3-ročná dcéra nechce rozprávať pred inými ľuďmi. Máte podobný problém?

pismenko111
18. aug 2009

ahojte, chcem sa poradit, moja trojrocna dcerka nechce rozpravat pred cudzimi ludmi. stane sa jej aj, ze nepovie nic aj pred mojimi rodicmi, ani pred tymi, ktorych pozna. proste sa zatne a hotovo. povie mi: mami, povedz ty! v januari nastupila na styri hodiny do skolky a tam hadam aj dva mesiace nevedeli, ze rozprava. a pritom rozprava od 1,5roku pekne. aj vyslovnost ma peknu, len R nevie. a cim viac jej hovorim, ze povedz nieco, tym viac sa zasekne a nepovie ani slovo. mate niektora podobny problem?

miminqaaa
19. aug 2009

Asi sa hanbí je hanblivá? 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 ja neviem presný dôvod prečo to je ale myslím že je hanblivá 😅 😅 😅 😅

leteku
19. aug 2009

Pismenko111 hovori sa tomu selektívny mutizmus - deti nerozprávajú len s určitými ľuďmi. Poznám dievčatko, ktoré v učiteľkami v škôlke vôbec nerozpráva. Ak niečo chce tak to povie kamarátke a tá nám učiteľkám. S hanblivosťou to nesúvisí.

pismenko111
autor
19. aug 2009

niekedy si mysím, že je hanblivá, niekdy zasa, že je trucovitá alebo náladová. jednoducho nepovie za svet ani slovo. keď ideme napríklad vonku, poviem jej, aby tety pekne pozdravila, ona pozdraví, ale keď sa jej opýtajú, že kam ide, už ani slovko nepovie. len sa akokeby oduje a hotovo. ja ju ani nenútim, lebo potom je to ešte horšie. niekedy ma to štve, lebo je naozaj šikovná, básničky aj pesničky vie súvisle od dvoch rokov. v škôlke povie sem tam niečo, ale s deťmi sa do hier zapája. aj keď mali vystúpenie, tak pekne vystupovala, spievala s ostatnými. a keď si má niečo od niekoho niečo vypýtať, tak to radšej nechce.

leteku- a nemôže to byť len tvrdohlavosť, keď napríklad niekedy sa s mojimi rodičmi rozpráva a niekedy nie?
inak je pravda zasa, že minule bola na návšteve u švagrinej jej 18 ročná neter - my sme tam náhodou tiež boli- a Tamarka sa s ňou bez okolkov hrala, kopali si loptu a tak. Len som zírala... 😨 😨 😨

leteku
20. aug 2009

pismenko111- samozrejme, že to môže byť tak asi by to chcelo návštevu psychooga nech sa vyjadrí ale ešte by som to ja nechala tak ak vám to nerobí väčšie problémy. Rozprávať ju určite nenúť aby sa nestopla ešte viac. Ináč má krásne meno, ja som vždy chcela aby sa moja druhá dcéra volala Tamarka ale môj muž o tom nechce ani počuť.

dai
20. aug 2009

pismenko,
nenut ju, hlavne ze ty vies ze rozprava - presne ako pises, cim viac ju budes nutit, tym viac sa bude zatynat - mozno ma nejaky blok, mozno bol k nej niekto v tvojej nepritomnosti zly - niekto cudzi a preto nechce rozpravat - kup si mama a ja - myslim ze presne o tomto je tam teraz clanok - tam su dokonca deti ktore nerozpravaju vobec aj do 5-tich rokov ( nie preto ze nevedia ale preto ze nechcu )

asi by naozaj nebola odveci navsteva psychologa

urcite ju nenut - mozes tym narobit viac skody ako osohu

macca5
20. aug 2009

ahojte,aj môj syn si vyberá ludí s ktorými sa rozpráva.Ja ho nenútim rozprávať sa s ludmi s ktorými sa nechce rozprávať,jednoducho sú mu tí ludia nesympatický,alebo na nich nemá náladu. 😝 Niekedy sú to aj napr. moje sestry, svokra,mama-ludia,ktorých dobre pozná. 😀

pismenko111
autor
20. aug 2009

dakujem za odpovede. mama a ja si určite kúpim, čo - to som si o selektívnom mutizme prečítala. len neviem, či sa to týka aj Tamarky. Počkám asi ešte nejaký čas, uvidím ako bude v škôlke od septembra a potom sa uvidí. Možno sa pôjdeme naozaj len tak porozprávať so psychologičkou. Už som si to spájala aj s týmto: keď mala 8 mesiacov, tri krát sme boli na laseri kvôli hemangiómom čo má. Možno si to nejako pamätá, lebo posledný krát ako sme tam boli, mala 1 rok. Neviem. Možno preto má strach alebo čo. Ale to si už asi aj namýšľam.

