Úraz dieťaťa v škôlke. Ako postupovať?

kaluha
13. sep 2008

ahojte,chcela by som sa spýtat na vaše skúsenosti.
ide o to že moj krsný syn včera v školke spadol z preliezky ale tak neštastne že ako padal bruchom padol priamo na tyč preliezky.začal plakat /jedna učitelka ešte obúvala deti a tá čo bola s nimi vonku asi nepozerala čo robí/ked prišla jeho mama povedali že padol ale že simuluje že preto ešte plače.
večer ho zobrali na pohotovost do galanty a odtial ho hned poslali na kramáre má roztrhnuté vezivo na bruchu, vodu vo vnútri a napokon zistili aj krvácanie do brušných dutín.je na pozorovaní na JIS,hrozí operácia.
švagor by od nervov najradšej učitelky prefackal,ale napokon sa nechal odhovorit,tým synovi nepomože,ide mi o to ako presne by mal postupovat podat stažnost riaditelke? alebo čo? lebo si myslím že nechat to len tak je hlúpost,ked zverím dieta učitelke v školke tak očakávam že mi nanho dohliadnu.
neodsudzujem učitelku lebo pri detoch sa stane uraz raz dva,ale predsa len maju za ne zodpovednost.
a ešte by ma zaujmalo čo može tou stažnostou dosiahnut? vyhodia učitelku,finančné odškodnenie alebo aspon to že na tie deti budú lepšie dozerat?

elenita
17. sep 2008

Akoze amalfi, alias Mgr. Lenka, naozaj nechapem, co s tym ma titul.....niektori rodicia su mozno PhD. alebo doc. a mozno aj vystudovali specialnu pedagogiku a pod., ale preto sa hadam nikto nemoze tvarit lepsi ako ti bez titulu. A naopak, verim, ze su ludia, ktori maju skvele organizacne schopnosti, rozumeju detom a lubia ich a ani nemusia mat titul....no ale je jasne, ze povolanie ucitelky je narocna a zle platena praca, s tym suhlasim....mam svoje skusenosti.
A takisto nechapem, ake zle navyky, ked spadol z preliezky? Co ak to bola mehoda? vychovane dieta nemoze spadnut? Suhlasim s vacsinou, nie je chyba uciteliek, ze spadol, ale to, ze si chlapca nevsimali a nekontaktovali rodicov..

amalfi
26. sep 2008

samozrejme chapem som rodic, viem akoby som tiez reagovala. pisala som, ze niektore deticky nemaju ani zakladne navyky. t.j. vediet sa ako tak v cca 3-4 rokoch hrat s formickami - na detoch vidno ktore, mamicky na piesok chodili a ktore nie, nebit deticky, upat sa na pani ucitelku a aspon ako tak reagovat na jej usmernovanie... nevravim, ze je to pripad toho chlapceka a ani by som si to nedovolila tvrdit, samozrejme by som to rieslia inak, ucitelka zjavne zranenie podcenila. bez citu by toto povolanie nik vykonavat nemal. pekny den

wodana
21. okt 2008

Ej ha, dievcata, dost ste ma vyplasili.Takyto pristup este panuje v niektorych skolkach?

rainee
5. nov 2012

ja musim povedat ze mam uplnu hruzu ked moja mala pojde do skolky, lebo teraz jej lietam za zadkom a eliminujem urazy ako sa len da, lenze tam je na 30 deti mozno 2 ucitelky co nemaju sancu ich ustriehnut...a co si budeme hovorit, dnesne decka su uplne ine ako sme my boli, viac aktivnejsie a aj agresivnejsie medzi sebou takze treba davat na ne dost pozor. a ked vidim v akom stave su tie ihriska, betonove polorozpadnute okraje, vyrtcajuce tyce, mikrovlnka na policke v triede, ostre hrany stolov a pod., ja to neviem pochopit ze sa s tymto pri malych detoch nic nerobi... tiez nechapem preco vsade na ihrisko pchaju piesok (ovela lepsia je drvena kora alebo specialny pvc povrch) ved to je najhorsie co moze byt ked sa dostane do oci a pod. o spinavych veciach nejdem teraz hovorit. ☹ takze bezpecnost a ochrana zdravia dietata mi pride skoro nulova ☹

