyziach stala az ako 14 rocna na lyziarskom na strednej.

A je na seba aj patricne pysna, vsade vyklada ako sa vie rychlo lyzovat

majulcek • 1d • Dnes o 22:24
cauta baby
my sme boli pre dvomi tt v tatrach na dovolenke a kedze s manzelom obaja lyzujeme chceme aby sa aj nasa hanka naucila...vekovo by uz aj mohla zacat kedze som sa tam stretla s jednou maminkou ktorej dcera mala v decembri dva roky a uz stoji na lyziach...samozrejme ze ziadny slalom ale pomalinky na somarskej luke ju pripravuju,ako na lyziach stat,ako brzdit proste vsetko co k tomu patri...my to skusime asi az o rok pretoze hanka je drobna a ma co robit aby sa hybala v "oteplovackach" a v snehulach takze lyze sme este nechali bokom...verim ze takto o rok bude zdatnejsia a tiez sa budem moct pochvalit ako jej to krasne ide
ale tie deticky su fantasticcke ako sa v tych prilbach rutia dolu svahom a najviac sa mi paci ze v pohode to zvladaju bez palic

audreyd
17. jan 2009

kedy začať učiť drobca lyžovať? najlepšie, keď začne chodiť privykať ho na lyže. nie lyžovať, len nech si zvykne, že ich má na nohách a spraviť pár "krokov". teda záleží aj od toho, ako vyjde čas prvých krokov, či na zimu alebo na leto. ďalšiu sezónu skúšať pomaly spúšťať 🙂

tamarka
19. jan 2009

ahojte, my ideme tiež na vec. Tento týždeň majú doviezť detiskám lyže z Rakúska a cez víkend ideme skúšať. Zatiaľ len somárska lúčka na chalupe a potom skúsime lyžiarsku škôlku. Dúfam, že sneh ešte vydrží aspoň 2 mesiace, aby sme si to užili. 😉

trixi
19. jan 2009

ahojte, ja som chcela maleho postavit na lyze uz tento rok 😉 , ale tatino zamietol, ze staci, ked zacneme buduci rok, ked bude mat maly 2 roky a par mesiacov.

tilly
19. jan 2009

netreba to preháňať a stavať dieťa na lyže príliš skoro...
1. nepochopí čo má robiť
2. nemá vyvinuté kĺbiky na lyžovanie a už vôbec nie pluhovanie a tlačenie na hrany lyží...

domik už v piatok lyžoval na veľkej pome a veľkom vleku na zochovej, je to síce taký mierny svah, ale tak sa tam tešil a krásne mu to išlo, až na to, že keď ide tak, že má ruky na kolienkach, tak pekne tlačí do kolienok a neprehýba sa dozadu, ale keď sa pozabudne, hneď sa vyrovná a prehne dozadu, nespadne, ale myslím, že to nie je správne... a strašne chce palice... 😝

bubba
19. jan 2009

my sme tuto zimu skusali po dvore aj z malinkeho kopceka..mala ma 2,5 r islo jej to perfektne,bola zapalena pre lyze,aj si dala dobre vysvetlit ked isla z kopca ze ma dat spolu nohy,pokrcit....
az potom si svihla palicou po zamrznutom lici a odvtedy nechecla,lebo sa bala ze sa zasa buchne..no co..tak buduci rok to isti 😀

