Kúpiť normálny alebo elektrický klavír?

teodorka
15. feb 2009

Potrebujem poradit...chlapci 8 a 10 rocny chodia na klavir.Zatial mame doma len elektricke klavesy[yamaha] a uvazujeme nad kupou klavira.V hudobninach sa da kupit uz aj elektricky klavir s riadnou kladivkovou klaviaturou aj s pedalmi .Mate niektora s takymto klavirom skusenosti?Alebo radsej kupit staru klasiku -novy vyjde okolo 100 000a stary okolo 40-60.Poradite mi?

shaarka
15. feb 2009

teodorka... niet nad klasicky klavir! 🙂 ak chodia do klasickej hudobnej, hraju klasicke skladby a chodia na klasicke koncerty.
ak sa hudbe venuju aj inak - improvizacia, hud. sluch, texty, skratka talent, tak by som sa dala na kvalitnu elektroniku, ale fakt kvalitnu, nech sa chlapci zoznamia s rokom 2009. ale je to riskantne...

ak by som kupovala pianino, tak staci starsie a zohnat skveleho ladica, zaplatit mu za naladenie.

ked som chodila na klavir ja, nasi kupili novy, vtedy vysiel na 16 tis. (petrof) a tiez to boli riadne prachy 😀

drnda1
15. feb 2009

Teodorka - ja taký mám, je super...mám už tu vyššiu triedu, kupovali sme ju v BA v Auparku, ale kladivková mechanika muí byť! 😉 Ja mám Yamahu - Clavinova.

trixi
15. feb 2009

tiez som za klasicky klavir, hlavne na zaciatku, ked sa deti ucia hrat. Tiez som chodila na klavir 11 rokov a nasi mi kupili nove pianino ked som mala 8 rokov a vtedy stalo 8 tis. Ako citam, tak mam doma maly poklad 😉 .Teraz som na nom dlhsie nehrala, nebol cas, je strasne rozladeny ale zacinam cvicit, pretoze maly ma rad, ked mu hram pesnicky na klaviry. Ja zhanam dobreho ladica. Tak ak o nejakom viete, napiste mi do IP kontakt.

majcik
15. feb 2009

Suhlasim viac-menej so shaarkou, mozno aj nas v buducnosti tato otazka caka, kedze ja sama takuto hudbu milujem a ak by moje dieta prejavilo zaujem, tak ho len v tom podporim.
Ak by ste sa rozhodli pre elektronicke piano, tak pozor fakt na kvalitny nastroj.Nedavno som mala moznost si zahrat na jednom takom nastroji, ktory bol pomerne lacny, no vyrazne nekvalitny... Este ten klavirny zvuk sa ako-tak dal zniest, ale ine nastroje napr. kostolny organ mal priserny zvuk... znama mi hovorila, ze ked ho testovali v predajni, tak sa jej to zdalo celkom fajn, ale ked tento nastroj umiestnili do toho priestoru, kde bol, tak to zneje tak ako zneje ... chceli si ku kupe prizvat odbornika, ale nejako to nevyslo a myslim, ze je to skoda.

mracik
15. feb 2009

shaarka, náš klavír stál tiež 16000 (že by sme začínali hrať v rovnakom čase?) som veľmi vďačná rodičom, že dokázali v tom čase tie peniažky ušetriť, aby sme mali s bráchom na čom hrať
tiež som za klasický klavír, ak to finančné a priestorové možnosti dovolia
a tiež zháňam ladiča, aj keď až tak za rok, keď klavír prevezieme do nového domu, už sa strašne teším, že ho budem mať doma, lebo ho máme zatiaľ stále u rodičov

denduska
15. feb 2009

teodorka ja som chodila na klavir, elektr.sa nevyrovna klasickemu 😉 ale teraz mi manzel kupil na vianoce elektronicke klavesy a to je zasa sranda pre malu, lebo to ma rozne zvuky a tak. ale co sa tyka klasiky - jednoznacne pianino 😉 alebo kridlo ale to sa vam predpokladam nezmesti ani do izby ani do penazenky 😅

