Malý padol a má na čele veľkú hrču. Čo máme robiť?

dadak
21. nov 2006

ahojte baby,

velmi potrebujem aby ste mi poradili. Dnes poobede nam maly spadol a tak nestastne sa udrel, ze mu na cele vyrastla hned taka velka ale naozaj velka hrca ako vajce. Tak som sa zlakla, ze plakala spolu s nim. Uplne modra a fakt vyzeralo to hrozne. Dali sme mu rychle studene obklady. Uz to trochu kleslo. Nevracal, aj sa smial, a zaspal. teraz spi, ale stale mrnci, ze ho to boli. Treba s nim ist hned do nemocnice? Co robit? velmi sa trapim... Moze mat otras mozgu alebo krvacanie? Ake su prejavy toho?Prosim pomozte mi..Ja sa fakt zblaznim...Viem ze to tu nepatri do tejto temy, ale...

expertka8
21. nov 2006

...ak by vracal..alebo sa sťažoval na bolesti hlavy..rozhodne by som neváhala...a išla do nemocnice...
...v ľahšíx prípadox...studené obklady...Nurofen..proti bolesti/sirup/..a veľa tekutín...

..kľúúúd....aj ja som sa napadala...a som tu....síce s "následkami"..ale živá 😀

mysidlo
21. nov 2006

Ahoj, to je asi skor tema do fora o detickach a nie o tehotenstve.
Ale ja osobne by som ho pre istotu zobrala na kontrolu do nemocnice. Budes kludnejsia.

mirina
21. nov 2006

Ahoj, ak ma velku modru hrcu, myslim, ze by bolo lepsie ist k lekarovi, nech to on posudi. Istota je istota 😉

expertka8
21. nov 2006

Vyhľadajte lekára a poraďte sa, ak je dieťa:

*

veľmi bledé alebo sivasté,
*

hlasno, akoby chrapľavo dýcha, aj keď už prestalo plakať,
*

správa sa čudne, nespoznáva vás, zdá sa, že dobre nevidí, vydáva nezvyčajné zvuky,
*

napína ho, vracia,
*

sťažuje sa na bolesti hlavy (môže si ich zamieňať s bolesťou hrče),
*

po úraze upadlo hoci len na krátky čas do bezvedomia,
*

je svetloplaché,
*

z ucha či z nosa mu vyteká číra alebo krvou sfarbená tekutina.

Poznámka: Dojčatá a malé deti často po šoku zaspia. Je to účinný spôsob, ako sa uvoľniť a zotaviť. Nechajte dieťa zadriemať. Kontrolujte, či je jeho farba a dýchanie normálne, či zaspalo a nie je náhodou v bezvedomí. Ak si nie ste istí, zobuďte ho a vyhľadajte pomoc. Bezvedomie od spánku možno odlíšiť bolestivým podnetom (dieťa uštipnite alebo v nevyhnutnom prípade pichnite špendlíkom).

vedvies
21. nov 2006

dadak urcite ak ho to boli tak by som sla do nemocnice, istota je istota hmmm?

pocuj expertka, ty sa aj do tohoto vyznas? 😅

expertka8
21. nov 2006

...vyjadrenie lekára...:

MUDr. Mária Kerdíková z chirurgickej ambulancie Detskej fakultnej nemocnice v Bratislave, odborníčka s 33-ročnou praxou tvrdí, že hoci sú takéto pády dojčiat veľmi nepríjemné, obyčajne sa končia šťastne. Malé deti majú totiž pružnú lebku vďaka tomu, že ešte nemajú zrastené jej švy. Lebečné kosti dieťaťa sú pospájané väzivovými blanami a práve tie vytvárajú priestory zvané fontanely. Fontanely obyčajne zrastú okolo osemnásteho mesiaca veku.

„Málokedy ide o závažné prípady,“ tvrdí MUDr. Kerdíková. „Niekedy tu máme pomerne rozsiahle praskliny lebky, ale zhoja sa bez následkov. Iná situácia nastane, ak je lebka vpáčená dovnútra pádom na ostrý roh alebo nejakú hračku. Vtedy treba operovať. Ale ani to obyčajne nemáva závažné neurologické následky.“

Pády na hlavičku však vedia byť zákerné. Niekedy vyzerá byť všetko v poriadku, ale po niekoľkých týždňoch môže dieťa odrazu začať strácať rovnováhu, ťahá ho na jednu stranu, prestane používať jednu ruku, ovisne mu kútik a podobne. Dôvodom môže byť dlhodobé nepatrné krvácanie do mozgu, subdurálny hematóm, ktorý vyšetrenia v čase úrazu neodhalili. Akékoľvek nezvyčajné neurologické príznaky teda netreba podceňovať ani dlhší čas po páde a lekárom treba v anamnéze spomenúť, že dieťa malo úraz hlavy.

