Od koľkých rokov by malo dieťa aktívne športovať?

muckom
12. feb 2009

Ahojte , chcem sa opýtať od koľkých rokov by ste dali / alebo ste aj dali / dieťa na šport a na aký?
Mám syna ktorý bude mať v apríli 4 roky a chcem ho dať na šport ale neviem čo by ho zaujímalo a ani neviem od kedy je to vhodné. Je dobre stavaný - nieje tučny ale ani chudý má 108 cm a 19 - 20 kg. Rád behá a aj rád pláva.
Nechcem to moc siliť aby som nenarobila viacej škody a preto by mi pomohli vaše názory a skúsenosti 🙂 🙂 🙂
Ďakujem

jaja0110
12. feb 2009

muckom- ja som robila plavanie s detmi (novorodencov a dojciat) a tiez pripravne plavecke vycviky pre deti od 3 do 5 rokov...ak si vsimne sten nazov "pripravne" bolo to oboznamovanie s vodou formou hry a ucenie zakladnym plaveckym zrucnostiam (kraulove nohy, kraulove ruky, prsiarske nohy, prsiarske ruky a dychanie)...takze s tymto vsetkym by sa malo dieta oboznamit do 5 rokov a ak to zvlada, potom sa moze zacat venovat "aktivnemu plavaniu"- respektive, uceniu sa plavat a skombinovat tieto zrucnosti do nejakeho celku...
To iste plati aj o lyzovani...nikdy by som 3. rocne dieta nepostavila na lyze (aj ked moj muz stal na nich uz od 2 rokov) na take sporty treba mat dobre vyvinutu koordinaciu pohybov-co nastava okolo 5 roku veku dietata...
Takze ked ma tvoj maly 4 roky, mozes ho zacat na ten ktory sport pripravovat... 😉

jaduska
12. feb 2009

Citujem z vysokoškolských skrípt:

"Optimálny čas na začiatok športovej špecializácie je u každého jednotlivca a u každého športu iný. Určuje sa empiricky ( 😕 ). Výsledky výskumu v niektorých športoch umožňujú bližšie vymedziť optimálny čas na športovú špecializáciu:

- gymnastika - piaty až siedmy rok
- plávanie - šiesty až ôsmy rok
- krasokorčuľovanie - šiesty až deviaty rok
- lyžovanie - deviaty až dvanásty rok
- atletika - dvanásty až pätnásty rok

jaja0110
12. feb 2009

empiricky- znamena ze sa opiera o skusenost...v tomto pripade na zaklade fyzickej skusenosti s danym sportom... 😉

jaduska
12. feb 2009

dík jaja, nechcelo sa mi to hľadať v slovníku 😵 a teraz ma napadlo, že empíria je životná skúsenosť.......booože to tehotenstvo fakt ničí pamäť 😀

verulka
12. feb 2009

ja som ucila lyzovat ako 3,5rocnych a podla nadania to slo..napr radko sa brtal chytil a lyzje...ja som pocas skolky neriesila "extreny sport" v skolke chodili na vsetko- plavanie, lyzovanie, tanecna a vytvarna, AJ. jedina na spavecky kruzok nechodili 😅 a spolu sme len bicyklovali, plavali v lete a tot vsjo...ono to zavisi od moznosti okolia a tiez aj financii 😒

muckom
autor
13. feb 2009

😉 Mňa oslovilo plávanie možno aj preto lebo sama som tento šport robila a viem že som mala trenera už v škôlke cca 4-5 rokov. A viem že by to drobca bavilo - a tiež by som ho začala zapájať tak pozvolna.

Má nietko skúsenosti aj s tenisom ??? 🙂

cukrikk
13. feb 2009

ja som ako dieta zacinala lahkou atletikou a to mi bolo 5 , lyzovanim som zacinala ako 3 rocna, na plavanie som zacala chodit ako 9 rocna a robila som to 4 roky,hadzanu som zacla v prvej triede🙂)
moj syn stal prvy krat na lyziach a korculiach ked mal 2 a pol roka nie preto ze by sme to chceli ale preto ze on sam to velmi chcel.... plavat zacal uz ako babatko takze v troch plaval krasne sam, na fotbal zacal ked mal 4 roky a na tenis ked mal 5 rokov.... velmi som chcela aby zacinal gymnatiskou ale tam sa muv elminechcelo lebo tam boli same diecatka🙂...... mala mala teraz 3 roky ..musim povedat ze dobre lyzuje, sama preplava tak 5 m🙂 dalej uz nevladze a chcela by som ju od sept. prihlasit na gymnasitku .... neskor na tenis alebo tancovanie uvidim co sa jej bude viac pacit ale urcite by som ich chcela niekam nasmerovat a potom je to na nich🙂))