janinah
5. nov 2012

je hrozný aký prístup majú niektorí zodpovední k úrazom,úraz sa môže stať,deti sú živé,ale nereagovať,neoznámiť rodičom by malo byť trestné 😒 syn spadol na plavárni na krúžku,až večer mi povedal,že ho hlavka bolí,lebo spadol na mokrých dlaždiciach,ešteže mám brata traumatologa a ten mi radil,dôležitý bol však údaj ako s aúraz stal a či syn vracal,motal sa apod.,tak som ho sledovala a skoro ráno volala ľuďom a hľadala svedka úrazu 😒 našťastie syn je ok,ale ten prístup 0 bodov 😒

mondie7
28. nov 2013

prosim vas co robit v pripade,ked sa stane uraz v skolke a nemaju tam poistenie a ja ho nemam tiez urazovo poisteneho.... Syna 4,5rocneho sotil chlapcek do betonoveho muru coho nasledkom bolo zodraty nostek a rozbite celo,krore mu zasivali na 6 stichov a boli sme tri dni na kramaroch pretoze rana mala2,5cm a bolo podozrenie na krvacanie do mozgu, co sa nastastie vylucilo. Kedze som s nim sama tyzden volno v praci pred sviatkami a behacky po doktoroch,skrz chlaca, ktory ho uz raz tak poskrabal,ze ma jazvu pod ockom. A rodicia ani len nezavolali aby sa ospravedlnili. Nechapem kde to zijeme.... a ako niektory ludia mozu byt tak lahostajny a arogantny....preto by ma zaujimalo ci sa da dat nejaka staznost a aka????? dakujem za rady

ivana1004
3. apr 2014

ahojte, aj môj 3 ročný syn mal úraz vo škôlke, že vraj sa šmykol na šmýkačke dolu hlavou, učitelky mi vobec nezavolali aj ked mal oškretu polku tváre a bolela ho ruka, ked som si po neho o druhej prisla a videla v akom je stave, povedala mi čo sa stalo. Bol to piatok poobede takže sme museli ist na pohotovosť, odtial na RTG ruky a lebky a výsledok bol zlomené predlaktie ☹ Kedže sa uraz stal o pol 11 a my sme prisli s malým na pohotovost až poobede, všetci doktory na nás zazerali s otázkou kde sme boli doteraz, prečo sme okamžite neprisli. Ja som len smutne odpovedala, že keby mi ucitelky dali hned vediet tak by sme prisli okamžite. Každý z nich tvrdil, že je to maximálna nezodpovednosť dopustit, aby sa dieta šmyklo na šmýkačke dolu hlavou a dalšia neinformovať okamžite rodičov. ja chápem, že deti vystrájajú šantia, že vela úrazom a pádom sa zabrániť nedá, ale nechať dieťa spustit sa dole hlavou je absolutne nepripustné. Keby však namiesto klebetenia medzi sebou aspon jedna z nich dozerala na deti pri smýkacke, tak by sa moj malý tak nešmykol a nemal by teraz zlomenu ruku. Takže jedna vec nedostatočné dozeranie na deti a druhá ked sa to už bohužial stalo, neiformovanie rodičov. Najlepsie na tom je, že sa tvárili ako by sa nic také hrozné nestalo, že nemali dovod zavolat mi, ze ani moc neplakal, že tu ruku normálne používal, ale o tom velmi pochybujem pretoze ked som mu ja skusala s nou pohybovat tak ho bolela a mal ju aj opuchnutú. Som z toho smutná a zhrozená, ze naozaj dáte dieta do skolky s tým ze sa o neho postaraju, daju nan pozor a ked si pon pridete,nájdete ho dolámané ☹ S manželom sme to oznámili riaditelovi a ten si to už s dotyčnými učitelkami vyriadil. Povedal im, že ak sa také niečo este raz stane tak majú okamžitu výpoved. Riaditel sa nám ešte podakoval zato, že sme to neriesili sťažnostou, žalobami a pod vecami, na čo sme mali samozrejme nárok. Tak hádam sa poučili a budú na deti dávať väčší pozor.