Leteku, aj mne sa páčilo vždy meno Tamara, tak ju máme doma 🙂 A to dievčatko, čo je u vás v škôlke, je tam ako dlho? Myslím, ako dlho s vami vôbec nekomunikuje?

Macca - no Tamarka je tiež taká - niekedy napr. mojej mamine rozpráva aj to čo nema 😀 a niekedy ledva pozdraví, preto som si myslela, že je tvrdohlavá a hotovo.

A rozčuľuje ma to, že keď niekomu neodpovie, tak potom rozprávajú: Joooj, veď ty ani nemaš jazyk, no a ..... no veď asi viete o čom hovorím.

Ale hlavne, že je inak zdravá, z toho sa teším a nech si myslia ostatní čo chcú, no nie? 😝

macca5
21. aug 2009

pismenko111,viem o čom hovoríš,ale mne to podrypovanie vadí menej a menej,ja viem svoje a tie trápne pripomienky ignorujem.Ani ja nemám vždy náladu na rozpávanie.
Presne ako si napísala hlavne že je zdravá. 😉

poupe
21. aug 2009

ahoj,ja mam tedy 2,5 letou holcicku a stejny problem,s urcitymi lidmi se nebavi a vsichni si mysli ze je stydliva,ale zase si rikam,ze ma jeste cas a otrka se

leteku
21. aug 2009

pismenko111 - to dievčatko ide teraz do školy a s učiteľkami neprehovorila celú dobu ani slovo. Ale s inými dospelými komunikovala v pohode. Neviem aký mala nástup do škôlky, či nezažila nejaký stres alebo niečo podobné.

emamamamu
21. aug 2009

tak to vubec neres, ja delala ve skolce, byla jsem na nejmensim oddeleni, deti od tri let a tam nemluvla vic, jak polovina z deti...🙂rozmluvily se az nejak po Vanocich...😀

pismenko111
autor
22. aug 2009

nooo, emamamamu , tak to si ma potesila, tak ma mala este cas. no ved uvidime.

macca5 - veru, ani ja nemam vzdy naladu sa s niektorymi ludmi bavit, preto si hovorim, ze je po maminke 😀

leteku - a myslis, ze to moze byt ten sel. mutizmus, ked sa niekedy bavi a napr. za dva dni s tymi istymi sa uz nebavi? a je pri nom nutna navsteva psychol. alebo to same prejde, ked mala trosku dorastie?

leteku
23. aug 2009

pismenko111 - pri selektívnom mutizme sa dieťa s vybranou osobou nerozpráva vôbec, za žiadnych okolností. takže váš prípad to nebude. Daj tomu čas ale za radu so psychologičkou nič nedáš. Možno je to naozaj len hanba resp. určitá náladovosť. Ale ja som zástanca všetko riešiť radšej skorej ako neskoro. Aj s mojou malou začneme chodiť k logopédovi hoci všetci sa čudujú, že však na to je ešte čas. Ja však vidím potom deti, ktoré majú ísť do školy a rozprávajú ako bábätká a to nechcem dopustiť.

iloha
8. sep 2009

Mám asi stejný problém, ale přijde mi, že je to jen o náladě. Někdy klidně osloví i paní ve frontě a jindy neřekne pomalu ani ahoj tatínkovi. A co se týká školky, tak taky nemluvila. Byla tam první den, začala brečet asi po půl hodině (když zjistila, že tam nejsem), dokonce začala i mluvit, do paní učitelky strčila a brečela, že půjde domů a nebude tam. Do školky se vždycky těšila, ale to co tam provedla mě docela vyvedlo z míry. Byla tam i psycholožka a ta mě ujistila, že je to naprosto normální. Některé dětičky jsou prostě svéhlavné. 😉

felixa
8. sep 2009

Pismenko111, nechaj svoju dcerku, nech rozprava, az ked sama chce - ked sa osmeli, do nicoho ju nenut. Dolezite je, ze vies, ze rozprava. A to, ze niekomu neodpovie si nevsimaj, odpovedz ty za nu. Uvidis, vyrastie z toho.