titkovamiriam
13. feb 2009

podla mna okolo 4-5rokov

cukrikk
13. feb 2009

🙂)) niaeko mi blbne klavestnica🙂)))

muckom
autor
13. feb 2009

Pozerala som pár inzerátov a plávanie napríklad začínajú vyučovat od 4 rokov / myslím také to profesionálne / na plávanie drobec chodil - plávanie s rybičkymi a tak - myslím že plávať v celku vie- určite sa neutopí 🙂 ale myslela som niečo čo by robil pravidelne a bavilo by ho to. Nech sa niekde realizuje a vybije energiu. Na lyže sa pýta aj náš malý, ale tento rok sme lyže nestihli a už ani nestihneme čo ma strašne moc mrzíííííí 😒 😒 😒 chcela by som mu nájsť šport ktorý môže robiť kedykoľvek keď bude mať náladu aj mimo treningov - lyžovanie je dosť náročne nakolko bývame v BA a tu nieje toľko možností na lyžovanie 😒 ale myslím že skúsime tenis a plávanie .... 🙂 gymnastika podľa mne nieje moc pre chlapca - aspoň ten môj by to určite nechcel..... to skôr tanec ...

kyska
13. feb 2009

gymnastika je slusny zaklad pre kazdy sport, problem je ze chalani zdrhnu skor koli babam ako zistia ze je to fajn 😢

muckom
autor
13. feb 2009

nad tým som sa nezamyslela - ja som gymnastiku nikdy moc nemusela ... mna bavil balet - je to pre niekoho podobné ale pre mňa vôbec ... 🙂 Myslím že treba skúsiť všetko aby sme mohli určitw povedať čo koho baví a čo nie ... 😉

kyska
13. feb 2009

ani ja a prave /mozno/ pre to som v ohybnosti poleno mam 1,8m a problem spravit premet ci kotul. Atletika ano, loptove hry ano ale hlavicka do vody ci premet eeee 😒
mam suseda co robil gymnastiku od 4 r v 14 prestal /puberta/ a zacal box a tae bo. a nevie si vynachvalit aky ma zaklad z gymnastiky. Krpate deticky sa len natahuju, prevaluju a vybijaju si energiu. Az 5-6 r robia prve vazne cviky.

muckom
autor
13. feb 2009

Ja som závodne plávala a vlastne všetko čo som robila okrem lyžovania - to ma nebavilo ☹ mi išlo dobre. Premet mi ide dobre a hlavička do vody samozrejme tiež ... neviem či je to tým že som sa venovala aj baletu ... ale máličko .. bola som dosť tvrdohlavá a nechcelo sa mi počúvať trénerku tak sme sa dohodli že to necháme tak .... 😉 ale plávanie je moja srdcovka 😵 😵 😵 a hlavne sa tam nezameriavaš a nezaťažuješ žiadne svaly ani klby - čo môže byť pri mnohých športoch pri vývoji takýchto detičiek na škodu 😒

zuzinr
5. apr 2009

NO my sme dali maleho na tenis minuly rok ked mu bolo 4 a pol. Zatial sa drzi 🙂

bajnokova
6. apr 2009

Ahojte tak mi dali naši Natku na moderní gymnastiku v 5 ti letech ted je to rok a pul co jí dělá dost ju to baví má za sebou už i nějaké ty první uspěchy ale už i nějaké neuspechy ale občas je to záhul trénuje 3x týdně od září bude 4x do toho jde do 1.třídy tak jsem zvědavá jak to budem zvládat 😉

pitik
9. apr 2009

JA som dceru dala na plavanie ked mala 3 roky, je to 2 krat do tyzdna 2 deti na trenera, islo jej to super, bavi ju to. Zial asi budeme musiet skoncit kvoli uskam, tak tiez hladam nejaku alternativu. Chodievame v sobotu cvicit gymnastiku do sportovej haly, podla mna super aj pre dievcata, aj pre chlapcov na celkovy rozvoj, tak mozno od septembra sa zacneme tomu viac venovat.

