Plávanie bábätiek

siskatan
15. júl 2006

Ahojte maminky!

Myslím, že takáto téma tu nikde nebola, aspoň som to nepostrehla... nestíham úplne všetko čítať pri mojom živom striebre a tak sa Vás pýtam, aké máte skúsenosti s plávaním detičiek? Absolvovali ste takéto plavecké kurzy, páčilo sa Vám, odporúčali by ste to ďalej? Ja som sa s malým prihlásila na september a tak zisťujem čo a ako, čoho sa mám vyvarovať a podobne... 😎
Ďakujem za každú odozvu 😵

sisamato
1. mar 2011

Myslim ze o tom nic nove nie je okrem toho clanku, som zvedava na zajtrajsiu reakciu instruktorky, dam vam vediet.

sisamato
1. mar 2011

Inac ten autor clanku je konatelom spolocnosti Alvacentrum: Alexander Vajda - konateľ spoločnosti: zakladateľ novorodeneckého a dojčenského "plávania" (NDP) v SR a projektu dovoleniek s deťmi pod názvom DOVOLENKY S "RYBIČKAMI" (DOVsR), autor mnohých odborných článkov, príspevkov a prednášok. Práci s malými deťmi sa venuje od roku 1984.

meo
1. mar 2011

@sisamato
@cubana
@lusia137 děvčata, co se v tom článku píše, já teď chodim na plavčo a lektorka nám řekla, že se příště budem potápět. Tak by mě zajímalo, proč by se nemělo do 1roku.

sisamato
1. mar 2011

Nasla som tento clanok,ale v inej podobe aj na web stranke Mama a ja. Je to tam o tom povedane, posielam link:http://www.mamaaja.sk/ActiveWeb/Article/2304/babatka_a...

sisamato
1. mar 2011

@meo tak ak si toto precitas, urcite to svojmu deculu nedovolis...

meo
1. mar 2011

@sisamato co jsem teda pochopila je, že se nemá dítě nutit do potápění. Pokud se mu to líbí, tak na tom není nic špatného - aspoň tak jsem to pochopila.

sisamato
1. mar 2011

@meo ziadneho rodica nemozes do nicho nutit, len mi je divne, ze ked ten pan co o tom teraz pise ze je to pre najmensie deti skodlive, preco to nezakomponoval do skolenia pre instruktorov skor???ak je fakt taky odbornik a ma takeho dolezite info, cakala by som jeho vacsiu zainteresovanost, podobne ako to bolo pri tych drastickych cvikoch s detmi...

meo
2. mar 2011

@sisamato asi to nebude tak horký, když se o tom dosud nezmínil a nikoho jiného jsem o tom mluvit neslyšela. A určitě si nebudu brát k srdci radu jednoho člověka, je to jeho názor, tak to nemá cenu řešit 😉
Někdy mi přijde, že jsme na ty děti moc úzkostlivý, nemyslíš?

blanca007
2. mar 2011

@sisamato Musím zareagovať na tento článok. Nakoľko sa moja sestra venovala plávaniu s detičkami ako inštruktorka, konzultovala som tieto "novodobé" informácie s ňou. Po vypočutí tej náhravky povedala, že je evidentné, že na to dieťa tlačia, ale to je veľká chyba inštruktora. Ževraj v Anglicku, Švédsku atd majjú tie kurzy vedené formou záchranárstva, čiže deti v skutočnosti stresujú. Ale u nás je to skôr hra a cvičenie a to potápanie je len také plus.Ja som s malou chodila plávať od 4 mesiacov a dodnes je vysmiata a spokojná, napriek tomu, že sme trénovali so signálom. Myslím, že ten článok len zbytočne vyvoláva paniku medzi maminkami. Pán Vajda to nemá vôbec odborne podložené a čudujem sa aj takému známemu časopisu, že tam strelia takýto článok. Nemôže predsa jeden človek rozhodnúť a tvrdiť ako svojim deťom škodíme. Ja na plávanie nedám dopustiť!

