2,5 ročné dieťa nerozpráva a nechce sa hrať

ruzicka418
31. júl 2020

Ma niekto ešte take dieťatko co ma 2 a pol roka a nerozpráva nechce sa s vami hrat? Este minuli rok ked bol menší povedal toho za den viac aj sme sa pekne hrali a teraz uz povie menej a ma vlastný svet :( som stoho smutná keď vidím ostane deti v jeho veku ake su iné, dr som sa nato pýtala povedal ze vela deti v jehi veku nerozpráva ale to jeho správanie sa mi nezdá neviem :(

zuzuliennka1
2. aug 2020

@taga ja chapem, ale akonahle sa pridam, prestane... neda sa k nemu pridat a budeme si ukazovat, neexistuje 😁 viem aky je postup. mame aj “spravne”
knihy ale udrzat ho na mieste a “citat” si, proste nehrozi 🙂 tak si aspon vonku komentujeme, co vidime.. tak ako ja nechapem, ako sa mozu deti v noci 6x budit na kojenie (syn mi prespi celu noc od roka, ved take deti musia byt brutal unavene), alebo nechapem ze su deti co sa nevedia zahrat same - tak ano, su aj deti, ktore nebavia knihy

ruzicka418
autor
2. aug 2020

Dievčatá ešte som zabudla napísať, maleho mi pri pôrode tahali za hlávku kliešťami, v 5mes sme boli na rizikovej poradni ale zas mame ist az v 4 rokoch co je dosť neskoro ana napadá ci to niečo nema stym :/

seahorse27
2. aug 2020

@ruzicka418 kludne to moze mat suvis. Nebol priduseny? Ake mal Apgar skore po porode?

hatsepset
2. aug 2020

Ináč väčšinu problémov s rečou majú chlapci. Syn chodil do školy pre deti s NKS a v triedach 8xhlapcov 2 baby a podobne. Vo všetkých. Proste na prvý pohľad chlapčenská škola.

ruzicka418
autor
2. aug 2020

@seahorse27 bol po pôrode 4 hodiny aj prestal dýchať potom bol 3 dni na jirs kvoli tomu, čo to je o tom som nepočula ešte?

comika
3. aug 2020

@ruzicka418 uplne suhlasim s @nikpa , ak mas obavy treba to riesit a nie sa spoliehat na pediatra. Nas tak zanedbala, presne s takymi recami ze este ma cas, a mnoho deti este nerozprava, a nwchcela nam dat vymenny listok k odbornikom . A ked som ju to toho dotlacila tak na vymenny listok pisala ze na vlastnu ziadost matky. Ale na inu stranu. Deti ktore nerozpravaju casto sa zatvaraju do svojho sveta a su opatrne koho tam pustia. Len treba najprv zistit ci je vo svojom svete lebo nerozprava alebo nerozprava lebo ma vlastny svet. Co je dovod. Vela odbornikov ta posle mozno prec lebo je skoro riesit toto, ale nas “vitali” s vetou: Kde ste doteraz boli?! A to maly mal 3,5 roka.... nehovorim o tom ze aj pol roka cakas na termin u odbornika. Radsej zacni skor riesit.

erickatt
3. aug 2020

@ruzicka418 skontrolovať sluch. Aj keď sa vám zdá že pocuje dobre.

mukudlik
3. aug 2020

@ruzicka418 až sa drobcovi rozviaze jazyk budeš aj nešťastná z tých otázok 😂😉

ruzicka418
autor
3. aug 2020

@mukudlik ja sa uz nato tak veľmi teším

mukudlik
3. aug 2020

@ruzicka418 ja som nerozpravala do 3r, od vtedy sa mi huba nezastavila 🙈😂 neboj všetko bude dobre 😉

seahorse27
3. aug 2020

@ruzicka418 Urcite to je zapisane v zazname o narodeni - ide o cislo od 0-10 a skoruju sa tam veci ako farba koze, dychanie, reakcie na podnety, pohyby...vlastne to, ako novorodenec zvlada prisposobovanie sa vonkajsiemu svetu. AS sa hodnoti po 1., 5. a 10. minute po narodeni.