kristi
19. jan 2009

no, my az pristi zimu, tzn v necelych 3 letech, to snad uz pujde

ja8080
23. mar 2009

caute vsetci. ucit sa da ked je dostatocne vyvinuta motorika a sila. je to rozne su celkom dobre skusenosti uz s 3-4 rocnymi, optimalne je najneskor 6-7 rocne. ale nikdy nie je neskoro. ucil som aj 63 rocneho holandana a naucil. zaklady samozrejme. je to dlhodoby proces. kto si mysli ze naucit sa da za 2-3 dni je to blbost. ucime sa cely zivot.
lyze: na prve krocky a pokusy maximalne po bradu co sa deti tyka, u dospelych -10 az -20 cm od vysky postavy.
a potom...je rozdiel ked dvaja robia to iste. ine vysledky su ked uci ten kto nevie ucit a este k tomu ani nevie lyzovat, ine je ked uci ten kto lyzovat vie ale nevie ucit, iba si to mysli, a ine je ked uci lyzovat ten kto lyzovat naozaj vie a vie aj ucit. to su profesionalni ucitelia lyzovania, ku ktorim patrim aj ja. s pocudovanim sledujem rozne pokusy rodicov v snahe naucit svoje deti lyzovat a robia pritom presne opak. ucia ich nespravnym navykom ktore sa uz len s velkou namahou a desnou stratou casu daju odstranit alebo niekedy sa nedaju odstranit vobec. potom sledujeme v spravach kto koho na kopci zabil alebo vazne zranil. aj na zjazdovkach tak ako na cestach existuju urcite pravidla pohybu, predbiehania a obchadzania ale to je kapitola ina. zaklady sa daju zvladnut priblizne za tyzden. podotykam ozaj iba zaklady. vediet stat na lyziach- to vie asi iba 5% lyziarov...prekvapuje?, pohybovat sa na rovine, otacat sa, rovno sa spustit, bezpecne zastavit a zvladnut prve obluciky. cim viac casu sa venuje zakladom, tym skor sa uspesne napreduje.
takze moja jednoznacna rada je zverit dieta do ruk odbornikovi, ktory ma na papiere, kdekolvek na svete. instruktori na slovensku ucia tou istou metodikou ktora pochadza z rakuskej skoly a tou sa riadia vsetky narodne zvazy instruktorov. najdete ich v kazdom vacsom stredisku. urcite so mnou budu suhlasit vsetci moji kolegovia, damy aj pani ktori sa tomuto profesne venuju. lyzovanie je krasny sport a nech aj sportom zostane. tomu sa snazime pomoct aj my aby bolo na nasich zjazdovkach bezpecnejsie i ked sa to niekedy podoba samovrazednym kuskom takpovediac lyziarov, ktori dokazu nepekne sprijemnit nas dalsi zivot. urazy su na takmer dennom poriadku. ale ked si vsimnete obete su casto iba lyziari ktori precenili svoje umenie a schopnosti. preco asi sa robia vodicaky?
s pozdravom instruktor lyzovania.

norik1
23. mar 2009

Ja suhlasim s ja8080, mama, otec a brat su vsetci instruktori s vystudovanou specializaciou na lyzovanie, takze vsetko co povedal, je pravda 😵

kubaka
23. mar 2009

ja 8080 - perfektní výklad, konečně něco směrodatného od odborníka, čím se můžu řídit.
Malému byly dva, je dost fyzicky zdatný a obratný, já lyže miluju, zbytek rodiny ne. Takže za 2 roky ho vezmu s sebou na hory, vrazím do školičky, aby si ručičky a nožičky nepolámal díky mým radám.

(Ještě by mohla být škola rodičovství - když to tak tady obecně někdy čtu 😨 Na všechno se musí dělat zkoušky a něco znát, jen ne na to být rodičem .. ha ha ☹ )

kacka.va
24. mar 2009

Nedávno o tom mluvili instruktoři v Sama doma. Říkali, že optimální je okolo tří let, ale pokud je dítě šikovné, tak ho dávat už dřív jen na ty dětské lyžičky, aby na tom třeba jen chodilo a zvykalo si, že je to něco jiného, když má lyže na noze. Jinak nedoporučovali učení dětí stylem "na hůlce" ani na provaze, ale že nejlepší je dát třeba na hodinku do lyžařské školičky, protože mnohem víc naslouchá tomu, co dělat a je tam s ostatními dětmi.

maximka33
11. sep 2011

ahoj ahoj, prosím o obnovu tématka. náš kluk bude mít necelé tři roky v zimě, a tak bychom to s ním chtěli zkusit. nevíte, je lepší si vypůjčit vybavení nebo koupit. začít sami nebo rovnou ve školičcee?

radlinka
11. sep 2011

ked vie uz poriadne chodit.. v 3 rokoch sa odporuca 🙂 😉

trixi
11. sep 2011

@maximka33 ahoj, my sme zacali minuly rok, to mal Matej 3 roky a 4 mesiace. Kupili sme mu lyze, lyziarky (palice netreba), prilbu, lyziarske okuliare. Hned sme ho dali do lyziarskej skolicky-boli sme na Ramzovskom sedle, mal vyborneho instruktora-bolo to super, na konci sezony zlyzoval s nami Kaprun z ladovca az k poslednej sedacke. Moj osobny nazor-skolicka. Hoci obaja lyzujeme, nie som tak dobry pedagog a dieta skor pocuvne cudzieho ako vlastnych rodicov. 😉 S vystrojom je to individualne, my sme kupili za vybornu cenu, ale skolicky maju na zapozicanie. My sme kupovali, pretoze sme lyzovali celu sezonu ci u nas na SK, v CR a v AT. Nechcelo sa mi behat po pozicovniach.