ivetkab.
4. apr 2014

@mondie7 Ahoj, reagoval Ti na príspevok niekto? Zaujímal by ma postup ... ☹

konvalinkalucka
10. jún 2014

Som ucitelka v MS a akurta v piatok sa stal uraz jednemu dietatu. Zakoplo v sandalkach ked bezalo, neplakalo a nikomu to nepovedalo, to bolo okolo 10,30. Nekrival, nestazoval si, kolegyna mu este obliekala ponozky a prezivky o 14,30 a o 15,00 ked prisli rodicia kricali do nas ze dieta ma modry malicek, ze co sa mu stalo. Nevedeli sme - rodicia po celej dedine zistovali co sme robili my - a deti nic nevedeli. Terzaz ma dieta nohu v sadre a aui nekrivalo, este aj bezalo s tou nohou ......ako moze ucitel, rodic hocikto dospely vediet, ze dieta spadlo tak nestatne, ked dieta ani neplace, nekriva,beha a
nepride za ucitelom?

konvalinkalucka
10. jún 2014

pozrite si zakon o pocte deti na 1 ucitelku a robte tuto pracu 1 tyzden - ked je MS otvorena 11 hodin, napr. 6-17, tak na triedu pripadaju 2 ucitelky, ktore robia priamo s detmi 6 hodin a stale su samy, lebo tych zvysnych 6 hodin robi ta druha, ......a v triede je napr. 28 predskolakov, tak na 1 ucitelku pripada 28 deti, ak ma amle deti co maju 3 roky, ma ich sama 20- a ked potrebuje jedno cikat a oni su von, tak necha zvysnych 19 svojej kolegyni, ktora ma v tej chvili svoju triedu s 28 predskolakmi, spolu ma teda jedna ucitelka 19+28 deti......ustriehneete vy tolko deti naraz?

meluela
10. jún 2014

@konvalinkalucka takze teda nase deti su v statnom zariadeni za podmienok, kedy nie je zarucena ich bezpecnost - teda to tvrdite ze sa to neda ustriehnut. Preco potom ucitelky a riaditelky neoznamia tuto skutocnost dalej aby sa to zacalo nejako riesit? Stat sa tu tvari, ze je normalne a jedine ziaduce aby matka isla do roboty a dala dieta do skolky, co je pre neho este vraj aj prospesne a ze je tam o neho dobre postarane. Ocividne tak vsak tomu nie je. Ja mam problem ustriehnut jedno dieta, stojim pri nom a aj tak urobi kravinu - naco su potom vlastne dobre skolky kde mi na dieta bude dozerat prepracovana vycerpana zena spolu s dalsimi 25-50 detmi? Ved je to sialene ...

konvalinkalucka
11. jún 2014

je to o peniazoch, este v minulom roku boli pocty deti mensie, dnes je to na voli prevadzkovatela....ucitelia sa stazuju,ale obce/mesta nie su obmedzene zakonom, tak idu na hranicu unosnosti......a aj rodic co kazdodenne nosi dieta do ms si mysli, ze su tam sucasten 2 ucitelky, hoci vzdy tam stretne iba jednu, akosi mu to nedojde, ze je stale sama......ano, je pravda ze pre dieta je to prospesne, vela sa tam nauci co s atyka pripravy na skolu a najma socialne kontakty medzi detmi su dolezite, dieta niej tak chranene matkou a musi sa naucit podelit, respektovat aj inych rovesnikov, starsich, dospelych......rozdiel na ihrisku medzi dietatom z MS a dietatom ktore je do 5-6 rokov doma s matkou je zrejmy na prvy pohlad, v prospech toho co je v MS .......a preplnene triedy niesu len v MS, ale aj na ZS, SS.....takze nedat dieta do kolektivu je blbost, lebo tak ci tak najneskor v 6 rokoch tam ist musi

zuzanockamt
11. jún 2014

@meluela tak si dieta nechaj doma do 6-tich rokov a nepracuje ... bohuzial situacia je taka, penazi pre skolstvo niet, takze to este nejaky cas aj takto zostane ... ja sama robim v skolstve, dieta mam v klasickej skolke od roka aj 11 mesiacov, som si vedoma rizik, ze sa stat moze vsetko mozne, kedze aj ucitel je len clovek a neda sa byt vsade a mat oci aj na chrbte

