15 mesačná dcérka nechce spávať. Čo robiť?

dudka0071
28. nov 2011

Ahojte mamičky. Verím, že práve tu nájdem pomoc a rady iných mamičiek. Mám 15 mesačnú dcérku. Od 9 mesiaca spáva len jedenkrát za deň a to maximálne 1,5 hodiny. Najnovšie však ani len to, spinká max. pol hodinu a potom sa zobudí a tvári sa tak, ako keby spala 4 hodiny a vládze až do večera a večer nechce ísť spinkať ani za nič na svete. Snažím sa udržiavať pravidelný režim, ale ani to nezaberá. Ešte k tomu zakaždým keď ju idem uložiť spinkať, tak to trvá minimálne hodinu kým zaspí. Skúšali sme už všetko, nechať ju vyplakať, to bola ako posledná varianta (nie som zástanca tejto metódy, ale zúfalosť ma prinútila), išiel ju uspať muž, úplne sme ju vyčerpali, rozprávky, pesničky, nič. Malá je večer čulá chce sa hrať, vymýšľa. Už som z toho zúfalá, kadý deň s ňou trávim v posteli 2-4 hodiny a už nevládzem. Najhoršie na to je to, že to už začala robiť aj pri dennom zaspávaní (trvá jej to aj 1,5 hodiny).
Nevadí mi si s ňou lažkať a uložiť ju, ale vadí mi, že to trvá takto dlho. Prosím veľmi poraďte mi čo ešte môžem skúsiť. Ďakujem

zuzana581
28. nov 2011

Ja ti môžem poradiť iba jedinú vec. Neuspávaj ju. Nechaj ju, nech si sama určí, kedy chce spať. To je také dôležité, aby dieťa spalo, kedy to vyhovuje rodičom? Ani ty nejdeš spať, keď nie si unavená. Tvoja malá cez deň spí a pritom to už asi nepotrebuje a preto nie je unavená večer, lebo spala cez deň. Moja malá bola nespavá. Večer išla normálne spať až keď som ju prestala ukladať cez deň. Cez deň už nespávala zhruba od roka vôbec. A aj cez to všetko ešte chodila spávať neskoro. Má to dodnes. Proste jej stačí spánku málo. Syn je zasa spavý. Spí aj 2-3 hodiny cez deň a v noci cca 12 hodín. Skús si odsledovať, aký režim si nastolí sama a potom ho podla potreby jemne a nenásilne upravuj, ak bude velmi nepraktický. Vela šťastia.

sante81
28. nov 2011

ja by som ju už cez den neukladala spat vôbec, možno bude k večeru unavena a zaspí ani nebudes vediet ako. su deti ktorym v 15mes poobednajsí spánok vôbec nechyba

dadis
28. nov 2011

nepises kolko hodin spi v noci, je to podstatna informacia, pretoze detsky organizmus si cas spanku akokeby zratava...takze ak ma dlhsi nocny spanok, denny je kratsi a naopak...aj ked su iste rozdiely v individualnej potrebe spanku..
myslim, ze ju asi rozrusujete pred spanim (rozpravky, pesnicky), ked tak dlho zaspava. Som proti vyplakaniu. Treba precitat rozpravku (v tomto veku, este podla mna lepsie zaspievat jednu uspavanku), dat pusu a spat...povedz, ze budes v izbicke s nou, sadni si do kresla vedla postele, otvor si knizku a nesimaj si ju, popr. iba upozorni, ze teraz sa ma spinkat, ze aj ty oddychujes. Spojis prijemne s uzitocnym..
Moja mladsia dcera v tomto veku spavala este 2x denne (ale nocny spanok mala od 20.00 do 6.00 😠 ) dost dlho mi trvalo, ju "prestelovat" na jeden spanok denne, co v konecnom dosledku znamenalo predlzenie nocneho spanku do 7.00 juchuuu a aj predlzenie poobedneho spanku z 1,5h na 2h, ale to bolo az ked mala 18mesiacov, snazila som sa to zmenit cca od 14m, ale vzdy ked vstala o 6.00, tak o 9.00 uz bola hotova a sama sa pytala si lahnut..)...mozno, ked dcerku davas spavat poobede, tak je uz taka "unavena", ze sa jej tazko zaspava. Skus presunut obed na 11.00 a dat ju spat skor (btw takyto rezim maju najmladsi u nas v skolke).

salvinka
28. nov 2011

neukladaj ju na obed.. ale necakaj ze hned prvy den bude vecerny spanok na jednicku.. na taky treti- stvrty den uvidis ze uz je vecer unavena 🙂
a taktiez zalezi o ktorej rano vstavate..
moj napriklad vo vasom veku nespaval vobec cez den.. teraz sa uz sam upravil a na hodinku si pospinka aj cez obed.. no dnes su to uz dve, preto tu travim cas ale to je chory, to sa nerata 😀