cherina
2. mar 2011

Maminky ja suhlasim s blancou007,vsetko zalezi od prevadzky,pokial sa k drobatkam pristupuje individualne a pomaly je VSETKO V PORIADKU.Pani Kiedronova,co je zakladatelka plaveckych jaslickach v Ceskej Republike je zastankyna signalu do 1 roku,konzultovala som to s nou.viem,ze v niektorych prevadzkach sa ide na deti moc rychlo a nepozera sa nato,ci to drobec chce alebo nie,vtedy je to NESPRAVNE..radim vam bezte sa najprv pozriet na vyuku do prevadzky,kde by ste chceli zacat plavat a uvidite sami,ci sa tam robi nieco zle.ak,vam to neumoznia,tej prevadzke by som sa urcite vyhla.a pocuvajte vzdy svoje dieta,nikto iny vam do toho nesmie kecat .A ,,PLAVANIU,, ZDAR!!!!

sisamato
2. mar 2011

Ahojte,
vdaka za postrehy 😉 . Ja som dnes volala pani Lukacovej z Kidfit a objasnila mi par veci. Takze: vraj ten pan Vajda ma svoju povest, doslova mi povedala ze na jednej konferencii v Cechach strielal take blbosti, ze sa ona sama hanbila ze je zo SK a vraj on nema ani sam ziaden vycvik a jej osobne sa jeho pristup nepaci...tak si utvorte mienku same. Co sa tyka toho vycviku, taktiez smesa zhodli na tom, ze dieta NESMIE byt do nicoho nutene...a dalsia vec, ked soms a jej pytala na co je vlastne dobre to ponaranie mi nevedela dat jednoznacnu odpoved, iba spomenula ze detom s Dowvnovym syn. to pomaha, lebo im aktivuje nervovy system...ale u zdravych deti nechapem anco je to dobre....ja sama sa ponarania bojim a nevidim dovod naco by som to svoje tak male dieta ucila...viete mi vy povedat aky to ma zmysel to poanaranie? ved ho neucime bojovat vo vode o zivot?

meo
3. mar 2011

@sisamato právě že ho učíme bojovat o ten život! Když ti někde spadne do vody a ty ho nebudeš moct hned vytáhnout, tak se ti neutopí.

sisamato
3. mar 2011

@meo sory, ale ja nesuhlasim...ucit bojovat o zivot tak male deti mi pripada trocha pritiahnute za vlasy...dieta sa ma zo zivota tesit a nie ho ucit lapat po dychu...trocha drsne, nemyslis? kolkokrat v zivote sa ti toto stane? to je asi tak ako ked nikdy neveis ze ta zrazi auto ci ine nestastne nahody...moj nazor...

meo
3. mar 2011

@sisamato znovu opakuju, pokud to dítě baví, tak co je na tom špatného. A pokud jde o to, že se ti to asi nestane - tak ono to stačí jednou. Říkáš sama, že se ponoření bojíš, tak to neznamená, že se toho bojí i tvoje dítě. Ale je to jenom na tobě jestli to chceš absolvovat, nikdo tě do ničeho nenutí.

biba12
3. mar 2011

Moj prvy syn chodil na plavanie od 8m az do veku 2 roky. Mozem povedat z vlastnej skusenosti, ze sa tam vzdy tesil, ked nechcel nespolupracoval/stalo sa malokedy), nikto ho do nicoho nenutil... V roku fical na tobogane s tatinom a tesil sa... Teraz ma 3 a plava pod vodou v bazene sam par metrov.. Na dovolenke , ked mal 1 a trsitvrte roka chodil do vody sam s pasikom. Ja som bola na brehu a len som dozerala.Plaval k lodickam a spat, ked prisla vlna, ziadny stres sa nekonal, zvladal vsetko v pohode... Ten clanok som citala a podla mojich skusenosti mam iny nazor .