„Dojčatá však nepadajú len zo stola, pračky či prebaľovacieho pultu. Raz som mala prípad, keď strýko vyhadzoval dieťa do výšky a prerazil mu hlavičku o strop. Lebečná kosť bola vtlačená dovnútra, museli sme to operovať.“

Za tri desaťročia svojej praxe si však MUDr. Mária Kerdíková nespomína, že by sa niektorý prípad skončil fatálne. Možno aj preto, že nad našimi „malými parašutistami“, dúfajme, neúnavne bdie anjel strážny.

expertka8
21. nov 2006

..vedvies...zabiješ ma??? 😅

vedvies
21. nov 2006

😀 😵 ty si cislo 😉

vedvies
21. nov 2006

uz idem off, dnes som uplne hotova papa 😅

dadak
autor
22. nov 2006

On ani nespadol na hlavu ale tresol si tak celo, ze fakt to tam mal vpredu ako vajce. Teraz to uz kleslo. Je to modre. V noci spal, hra sa n ormalne, ani nevracia. Nic. Ma 2,5 roka. Ale aj tak sa bojim, ci tam nema nejaku zrazeninu krvi. Vraj sa to da zistit az neskor. Aj po 3 tyzdnoch. No poviem vam, ze vcera som to ako dobra matka nezvladla. Maly plakal, ja viac a nevedela som poriadne co robit. Este ze tu bol manzel....Dakujem vsetkym za odpovede..

vedvies
22. nov 2006

dadak podla mna si sa zachovala ako milujuca a citliva maminka. Mozno pre pokoj v dusicke by som zasla k lekarovi 😉 .

olala
30. nov 2006

Ja by som na Tvojom mieste vyčkala, poprípade by som zašla za lekárkou, ale hlavne treba zachovať kľud.(pekne sa to píše). Náš malý Vilko si už 2krát rozbil hlavu, najprv nad okom 2stehy a teraz asi pred mesiacom na čele - 3 stehy. Samozrejme to už u chirurga poznáme, stále, keď prídeme do čakárne tak chce ísť samozrejme preč. Ešteže je s nami tatinko. Takže kľud a chladná hlava, stávajú sa aj horšie veci.

ramzesa
21. mar 2007

Nam ked drobcek prvykrat spadol z postele na gebulu (mal okolo polroka), tak sme hned utekali k Dr. Ona nas poslala hned na neurologiu a uz sme sa jej tak lahko nezbavili 😠 . vzdy bolo vsetko v poriadku, ale vzdy bolo este treba prist a pozorovat ho akoby bol v neporiadku 😠 .Ono urcite je namieste vysetrenie a pozorovanie, ale ked sa to uz prehana 😕 . Odvtedy spadol jojoj, take sidlo je a sme ho len pozorovali a vzdy bol OK 😉 . Deti s tym rastu a naozaj, su pruzne. Ale pre istotu by som sla k Dr. zasa, aby som mala pokoj v dusi, nikdy nevieme ☹

lindanova
7. okt 2007

Dobry den chcem sa popytat,dcerka nam pred chvilkou spadla s postele asi 50cm o niekolko dni bude mat pol roka,teraz hned zaspala mam o nu strach,mala by som navstivit lekara?

vavka33
7. okt 2007

no nic nestratis,ked pojdes na pohotovost,tam ho zrengenuju a budes kludnejsia,hm
Inak moj brat maval take neskutocne hrce po akomkolvek pade,bolo to az strasidelne,ale nemal ziadne nasledky,len ma dobite celo-sama jazva 😀

ramzesa
7. okt 2007

ahojte maminky a co pricviknute prsty? stretli ste sa uz s tym? 😒 ako to dopadlo? neboli polamane? ☹

renca3
7. okt 2007

Nuz moje deti padali z postele ako hrusky, ale nikdy ma nenapadlo ist s tym k lekarovi. Aj hrce mali a preslo vsetko. No snad to nebude mat nasledky vo vyssom veku. 😅
Samozrejme, ze do smiechu mi nebolo, lebo placu bolo velaaaa...