amanta5
3. aug 2020

Ak sa ti zdá, že sa uzatvára do vlastného sveta....resp. na vás málo reaguje treba riešiť....hneď...nie čakať.
Súhlasím s @comika . Tiež nás pediater posielal preč, že malej nič nie je...že malá je zlaté, usmievavé dievčatko,....že som hysterická matka...a čo by iné za to dali. Ale ja som vedela, že nie je niečo dobre. Nedala nám ani ten výmenný lístok. Musela som riešiť všetko ako samoplatca. Nám sa z toho "nič" vykľul autizmus, čo samozrejme nemusí byť váš prípad. Ale ak by to bol napríklad narušený vývin reči, tak ten je načase začať riešiť, pretože tiež to nie je sranda.
Ja som to intenzívne riešila, keď mala dcérka 2 roky a teda odvtedy počúvam všade od odborníkov, že ako sme dobre urobili, že sme nestratili zbytočne čas a dcérku hneď podchytili 🙂
Za vyšetrenie nič nedáš, a budeš kľudnejšia. 🙂 Odporúčam vyhľadať Centrum včasnej intervencie, nech sa ti naňho pozrú, či tam vidia oni nejaké riziko.
Veľa šťastia 🙂

zuzuliennka1
8. aug 2020

@amanta5 vidis. a mne odbornicka Janosikova v 2,5roku povedala, ze na uzavretie dg. je skoro... co “odbornik” to nazor

miminkanase
8. aug 2020

@zuzuliennka1 veď áno, je to skoro, ale začať niekde treba, keď má matka podozrenie.
My sme boli, ked mal malý 2r4m a som rada, že som tam bola.
Dg DA sa uzatvára až v 6r, možno skôr, robia sa testy na vstup do školy, kde ho zaradiť. I keď ja som si ista, že dg tohto spektra sa jasne prejavia až po 3r.
Nám dala odporúčania na odborníkov, kontakty na logopediu a usmernenia, kde a ako začať, naviedla nás správnou cestou.
Aj vďaka nej a jej vyšetreniu je môj syn dnes verbálny.
Nie každému sadne, ale je to odbornicka

amanta5
8. aug 2020

@zuzuliennka1 nam ta ista odobornicka dala dg v 3 rokoch malej. Dala to ako nespecificka pervazivna porucha... hoc je moja dcerka vrlmi sikovna... nebolo o com, triadu poskodeni splnala. Ja som to chcela aj na papier, najma kvoli predlzeniu RD, aby som sa jej mohla naplno venovat aj dalej a aby zamestnavatel pockal 😉
Asi sme si nerozumeli. Ja to viem od jej 2 rokov a takisto ju stimulujeme ako dieta s autizmom od jej 2 rokov.... hoc vtedy som na to papier ziadny nemala. Ale v Centre vcasnej intervencie ti ziadny papier ani netreba, ani od pediatra. Mozes to riesit uplne separatne, bez zaznamu do zdravotnej dokumentacie dietata.
A ano vsetky terapie odporucane pri autizme, ktore sme podstupovali som riesila ako samoplatca. Vtedy neriesili , ze nema ani 3 roky....stacilo povedat, ze to platis bez poistovne...
Taktiez od jej 2 rokov sa ja intenzivne venujem studiu autizmu, roznch terapii, diet, vhodnych stimulacii... Ale do velkej mieri najma odbornych, nie 'jedna pani povedala' . Nie je to lahke... cez den sa dcerke venovat na 120% a ked spi, tak po nociach vyrabat vsetky mozne pomocky a venovat sa samostudiu...
No oplatilo sa... Ked niekam chodime (k odbornikom), vzdy pocuvam ako sme dobre urobili, ze sme sa nenechali uchlacholit a zbytocne sme necakali. Ja vidim kde moja mala teraz a kde su deti, ktore zacinaju so stimulaciou medzi 4-5 rokom... No je to neporovnatelne. Takze za mna radsej 'šanovať ako banovať' 👍

