Mali ste dieťa v anglickej škôlke, aj keď chodilo na logopédiu?

evitka83
23. máj 2018

Ahojte kocky, zaujimam sa o realne skusenosti ( nie domienky prosim 😊) mamiciek, ktore sa odvazili dat dieta do anglickej skolky, aj ked zaostavalo v slovenskek reci a chodilo na logopediu. Malu strasne bavi anglictina, so slovencinou nie je problem, zeby nechcela hovorit, ale ma cely psychomotoricky vyvin spomaleny. Ale anglictinu memoruje ako diva, ale nemiesa ju v komunikacii s nami. Tak ak ste niekto riesili realnu situaciu, budem rada ak sa podelite s akoukolvek skusenostou.. dakujem

vroni
23. máj 2018

Hm, nie celkom. Ale mam doma dieta s vyvojovou disfaziou, chodila od dvoch rokov k logopedicke a dala som ju do francuzskej skolky (a potom skoly). Zvlada to slusne. Jazyky nikdy nemiesala, teraz uz trochu zaostava v slovencine (ma 12), ale to asi kazde dieta, pre ktore slovencina nie je ani jazykom skoly ani krajiny. Prave jej recovy problem bol dovod, preco by som ju do anglickej skolky nedala - naucit sa po angline iny cudzi jazyk je tazke aj pre bezproblemove dieta, nieto este s narusenym vyvojom reci...

evitka83
autor
23. máj 2018

@vroni no my mame tiez podozrenie na dysfaziu, preto ma zaujimaju podobne skusenosti./

evka_s
24. máj 2018

Máme dítě se specificky narušeným vývojem řeči (ve 4,5 letech je na úrovni cca 2,5letého dítěte). Výběr školky jsem konzultovala s logopedičkou i psycholožkou, obě výrazně nedoporučily jinou, než slovenskou školku. Jinak angličtinu má taky rád, zpočátku počítal a říkal barvy jen anglicky (naučil se to sám), ve školce se to zlepšilo a jede většinou slovensky. Velmi mu ta slovenská školka pomohla, ale je fakt, že to je soukromá montessori, kde se mu dost věnují.

vroni
24. máj 2018

@evitka83, asi by som sa obratila na Katku Hornakovu (kedysi bola v Dialogu alebo Detskej reci, nepamatam sa presne), zaoberala sa prave dvojjazycnostou aj u takychto deti. Je to jedna z mala logopedov, ktori sa specializuju na viacjazycnost.

evka_s
24. máj 2018

@vroni v Inštitútu detskej reči bilingválnost zvládá více logopediček, my jsme přes dva roky chodili k Saške Tupé a maximální spokojenost. Kdybychom se neodstěhovali, jsme tam stále. Problém je, že je skoro nemožné se tam dostat, naposled byla čekačka skoro rok :-/ Ale právě v Inštutútu radili všichni slovenskou školku. S tím, že pokud dítě nebude chodit i do anglické školy, tak anglická školka nemá velký smysl.

vroni
24. máj 2018

@evka_s, k Saske aj Hanke sme chodili aj my (Saska mala ine priezvisko, tak neviem, ci sa vydala alebo je to nahoda), ale Katka uz vtedy bola specializovana na viacjazycnost, s praxou v Kanade, takze aj ked zvladali viacjazycnost viacere, ona bola uplna spicka (u nas sa tomu vyhnut nedalo, my sme prirodzene bilingvalna rodina, ale viem, ze to nejako testovali. Len uz je to skoro 7 rokov) Za opytanie nic neda, my sme tiez chodili najprv rok do Asobi a potom bola zrazu Detska rec volna....

evitka83
autor
25. máj 2018

@evka_s aj my chodime do institutu, nam doporucuje logopedka anglictinu uplne vylucit. Idem tak trochu hlavou proti muru, lebo malu ta anglictina bavi, dobre sa na nu chyta a paradoxne lepsie sa uci slovensku slovnu zasobu ked si ju sparuje s anglickym slovom. Preto rozmyslam o tej angllickej skolke. Mala nie je velmi pohybovo nadana, asi po mne 😊, tak sa ju snazim posuvat v tom smere co ju bavi. Ona nemixujr slovencinu a anglictinu, len nie som si ista ake by to bolo, keby tej slovnej zasoby zrazu bolo viac