kralicica
28. nov 2011

môže naozaj byť, že máš dieťa nespavca, ktoré jednoducho v 1,5 roku úplne prestane spať cez deň a bude jej stačiť v noci. nepíšeš, kedy vstáva a kedy chodí spať večer. ak je naozaj o 8.00 alebo skôr ráno hore, potom o 12.00-13.00 by mala byť unavená. ďalšia vec na ktorú sa pozri, je či jej nedávaš omylom (alebo vlastnou nevedomosťou) príliš veľa cukru v jedlách (ten totiž spôsobuje hyperaktivitu ako aj iné farbivá a pod.). niektorí deti sú na to citlivé, ja keď urobím nášmu malému sladký čaj, tak do hodiny vystrája ako na baterky. sama zváž, ktorá možnosť je o teba. drž sa

jarunka111
28. nov 2011

tiež sme so spaním riešili všelijaké prístupy. Neosvedčilo sa mi ho nechať si urobiť svoj režim, teda, že nespal cez obed a že pôjde až večer unavený 😒 To som si len mohla myslieť! Potom k večeru som umrnčaný a zaspal okolo 16-17hod. a to je neskoro, jasné, že potom večer nechcel ísť normálne do postele. Alebo bol už taký unavený, že tiež sa mu nedalo dobre zaspať. A keď sa to malé dieťa poneviera o desiatej aj neskôr ešte hore a nespí, tak neviem, či je to to najlepšie. Pre nášho to veru nebolo, lebo ani to nedospal ráno a halabušil od šiestej-siedmej. Ale je to veľmi individuálne, niekto potrebuje viac a niekto menej. A učila som ho, aby zaspinkal sám, aj keď som za ním išla snáď 300krát...

atrami
28. nov 2011

súhlasím s @zuzana581
Moj najstarší syn nespával cez obed od roka, nespávala neskor ani v školke. Večer sme ho museli hnať do postele. Potom sme to nechali tak, išiel spať kedy sa mu chcelo. Už má 9. rokov a chodí do školy. Večer sa zoberie o 20:00 sám spať. Bez problémov.
Najmladšiemu pomáha ak si k nemu cez obed ľahnem, za 5 minút spí, sám by ale nezaspal.

katka888
28. nov 2011

nasa ma 21 mes, uz dva mesiace vynechava priemerne kazdy druhy den obednajsi spanok a vecer sa kruti aj hodinu kym zaspi.
ked som sa snazila ju uspat, nepomahalo,len moje nervy odchadzali, tak to neriesim. ked je unavena zaspi cez den, ked nie je , nic ju neprinuti zaspat. zato vecer , ked cez den nespi, tak sa skor sama ulozi , ukaze ze hcce ist spat. aj vecer som to vzdala, lebo som prichadzala o nervy, do tej pol deviatej ju necham tak, a tak opkolo 9tej zvacsa vypnem vvsetky svetla aj telku, nech ju nema co lakat a ideme do postele.. niekey sa vrti, niekedy za 2 min spi, no zabralo, ze v celom byte je tma a ticho, ze ju nic nelaka z postele

abbie
28. nov 2011

ahoj, ako ti mame poradit, ked si nenapisala dost podstatne zalezitosti, ako kedy vstava a kedy chodi spat ... ukladas ju na nocny spanok o 19tej vecer? o 20tej? budi sa ti aj v noci? 😖 najlepsia vec aka existuje, je naucit dieta zaspavat same ...

primadona
29. nov 2011

Ahoj moja Nikola má 17 mesiacov a spáva cez deń nejaké tie 2 hodinky a večer chodí o šiestej spávať.Ale tiež nezaspí sama odseba.Musím pri nej ležať a potom sa potichu vytratiť.Keď bola malinká mi nechcela spávať vôbec,bola to nočná mora,musela som ju uspávať len na rukách.Upravil sA JEJ spánok až v 9 mesiacoch. 🙂

ajca123
29. nov 2011

Dudka 🙂 🙂
Ahoj,nemala by si ju uspavat to by mala sama 🙂
Moj ked ide spat na obed tak od rana sa hra. Potom sa naobedujeaidem ho ulozit do jeho izby ,potom dam caj a odejdem.... A aj tak vecer to robim a mozem povedat ze hned zaspi🙂. Len to chce klud.
Drzim palce

modrofuzik11
29. nov 2011

podla mna dieta nie je na gombik. neda sa ho vypnut a tak uspat. nasa sara spavala 1x denne od svojich 2 mesiacov. teraz ma 2 roky a cez den spi tak 2 krat do tyzdna. ostatne dni nie. nesilim to. sama si povie, kedy chce spat a kedy nie. tiez som si s uspavanim zazila svoje. no po tom, ako som ju hodinu vozila v aute, najoverenejsom sposobe, kedy zaspavala a ona aj tak nezaspala, som pochopila, ze to nema zmysel...

kdezee
29. nov 2011

noo aj moj tak vymysla stale ale poobede mu trva kratsie kym zaspi a vecer tak hodinu...a musim striedat metody uspavania - niekedy mu citam, niekedy spievam, niekedy len hladkam, niekedy tapkam po zadku (hlavne to zabera najcastejsie) a ked velmi neposlucha a nehce lezkat tak idem prec z izby, necham ho nech si pofnuka a vratim sa spat a zdoraznim ze ak nebude lezkat a buvkat tak pojdem prec a on sa potom uz ako tak ukludni...no a jedine co mi za cely ten cas pri malo pomohlo bol cas..ze len treba vydrzat a on z toho vyrastie 😀