Nútili by ste deti chodiť na krúžok?

susik77
18. feb 2015

Ahojte, mam trochu dilemu:
Mladsia dcera chodi v skolke druhy rok na tanecnu pripravku, ktora pokracuje tanecnym kurzom cez zakl. skolu az do dospelosti - ak ma dieta zaujem...Vyhravaju sutaze, su velmi uspesni.
Minuly rok sa tam dcere moc pacilo, patrila medzi najlepsich. Ona ma super pamat, aj pohybovu. Tento rok zacala streckovat, hovori, ze nech ju odhlasim. Pytala som sa trenerky, hovorila, ze mala je sikovna, ze jej to ide. Len jej pride, ze nema moc motivaciu. Mam ju nutit al. motivovat nech pokracuje? Alebo len aby dokoncila polrok? Ked ju tam vidim tancovat, pride mi vesela a spokojna...
Nechcem zase premarnit keby mala na to talent - uz ucitelka pred 2 rokmi v skolke hovorila, ze je hudobno-tanecne nadana...

zamilion
19. feb 2015

@horana mňa naši nútili za socíku chodiť na angličtinu do jazykovky a chodila som tam s takou nechuťou, že všetci tam mali na vysvečku jednotku len ja dvojku. po troch rokoch prišiel rok 1989 a vtedy som pochopila, že až takú blbosť odo mňa naši nechceli a začala som sa angličtinu učiť. v roku 1991 som nastúpila na bilingválne gymnázium a lešpiu vec som pre moju kariéru ani urobiť nemohla. v mojej profesii som vďaka jazyku už 3 roky po škole bola tam, kde sa moji spolužiaci dostali po 10 rokoch a za to naozaj vďačím rodičom.
moja 16 ročná dcéra je teraz tiež na bilingválnom gymku a chcela si splniť americký sen a ísť na rok do USA, no my sme ju pritlačili, nech ide radšej do Mexika kvoli španielčine a bude plynulá v dvoch cudzích jazykoch. najprv sa tri mesiace ošívala, ale nakoniec s nami súhlasila a už sa doma drví aj španielčinu a o pol roka odchádza na ročný pobyt, na ktorý dokonca získala štipendium.
mladšia dcéra je trošku tvrdší oriešok, musíme na ňu tlačiť, ale po vzore staršej sa tiež angličtinu učí a chce ísť na bilingválne gymko. toto ale považujem za vzdelanie a nie hobby. ak niečo chcú v živote dokázať, treba zaťať zuby a učiť sa.
zas voľnočasové aktivity nechávam na nich. nenútim ich do ničoho. staršia miluje tanec aj keď má talentu menej ako mladšia. a keď sa na hudobnú "vykašlala", i keď dostala drahú flautu, ktorá je nám teraz nanič, nenútili sme ju pokračovať.
no mladšia radšej sedí za klavírom. toto už fakt nechávam na nich. učím ich len to, že nesmú byť prelietavé, majú si vytýčiť cieľ, ktorý chcú dosiahnuť a ísť za ním.

susik77
autor
19. feb 2015

@horana s tym suhlasim, ja ani nechcem aby mala bola tanecnica, len by som chcela aby mala dobru postavu, v rodine bojujeme vsetci s vahou, ona zatial v poho, len basti strasne sladke a cokoladu, tak nech ma pravidelnypohyb...co nie je cokoladove neje, zo zeleniny max. Salatovu uhorku a mrkvu, z ovocia mandarinky, jablka a jahody.Normalny obed malokedy, max. Cestoviny s Grankom...V skolke je vraj dobry jedak, som sa divila...

sense
19. feb 2015

@susik77 pokial bojujete v rodine vsetci s vahou...mozno by bolo lepsie na zamyslenie zmena stravovania v komplet celej rodine...a sladkosti a cokolady nahradit niecim zdravsim sladkym...

lucinocka
19. feb 2015

Moze si vybrta co chce robit, kde chce chodit, ale flakat sa s partiou kazdy den po skole nebude..alebo sediet doma pred telkou...myslim ze kazde dieta si najde nieco co ho bavi, my sme tiez presli plavanim, tenisom, karate, moderne tance, klasicke tance, ludovky a nakoniec som sa nasla tiez na jazykoch... 2x v tyzdni AJ, 2x v tyzdni FR, a nemala som cas na sprostosti, ako spoluziaci, co nemali po skole ziadne vyuzitie, len sa napchali do prveho baru...