wanda007
15. feb 2009

teo, ak to chlapcov bavi, pripadne vidis zdravy potencial a mate na to financie, treba investovat do noveho klasiceho dreveneho klavira/pianina s kladivkami kvoli kvalitnemu zvuku, a je 21 storocie, elektronika je uz samozrejmou sucastou tohoto klasickeho klavira. Chlapcov to bude viac brat hrat, ked sa budu moct aj nahravat a pod. Budem vam slepo zavidiet... Ja som kupovala z bazaru akysi nemecky, na moje razzacas hranie staci (doma u mamy mame stary dobry petrof), ale ak budem mat niekedy super plat, tak kupujem, to co som ti opisala vyssie.

A inac, hravate ako casto, vy co ste kedysi hravali a teraz mate kopu deti? Lebo ja som na tom veeelmi biedne... Ake skladby hravate?

martina46
15. feb 2009

ak chlapci neplanuju pokracovat profesionalne vaznu hudbu, nema vyznam origos klavir, lepsie investovat do kvalitnej elektriky 😉

martina46
15. feb 2009

ale zas by im mohol vadit rozdiel, doma elektricky, v skole klasicky 😒

wanda007
15. feb 2009

myslim, ze sirka klavesov je rozdielna. Tam moze vznikat problem, ak sa hras raz na elekronike a raz na klaviri. Samozrejme nie pri skladbach Kocka leze dirou, ale pri takych trosku narocnejsich, kde sa musis divat do not a nie na prsty.

blovitc120
16. feb 2009

Teodorka, z vlastnej skúsenosti, moja sestra mala ako dieťa klasický klavír a potom kúpili dcére taký elektrický, ako ty spomínaš, samozrejme nehovorím o keyboarde, ale o kladivkovom s elektronickými funkciami a rozsahom rovnakým počtom oktáv. Hlavný rozdiel je váha a spratnosť, zvuk ani nie, akurát samozrejme ten elektrický má kadejaké prídavné funkcie. No dá sa rozložiť a všade sa zmestí, nehovoriac o tom, že ak bývate v paneláku na vyššom poschodí, aj preniesť. Viem, o čom hovorím, lebo klasický máme doma. Ja keby som mala vybrať a financie by nehrali úlohu, asi vezmem elektronický z dôvodu, ktorý spomínala wanda (nahrávanie, tvorba a pod.).

teodorka
autor
16. feb 2009

babenky dakujem Vam ,
ja viac ako 1000 Eur velmi nechcem dat takze ked sme pozerali klasicke piana tak by som musela kupit nejake 30rocne a ladit ho mozno raz za pol roka alebo raz za rok co tiez nie je mala polozka 😒 Tiez sa mi viac paci klasika ale z praktickeho hladiska mi skor vychadza to nove elektronicke pianino - Clavinova[nie keyboard] ten prave mame a uz starsi syn je nervozny lebo je to ine ako v skole tak ako pisete.Takze mozem dalej rozmyslat 🙂
blovitc120 - kolko stal ten sestrin klavir a kde ho kupila?

blovitc120
16. feb 2009

Teodorka, ona ho dostala, ale ona bola vydatá v Rakúsku a dostala ho tam od svokra, stál tuším okolo 2000 €. Ale isto sa dá aj za menej kúpiť

drnda1
16. feb 2009

Ja si tiež myslím, že dnes už v digitálnom piáne nie je až tak hrozný rozdiel v zvuku... My sme ho kupovali teraz v decembri, stál okolo 35 000,- Sk a je super, má aj dynamiku, 3 pedále...chlapci sú ešte relatívne malí, ktovie, či ich to bude dlho baviť...stále je možnosť kúpiť klasický klavír...myslím však, že na začiatok im stačí aj kvalitnejší digitálny...oktáv má rovnako, akurát je ľahší, nižší do priestoru a netreba ho ladiť...dnes už všade vidíme v podstate aj v telkách digitálne piána...samozrejme nehovorím o tých 15 000,-cových... 😝 to sú úplne šunty...

