Pád na hlavu z detského odrážadla

snilko7
3. aug 2006

Ahojte, včera mi malý spadol z autíčka - to detské odrážadlo. Prevrátil sa dozadu a bum na zem. žial padol tak nešťastne, že hlávkou narazil na železnú mrežu. Netiekla mu krv, akurát má "typel" jak hrom a krvavú "čiarku" - to na mieste kde dopadol na tú mrežu. Včera si celý deň nechcel ani ľahnúť, vraj ho to bolí. Bude mať v auguste dva roky - takže som počúvala iba boví, boví boví..... ☹ ☹ ☹ Večer to už bolo lepšie, on spinkal, manžel spinkal ale zato ja som každú polhodinku zapínala nočnú lampu a kontrolovala, či je malý v poriadku. Mali ste aj vy niektorá podobný úraz? Nemôže mať niečo vážne? Lekárka je na dovolenke, na pohotovosť sme nešli - nevracal, ani teplota sa mu nezvýšila, dokonca večer už začal aj znova pobehovať.

lucenek
15. nov 2008

siri jestli jsi zdravotník tak bys měla vědět že rtg lebky u dětí po takové epikríze se nedělá je to k hovnu dělaj rovnou ct ct prasklinu zjistí i krvácení teda nevím jak u vás ale tady se to tak dělá 🙂

aponchie
15. nov 2008

dididi30 ja nerikam,ze to neni jine ja to vidim uz ted ,ze musim v tehu delat vsecko co jsem radoby nemohla u prvniho a je to des,ale fakt radsi jedu a trmacim se s tim nasim skretem a jeste navic kontroluju denne jeji telo kde co ma pac chodi do skolky a tam na to serou 😠 holcicka tam spadla z motorky a zarazila si predni zuby do dasne a nechali ji bejt az do prichodu mamky 🙄 🙄 🙄

aponchie
15. nov 2008

btw co se stalo pred mesicem,byla sem nemocna a mela v nerez termokonvici caj horkej!!a jen sem sla na wc mala to otevrela a polila si hrudnik 😔 😔 vim moje chyba,ale uz jsem poucena,jenze hned sem ji zacala sprchovat studenou vodou a pokladat studene obklady hrozne sem se bala ,ale za 15min nic nemela zadnej flek nic..tak sem premyslela jestli jet nebo ne..nakonec sem jela a sla na detskou chiru a uz tam vazne nic nemela jenze sem si rikala co kdyz vyskacou pupinky za par minut cokdyz to ci ono proste nebudu riksovat a navic kdyby se to nejak rozjelo a ja nejela tak me jeste obvinej ,ze jsem ji schvalne oparila..a to mam takoveho podese co nema zadnej pud sebezachovy takze fakt se nahonim kolem ni..co se tyce hlavy oparenin otrav jedu a necekam ikdybych jela stokrat zbytecne 🙂

yasmina
15. nov 2008

u nas pri padoch robia CT hlavicky

zuzka011
15. nov 2008

myslite, ze tieto "kazdodenne" pady mozu mat v buducnosti nejake nasledky? Mozno ano, len to tomu nikto nepripisuje.

lucenek
15. nov 2008

zuzka večer se rozepíšu může to připomínat shake baby syndrom 😉

fifinna
15. nov 2008

baby, sak ste ma vylakali. Mne si maly skoro kazdy den buchne hlavu a to minuly tyzden si az dva krat pri spanku. Ja si neviem predstavit, ze by som snim kazdu chvilu chodila na pohotovost. Co myslite , mam ? To by som tam bola kazdy tyzden. No neviem, opytam sa v poradni na to doktorky, co si otom mysli. Inak ja ho nemôzem nijak ustriehnut, on je strasne zivy, chodi uz od desiatich mesiacov. On padne a buchne sa aj ked som pri nom. A to ma najnovsiu zabavku, si sam buchat hlavu o stenu alebo o zem.

lucenek
15. nov 2008

holky co se týče každodenních pádů...jsme taky padaly a jsme ok...no ne?
Jde spíš o tu intenzitu pádnu když klasicky prdeček spadně x krát denně tak ok ale víte jak i tak se může něco stát....
ten sahke baby syndrom znamená trvalé poškození mozku ve smyslu DMO dětské mozkové obrny nebo jiných vad jako je dysleksie, dyskalkulie AdH syndrom.....vzniká to častým třesení a mohutným třepáním dítěte....představte si to tak že mozek prcka plave v tekutině a jak se s dítětem třepe tak v té vodě naráží zevnitř do kostí vznikají tak drobné okrsky "otlučené tkáně" které dle lokalizace a intenzity třestou způsobí určitou vadu, na tu se nemusí přijít vůbec dítě je prostě třeba jen hyperaktivní, neposedné.....krvácení takto nevzniká to fakt musí být šlupka jako blázen nebo vznikne z interních příčin jako je vysoký tlak mozkové aneurysma..ale to u dětí opravdu vzácné snad promilové případy....
takže přirozeně když se učím chodit tak i padám...takže bych to až tak nehrotila 😉