laculik
22. máj 2009

ja som sportovala od troch rokov, potom aj vrcholovo a milujem sport a sportujem doteraz 😉
Deticky mozu okolo tych troch rokov zacat. V BA je napriklad judo (na báze pohybovky) uz od takehoto utleho veku a tiez tanecna ci plavanie. Vsetky sporty pre taketo male deti su zalozene na detskej pohybovej priprave a vseobecnom cviceni, nic extremne. Jedine co by sa do 4 r. nemalo robit je korculovanie, nakolko sa vyvyjaju kotniky. Lyziarky su pevne to je ok.

digysa
7. jún 2009

Tak neviem ci "aktivne"...ale uz asi rok chodi maly na plavanie 2x do tyzdna. A pred mesiacom zacal chodit na tenis, tiez 2x do tyzdna....
Je to vsetko 30 minutovka. Co to znamena vlastne aktivne? Ja by som povedala, ze aktivne je to vtedy, ked vo veku dietata zacinaju sutaze. Takze u nas este nehrozi...Syn ma 3 roky a 8 mesiacov.
Ale ak vydrzime, tak od tej zakladnej skoly sa da hovorit o aktivnom sporte....zacina sa chodit na rozne kvalifikacne sutaze a turnaje...

hecuba
10. jún 2009

Ja si nemyslim, ze tak male deti potrebuju aktivne sportovat--teda organizovane. Podla mna v tak utlom veku uplne staci to ich vecne pobehovanie, skakanie, ihrisko, bazen v lete, bicyklovanie, kolobezkovanie a tak. Ja som tie sportove kruzky pre male deti brala vzdy tak, ze maleho budem postupne zapisovat na rozne sporty, az kym si nenajde nieco, co mu zaimponuje a postupne sa vypracuje az k naozajstnemu treningu. Najprv plavanie (ale to mu ako 6 mesacnemu bola v bazene stale zima a schytal par nepeknych zapalov; teraz vsak uz ma 7 rokov a plavat sa naucil predvlani tak nejako sam 😉 ), potom gymnastika (ale to ho rychlo onudilo, lebo stale robili to iste dookola) a pred dvoma rokmi Tae Kwon Do (pri tom sme nakoniec aj zostali; da sa povedat, ze ho naozaj robi aktivne--aj 7 krat do tyzdna, ked vyda).

bets
22. jún 2009

moj syn chodi od 5 r. 2x do tyzdna na judo. teraz konci prvy rok. velmi mu to fyzicky pomohlo, pretoze patri medzi deti, ktore nie su az tak pohybovo nadane. zaroven si tym zvysil aj sebavedomie. a navyse aj ja mam dobry pocit, ze ked pojde do skoly, tak zvladne napr. kotrmelce (co je pre ine deti samozrejma vec) a telesna nebude pre neho neoblubeny predmet.

aplless
22. jún 2009

ja mam sice dceru je predškolačka a chodi na tanečny dva krat do tyzdna a bavi ju to teraz budu mat prazdniny a v septembri chce chodit zase ja ju doničoho nenutim proste ju to bavi vzdy sa jej opytam ci tam chce ist myslim ze keby maš syna nutit tak by to nemalo význam proste dieta musi same chcet takže skus ho dat na nejaky kruzok co si ty myslis ze by ho bavilo a uvidis ako sa mu bude lubittakže ak nieco bude naozaj chciet robit tak to stojí za to sa tomu venovať

digysa
11. jan 2011

Tu skapal pes...to sa na SK nesportuje ? 😉

lleniak
11. jan 2011

@digysa no ale ako si fajne temu obnovila. muz mi stale pili usi, ze kedy mienime dat dieta na nejaky sport 😉 tak rozved temu...ja si myslim, ze tai krpati este nic organizovane nepotrebuju, lenze muz mi stale hovori, ze rekreacne sa to neda, ze vsade sa pekne trenuje a sutazi

digysa
11. jan 2011

@lleniak zacni plavanim. "T" je mozno inteligentny chlapec, ale stale este nie je motoricky dozrety. Je maly.
Ja som zacala plavanim,(plava 2x tyzdenne, len v decembri mal prestavku)
Od 3-och rokov sme pridali futbal= soccer, ktory hrava dodnes ( zatial iba 1 krat do tyzdna)

Tam hore v prispevku som pisala ze, chodi na tenis. Skusili sme ho v 3,5 roku dat na tenis....absolutne to neklapalo. 😒
Tak sme tenis nechali tenisom ....opat som sa pokusila presne ked mal 5 rokov a bavi ho to ako delo! Hrava ho 2 krat tyzdenne a smerujem ho k tomu, ze to bude jeho "aktivny sport c. 1" ( Totiz my sme cela rodina tenisova)

A este sme pridali aj baseball, ale to je sezonny sport, cize sezona sa skoncila v decembri a nova sa zacina vo februari. Bavi ho to,lebo je to kolektiv a hned od zaciatku hravaju zapasy. Je prihlaseny v little league. Ale je to desiva nuda...decka nechapu este hru....ozajstny baseball sa zacina az od 7 rokov.