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
rainee
11. jún 2014

to nie je o tom ze nedaj dieta do skolky. dieta potrebuje kolektiv, ale nie za cenu ze rodic bude trpnut kazdy den ci pride domov cele, pretoze v skolstve je taka situacia aka je, na nic nie su peniaze, ucitelky petazene atd. je jasne ze ucitelka nema sancu ustriehnut tolko deti a byt im stale za zadkom, to je chyba celeho systemu ale to my nevyriesime, no niekto za to zodpovedny musi byt ak sa nieco take stane a minimalne by som na mieste ucitelky nic nepodcenila ked vyslovene vie ze dieta spadlo.

meluela
12. jún 2014

@zuzanockamt
velmi rada by som si ho doma nechala, kebyze manzelovi daju danove prazdniny ... ale tu nas bude stat zdierat a sluzby nulove
Ludia by si mali uvedomit ze bezpecnost deti musi byt zabezpecena na 100% a vyzadovat to ... potom si mozno aj politici uvedomia ze tam treba poslat par supiek z ukradnutych miliard. Lebo bezpecnost deti, to nie je problem na urovni rozbitych chodnikov a ciest.
Ale tu sa radsej urobi situacia ze su vsetci vyklepani ci vobec dostanu nejake miesto v skolke a bezpecnost ide bokom.
Ani sukromna skolka nie je riesenie, lebo to su casto uplni diletanti ktorym by som nedala strazit ani akvarijnu rybycku.

"bohuzial situacia je taka, penazi pre skolstvo niet" - preto je to na slovensku take ako to je. ludia sa uspokoja s tym ze ich niekto neskutocne o*ebava a budu obhajovat status quo este aj na anonymnom mamickovskom fore ...

Penazi je, na slovensku je velmi vela penazi .. kazdu chvilu uskakujem pred trieliacim porche cayenne, range roverom ci X6 ... a neboli to poctivo zarobene peniaze ... su to peniaze ktore mali byt anti-dekubitnou podlozkou, neplesnivou stenou v skolke, bezbarierovym autobusom, pomocou pre rodiny s chorym zivitelom, ucitelkou navyse v skolke, kvalitnym pedagogom na zakladnej skole ...

alex999
12. jún 2014

Treba to normalne prešetriť ako úraz na pracovisku, učiteľky su preškolene, každy uraz musia nahlasiť svojmu bezpečnostnému technikovy, ten spravy záznam a pošle na Inšpektorát práce. Ihned za riaditeľom/kou školy a uraz riadne nahlasiť Bezpečnostnému technikovi. Ak nemaju technika ihned dať vedieť Inšpektorátu práce a dostanu riadnu pokutu.

alex999
12. jún 2014

Každa škola je povina mať takúto smernicu, tam je jasne stanovene ako su pravidla pri bezpečnosti
uvadzam priklad : http://www.spsbn.edu.sk/bozp_opp/sm_01.pdf vyžiadať od riaditeľa k nahliadnutiu, mali by to mať aj na nastenke v škole, pristupne každemu

marcelabartkova
12. jún 2014

@konvalinkalucka Nie, nedaju sa ustriehnut. Podla mna, keby ste mali na starosti 6 deti a len jeden z nich je chronicky pritahovac pruserov, ktoremu sa stane uraz aj pri beznej hre, tak to neustriehnete, lebo urazy sa proste stavaju a ja sama mam takeho syna, ze bude sa na ihrisku hrat rovnako, ako ostatne deti, ale on si rozbije hlavu a ma 4 stichy, lebo ma chudak proste taku smolu alebo co. Ide o to, ze po kazdom uraze si treba dieta viac vsimat a nebagatelizovat ani bezny uraz a oznamit to bezodkladne rodicom. O to kazdemu rodicovi ide, aby nezistil nieco vazne az doma a mnoho-krat, ani sa poriadne nevie, co sa s dietakom v skolke stalo. Urcite kazdy rodic chape narocnost prace uciteliek, ja osobne by som tu pracu vykonavat nemohla, nemam potrebnu trpezlivost. A ziadny rodic by nereagoval podrazdene, keby bol o uraze dietatka vcas informovany a privolany. PS: ja osobne pozdravujem nase pani ucitelky v skolke, ja som s nimi spokojna 😉

konvalinkalucka
13. jún 2014

@fidka79 modry malicek sa neda prehliadnut, ale on nemal pri odchode z ms nic

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
cobhan
13. jún 2014

hlavne ucitelky by mali informovat o vsetkom, aj o tej najmensej veci, lebo tie najhorsie urazy sa vacsinou stanu pri uplne normalnych aktivitach a su povazovane za banalitu.

meluela
13. jún 2014

@fidka79 suhlasim ...

