Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Ortuť z teplomera vytiekla na bábätko. Čo mám robiť?

xaxa
7. apr 2010

Ludia,prosim,poradte!!!Dnes vecer ked som si isla odmerat teplotu,lebo som chora,som striasla ortut.teplomer a nahodou som ho udrela o ruku,takze sa rozbil...Ale problem je v tom,ze sa rozbil nad malym babatkom,ktore spalo vedla mna v postele!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Ja viem,ze som strasna,ale strasna krava a nic ma neospravedlnuje,ze som tomu mohla predyst,ale uz sa to enda vratit spat!!!!!!!!!!!!!MAlickeho som okupala a umyla aj vlasky,ale niekolko ortut.gulicek som mu nasla v usku,to som povysavala odsavackou na sople na vysavac,postiel som vysala avymenila preadlo,ale mam obrovsky strach!!!CO ked nejaka gulicka sa mu dostala do vnutra uska kde som to nemohla vytiahnut???Volala som na linku zachrany a tie ma spolili s toxikologiou,kde mi povedali,ze nemama sa bat,ze je tej ortuti v teplomeri malo a ze dietatku by nemohlo uskodit,ale aj tak mam velky strach!!!Prosim vas,stalo sa niekomu nieco podobne a ako to dopadlo pripadne ci ste nieco podnikli na to aby babatko ocistit od toxinov?Strasne sa bojim a budem vdacna za akukolvek radu!

emjee
7. apr 2010

skusenosti nemam, ale par clankov:
http://www.zzz.sk/?clanok=5350
http://www.emimino.cz/diskuse/rozbila-jsem-rtut...
zaklad je asi pozbierat vsetko co najdes a poriadne vyvetrat!

latvia
8. apr 2010

ja by som sla k dr aby ma poslala na ORL a tam skontrolovali uska...inac by som sa tiez nebala, pokial si si ista ze mu do pusinky nic nepadlo

xaxa
autor
8. apr 2010

ideme ya chvilu na ORL nech sa tam poyru do uska,ale aj tak mam z toho stale hrozny strach!!!mala som ten teplomer zahodit uz davno!!!

bejkka
8. apr 2010

ortuť v teplomeri nie je toxická!!! čudujem sa, že ti to nepovedali. aj keby si ju zjedla, nič sa nedeje - len ťa trošku preženie, ani bábub sa nič nestane.

bibione
8. apr 2010

bejkka: ziram co si teraz vypustila ....ze nieje toxicka,ze ta len prezenie???? si sa zblaznila????

http://www.uvzsr.sk/index.php?option=com_conten...

latvia
8. apr 2010

bejkka, mozem sa spytat na tvoju profesiu? lebo ak si toxikolog alebo rozumies ortuti tak tvoj nazor brat budem 😉

bubba
8. apr 2010

ortut sa najlepsie odstranuje vysavacom(moja mama to tak robila ) 😅
tiez som dakde citala ze kedysi modelky zrali ortut aby sa lepsie vy.....li a aby boli stihle.. 😅 ale ci je to zdrave...to tazko posudit.

bubba
8. apr 2010

ja by som z toho tiez dramu nerobila pokial sa to nedostalo malemu do pusy....

xaxa
autor
8. apr 2010

no baby,tak dakujem za vase nazory 🙂 dnes sme boli na ORL a ta dr nam tiez povedala,ze keby babo aj zjedlo tie gulocky,tak ho len prezenie,takze verim dr a aj toxikologicke,ktorej som volala vcera hned ako sa nam toto stalo!Dufam,ze neskor sa to nejako na malickom neprejavi,velmi dufam!!!

katy1979
8. apr 2010

keby nebola toxicka nezakazali by predaj ortutovych teplomerov. zatial neviem o tom ze by sa dala ortut nejako zdetoxikovat a zaroven aby si zachovala svoju funkcnost.

xaxa hlavne sa neboj, vsetko bude v poriadku. malemu pozru uska a neboj nenajdu tam nic

mywiel
8. apr 2010

Jasne ze ortut je toxicka, ale to by muselo to babo asi zjest tu ortut a aj nejake mnozstvo aspon jednej kavovej lyzicky asi aby sa nieco stalo, neboj sa chod na kontrolu s nim, vsetko bude ok. Pokial to padlo len do uska a vybrala si to tak sa nic neboj bude v poriadku ale chod za doktorom nech si kludnejsia.

zzuzzik
8. apr 2010

myslim ze je to v pohode, uz mas aspon skusenost, ja som v minulosti zjedla ortut omylom (rozbila som teplomer bolo to po tme v izbe pri telke a nevedela som o tom) s tou ortutovou rukou som jedla pukance, ked som zapla svetlo skoro ma porazilo, mala som to v ustach na rukach vsade..... tiez som volala a povedali ze ma max prezenie. Vypary su nebezpecne ale zasa toho by muselo byt viac ako jedna gulocka zatulana v rohu, dolezite dobre povysavat a vyvetrat. Ale chapem ta ze si bola vystrasena, keby som ja nemala takuto skusenost aj ja by som bola, vela stastia prajem 😀

bejkka
9. apr 2010

Takže baby, netuším čo sú to za info na úrade verejného zdravotníctva, ale na VŠ nám docent prednášal, že práve táto ortuť, ktorá je v teplomeroch je pozmenená a nie toxická! Tak neviem, kde je pravda?! Čo sa týka môjho vzdelania - fakulta biotechnológií.