benjik
3. mar 2011

ahoj holky,promiň te,že sem vstupuju,ale můžete mi poradit co pořídít dceři do vody jako pomůcku? rukávky nesnese a z plovacího kruhu pro nejmenší mi zdrhá. Jedeme v létě na dovču k vodě,tak at to upotřebím tam i ve velkém bazénu. Dcerka má lehce přes rok a půl.

sisatt
3. mar 2011

Ahojte! Pripájam sa k téme plávania s bábätkami. Možno sa to tu už spomínalo, no odkedy je podľa vás vhodné začať s plávaním? Sestra plávala so synom od 4 mesiacov, teraz s dcérou od 9 mesiacov a je toho názoru, že to stačí, netreba s tým ponáhľať. Vraj niekde sa začína už so 6 týždňovými. Ja rozmýšľam začať od 3,5 mesiaca, tak nám začína kurz. Je to skoro, nie je to skoro?

meo
3. mar 2011

@sisatt Nevim od kdy je to vhodné, ale v 6 týdnech se mi zdá brzo. Myslim, že 3,5 měsíce je OK, budeš asi chodit nejdřív do vany a až bude starší tak do bazénu. My jsme poprvé šli v 5,5 měsících a šli jsme rovnou do bazénu.

lenulice
3. mar 2011

@sisatt Ahojky, no my absolvovali aquababy a malý měl tehdá 9 měsíců. Podle mě to bylo akorát, když jsem tam viděla ty malý mimča - i 3-měsíční, tak ty tam z toho podle mě nic moc neměli. Náš si to užíval, jásal tam, cákal a vždy se strašně těšil jak viděl, že jdeme zase do vody. Ale je to otázka názoru, asi ne nadarmo tam pouští už tak brzy.

kamka17
4. mar 2011

ahojte žienky...
som zo Žiliny a prihlásili sme sa s mojou bublinkou na babyplávanie...presný termín zatiaľ nemám (asi koniec apríla), ale bola by som vďačná žilinčankám za ich názory a postrehy z babyplavania p.Koňarčíkovej...
a tiež som práve dočítala ten článok od p.Vajdu a normálne som chytila stres, či vôbec to toho ísť 😕 ...našťastie som narazila na vás, takže som pokojná a nedám sa ničím odradiť...
pekný večer všetkým

molka
5. mar 2011

@benjik my sme našim deťom kupovali také plávacie koleso pre najmenšie detičky, ktoré je zo spodu akoby uzatvorené, sú tam len otvory na nožičky, takže dieťatko nemá šancu vykĺznuť.

blanca007
6. mar 2011

Toto som našla na inom fóre, je to reakcia jedného mijiteľa plaveckých jasličiek na p. Vajdu:

majovrabel: Rad by som prispel z pohladu toho o ktorych sa tu tiez pisalo, ale zatial sa nevyjadrili... Som majitel klubu baby plavania bez akychkolvek odbornych znalosti... Mame to totiz rozdelene, spolocnicka je zodpovedna za bazen a ja za to ostatne...

V nasich zaciatkoch ma velmi ovplyvnil clanok pana Vajdu http://www.alvacentrum.sk/media/clanokVodneDeti... , v ktorom poukazuje na to, ze treba davat pozor aj na jemne naznaky nespokojnosti dietata, aby sme im neublizili. Podobne uzitocnych clankov je na stranke alvacentrum naozaj dost. Cielom by naozaj malo byt stastne dieta. Zial clanok pana Vajdu v casopise Mama a ja nezanechal vo mne tento pozitivny dojem. Osobne mi to pripada skor ako inzercia na jeho pobytove kurzy a nie ako odborny clanok.