Btw., precitala som si niekolko vyrocnych sprav skolok v BA ... peniaze isli na interaktivne tabule (aka sprostost do skolky!!!), stazuju sa na maly pocet pocitacov v skolke (na co dokelu vobec ma dieta prijst v skolke do kontaktu s pocitacom ked doma ma toho viac nez dost a tablet uz vedia ovladat pomaly novorodenci), skolenia uciteliek v predmetoch praca s PC a specialny predmet interaktivne pomocky - nejaky interaktivny chrobak BEE predpokladam poriadne predrazeny, to maju za sebou takmer vsetky ucitelky. Neviem na co je to dobre ked kedysi si celkom dobre vystacili s farebnym papierom, voskovkami a hrackami do piesku.

Samosprava promptne nakupuje spominane interaktivne tabule, ale problemy typu plesniva stena, padajuci strop ci omietka nie su prioritou a riesia sa az ked to niekomu ide padnut na hlavu (co som v jednej skolke aj realne videla ze zrejme padol strop na krytej terase kde sa inokedy hravali deti .. zrejme to nastastie padlo v noci takze o tom nikde nebolo pocut)

Bezpecnost deti, to je zrejme to posledne co niekoho zaujima, na tom sa asi neda nic ukradnut, kym na dodavani pocitacov a inych nezmyslov sa vzdy da nieco uliat ...

babareno
7. aug 2014

Tiez mal maly uraz v skolke este v juni...A mame velmi zlu skusenost....Najskor spadol alebo narazil do hojdacky...doteraz vlastne ani neviem co sa stalo :( Viem..deti padaju, nato sa ja osobne nehnevam, no mne taktiez nikto zo skolky nevolal, odovzdali mi ho o 15:30 so slovami..."neviem co sa stym chlapcom deje, ale ako sa postavi, tak padne "! Toto boli slova pani ucitelky a vysledok? Otras mozgu a prasknuta lebka...to vsak nieje vsetko, zrejme v tom soku ked ho brali od hojdacky, mu tak privrzli palcek na pravej ruke a nasledne mu nan este skocil v triede jeden z chlapcov...dalsi vysledok? Dnes je august a my stale navstevujeme chirurgicku ambulanciu, hrozila mu amputacia prsta a to podotykam, ze je pravak a palec je jeden z najdolezitejsich prstov na ruke... Pre mna je moj syn maly hrdina a nielen pre mna, ale aj pre lekarov na ambulancii, kedze si uz doteraz u nich vytrpel viac nez dost, Ja ako dospela by som to vzdala uz po prvom raze....on zvladol rezanie prsta, vytlacanie hnisu, vystrihavanie, trhanie nechta a prevaz kazdy druhy den, ked sa mu to vsetko vzdy do tej obrovskej diery v prste prilepilo a to vsetko zvladol bez jedineho umrtvenia. Nastastie po vcerajsej kontrole, vyzera, ze ako tak bude prstek funkcny aj ked uz bez nechta :( A pani ucitelka a riaditelka zo skolky? Dokopy nic 🙂 Pani ucitelka nepovedala ani jedine Prepacte, len riaditelka, ale aj to so slovami, ze si nemysleli, ze to bol az taky uraz, dokonca ho zapisali, len ako maly uraz na triede ... Takze tak malo staci a nase deti maju potom tolko trapenia , bolesti a my strachu a zufaltva

meluela
12. aug 2014

@babareno ahoj, to je dost desiva skusenost ... dufam ze je syncek uz ako-tak v poriadku. Konanie personalu vo vasej skolke je na trestne oznamenie - moze sa sice stat uraz aj pri najlepsej starostlivosti, ale to ze nezabezpecili potrebnu lekarsku pomoc a neinformovali rodicov a nezabezpecili bezpecie dietata ani po uraze je neospravedlnitelne. Smutne, ze sa taketo veci deju v skolkach ...