dididi30
15. nov 2008

apon toto sa stalo mojej mamine ked bola mala , ostala jej jazva na nohe, od viacej vody 😲 😔

lucenek
15. nov 2008

didi to nechápu 😲

denisocka
15. nov 2008

jaj baby, asi už nebudem chodiť do takýchto tem 😔

mne sa stalo čosi hrozne pred 3 dnami, šli sme vonku,maly bol oblečneny,na hlave mal dvojitu fleesovu čiapku . postavila som ho k botniku ako vždy ( pomyslela som si,že keby aj spadol,tak s tou čiapkou by ani neucítil) postila som ho na sekundu -len čo som si chcela vytiahnuť zips na bunde a v tom švac o zem,spadol mi doboka medzi nohy a rovo bokom hlavy o "obrubník" botníka . Mne sa vtedy zastavil čas , som myslela že umieram . rozplakal sa,zdrapila som ho, stiahla čiapku-už som myslela že hlava rozťata . utekala som k mrazaku ,on plakal ako o život - ja s ním 😢 , vytioahla som mrazeny hrašok, a prikladala som mu na celu polovicu hlavy ......... no bol ešte väčší plač zakaždým,ako som mu to priložila. Asi 5 minut som mu to tam rpikladala,aj prstal plakať pomaly,som mu spievala a revala som , klapala som sa jak osyka. najprv mal na hlave vzadu.za uchom flek,po 15 min mu to vybledlo a ostala si 7cm čiara ,odhora dole - no klepapa som sa ,nevedela čo mám robiť . Už sme na CT boli,ked sa udrel v postielke pred 2 mesiacmi,vtedy som na 3. den zbadala jednu zreničku väčšiu -bol to moj najhorší den - CT dopadlo dobre a očne vyšetrenie ukazalo,že je ta zrenička taka asi od nanorodenia,ale že je to v norme . teraz som ho sledovala, nevedela som či isť či nie,ale po 2 hodinách mal na hlavke len čiaru,žiadna bozula,ani modrina,nezvracal ... no nič ,žiadne priznaky ... na duhy den čiara vymyzla ... dnes je treti den,nič tam nema a ja som stakle na ihlách,strašne sa bojím,ale nechem to privolať -tak ako som privolala ten pad,lebo stale ked stojím pri botíku tak na to myslím,aby nepadol ---- a ked som mu dala tuto flisku hrubu som si povedlala,že s čiapkou sa mi nič nestane

aj ja som robila na neurochire v OV,viem čo sa všetko može stať ..... o to viac ma každy pad škrie,a pritom som mu za zadkom viac ako vždy , a predsa 😔

zuzka011
16. nov 2008

v ziadnom pripade som nechcela touto otazkou nikoho vystrastit. My sme pred troma dnami tiez "prezili" jeden z hrozostrasnych padov. Neviem co robila ako sa ocitla v takej polohe ze lezala na chrbatiku na nej lezala kuchynska stolicka a nohu mala zapletenu v operadle. Este sa mi nestalo ze by spadla na temeno, nemala ani modrinu ani hrcu tak hadam bude v pohode. Je strasne neposedna a zuriva a hlavne nechce rozpravat, skoro nic nehovori, tak uz mam dojem, ze niektory z tych padov zapricinil tieto veci.

mady
16. nov 2008

Ahojky všem! Tak já vám taky muísm napsat zážitek který pro mě byl dost hrozný. Naštěstí a klepu na dřevo se nestal mojemu prckovi. Byli sjem na dovči a tam rodinka šla z kopce. Mimi v náručí mamina, tatuš v ruce prázdnej kočár a malej kluk tak do 2 let na odrážedle. Z toho kopce najednou chytl rychlost a napálil ve velmi velké rychlosti do zdi. Jako vyletěl z odrážedla a přímo hlavou do zdi. Strašná rána. Tatuš samo běžel aale nestačil ho chytirt dokonce spadl sám. No zavolali jsme pohotovost.A jak to dopadlo. malej úplně vpoho jen trošku odřenej v obličeji a tata vyhozenou plotýnku. Takže ty naše dětičky asi mají tu hlavičku dost tvrdou 😉 Nevím když se mi vyjeví ta šlupka je mi zle ještě teď ale to že neměl ani otřes mozku to je mi záhadou.