jico
24. aug 2008

Zdravim vsetkych. Chcem poradit, tyka sa to mojej starkej. Pri upratovani jej padla skrina na hlavu, neviem co to je, ale opuchla jej prava strana hlavy, vytvorila sa jej hrca v tvare vajca a tlaci ju to aj na oko, ma to asi mesiac. Od udalosti jej to napuchlo asi o tyzden neskor. Prerabame dom, neviem ci to nieje sposobene aj prievanom, alebo prachom. Mala tyzden ukrutne bolesti hlavy. Doktor ju objednal na ambulatny zakrok a vyjadril sa, ze je to krvna zrazenina obalena tukom. Ked prisla v den terminu na zakrok, povedal jej, ze sa to ambulantne vybrat neda, myslel tym injekciou vytiahnut, ze to musi byt len operacia. Ja som z LM a tim doktorom neverim. Cakala vyse mesiaca nato, aby jej povedal, ze sa to neda, ze len operaciou. Prosim Vas o radu, neviete co to moze byt? Dakujem Vam velmi moc.

erikasadek
24. aug 2008

Jico ,skus najst ineho , lekara, a spytaj sa na jeho odborny posudok, pokial ti da tu istu diagnozu a riesenie problemu vies na com si pokial nie ......, je to problematicke, podla mna nikto ; ti nemoze povedat, ako riesit tento problem na dialku , toto naozaj vyzaduje odbornika.
dufam ,ze coskoro bude po probleme

krajcoanka
24. aug 2008

suhlas s Erikou. My sme mali u oboch detí v osmom mes. zrazeninu a chyrurg ám povedal, že tam žiadne krvácanie nieje, že sa to vstrebe.Ale podstupili RTG(zistili prasklinu na lebke)+ CT.
Myslím že po RTG a CT by odbornik mal vedieť čo a ako.vela štastia!

tolulu
4. dec 2009

Ahojte baby, mala nam pred chvilkou vypadla z postielky. Ma na hlave velku hrcu, asi si buchla aj nostek, mala v nose trochu krvi. Ma 16 mesiacov. Dala som jej studene obklady, trochu sa hrca stiahla. Poradte co mam este robit?? Dakujem vsetkym

veronikapp
4. dec 2009

tolulu- sledovat reakcie, spravanie, ak zbadas nejaku zmenu bez k lekarovi. Ale neboj sa. Jaaaaaj kadejakych padov este bude 😖

csina
4. dec 2009

neboj...etše sa im stále dotvárajú švy v lebke, deti sú elastické..mojej malej približne v takom veku padol na hlavu ohromne veľký a ťažký sklenený kryt na lampu a bola v pohode...utekala som k lekárke urobili RTG, ale všetko v najlepšom poriadku...len treba sledovať akékoľvek zvláštne prejavy... 😉 a ešte ma napadlo..ak mala krvavý noštek, padla asi dopredu, nie? to je menej rizikové ako pád na temeno, lebo práve ten noštek tlmí úder...

tolulu
8. dec 2009

Baby dakujem Vam velmi pekne, nakoniec sme predsa isli do nemocnice,manzelovi sa zdalo, ze jej opuchol nostek. Malej urobili RTG, a bolo vsetko v poriadku. Ale mam ju este stale sledovat/az tri tyzdne/ a pri najmensom podozreni, ze zmenila spravanie, mame sa ukazat. Dakujem Vam za Vase rady. 🙂

milacik86
10. jún 2011

baby poradili by ste mi moja mala ma 2,5roka a dneska sme boli na piesku a sla tam kde sa hojdali deti buchla sa do hlavy nevracala neboa unavena nemala ziadne priznaky a ked som sa jej prihovorila vedela kto som mam ist s nou k lekarovi dakujem za radu bojim sa nemava to neake nasledky ☹ ☹ ☹