shaarka
16. feb 2009

tak ako uz niekto vyssie spominal, treba si dat pozor na pocet oktav (cim viac, tym lespsie) a na sirku klavesov, nech to je totozne s klasickym pianinom.
ak elektricky klavir, tak potmo ako uplnu nahradu, po zakladnej umeleckej skole, na konzervatoriu.
konzervatorium disponuje moznostami civicit na kridle alebo pianine a doma si tak hudobnik moze skusat vstup do sveta (v tom priapde, ked sa nepodujme na solovu koncertnu a virtuoznu drahu).

existuju este aj keyboardy na skladanie hudby - prevazne elektornickej. tak nie je potrebne mat hudobne vzdelanie a ani citat z not, staci mat obstojny sluch a vediet pracovat so softverom (ktoreho legalna verzia je nesmiene draha). cize to je dalsia moznost - ale povedala by som, ze pre starsich a pre tych, co sa rozumeju zvuku, prip. si takto vedia zarobit na fuskach.

katrin21
16. feb 2009

ja mam doma klavir Petrof, tiez stal 16 tis...
Nasi mi ho ale nechcu dat, ze mi daju na elektrický( pre dceru) lebo ze u nich chodia hrat aj segrine deti a im je veselo.... ale ja elektricky nechcem.... hoci teraz v bytovke, je vyhodne moct mat sluchatka, ale pre mna to proste nie je ono... neda sa tam robit az taka dynamika.... proste citim rozdiel, aj to ako rychlo sa klavesy po stlacení vracaju hore je iné.... proste nevien, co urobit.... je to predsa moj klavir, uz som sa snimi o tom aj pohadala, lebo mala teraz musi chodit cvicit o dve ulice dalej ku nim ( co ich tesi) ale nas to otravuje, okrem toho doma by cvicilka hocikedy a mozno viac, nez tam chodit.... sak nech si kupia oni ten elektricky... sa smejem, ze ci mama mieni zacat v 66 rokoch hrat na klaviri... no proste horor.... nedaju si povedat... problem je aj ako ho preniest... otravovat niekoho s tym... ma 300 kg tusim..... ale je moj, mam k nemu citovy vztah a iny nechcem... mozno si kupit aj lacnejsi elektricky, ale chcem aj normalny Petrof....

teodorka
autor
16. feb 2009

katrin 21,
Tvoj Petrof stal 16 000 ? Ale to bolo veeelmi davno ,ze? 😖 Asi nakoniec kupime predsa len daky kvalitny elektricky ,vsak je aj lahsi a 10 rocnemu chalanovi to asi bude stacit a ak bude fakt dobry a bude chciet nebodaj studovat niekde na konzervatoriu tak kupime klasiku .Diky pekne za rady.Este ze Vas tu mam 🙂

mikike
16. feb 2009

ahojte. rozdiel medzi klavirom klasickym a elektrickym je hlavne, ze klasicku hudbu, hlavne romantizmus na elektrickom sa neda zahrat. Kto chce studovat vaznu hudbu, nech nekupi elektricky klavir...

3558
16. feb 2009

mne mama kupila kridlo.do detskej izby.uz sa mi tam potom nic nezmestilo 😀 😀
ale doba pokrocila, vcera som hrala na elektrickom piane, a je fakt uzasny.
😵 😵

teodorka
autor
16. feb 2009

zuzana29,
a na akom elektrickom piane si hrala?Teraz uz viem ze budeme kupovat elektricke ale ake?