sisaka
11. sep 2011

my sme zacali, ked mal syn 2 roky 8 mesiacov a to hlavne preto, aby sme mohli vsetci chodit lyzovat a nemuseli sa pri malom striedat, ucila som ho sama, kurzy tu su az pre 3 rocne deti, na konci sezony uz celkom dobre jazdil, ale z trakov som ho nepustila. Vybavu sme mali kupenu, chodime cato lyzovat a poziciavanie by sa nam neoplatilo ani z financneho ani z casoveho hladiska. Ak si si neni ista, ci to bude maleho bavit, odporucam raz pozicat a uvidite, ako mu to pojde. Napriklad mojej dcere to absolutne nic nehovorilo, neslo jej to a ani nechcela lyzovat a kedze nie som z tych rodicov, co si potrebuju nieco dokazat, tak som na nu ani netlacila, naucila sa az ked sama chcela a to mala 7 rokov. kamarati skusali so synom, mal 2 r. 6 mes., boli len parkrat, lebo maly nic, nanajvys sa spustil susom a vonkoncom ho to nebavilo, radsej sa isiel sankovat, alebo sa len tak valal v snehu a o lyzovani nechcel ani pocut, takze je to velmi individualne, tiez zalezi od fyzickej zdatnosti, ci sa ucit od rodica alebo v skolke je tiez individualne, ak to dieta nebude bavit, tak su to podla mna vyhodene peniaze, ak to dieta bavi tak urcite skolka.

maximka33
12. sep 2011

ještě bych se chtěla zeptat, které oblečení je lepší, kombinéza nebo oteplovačky a bunda?

trixi
12. sep 2011

@maximka33 mne a hlavne Matkovi sa osvedcili oteplovaky a bunda, ale zasa kazdemu vyhovuje nieco ine. Hlavne ked ide cikat, tak sa mi to zda prakticke. Ja kupujem super lyziarske oteplovaky s bundou v Tchibo-su to take snowboardacke, bunda sa da zozipsovat s oteplovakmi, takze aj ked padne, tak sa mu sneh nenahrnie pod bundu, rukavy na bunde maju este take ako keby rukavice bez prstov, tak ma este zateplene ruky v rukaviciach. Teraz budu mat take v Tchibo asi za 2 tyzdne. Uz ten tovar bol v Ostrave a v Prahe v pilotnych predajniach. Ja uz mam pre Matka kupenu 🙂

maximka33
12. sep 2011

@trixi dík. já sama mám z Tchiba celou lyž. výbavu, tak tomu věřím 🙂

trixi
12. sep 2011

@maximka33 moje skusenosti s lyziarskymi skolkami-skolami: nam sa osvedcil osobny instruktor, prve hodiny mal vyborneho instruktora-najprv sme objednali len hodinu, nevedeli sme (ja som sa bala) ci vydrzi viac (celu hodinu som nedokazala ist lyzovat, pozorovala som ukryta ako sa mu instruktor venuje), po hodine sme zavolali instruktorovi ci moze byt este hodinu, Matej zvladol na zaciatok 2 hodky s cudzim chlapom. Ako som sa zjavila, uz chcel cikat, zacalo ho boliet brucho a bol smadny a pod. Mali sme aj smolu na instruktora, ktory ho nechal na kopci a Matej, ktory si uz myslel, ze vie lyzovat si to svihol v skolke dole kopcom, podbehol pod ochranu siet a skoro vrazil do rolby, za ktorou som sa skryvala a pozorovala co sa deje. Takze aj v lyziarskej skole vela zalezi na instruktoroch, ktori mozu v dietatu prebudit zaujem o lyzovanie ale aj totalne znechutit.

maximka33
31. okt 2011

ještě mám dotaz, je nutné, aby v lyžařské škole měly děti pořádné lyže? nebo stačí takové ty plasťáky na boty? manžel nechce koupit pořádné lyže.