adacica77
22. mar 2015

príjemnú nedelu želám mamičky....
Naša dcérka Nicolka bola po týždnovom doliečení znova v škôlke...ja som bola v práci dlhšie tak ju vyzdvihla babka...učitelky jej povedali že sa Nicolka hrala nejakým kamienkom na dlažbe a porezala sa...no nechcela si to dať vôbec vyčistiť doma..tak som to nechala tak...no ale ked sa na druhý den vonku zašpinila a okupkala ju..tak sa jej leukoplast namočil a poviem si len vymeníme-prelepíme za čistý ......ešte som dcérku upokojovala ved to nebolí.....a ja ked som to dala dolu až som zostala šokovaná...dcérka prerezané bruško na palčeku a nemala celý nechtík na palčeku....
nevedela som čo robiť..volám babke čo jej vlastne povedali v škôlke čo sa dcérke stalo...ale povedala mi len to čo som napísala...hrala sa dcérka s kamienkom....tak volám jednej učitelke..a ona mi povie že sa dcérka hrala na terase v školke...s nejakou uvolnenou dlažbou a že sa porezala ale nevie nič o tom že by jej chýbal nechtík na palci...Známa mi hned volala či spísali zápis do úrazovej knihy či dcérku hned zobrali k detskej lekárke a dala tetanovku...neviem neviem...čo robiť???Nenechám si predsa zmrzačiť dcérku ked sú učitelky a riaditelka nezodpovedné....
Ďakujem za radu

sardinka333
22. mar 2015

@kaluha ja robím sice v školskom klube - dnešná škd, ale učitelky mali uraz zapísať do knihy urazov, ak sa dieťa stazuje na bolest, plače...treba volať rodičom. Ja zavolám rodičom aj v pripade že mi dieťa povie, že sa cíti zle, bolí ho hlava. Zase je mi ho luto aby ,,trpel,, ak rodič može príst.
Čo sa týka návykov detí vo všeobecnosti, nehovorím tento prípad, lebo som tam nebola a nemožem sudiť je že deti nerešpektuju pokyny a často si urobia po svojom ak sa nepozeráme. Mnohé nie su naučené posluchať a cvičia s rodičmi, ktorí sa s nimi len dohaduju a donekonečna vysvetluju a na niektorýh to naozaj neplatí. A ešte sa na nás dívaju ako take teliatka ako by sme im 100x nehovorili. U nás na preliezky ja nedovolím chodiť až hore, len na prvé tri tyče inak nie. A samozrejme ak tam robia nejake huncutstva tak dole z preliezky. A aj tak sa neustale bojím aby nebol uraz lebo to je sekunda, chvila kedy človek sa pozrie niekde inde, alebo sa rozpráva s iným dieťaťom a stať sa može všelico. Za deti nesieme plnu zodpovednosť počas pobytu či už v MŠ alebo ŠKD.

sardinka333
22. mar 2015

@adacica77 ja by som sa sťažovala, lebo žial vidím to aj u nás pri mojich kolegyniach že to niekedy beru na lahku vahu, aj obyčajne porezanie a chýbajuci necht na palci je vážna vec. Všetko treba zapísať do knihy urazov a telefonovať rodičom. A ešte aj tak by mi som ja osobne bola v strese, že ako je s dieťaťom.

adacica77
22. mar 2015

@sardinka333 presne..keby mi boli zavolali hned by som prišla....pracujem len 20 min.chôdze od škôlky...nie je daleko...ale aby nepovedali pravdu a klamali o úraze že sa dcérka len porezala je pre mna a celú rodinu dosť velké sklamanie....jednoznačne si všetko zajtra preverím ako to vlastne bolo..aj keby som mala podať sťažnosť na škôlku na metstký úrad tak urobím....nenechám si zmrzačiť dcérku.....Nech to prešetria...

zdena7327
21. máj 2015

@sardinka333 Dobry den mam na vas jednu otazku čítam že máte k tomu blizko prosim vas malému sa stal uraz v školke nema ziadne nasledky ale na exkurzii pri hasicoch iny spoluziak buchol mojho maleho do hlavicky kladivom teda aspom tak tvrdia ... nikto mi nevolal nebol osetreny lekarom jednoducho ani muk az po obede ked prisiel pre neho dedko ja som bola v praci mu povedali co sa sa stalo a ze bol sledovany ci nema otras mozgu myslite ze spravne postupovali ? bojim sa aby sa s toho nevyklulo nieco vazne, mam nieco povedat v skolke ? je odvtedy asi tak 5 dni dakujem za vasu odpoved