3558
16. feb 2009

ja zijem momentalne v UK. bola som vcera u kamosky a jej muz sa 16rokov na klaviri. vyzera ako normalne piano ale ked som chcela hrat, tak mi to neslo. a sa mi smiali ze to je elektricky. proste su tam gombiky a musis si ho zapnut. genialne je na tom to, ze si napojis sluchatka na klavir a klavir pocuje uz iba ten kto ma tie sluchatka. takze tvoj syn sa moze ucit a teba ani susedov to nebude obtazovat, lebo to nebudete pocut.
ja som uz roky nehrala, aj som skoro vsetko zabudla, len tak som si isla tuknut, no a za mojej ery take nic nebolo. preto som pisala ze mne mama dovalila cele kridlo. nie to kratke ale to dlhe co je na koncerty. a v detskej izbe sa nedalo pohnut. 😀 😀

3558
16. feb 2009

teodorka kup ho a ked to syna omrzi, ja ho odkupim pre mojeho. aj tak ho budem raz kupovat. 😉

mikike
16. feb 2009

ok. kupujte elektricke klavire, ale s tym je ako s pocitacom, len kvalitne, ktore maju podobnu mechaniku, pri stlacani klaves ako klavir..

zveron
17. feb 2009

ja sa len pridam do uvahy - suhlasim s tvrdenim, ze ak to chalani myslia s klavirom vazne, je lepsi klasicky klavir, to ti povie hadam kazdy, nic nove - uz len kvoli tomu, ze na elektronike nevyludis take rozdiely v hlasitosti, pri silnych uderoch to je len limitovene forte a pri slabych tiez len elektronicke piano - zahrane ticho atd.a kopec inych nevyhod - ale tie su kozmeticke zavady,
pre prakticky zivot by som tiez pre decka zvolila el. potom sa uvidi.

ved si hranim mozu nanho sami zarobit 😉

ved je aj predmet hranie a keybort - cosi ako zaklady kompozicie. to je sirsie uplatnenie ako klavirny virtuoz 😉

drzim chlapcom palce, nech maju hlavne radost z hudby a nech su jej obdivovatelmi a kultivovanymi konzumentmi
tebe tiez pevne nervy, ked ti po nich budu brnkat 🙂

vroni
17. feb 2009

Mala som dlho doma elektricky, ale nejako som sa pren nevedela odusevnit, tak stal vacsinou v kute. Minuly rok sa chlap pleskol po vrecku a kupil mi na narodeniny klasicke polokridlo. Znovu som sa chytila nie len ja, ale aj krpata a klavir je v prevadzke denno-denne.... Takze ja som za klasiku....

teodorka
autor
17. feb 2009

zuzana 29,
drzim Ta za slovo 😀 pocka si tu na Teba 🙂
mikike,
vsak chcem taky co sa najviac podoba na klasiku to je jasne 🙂
zveron,
viem ze je aj predmet hranie na keyborde ale tam som ich nechcela dat chcela som aby mi pekne doma hrali klasiku 🙂 a zatial ich to bavi ,hlavne starsieho a mna velmi bavi to pocuvat 🙂 zatial...je to ukludnujuce ale keby chodili na keyboard to by asi bola divocina aj pre susedov 😀 🙂

alika54
17. feb 2009

teodorka,,mne chodi syn na keyboard zatial ho maju stale nastaveny na klasiku klavir a hra podla not,,takze ziadna divocina u nas nieje 😀 😉 ,,a ma to jednu vyhodu,,,mozem mu stiahnut hlasitost 🙂

teodorka
autor
18. feb 2009

vsak aj my mame doma zatial keyboard ,stiahnu si aj zvuk po tichsie aj sluchatka si obcas daju ...ja vravim o divocine ze ked budu chciet hrat nie klasiku na keyboarde ale ine srandy ze to sa mi uz asi nebude chciet pocuvat cely den 🙂

alika54
18. feb 2009

teodorka teraz pozeram ze ti chodia obaja chlapci a na Yamahach uz hraju,,,bavi ich to? mne maly chcel strasne zacat s hranim uz prvy rocnik no dovolila som mu az teraz,mala som pocit ze v prvaku mal toho dost a ze vymysla,,,no ostalo mu to a strasne ho to bavi tak vyhrava o sto-sest 🙂 ,,,v tvojom pripade by som im isto kupila klasiku klavir,,,je to nadherny nastroj aj ked kukam ze cenovo dobra palka-no ved nic nieje dnes lacne 😉

alika54
18. feb 2009

myslim ze obaja obaja chodia na klavir 🙂 🙂 🙂