Paréza plexus brachialis

la_fragola
27. jan 2019

Dobrý deň. Chcela by som sa Vás opýtať či máte niekto skúsenosť s touto diagnózou. Môjmu mužovi sa stal pracovný úraz kde si pri páde zlomil klucnu kosť a bola mu diagnostikovana lezia plexus brachialis hornej ľavej končatiny . Pri tomto uraze kde mal otvorenú zlomeninu ramena a kľúčnej kosti sa mu stratili niektoré nervy a nevedeli ich doktori dať dokopy.V nemocníci ležal dva mesiace pretože okrem tohto mal zlomené obidve nohy no proste mal toho veľa taktiež úraz hlavy (krvácanie do hlavy na viacerých miestach). Chcela by som sa vás opýtať či ma niekto s tou diagnózou skúsenosť pretože nás to všetkých veľmi trápi. Samozrejme muž intenzívne cvičí už začal chodiť čo je skvele po dvoch mesiacoch lezania mu ochabli všetky svaly, no najtvrdším orieškom je práve ta horná lava končatina pretože ju sam nezdvihne a je taktiež ochabnutá. Prstami hýbe taktiež zápästím len nemá silu v predlaktí na zdvihnutie ruky a zohnutie v lakti. Sám tou rukou nic neurobí.Prave vybavujeme rehabilitačné centrum na kovačovej tak veríme že mu tam s rukou pomôžu. Viete nám niečo poradiť na tuto diagnózu ? Prípade máte skúsenosť s nrc v Kovacovej alebo s takýmto prípadom ?Ďakujem

17juraj17
28. jan 2019

@la_fragola Kovacova je asi najlepsia volba. Myslim ze su stale top na tieto veci. Poradit sa nic take neda. Hlavne pocuvat rady personálu a cvicit cvicit cvicit. Da sa len popriat pevne nervy a velku trpezlivost. Netreba zufat ale dufat.

la_fragola
autor
28. jan 2019

@17juraj17 ďakujem pevne veríme že sa to dá vsetko doporiadku.

lusettka007
25. aug 2019

Dobrý deň ,
Až teraz som našla túto tému . Ja mám od malička plexus brachalis respektíve keď moja mamina rodila bola som veľká , doktor so mnou stratil nervy a vysklbol má za jednu ruku von, cim mi potrhal šľachy a väzivá. Mám 30 rokov a naučila som sa s tým ako tak žiť . Sú veci ktoré nedokážem , ľudia sa ma pýtajú čo mi je nakoľko to vidieť pretože nedokážem ruku vystrieť otočiť dlaňou na hor a keď si pomôžem druhou rukou točí sa mi koža jak hadovi . Nechcem strašiť chodila som po rhb ešte aj teraz chodím k top dr ale bohužiaľ s tym sa v mojom prípade nedá robiť nič . Keď je zlé počasie cítim to , no najväčší problém mi robí klíma keď mi fúka na ruku tak sa len dupujem liekmi

lusettka007
25. aug 2019

Keď sa budete chcieť niečo opýtať kľudne mi napíšte

lusettka007
25. aug 2019

Ak by ste ešte chceli mne pomohol veľmi dobrý uznávaný dr nakoľko ja som rukou nehýbala po pôrode vôbec

la_fragola
autor
25. aug 2019

@lusettka007 prosím mohli by sme si aj osobne napísať napr cez messenger ? Ak súhlasíte

zuzanaam
25. aug 2019

@lusettka007 mám ten istý prípad, ako cez kopirák a tiež nepoteším, ruku mám ochrnutú stále, je tak cca funkčná na polovicu, nad úroveň ramena ju nezdvihnem vôbec, neviem, či je iná šanca na nápravu keď je úraz od narodenia alebo v dospelosti. Doktori vraveli, že čo sa nedá do poriadku do 15 tich rokov veku, už sa nenapraví, dokonca dávali prognózy, že mi ruka vôbec nebude rásť. Narástla síce, ale o niečo menej ako pravá, je to vidieť, mám poskracované šľachy, takže sa zdá ešte kratšia. Na čo chcem však upozorniť je fakt, že po narušení funkcie ruky začne byť nadmerne a nerovnomerne zaťažovaná chrbtica, čo sa môže o pár rokov premietnuť do vážnych problémov. Mňa nikto nikdy nevaroval a v 23 rokoch mi praskla platnička. Na toto si treba dať pozor.