sirinka
17. nov 2008

lucenek co mas na mysli tou epikrizou?
nam po pade na hlavu urobili len rtg a co viem, z mojho okolia, kto bol na pohotovosti, kvoli padu na hlavu, tak nikomu ct nerobili...

lucenek
17. nov 2008

sirinka píšeš, že jsi zdravotník, obě to nepřijde divné?dělt rtg které je v dnešní době pouze co se týče traumat hlavy jako doplněk a né vždycky? určitě kdyby mé dítě po pádu jen zrentgenovali a uzavřeli dg tak bych to tak nenechala.Myslím tím průběh 😉

sirinka
17. nov 2008

lucenek no ved som pisala, ze robit iba rtg je o nicom...ze kvoli tomu sa mi na pohotovost ist neoplati, ale dovolat sa ct, pokial dovtedy neboli ziadne ine indicie na krvacanie do mozgu je zrejme dost tazke...ale dobre vieme, ze to sa moze prejavit aj par hodin po uraze, takze pri pade na hlavu by sa automaticky malo robit ct...tak preco ho nerobia?

lucenek
17. nov 2008

no nevím možná na slovensku ale tady se dělá automaticky ct

mkr
17. nov 2008

tak naše malá se snad bouchla do hlavy jen 2x máme doma přilbu a tak ji můžu nechat bez dozoru, máme dlažbu tak kdyby upadla na to tak by to pěkně bolelo

denisocka
17. nov 2008

lucenek-aj keby bolo bez príznakov,chcela by si ct? ja som jedlo ledva vybavila,aj to vdaka zvečšenej zorničke

lucenek
17. nov 2008

deni bezpříznakový i tak bych chtěla spoustu pochcodů vzniká skrytě a když bych byla u nás tak by nebyl problém s ct..ale jak říkám tady ve fakulte u mláďat to dělaj automaticky

denisocka
17. nov 2008

no šak jasne,tam je to uplne o inom 😉 teda v porube ....... kdežto u vás ...... ja mám tiež víčitky,stále....že som nikam nešla,aj ked nemáme žiadne príznaky nič,ani opuch ani bozula..akurat dnes sa urobila mala svetlo žlta modrinka

lucenek
17. nov 2008

den výčitky? těch se asi nezbavíš....je to fakt jiné od kraje , špitlu.....ono někdy jde i o to jak hysterická je i matka.....vážně, takže trocha scény neuškodí oni ti doktoři to fakt udělaj...přece si u dítěte něo nelajznou 😉

denisocka
17. nov 2008

tak,ja som bola dosť hysterka ked padol v postielke o tyčku a o 3dni ako som ho pozorovala a skumala som našla anizokorii . no viac mi netrebalo ......... utekali sme hned v tu chvílku na pohotovosť,tam všetko oki,neurologia oki ...tak vraj aspon RTG a ja som to odmietla a stale dookola som hovorila,že chcem CT ....... našťastie bolo dobre a tu anizokoriu má asi od narodenia...aj očne bolo potom oki

aponchie
18. nov 2008

to CT hlavicky si muu prat misto RTG nebo je musim poslechnout kdyz by se neco stalo? 😲 zda se mi to presnejsi nez rentgen..a jak se u tak maleho ditete dela CT?to s emusi uspat?

denisocka
18. nov 2008

maleho uspali,teda nie narkoza ale dobra davka Plegomazinu

aponchie
18. nov 2008

plegomazin??hm ten mame doma..posledne ho dali male kdyz strasne kaslala a nechtela lezet proste silenec malej a potrebovali ji trosku uzemnit aby se vylecila a dostavala 1/4rano a vecer a vubec to s ni nic neudelalo 😝

denisocka
18. nov 2008

to daju injekčne,neboj zaspi jak dudok,ked zaspal moj....xixi..... ale to preberanie je des 😔

lucenek
18. nov 2008

no většinou s malýma dětma není domluva aby to v klidu uležely...nevím jestli jste někdo byly na ct já jo..protekčně sem si nechala udělat hlavu, páč mamuš měla nádor na mozku...tak světe div se mozek tam mám 😀 , ale strášně to rachotí praská to jako kdyby někdo valil kladivem do topení...takže mimča a děti nespolupracující, se přispí úplně...ale to se intubujou spíš ale na MR než na ct , tam dostanou sedaci...což plegoš je...

denisocka
18. nov 2008

ja om bola jediny krat na CT s malým,na fifejdach som dnu s pacošmi nechodila a teda,čakala som nejaky šramot a ono sa to len 1x otočilo a to bolo všetko,....

lucenek
18. nov 2008

no deni to fakt rachotí celkem dost