Mne logopedicka hovorila, ked mala moja dcera problemy s rozpravanim, ze ja som tu pre svoju dceru, nie pre druhych ludi a ze v kazdej situacii mam robit tlmocnicku pre svoju dceru a nie pre nich. Tak aj ty. Ked im mala neodpovie, tak ty povedz za nu, ze ved odpovie, ked podrastie. Tvoja dcera musi mat v tebe istotu, ze stojis na jej strane.

macca5
9. sep 2009

felixa díky za super rady.Máš pravdu,aj u nás to takto funguje.Nenútim krpca za každú cenu odpovedať,sám sa rozhoduje s kým chce komunikovať.V poslednej dobe nás však stále viac prekvapuje. 😉

ikulka
9. sep 2009

no dievčatá my máme ten istý problém naša malá komplet rozpráva od 2rokv, sa ejj usta nezavru hovorí logické suvisle vety, ale....osloví ju niekto cudzí dokonca ho aj pozná susedia čo ich vída denno denne a koniec ani slovo nepovie a ked sme azs samé zas len blaboce.....no tiež do nás susedky rýpu ved sme na dedine tak tu sa každý s každým pozná, ale ja to neriešim, nech si hovoria co chcu.....malá proste s cudzími nekomunikuje a hotovo možem sa aj na hlavupostaviť....aj teraz ako chodí do kšolky rozpráva pomeej musíms a spýtať učiteliek či jej tam daju dostatok priestouru či tam rozpráva

pismenko111
autor
9. sep 2009

no ikulka, presne nasa tamarka. akokeby si pisala o nej 🙂
tiez zacala velmi skoro rozpravat a teraz sa jej nechce. ale len pred druhymi, doma si to potom vynahradza 😅
dnes ju p. ucitelka pochvalila, ze velmi pekne spievala, krajsie nez starsie deti... tak sa to mozno pohne.
alebo zajtra zasa nepovie ani slovo. fakt je to asi o nalade 😒

felixa - presne to som zacala robit - odpovedam za nu a potom jej len poviem: "ze tamarka?" 🙂

tribitecka
15. júl 2012

písmenko 111....mám úplne rovnaký problém...dcérka má 4 roky a 3 mesiace, je nesmierne šikovná, od dvoch rokov pozná abecedu a ako 3,5-ročná už vedela všetky veľké písmená napísať, rozpráva doma stále, skor neustále, spieva, recituje, vypytuje sa, počuje ju celý vchod, myslím si, že ľudí má rada, pýta sa kto k nám dnes príde alebo kam pojdeme my, ale vonku nepozdraví a nedajbože sa jej niekto prihovorí, tak sa až skrýva za moj chrbát. Do školky chodí rok, tam riaditeľka nepozoruje nejaké náznaky choroby (autizmus a pod.), baví sa s deťmi a so známymi učiteľkami normálne, resp.odpovie na otázky, len je vraj velmi fixovaná na mňa a v mojej spoločnosti je iná (keď pe ňu do školky prídem) ako keď tam nie som. Učiteľky vravia, že z toho vyrastie. Mrzí ma to, moj manžel je lekár, vraví, že je len hanblivá, neviem, mám pocit, že by som mala niečo robiť, aj mňa hrozia štvu reči a pohľady tých, ktorí "dcérke sympatickí nie sú". Plánujem sa poradiť u detského psychológa o jej probléme s komunikáciou. Najprv sama bez maličkej. Kočky, máte ešte nejaké rady? Ďakujem.

tribitecka
15. júl 2012

Felixy, ďakujem, budem kašlať na iných a vety typu "Ale ja sa mamičky nepýtam, Ty maš tiež jazýček či nie?" a budem posobiť kľudne. Ale aj poradiť sa ešte pojdem, aby som niečo nezanedbala.