la_fragola
autor
26. aug 2019

@zuzanaam My sme boli v marci na operácii v Prahe u doktora Haninca, ktorý tie nervy pospájal a už prebehla pred mesiacom aj kontrola a ruka začína byt citlivejšia na na emg vyšetrení sa začali ozývať niektoré nervy ktoré pred tým neboli vôbec funkčné ..má každodennú elektroliecbu ktorú sme zakúpili aj domov okrem toho chodí rehabilitovať aj do nemoncici a cvičí každý deň s fyzioterapeutkou. Ruka sa mu taktiež krúti do jednej strany ako spomínala pani vyššie. Ale tak stále veríme že to bude lepšie a lepšie uvidíme je to ťažké a inak s tým chrbtom to áno boli ho často aj lopatka a ruku má zatiaľ každý deň v závese aby mohol fungovať každodenne. Zápästie padá tiež zatiaľ ale v lakti ju zdvihnúť už pomaly vie. Len svaly sú ešte malé. Intenzívne.l cvičí cca 3,5 mesiaca.

zuzanaam
26. aug 2019

@la_fragola želám vám, nech nastane čo najväčšie zlepšenie, netreba poľavovať. Inak ešte aj teraz v svojom veku keď sa s niečím stretnem, čo tou rukou nespravím, viem si to časom natrénovať, napr. pred materstvom som chodila pravidelne plávať, snažila som sa naučiť kraul a postupne to išlo, teraz, keď som to roky nerobila, už mi to tak nejde. A tiež som to videla, keď som robila vodičák, niektoré pohyby som sa musela skrátka naučiť. Človek sa s tým naučí žiť (čo iné aj ostáva) a okrem vešania záclon zvládam prakticky všetko čo potrebujem. Ešte ma napadlo, raz som niečo konzultovala s ajurvédskym doktorom a pozeral mi aj tú ruku a dal mi na to taký olej, volá sa Valiya narayanatailam, výrobca Kottakal, a že si s tým mám každý večer tú ruku natierať. Nič som si od toho nesľubovala, ale vzala som ho na pokus, nebol nejako drahý a na moje počudovanie som veľmi skoro cítila taký zvláštny pocit, akoby mi nervy ožívali, také mravenčenie a teplo v celej ruke. Skúšala som ho aj keď mi tŕpli ruky a na boľavé kríže, myslím, že mi pomáha. Má síce trochu zvláštny zápach, ale dá sa to vydržať. Tiež mi odporučil vyhľadať dobrého akupunkturistu, čo som síce nespravila, ale akupunktúrou som si v minulosti liečila tú platničku a tam boli výsledky dobré. Myslím, že aspoň tá akupunktúra by stála za pokus, kým je zranenie čerstvé, ešte raz držím palce.

la_fragola
autor
27. aug 2019

@zuzanaam Viete je to relatívne čerstvý úraz tak stále veríme že sa ruka sfunkčni aspoň tak aby si s ňou mohol prichytiť pomôcť druhej ruke keďže pravou robí všetko a hlavne aby ju nemusel nosiť zavesenú pretože sám ju nezdvihne ešte. ale je to mladý chlap má 28 rokov a všetko pred sebou tak sme neprestali veriť. Jemu zápästie padá a krúti sa to je asi najväčší problém zatiaľ ale nedá sa to porovnať ako to bolo na začiatku stále tam vidíme progres. Akurát sme sa vrátili z dovolenky tak sa mi zdá že aj slaná voda mu trosku pomohla. V januári mame ísť znovu na kontrolu na neurochirurgiu do Prahy aby mu doktor znovu spravil emg kontrolu či sú hodnoty zase iné. A keď ste spomínali tu akupunktúru skúšali sme aj to. Jeho doktorka rehabilitacna na takéto verí a zaoberá sa aj týmto ale nejako sme od toho upustili , no ale určite jej to opäť spomeniem aby mu robila aj tu ak mu to má pomôcť však treba skúšať všetko. A skúsim si na internete vyhľadať aj ten olej a budeme potierat ruku.