latvia
9. apr 2010

😕 no, a teraz kde je pravda? teda, nemyslim ze si vymyslas bejkka 😅 len by som bola rada keby si kapacity ujednotili nazory 😖

maruskab
10. apr 2010

nas ucili na skole- v teplomeroch sa nachadza jednoducha /nazyvana aj kovova/ ortut. jej pozitie moze vyvolat prechodne podrazdenie traviaceho traktu, moze byt spojene s vracanim a hnackou, ale to je asi tak vsetko.
nebezpecne su najma anorganicke zluceniny ortuti /napr. sublimat, oxid ortutnaty/, ale aj organicke /napr. niektore moridla, fungicidy, impregnacne cinidla, kontaminovane potraviny, najma ryby, rozne pokovovane natery/.
ortut sa vstrebava najma vdychovanim, malo kozou ci traviacim traktom /preto sa udava, ze pozitie kovovej ortute je prakticky neskodne/.
co sa tyka rozbiteho teplomeru, nebezpecne su teda ortutove vypary. kedze ortut sa vyparuje uz pri izbovej teplote a vypary su tazsie ako vzduch, drzia sa pri zemi, cim ohrozuju najma male deti. po vdychnuti vyparov dochadza k podrazdeniu dychacich ciest, mozne su az nekroticke zmeny sliznice /sliznica odumiera/ s naslednym zapalom. pri dlhodobej inhalacii par dochadza k chronickej otrave, ktora ma siroke spektrum priznakov, ale toto nie je ten pripad.
xaxa, ziadne strachy, chlapatko bude v poriadku. viacere ti tu dobre poradili. nakoniec, ty sama od seba si urobila vsetko, co bolo potrebne 🙂

xaxa
autor
10. apr 2010

maruska,ba aj vsetky ostatne maminy,dakujem Vam vsetkym velmi pekne za povzbudenie!Uz som sa trochu ukludnila a dufam,ze na to co sa stalo coskoro zabudneme...no musim teraz byt opatrna na kazdom krociku,lebo ani s tym teplomerom by ma ani vo sne nenapadlo,ze sa nieco taketo moze nam stat!

ivetak1807
19. júl 2010

Maruskab, prosím, nevieš mi poradiť, čo mám robiť? Rozbila som teplomer o umývadlo, nejaká ortuť bola na ňom, nejaká na vani. Snažila som sa odstrániť, čo sa dalo, ale niečo sa mi skotúľalo aj do umyvadla. Len neviem, či to v tom umyvadle nevadí, nebude sa tá ortuť odtiaľ naďalej odparovať? Vďaka za akúkoľvek Tvoju reakciu.

smejkaa
19. júl 2010

@ivetak1807 Vytri celu kupelnu napr. domestosom, nechaj poriadne vyvetrat byt a klud. Je to malinko ortuti, nic vazne sa nestane. Nam sa to stavalo bezne v nemocnici na predporodnom oddeleni, same tehotne zeny, sestricka iba zavolala upratovacku ta vytrela domestosom dlazku a vraj mame byt kludne.

smejkaa
19. júl 2010

@ivetak1807 Aha, a este sa neoporuca to vysavat pokial mas sackovy vysavac, kde sa nemenia sacky bude sa Ti to dlhodobo vyparovat z vysavaca. Vysavanie nie je potrebne, iba to umyt. 🙂

moon1979
19. júl 2010

minule davali v TV novinach, ze matka nasla na detskom ihrisku rozbity teplomer ortutovy a prisli to zneskodnovat hasici - takze zrejme to az tak jednoduche a neskodne nebude ...

smejkaa
19. júl 2010

@moon1979 No ja ked som rozbila, tak som tiez volala hasicov co robit a mi presne toto povedali, co pisem vyssie.

evi55
16. mar 2011

vie mi niekto poradiť, čo robiť, ak som ortuť z teplomera povysávala? vyvetrala som ale čo ak to je stále vo vzduchu v celom byte...

bobocka
16. mar 2011

ja som ako dieta teplomer rozhryzla a mama mi ortut z ust vyberala.vyhodili sme to a bolo.nepamatam si,ze by robiila okolo toho nejake halo.bolo to asi pred 18-20rokmi a som uplne v pohode. 😉

stardust
16. mar 2011

ortut sa najlepsie odstrani napr. medenym dratom (vytvara amalgam) alebo posypanim sirou.

evi55
16. mar 2011

@bobocka tak dúfajme, že ani nám nič nebude... raz sa nám to už stalo, syn mal tri roky... teraz znova ☹ našťastie ku kontaktu s telom nedošlo, jedine ten vzduch, do ktorého to vysávač rozptýlil (ako som sa o tom dočítala).

evi55
16. mar 2011

@stardust už je neskoro na medený drát, prvé čo ma najjednoduchšie napadlo bol vysávač. až potom si o tom prečítala, že to rozptyľuje do vzduchu. keby vyrábali kvalitné digitálne, už dávno by som ortuťový nepoužívala.

bobocka
16. mar 2011

@evi55 neboj nic.z takeho minimnozstva sa iste nic nestane 🙂 ja som cela, ziva a zdrava a to som ten teplomer rozhryzla-sklo +ortut 😀 akoze aky gurman som bola v detstve 😀 😀 😀

stardust
16. mar 2011

@evi55 zbytocne stresujes. Precitaj si toto na ukludnenie http://userpage.chemie.fu-berlin.de/~tlehmann/s...

mirka414
17. mar 2011

@evi55 ja mam digitalny stal celkom dost penazi ale meria teplotu presne ako ortutovy viac x som to porovnavala a teploty boli rovnake a tento prilozim len do uska urobi pip a hotovo teplota rovnaka ako pri prtutovom.Inak ja ked som bola mala tiez som jeden teplomer rozbila a nepovedala ani mamine a pamatam sa ze som sa hrala s gulickami ortute a zijem neskor som teplomer hodila do kosa a aj tu ortut 😉

evi55
17. mar 2011

@mirka414 prosim ta, povies mi, aka je to znacka? ja uz mam doma dva digitalne a oba su k nicomu..