jeiny
20. júl 2012

@tribitecka

ahoj, my mame uplne rovnaky "problem". Mala mala teraz 2 roky, rozprava uz vsetko, rozvite vety, vie vela basniciek a pesniciek naspamat, doplna rozpravky ked jej citam, narata do desat, pomenuje prsty na ruke, pozna niektore pismena, ktora ruka a noha je lava a prava, proste sikula...ale prideme do kontaktu s cudzimi ludmi a hotova pohroma, len opakuje dookola ze nechce, neche sa rozpravat nech ideme prec, schovava sa za mna, place, hysterci....kedze byvame na dedine a na prechadzke stretneme denne kopu ludi uz ma nebavi kazdemu stale vysvetlovat nech sa jej zbytocne neprihovaraju, ze im neodpovie a nech ju zbytocne netrapia....mala ma asi 5 oblubenych cudzich ludi s ktorymi pohovori inak nic....a nechce sa bavit ani s inymi detmi, neviem uz co mam robit, vidim ze nasilu ked ju do toho nutim to ma este horsi efekt... bojim sa ze v skolke bude sama mimo kolektivu

modrofuzik11
20. júl 2012

ja by som to riesila priamo s dcerou. pytala sa jej, preco nechce rozpravat pred cuzdimi ludmi, vysvetlovala jej, preco by mala... vysledky sa nedostavia hned zajtra, ale neskor urcite. mozno len potrebuje ziskat istotu. ja som tiez clovek, ktoremu chvilu trva, pokial nadviaze kontakt s inymi ludmi. a zabijem sa🙂

dahra
23. jan 2014

Teda viem, že stará téma, ale nedá mi 😉 Ja som bola také decko, keby sa za to dávali poznámky, tak by som denno-denne mala napísané v žiackej : dieťa nechce rozprávať". V škôlke som mala len jednu kamarátku, učiteľke som okrem pozdravu nepovedala nikdy, ale fakt nikdy nič, podľa mňa ani nevedela, že som tam. Keď tam nebola kamoška, sedela som bokom, aby som za sebou nikoho nemala a všetkých pred sebou som pozorovala. najlepšie miesto bolo pod klavírom. nehrala som sa ani s hračkami, aby som neprišla do konfliktu, Radšej som ich nechcela. Dokonca som ani cikať nechodila, aby som si nepýtala papier. Dodnes si pamätám, ako oco po mňa prišiel neskôr, bolo mi doplaču, čo mi bolo tak veľmi treba cikať. Bola som tam už sama, len s učiteľkou, sedela som pri dverách a nakoniec som sa odhodlala a oslovila ju. Najhoršie bolo, ako mi prichádzalo do plaču, keď ma niekto oslovil, alebo sa nejako na mňa zvrtla pozornosť. ešte ako piatačka na ZŠ som s tým mala problém. Keď ma učiteľka nečakane vyvolala a oslovila ( a to som mala vzdy jednotky) proste sa to spustilo - na litike som s plačom dopodrobna prerozprávala obsah Dajdala a Ikara 😀. Hanbaaaaaaaa!. Zlepšilo sa to postupom času, dodnes nie som nejako spoločenská, ale mám prácu, kde musím s ľuďmi komunikovať.

mobilka
23. jan 2014

Akokeby som čítala o mojej malej. Presne, ako tvoja, rozprávala krásne od roka. Od troch som ju dala na 4 hodiny do škôlky, lebo má deti veľmi rada. Nikdy tam nešla s plačom, vždy sa tam veľmi tešila. Ani učiteľky sa na ňu nesťažovali. Ale potom začala byť pomaly každý druhý týždeň chorá, tak som ju na niekoľko mesiacov odhlásila, aby sa jej trocha imunita spamätala. Nastúpila opäť až v apríli. A to som sa vtedy od učiteliek dozvedela, že ako sa za tú dobu veľmi zmenila. Že keď nastúpila v septembri, tak im za celý čas nič nepovedala, a potom od toho apríla, že im povie hocičo 🙂 aj to čo nemá 🙂 takže neboj - potrebuje trošku "dozrieť" 🙂

mobilka
23. jan 2014

no a až teraz som si všimla dátum založenia témy 🙂 😀 😀 - to už isto dozrela 😀

katkamarosova
19. nov 2018

Dobrý večer, neter je aj bola vždy "iná"... na 80 percent ma selektívny mutizmus. Sestra si
nedala si povedat,že nie je dobre ked cudzieho človeka malá uplne ignorovala/my sme ho poznali,al.na navšteve,ked bola u nas na prazdninách/
Dg rodiny nevieme-je adoptovana,malá mala školsky odklad..teraz má 7 r.
V škole nespolupracuje. Eliška je šikovná...len sa jej venovat....