miminkanase
8. aug 2020

@amanta5 presne tak. Papierom nemusíme nikde popred nos nikomu mávať, ale je dobré ho mať, hlavne pre ten predĺžený RP.
Presne tak, najlepšie si poznáme deti, netreba sa nechať odbiť.
Vďaka ponocovaniu, čítaniu, studovaniu, príprave, naše dietky napredujú. Je to hlavne o Tom, či sa niekto odrazí a ide správnou cestou, alebo si povie, že no čo, jedno vysetrenie, neuzavreta dg, tak to nechám tak.
Aj my sme mali nešpecifikovanú peirvazivnu poruchu a máme DA.
Nikdy sme nepochybovali o vysetrni pani Janosikovej. My sme jej nesmierne vďační, u nás to bol 1.krok vpred.
Prajem Vám aj nám nech to naše deti dajú.
Súhlasím s Tebou na plnej čiare.
Stojí to za to

kythos21
18. nov 2022

@jenny333 prosim vás. Ako je na tom vada dcérka dnes?

jenny333
18. nov 2022

@kythos21 ako to myslíte? Môžete mi napísať správu?

beba1994
13. jan 2023

@ruzicka418 ahoj, mám sprsvanim podobného synčeka. Ako sa to s vami vyvinulo?

kythos21
23. feb 2023

@siska25 Dobry deň
Prosím vs potvrdil sa u vs autizmus?

kythos21
23. feb 2023

@lavender273 Dobry deň
Ako ste na tom, nepotvrdil sa vám autizmus? Ďakujem

kythos21
23. feb 2023

@mogaa Dobry deň prosím ako je vaša dcérka na tom dnes? Dakujem

siska25
23. feb 2023

@kythos21 nie ani jeden zo synov autista nakoniec nie je. Starsi 8 rocny ma ADHD. Mladsi, teraz 5 rocny ma NKS, oneskoreny vyvoj reci. Obidvaja su na tom momentalne uz v ramci moznosti dobre. Ten 5 rocny, co nerozpraval, chodil 2 roky do specialnej skolky. Velmi mu to pomohlo, plus terapie. Teraz uz chodi do beznej skolky, je predskolak a davame mu odklad do skoly. Momentalne rozprava az moc. Cele dni sa mu usta nezavru. Aj ked, porozumenie je v urcitych situaciach este problematicke.

kythos21
23. feb 2023

@siska25 Dskujem pekne a aký mal ten päť ročný očný kontakt?

siska25
23. feb 2023

@kythos21 tak uplne neviem, nepamatam si. On v podstate na oslovenie nereagoval vobec, na ziadne zvuky, zvoncek.... my sme si dlho mysleli, ze nepocuje. Ale na druhej strane, on bol vzdy velmi kontaktny typ. Neskutocne rad sa stiska, obijma, ked zaspava a spi, tak by najradsej bol celu noc nalepeny na mne. Vkuse ma pusinkuje. Na druhej strane, vonku a v neznamom prostredi nema ziaden problem. Tiez je prudko kontaktny, do reci sa pusti s hocikym. S detmi a kamosmi tiez nema problem. V skolke je vkuse usmiaty.

mogaa
24. feb 2023

@kythos21 nie je to dcérka....ale je z nej šikovné 5ročné dievčatko🙂

lavender273
24. feb 2023

@kythos21 ano potvrdil sa autizmus, prvy stupen.

petik22
24. feb 2023

@taga moja dcera bola od malicka knihomol,v 2 rokoch mi odrecitovala basnicky,texty z knih a pod.,ale so skladbou viet mala problem. v 3,5r. diagnoza Aspergerov syndrom. cita si ca od 5r roka sama,s recou sme sa trapili dlho,-logoped,specialny pedagog,denny logopedicky stacionar. Rada,citat,citat je fajn,pokial odbornik vyluci iny problem 🤷‍♀️ Btw. porozumenie, ukazovanie atd v normo..akurat nevyzadovala spatnu vazbu- co som si ja pri prvom dietati nevedela uvedomit. mam 2 deti a vidim rozdiel v ukazovani a v zdielani.

kythos21
24. feb 2023

@lavender273 proaim ako je na tom s intelektom?