pajka13
17. sep 2012

Dobry vecer. Chcem Sa Vas opytat moze sa prejavit u Deti krvacanie do mozgu alebo otras mozgu alebo prasknutie lebky po troch alebo po mesiaci ci roku. ☹ Je hrca na cele ci na hoci ktorom mieste na hlave nebezpecna zivota ohrozujuca. Moje Deti sa uz par krat bochli hlavicky alebo cela a boli aj hrce. Pozorovala som ich ale na stastie nic vazne. Syn uz mal otras mozgu ale tam sa prejavilo aj krvacanie tak sm utekali do nemocnice. Ale pri inych urazoch sa nic vazne neprejavilo. Je to asi rok a mesiac vlestne boloto v lete hned zaciatok prazdnin v luli som bola z Detmi u Sestri na prazdninach cerka sa hdazala predvadzala robila hluposti a buchla si hlavicku v zadu za uskom je tam tvrdsia kost o stolik - nie prave drevo -je zdrevotriesky hned jej navrela hrca cervena troska modra dala som jejobkla tak sa zmensila poplakala pozorovala Som Ju ale nic vazne Som nespozorovala aj sa napapala,smiala sa,vystrajala. hrcu tam mala asi 4-dni. Chcem sa Vas opytat moze sa prejavit po vyse roku krvacanie lebky alebo prasknutie lebky. Syn asi pred pol rokom zase spadol na chodbe na obkladackovu dlazbu nahanala sa a santil nebolo mu rady ajsme ho upozornovala ale Deti jednoducho neposluchnu samozrejme hrca na cele bol vylakany a na uraz si pametal ntak chvylu poplakal a zase vystrajal opet som ho pozorovala ale ziadne zavazne priznaky neprajavoval. Mozu sa tak po dlhej dobe prejavit prasknutie lebky krvacanie do mozgu alebo otras mozgu. Kazdy vecer sa my vraciaju spomienky na ich urazy a prevlada vo mne hrozny strach o ne niekedy mam pocit ze sa stoho zblaznim.Svoje Deti Milujem Nadovsetko a Prehrozne Sa o Ne bojim.Hrozne sa o ne bojim preto tu pisem a prosim vas o rady. Vopred Vam Vsetkym Velmi pekne Dakujem.

timbouctou
17. sep 2012

@pajka13 já teda nejsem lékař, ale nejlepší máš zavolat si na nějakou pohotovost, oni by ti měli říct. Ale je fakt, že po takhle dlouhé době to není pravděpodobné, vždycky říkají do tří dnů. A navíc, copak je pořád pozoruješ? Víš kolikrát se pořádně bouchnou aniž bys ty o tom věděla a nic se jim nestane? Většinou si toho ani nevšimnou, spíš pláčou když se leknou nebo že cítí strach z tebe. Každé dítě se musí obouchat trochu 🙂 A z otřesu si nic nedělej, kamarádky holka měla otes mozku, šili jí 6 stehů a myslíš, že ji to nějak zpomalilo? A náš mladší padá pořád ze schodů, je fakt, že se divím, že to odnáší jen boulema, minule spočítal čelem skoro všechny betonové schody ke kamarádovi svému do pokojíku 😀 a když zavoláš na pohotovost, tak ti řeknou, že ho máš pozorovat tak tři dny.

pajka13
18. sep 2012

@timbouctou Dakujem za odpoved a za psych. podporu 🙂 . Neodpisala Si Ma z vysmechom ze co to trepem za blbosti takto Ma uz par ludi odpisalo.................Vies ale Ja som proste taka bojim sa o ne..........Dakujem Ti timboutou......

timbouctou
19. sep 2012

@pajka13 já jsem byla takhle vystreslá z prvního, ale ten druhý je takový torpédo, že kdybych měla každý bouchnutí a spadnutí odněkad takhle řešit, tak jsem dávno v blázinci. Třeba včera ten malej hajzlík, když jsem byla na wc, vylezl na skříň a pak z ní sletěl a zasekl se mezi skřínkou a topením 😀 zní to strašně, ale když jsem ho tam viděla, jak v kozelci vztekle vříská, že nemůže vylízt, tak jsem normálně dostala záchvat smíchu 😀 Takže z neurotický matky se ze mě stal naprostý cynik. Taky ti přeju, aby se ti to jednou povedlo, je to mnohem víc pohoda. Neříkám, že je nesleduju, ale už mě to tolik nenervuje 😉

kuku_lienkaa
15. feb 2013

Dobry vecer, chcela by som sa opytat..maly ma 5 mesiacov a dnes mi spadol z postele cca 40cm vysoka. Na hlavicke nema ziadnu hrcku, smeje sa a zda sa mi v poriadku. co mam robit? mam s nim zajst radsej k lekarovi? Nebudu na mna lekari hnusni, ze mi spadol z postele? prosim poradte mi co mam robit. dakujem, ☹