Ja by som urcite zacala nieco, kde bude chodit s druhymi detmi. Len tak sami ho ucit....to je onicom. Treba, aby bol v kolektive....
Strasne by som chcela, aby hral aj hokej....ale neviem, to uz asi prehanam...uvidime. 😕 😅

lleniak
11. jan 2011

@digysa doteraz bol aj tak na vacsinu veci maly, bravali tak od 2,5 roka. soccer pre malych som nasla v tak besnych hodinach, ze nehrozilo. ale inak postupne o niecom budem rozmyslat aj ja, lebo ma sporty rad. len este nerad nasleduje pokyny, hoci sa to lepsi. aj na plavanie sme chodili len do nejakych 15 mesiacov, potom si chcel proste robit po svojom, takze chodime len v lete do bazenaa nic organizovane. takze zatial tak po troche sa sami zoznamujeme s loptou, tenisovou raketou (ktoru zatial pouziva viac-menej ako hokejku 😅 ) , baseballovu palku vyfasoval na Vianoce a hokejka bude asi na narodky. mas pravdu, ze ta koordinacia zatial este zaostava za jeho zelaniami - to len muz vysiluje, lebo tu vsetci chodia na nejake "kruzky", alebo on to aspon tak vidi. ale po vikendovom pokuse postavit ho na korcule asi pochopil, co tym myslim, ze ma este cas 😉

sue
11. jan 2011

Hmm, no my "aktívne" t.j. pod dozorom trénera nerobíme zatiaľ nič, ale veľmi by som chcela plávanie, takže táto téma ma krásne podnietila hľadať tu v BB hodiny plávania pre trojročných 🙂

Chcem sa spýtať aké máte skúsenosti so správaním takýchto drobcov pri tréneroch? "Poslúchajú" alebo sú tvrdohlaví? Rozumejú vôbec tomu, že sa ich cudzí človek snaží niečo naučiť? Neviem si totiž predstaviť, že by to v takomto veku bez rodičov bolo niečo iné ako "čľapkanie sa vo vode" hrou.

digysa
11. jan 2011

@sue No tak moja dcera aj syn plavaju pod dohladom trenera hned po dovrseni 2-heho roku. Clapkanie tam urcite bude....je to dlhodoby proces, ale vysledok stoji za to: PRe porovnanie tvoj syn zacne plavat od 3 rokov a moja dcera, ktora bude mat 3 v marci uz dokaze plavat sama ( pod neustalym dozorom samozrejme). Posluchanie-disciplina zalezi od deti, ale co chodim na plavanie uz 3-ti rok, tak som sa nestretla s nejakym extremnym pripadom neposlusneho dietata.....ked su v skupinke, tak deti po sebe radi opakuju. A tie plavecke kurzy su iba 30 minutove. To sa da zvladnut.

Takze hor sa do toho.....Profesionalni treneri vedia ako na deti. Maju svoje specialne metody, nicoho sa neboj....a tiez to detom pomaha pri discipline.

dlabinecka
11. jan 2011

@lleniak Jaj, proboha, hlavně nikam nepospíchej!!!! Já závodně lyžovala na poměrně vysoké úrovni. Muj otec mě do toho "cpal" už někde ode tří let. Dneska nemám ani jeden meniskus, záda mě bolí denně, div nepláču. Kyčle, kotníky - o těch ani nemluvě!!! Mám dcerku, a jedno vím jistě - žádný treninky, závody apod v žádném sportu dříve jak ve škole 😉

lleniak
11. jan 2011

@dlabinecka ved to, ze ja si tiez myslim, ze prilis vcasnym (vrcholovym) sportom sa clovek dopracuje akurat tak k zdravotnym problemom. ja som robila modernu gymnastiku a musela som to po par rokoch kvoli kolenam nechat tak. hviezda som nebola, takze svet o nic neprisiel 😝