zuzanaam
27. aug 2019

@la_fragola tak verím, že natoľko sa ruka sfunkční, existuje niekoľko stupňov parézy, ja mám tu najťažšiu, tj. poškodenie v zápästí, lakti aj ramene a normálne dvíham veci a robím aj kadečo iné. Problém je, že ju nezdvihnem nad úroveň pleca, tak keď chcem niečo z vysokej police, zhadzujem pravou a chytám oboma. Tiež jemná motorika zaostáva, ale dokážem ňou aj písať, aj keď pomaly a škaredo. Takže u vás vidím vysoké šance, treba len vytrvať, cvičiť a cvičiť a nezabúdať pri tom aj na ten chrbát, keďže zaťaženie odteraz je jednostranné, ako sa namáha viac tá pravá ruka. Také plávanie je tiež super, tam som videla dobré výsledky, žiaľ dlhé roky som sa k tomu nedostala (na plaváreň som chodiť neprestala, ale už s neplavcom, ktorého bolo treba strážiť), teraz začínam plávať zas a lepší sa to aj skoro 40 rokov od úrazu. To dokazuje, že zlepšenie môže nastať kedykoľvek, takže vy to dáte ľavou zadnou 😉

lusettka007
27. aug 2019

@la_fragola ja na fb nie som ale mám Viber

la_fragola
autor
28. aug 2019

@zuzanaam viete čo myslím si, že aj môj muž má poškodenú celu ruku a aj toho štádia ako hovoríte vy že máte aj v ramene aj lakti aj zápästí ale nikde sa to nepíše len všade je napísané že ťažká Pareza. ale je super že vy dvihate aj veci ...inak dvíhali ste ich hneď alebo sa to len zlepšilo postupom času a cvičením keď sa dali nervy doporiadku ?pretože zatiaľ ju vôbec nezdvihne sám ale zasklbi sú tam svaly pracujú a vidno že ožívajú aj tie nervy pretože viac ruku cíti. A zápästie mu padá úplne. A čo som si všimla ruku nemá takú ohybnu ako pred tým nepustia asi tie šľachy poskracovane alebo čo preto si ju ani položiť na posteľ nevie úplne k povrchu vždy sa mu trosku zdvihne musím tlačiť aby sa natiahla úplne a vtedy má bolesti...vlastne on vždy keď sa cvičí má bolesti keď mu ju natahujem ja alebo fyzioterapeut kým povolí . (Snáď ste má pochopila) ako my každodenne cvičíme dávame elektrostimulaciu takze veríme že z tej ruky niečo bude pomaly začínajú aj svaly rast na určitých miestach. Hlavne on mál poškodený najmä nerv bicepsu ktorý mu rekonštruovali najviac (to spomínal lekár) a už začínajú aj v ňom odozvi a začína trosku ovládať ale silu na to aby ju už zdvihol nemá ale vždy to beriem tak že cvičí on tri a pol mesiaca intenzívne.dakujem ani neviete ako ste má potešila ja tiež verím že to zvládne rozhýbať už len preto že pre neho aj na psychiku je to strašne a pracuje manuálne cely život.

zuzanaam
28. aug 2019

@la_fragola tak som sa pýtala mamy, ako to vyzeralo s rukou, lebo ja si to nepamätám, keďže mi to spôsobili pri narodení. Vraj som tú ruku mala úplne dozadu vykrútenú a kvôli tomu mi ju dávali do sadry a prsty boli zovreté v päsť (to mi takmer ostalo, otvoriť ruku mám trochu problém, ale keď chcem tak viem). Vraj mi ruku musela nahrievať, masírovať a s ňou cvičiť pred každým kŕmením. Celé detstvo som chodila na rehabilitácie + som musela cvičiť doma. Takže zlepšovanie trvalo roky, krok za krokom. A na bolesť si veľmi dobre pamätám, vždy pred rehabilitáciou mi ruku nahrievali parafínovými zábalmi a potom násilne rozcvičovali, aby šľachy postupne povolili. Na to aká bola zlá prognóza, ako som už spomínala, boli aj názory lekárov, že mi ruka vôbec nebude rásť, tak sa to celkom podarilo. Preto netreba strácať nádej, zlepšenie tam určite bude.

lusettka007
14. nov 2019

@la_fragola no FB nemám vôbec takže vieme sa spojiť cez mail mi napíšte napíšem vám ho do správy , prepáčte že až teraz reagujem no bola som odcestovana

kokkin
29. okt 2020

@lusettka007 pisala som 😁

thelovelybones
7. jan 2022

@lusettka007 ahoj dáš mi kontakt?