Dolezity je tiez fakt, ze pan Vajda je so svojim nazorom v mensine a mnohi uznavani odbornici v Cechach aj na Slovensku nezdielaju jeho nazor. Ako príklad by som uviedol, ze signalovemu potapaniu sa venuje aj pani Kiedronova, ktora je asi najuznavanejsou odbornickou na baby plavanie v byvalom Cesko-Slovensku, na Slovensku by som spomenul pani Potancokovu, ktorá sa venuje baby plávaniu priblizne tak dlho ako pan Vajda a jej pracovisko je tiez akreditovanym pracoviskom ministerstva skolstva http://www.minedu.sk/index.php?lang=sk&rootId=603 (zatial totiz stale platia obidva zoznamy).

Myslim si, ze je v poriadku mat iny nazor a prezentovat ho, ale sposob ktory pan Vajda volil je podla mojho nazoru nevhodny. Ak poviete mamicke, ktorej dieta bolo 2 roky vystavovane signalovemu potapaniu, ze to je skodlive a pritom ona vidi, ake je jej dieta vo vode stastne, asi Vam neuveri. Ak to ale poviete maminke, ktora nikdy baby plavanie neskusila, tak to moze v nej vyvolat paniku. Suhlasim s tym, ze dolezity je individualny pristup a ze nie pre kazde dieta je ponaranie vhodne, ale presne na to by mala byt cvicena instruktorka a je to teda hlavne o tom, či svojej instruktorke doverujete.

Myslim, ze pan Vajda mal velmi vela rokov na to, aby vyskolil excelentnych instruktorov, pretoze za tie roky ho mnohi ziadali o skolenie a o osvedcenie. Okrem inych aj moja spolocnicka a jedna byvala zamestnankyna. Podla mojich informacii, ktore nemusia byt presne, vydal za tie roky len 2 osvedcenia (a z toho minimalne 1 z donutenia pod hrozbou straty akreditacie). Pripada mi trochu zvlastne poukazovat na neodbornost instruktorov, ked pan Vajda mal moznost sa postarat o odbornost a nevyuzil moznost zaskolit tych, ktori tuto pracu chceli robit co najlepsie a mali naozaj zaujem sa vzdelavat. Je samozrejme, ze potom museli vyuzit ine moznosti, ci uz zaskolenie v inom akreditovanom pracovisku alebo kurz v Cechach a nasledne uznanie cez ministerstvo skolstva. Pozitivnym signalom je pre mna, ze mozno pan Vajda konecne zmenil nazor http://www.alvacentrum.sk/index.php?page=158 a pevne verim, ze niektori z tychto ludi naozaj dostanu aj jeho osvedcenie.
Dnes o 09:07 • Odpovedz

bambola
6. mar 2011

@blanca007 na inom fore 😀 na tomto fore ale v inej teme 😉

blanca007
6. mar 2011

😀 😀 😀 Áno bambola, tak som to myslela 😀 😀 😀

bemaslovakia
7. mar 2011

Autor článku opomenul jeden dôležitý fakt, i keď sa využíva v ČR a na Slovensku tzv. abeceda potápania vždy je dôležitý zrakový kontakt s dieťaťom. Jeden prvok nadväzuje na druhý, mimochodom zvládnutý...Je to metodika svätoznámej autorky p. Kiedroňovej. Prezentovať možno nevydarené video alebo fotku, je trochu málo.
Sme spoločnosť, ktorá sa venuje plávaniu takmer 15 rokov, skúsenosti sme získavali len z Českej republiky, pretože na Slovensku nebol nik. Snažili sme sa získať príslušné certifikáty od vtedy dvoch alebo troch slovenských spoločností. Bezvýsledne. Odvtedy spolupracujeme jedine s Alianciou detského plávania a s klubmi, s ktorými sme nadviazali spoluprácu. Kde doteraz bol autor článku? Nesúvisí tento článok úplne s ničím iným? Jeho spoločnosť získala akreditáciu na školenie inštruktorov plávania novorodencov a detí do 3 rokov od januára 2011. Prezentuje na svojej stránke výstrahu pre rodičov, aby si skontrolovali, aké školenie a vzdelávanie majú inštruktori. Pytam sa... Je "zlá" inštruktorka, ak získava vzdelávanie v ČR, dnes, keď sme v EÚ? Prečo máme absolovovať "jeho" školenia? Každoročne sa väčšina inštruktorov zúčastňuje seminárov a perfetných školení v ČR organizovaných Alianciou. Nie je jediný deň, čo by len tak "bez poplatku" neposlali nejaké informácie, perezntácie apd. Sú perfektní, nám inštruktorom pomáhajú. Určite viac ako takéto pseudočlánky.