zamilion
19. feb 2015

@susik77 my máme tiež problémy s váhou. staršia je štíhla, ale veľmi na sebe maká aj na tréningoch a plus cvičí jumping vo fitness centre. no akonáhle si dá pauzu, napr. cez Vianoce, za týždeň priberie aj 4 kg len taký fukot.
mladšia za zaguľatila posledný rok. nie je tučná ešte, ale už ani štíhla a presne na tom vidím, že tréningy fláka. a ona vie, že sa musí hýbať, tak sama prišla s návrhom, že chce chodiť na volejbal namiesto tanečnej. neviem koľko má tvoja dcéra rokov (moje majú 16 a 9), ale ak je ešte malá, skús ju dať na nejaký nesúťažný tanec, napr. folklor. to malé deti baví viac a chodia aj na vystúpenia. v tanečnom športe je veľa dievčať, čo v mladšom veku robili folkor a na súťažný spoločenský tanec sa dali až v nejakých 13 - 14 rokoch a do maturity si v pohode vytancovali výkonnostnú triedu A, ak boli talentované.

horana
19. feb 2015

@zamilion Drzim palce aby to vyslo, ked su po tebe zrejme ich to nezlomi, co sa moze stat v pripade, ked rodic sam nic nedosiahnuvsi tlaci na dieta, ktore na to nema a vznikaju len problemy. Nie vzdy je to len o chceni, treba aj schopnosti, a latku si nastavit primerane osobnosti, ani nie malo ale ani nie vysoko. A to ako konkretne treba velmi pozorne a individualne vysledovat. Neda sa to zovseobecnovat ani porovnavat s druhymi.

@susik77 Toto mam taku skusenost z okolia, ze aj rodicia by mali zabrat, cez vikendy vsetci sa hybat, aby bol ten vzor aj v rodine. Asi sa neda cakat ked je doma kultura povalovania, ze tym ze dieta dam na kruzok,bude mat automaticky rado pohyb, ze k nemu ziska ten pravy vztah ktory sa mu potom pretavi v zivotny styl. My si casu tiez utrhame, v dnesnej dobe super tazke, tiez sa snazime aj zit to co chceme od deti. A aj ked su len 1.stup ZS tak napr. anglinu podporovat tak ze nou napr. doma hovorime, aspon trochu, pomenovavame bezne veci atd. lahke frazy, aby to nebolo len take ze ty sa uc a bez vzorov...

zamilion
19. feb 2015

@horana samozrejme nikdy by som deti netlačila do niečoho, na čo by nemali.... zo staršej v živote jadrový fyzik nebude, ani z mladšej recitátor.... tlačím len vtedy, keď nad nimi víťazí ich pohodlnosť (mladšia dokáže presedieť pred telkou 24 hodín denne, kebyže jej to dovolím)

horana
19. feb 2015

@lucinocka Ono to flakanie po skole ma dve strany, jedna vec je flakat sa, druha ze zaplacat praticky cely volny cas dalsim aktivitami, bez casu na oddych, trochu obycajnej zdravej nudy a vypnutia, kedy sa naberaju zivotne sily, regenneruje mysel a psychika, kedy si dieta moze riadit cas samo a nielen stale niekto zanho, stala neprerusovana dynamika dna a tym padom prepodnetovavanie - len ono to zacne byt vidno az o roky neskor nie hned. Dlho sa zda ze to clovek zvlada, ale raz si to vyberie dan...
Kruzky su fajn, ale rovnako fajn je najist si cas na dolezite nicnerobenie. Treba to vyvazit.

susik77
autor
19. feb 2015

@horana mas uplnu pravdu, manzel viac sportoval predtym nez sme spolu chodili. Dnes si vzal dovcu a siel si po 15 rokoch zalyzovat, lebo ja nelyzujem, ale chcem sa naucit. Mala ma buduci tyzden zo skolky lyziarsky kurz, radi plaveme tak sme obidve deti teraz prihlasili na plavanie.Aj na turistiku by som uz rada chodila, ale starsia dcera je hrozne bojazliva a placliva, az teraz v 7.5 roku sa s nou da neco robit, predtym boli vzdy sceny.Mala berie vsetko ako zabavu, starsia samy rev, je mi to dost blbe ked sme ju napr. Ucili min. Rok na bicykli a revala na celu ulicu...ludia su dost neprijemni...Vela veci by sme mohli robit bez nej ale nechcem ju odstavit, potom by sa medzi cacorkami ten rozdiel este zvyraznil, mensia dcera je ovela mudrehsia a sikovnejsia.Tak pomaly sa snazime rozvijat podobne obidve...