sisaka
31. okt 2011

@maximka33 myslim si, ze urcite take nestacia ( u nas teda na 100% nie) hlavne koli bezpecnosti, niektore lyziarske skoly ponukaju kurz + pozicanie lyzi, pozeram, ze tvoje dietatko nema este tri, si si ista,z e ho do kurzu zoberu? u nas musi mat minimalne 3 roky

trixi
1. nov 2011

@maximka33 ahoj, plastove lyze nie su lyze. To sa este predava? Ja si ich pamatam este za sociku, nasi ich kupili segre ked mala dva roky, raz ju na to postavili a druhy den otec vyrabal "bezpecnostne" lyze. vtedy totiz neboli take moznosti ako dnes. Nemusite hned kupovat, v pozicovniach maju aj take male.

stonozka
14. nov 2011

zdravím, ja by som sa chcela poradiť... čítala som veľa predošlých príspevkov... malý ma 4,5 roka a rady by sme ho túto zimu postavili na lyže... peniažkov veľa nemáme a tak na novú vystroj nebude, riešime bazár... rada by som však vedieť aké veľké lyžiarky dieťatku kúpiť keď na zimu ma topánočky 28 aj rezervou... výšku ma cca 108cm...
podla tu čítaných inštrukcii : lyže 90 cm?, lyžiarky cca 30 ?, a celkom by ma zaujímalo akú veľkosť lyžiarskych palíc treba vybrať... ďakujem za pomoc...

trixi
14. nov 2011

@stonozka ahoj, tazko radit ohladne topanok, pretoze kazda znacka sa moze vo velkostiach odlisovat. Nas Matej ma velkost topanky 29, nohu 28,5 a lyziarky ma 20,5. Ak kupuje cez net lyziarky, tak popros, aby Ti zmerali vnutornu (tu textilnu) vlozku lyziarky. Skelet moze byt vacsi. Lyze by som kupovala na zaciatok mensie (pri vyske 108 cm, lyze 90 cm budu OK, osobne by som vsak kupila 85 cm), urcite nie vo vyske dietata, syn sa bude na dlhych lyziach trapit, na kratsich sa mu bude lahsie ucit, lahsie sa ovladaju. Urcite vyberaj lyze s bezpecnostnym viazanim. Palice nekupuj. Budu mu len zavadzat. Deti zacinaju lyzovat bez palic. Urcite kup prilbu.

trixi
14. nov 2011

@stonozka opravujem velkost Matkovych lyziarok ma c.20 (myslela som, ze 20,5). Zabudla som Ti este napisat, ze lyziarky su cislovane inak. Pouziva sa ine cislovanie.

stonozka
15. nov 2011

@trixi dakujem za info, lyže a lyžiarky by sa mali kupovať cez bazár v Rakúsku, len som nevedela aké veľkosti... a prilbu sme boli kuknúť včera v športovom obchode- novú, je mi jasne že mi na konci zimy nezlyžuje kopec ale chcem ho naučiť aspoň základy, stať na lyžiach , padať a vstávať , chodenie v lyžiarkach a potom asi skúsime inštruktora, ale krpec nepočúva nikoho on je svojské dieťa tak uvidíme ako to pôjde...

trixi
15. nov 2011

@stonozka ahoj, mozno budes prekvapena a na konci zimy Ti syn zlyzuje kopec. Samozrejme nie ako pretekar, ale zlyzuje. Nas Matej zacal pred rokom, to bol o rok mladsi od Tvojho a po 4 dnoch s instruktorkou, a par lyzovackach na "somarskych lukach" zlyzoval Kitz v Kaprune. Trvalo nam to dlho, ale zvladol to, nebal sa a hlavne ho to bavilo. I ked po par metroch zacal: Mama, mne sa chce cikat... Mama boli ma brucho... Mama som smadny .... atd (a to sme boli v restike na obed). Ked pochopil, ze mu protesty nepomozu, tak prestal.

geegee
15. nov 2011

Matusko zacal lyzovat, resp. postavil sa na lyze ked mal 3.5 roka. Stat poriadne, zabrzdit, a trosku sa spustit som ho naucila ja a potom nastupil instruktor kazdu sobotu na 1.5 hodky. Matusko v pohode zlyzuje napriklad Kubinsku holu, Racibor / najlepsie su taketo dlhe a relativne mierne svahy.