virivka
8. mar 2011

@kamka17 ajoj, aj my tam ideme, zaciname buduci tyzden. Som zvedava, zatial som pocula len dobre ohlasy.

kamka17
8. mar 2011

@virivka no tak to sa teším a budem rada, ak budeš ochotná mi potom poreferovať 😉 😉 a ja som tiež počula len dobré ohlasy, ale však viešako to je, čím viac sa človek dopredu dozvie, tým lepšie 😉 tak držím palce, nech sa vám páči

bby
8. mar 2011

@blanca007 ....som inštruktorkou kojeneckého plávania Banby v Banskej Bystrici od roku 1994....prekvapilo ma vyjadrenie p. Alexandra Vajdu...kedže za celé obdobie ako sa venujem plávaniu v bb sa neprišiel pozrieť ako plávame pod vedením p.Potančokovej.ktorá si svoju prácu vedie veľmi dobre....naše detičky sa tešia ako slniečka...a všetko robíme z radosťou..zl žigmundová

znamia
8. mar 2011

@sisatt ja som zacala s mojou malou v 4 mesiacoch a prislo mi to tak akurat. mozno take mensie baby vyzera, ze si to "neuziva", ale podla mna sa to vsetko ukaze az neskor, ked nadobudne nejake tie schopnosti a zrucnosti v tej vode. je jednoduchsie zacat s mladsimi, voda je pre nich prirodzeny enviroment, skor si zvyknu na ponaranie a menej s nimi clovek "bojuje" a kym to starsie uz ma svoje predstavy o tom co chce, mladsie zaujmes hrackou, a svojim hlasom a pohodou a idete na to🙂 vidim to na detoch mojich kamosiek, ktore zacinaju s vacsimi detickami a nie kazdej sa to dari s tym svojim drobcom. vela ich aj nechalo plavanie po prvom kurze, pretoze to bolo pre mamu i baby trapenie.
mne pride potapanie na signal uplne prirodzene, ved vsetko sa clovek uci podla nejakych 'signalov'. a to babo da vediet celkom jasne, ze dnes nema naladu. ja som chodila na baby plavanie viac nez rok aj v londyne a tam sme tych signalov pouzivali o vela viac nez v tomto kurze, ktory momentalne robime. vsetky na seba nadvazovali a davali tym drobcom neskor zmysel a ked uz boli starsie, cca 18 mesiacov, aj tu odvahu same skocit do vody a plavat urcenym smerom. nikdy sme nic nerobili nasilu! bolo to vsetko na drobcovi, ci to chcelo alebo nie. mne sa to pacilo, ale uznavam, ze nie kazdej mame to vyhovuje, kedze to moze vyzerat velmi striktne a prilis strukturovane, namiesto hraveho... 😀

sisatt
9. mar 2011

@znamia Dík za povzbudivú odpoveď. Tak nejako si to aj ja predstavujem, podľa toho, čo som počula a čítala. Uvidím ešte ako bude, ale plánujem začať v 3,5 mesiaci jedným kurzom (máj, jún). Potom v lete by sme si plávali doma v bazéniku na dvore a pokračovali na jeseň zasa kurzom. Záleží na drobcovi, ako sa mu bude páčiť.