susik77
autor
19. feb 2015

@zamilion Aj moja mladsia 5.5 roka stale pusta tablet...Ale paci sa mi, ze sa aj uci, napr. 10x si pusti pesnicku kym sa ju nauci...Sa minule naucila spievat celu Sipkovu Ruzenku od Sveraka 🙂

rutie
19. feb 2015

@horana Mas v mnohom pravdu, hlavne v tych rodicovskych ambiciach a tlakoch na vykon. Ale podla mna treba rozlisovat, ci ide o dlhodoby odpor, alebo momentalnu nechut. Napriklad nasim babam sa strasne nechce odist zo skolskeho klubu na tanecnu - maju rozkleslene vykresy, rozohrate partie spolocenskych hier, rozdebatovane rozhovory, rozostavane bunkre... V tej chvili by najradsej tanecnu zrusili. Ja ich normalne nasilim a hrozbami odvleciem. Na hodine ich to uz ale bavi, potom spievaju doma a tancuju si nove kroky este aj vecer v pyzamach. Na jar, ked vyjde slniecko sa im tiez nechce ist do telocvicne, najredsej by lietali po ulici na bicykli, ci korculiach. Ale ak by sme v zivote robili len to, na co mame momentalne chut, tak by sme daleko nedosli. Ked ale vidim, ze sa dieta s tym kruzkom trapi, trvam sice na dokonceni sezony, ale nenutim ho pokracovat dalej (syn flauta, dcera sach).

Volna hra, ktora ma dostatocny casovy priestor, aby sa mohla rozvinut, je pre dieta obrovskym prinosom (nie tablet, nie telka). Podla mna treba mat cit na to, kedy ma uz dieta toho vsetkeho dost a ten cas mu vtedy dopriat. Ja sa snazim o to, aby mali deti pocas tyzdna aspon jedno volne popoludnie v skolskom klube a jedno doma.

susik77
autor
19. feb 2015

@rutie uplne suhlasim, pride mi totiz u mladsej dcery ze je trochu rozmaznana, najradsej by nic povinne nerobila. Jeden den mi povie, ze preco som jej zrusila anglictinu a ked ju prihlasim, tak povie, ze to je nuda.Podobne obcas nechce do skolky, ze sa tam nudi...

zamilion
19. feb 2015

@susik77 to je aj o povahe detí. u nás je to podobné. staršia je cieľavedomejšia, mladšia je náladová. ako mama musíš vedieť vycítiť, kedy treba pritlačiť a kedy popustiť

susik77
autor
19. feb 2015

@zamilion presne, aj moja starsia ambiciozna, ide na hornej hrane svojho potencialu.Mensia sa len flaka...i ked je velmi chytra a sikovna.Ale zas je spolocenska, kamarati sa s celou skolkou. Starsia mala v skolke 1-2 kamaratky...

sense
19. feb 2015

@zamilion inak tak som s tancom zacinala aj ja v 5 s folklorom bola som najmladsia...a neskor som zacala so spolocenskymi

susik77
autor
18. mar 2015

Ahojte, nakoniec sme prisli na pricinu: Mala mi povedala, ze tancovanie sa jej paci ale nechce vystupovat. Teraz maju velke vystupenie, tak ze tam nejde. Ja to respektujem. Necham ju tam dovtedy, dokedy bude chciet.

natalia13
29. apr 2015

Ahojte mam 5 ročnú dcéru a velmi rada plávala v lete. Tak sme ju prihlásili na plavecký krúžok. Išlo jej to perfektne preplávala 5 metrov hned na pvý deň a bolo velmi natešená. Ked prisla o týzdeň opat na tréning pekne plávala ale už ku koncu plávania začala z ničoho nič plakať. Stále opakovala chcem íst za tatinkom. Myslela som si že ju rušilo to že manžel tam bol prítomný a tak som mu povedala že kde pôjdu nabudúce nech radšej odíde preč. Ked prisla po tretí krát začala plakať už pri rozcvičke na začiatku. Neviem si to vysvetliť chodíme plávať velmi často celá rodina. Nechcem ju nútiť ale ked sajej spýtam na dôvod nevie mi to vysvetliť. najprv povie že tam chce chodiť potom zas nie, najprv povie že sa bojí potom povie že sa nebojí niekedy povie že plávanie ma nebaví inokedy kamoškám na ihrisku povie že plávať ju baví. Rozmýšlala som že by som prihlásila aj moju 3 ročnú dceru aby sa necitila odstrcena ale neviem prosím poradte mi