3 ročná kaká len a len do nohavíc. Ako to zmeniť?

mirina
22. nov 2009

Ahojte, poprosim Vas o radu pri rieseni nasho dlhodobeho problemu. Z dcery som uz zufala, bude mat 3 roky a odmieta mi kakat do nocnika, o zachode nechce ani pocut. Uz som sa radila aj so psychologickami a rady nezaberaju. Dcere som vysadila plienky vtedy, ked bola na to psychicky pripravena a hlavne sama chcela, pytala sa krasne a sama. V tom obdobi sme mali tyzdnovy problem so zapchou, prezila sok a od vtedy odmieta kakat do nocnika, k plienkam sa vracat nechce, wc tiez. Cele je to o psychike, moje snazenie je zbytocne. Skusala som vsetko mozne - chvalenie, po dobrom, zahovaranim s rozpravkami a vsetkym inym moznym, rozpravkami o tom ako to krasne dokaze, nechala som to urcite obdobie tak-nech pozabudne, skusala som to aj po zlom, skusali sme to pri inych detickach, skusili sme zmenu prostredia, zmenu nocnika, babiky davame kakat, cikat ale stale nic. Skusali sme aj separacne vlozky. Uz som z toho zufala, 2x denne sa prezliekat a umyvat je riadna fuska popri 2 malych detoch. Neviete o nejakej zazracnej rade?

murcos
22. nov 2009

mirina, skus malej kupit schodiky na zachod. konecne s manzelom tiez nechodite na nocnik.
alebo...zeby ste obaja prestupili na nocnik? to by bolo asi strestene.
ak sa pytas, kde ich dostat, skus sa spytat v kike. maju pobocku v ba - aj ked pozeram, ze si wc skusala, takze asi mate sedatko. tak sa skus odrazit od toho jej veku a daj jej sancu.....
okrem ineho ako je presne stara tvoja mala....vidim 2 roky a dva mesiace. moj maly je o mesiac maly a plienkujeme ostosest.....dcery odmietli plienky nosit,ked mali 2,5 roka. takze to chce len trpezlivost.

mirka414
23. nov 2009

mirina moja tiez ale narozdiel od tvojej malu potrebu zakrici mamiiiii pipiiiiii a aj krasne udrzi,ked sme vonku a ide sama na wc mame schodiky,super vecicka,ale velku potrebu ani pocut,to len vytiahne plienku a zakrici mamiii pamperssss a kym jej ju nedam tak to v sebe drzi aj do vecera a na noc jej davam este plienocku,lebo pije vodicku (obcas si potrebuje lognut ale uz menej casto 😀 )a ked ju vecer okupem a dam plienku staci napocitat do 5 a hovienko je tam 😠 😠 😠 a to iste skratka akonahle jej dam plienku hned to tam pusti,ale na wc moze sediet aj 2 dni,skratka tam to nevie pustit.

gabak
23. nov 2009

Ahoj mirina. My máme tiež taký problém. alá má už 3,5 ale tiež kaká len do nohavičiek. Keď ju posadím na wc alebo šerbel tak nevie tlačiť. Ide jej to iba postojačky. Čo som sa navyhadzovala už nohavičiek. Vyskúšali sme všetko možné. Nič nezabralo. A doktorka mi povedala že na to musí dozrieť. Proste v sede stráca tlak a nejde jej to. Už som rezignovala. Nevšímam si to len jej poviem že veľké slečny nekakajú do nohavičiek. V poslednej dobe mi aspoň povie že chce sa mi kakať ale už má bobek na krajíčku tak jej len odpadne do záchoda a ona sa vytešuje že sa vykakala. Myslela som že v škôlke bude nejaká zmena ale nie. Radšej zdrží a kaká až doma. Takže tiež sa stále len umývame a periem.Želám veľa trpezlivosti 🙂

hasleerka
23. nov 2009

mirina mojej známej sa dcéra už pekne pýta aj v noci ale kakať ani za svet do záchoda alebo šerblíka ... má 2roky aj 8mesiacov ... ona si vypýta plienku do nej sa vykaká a hotovo ... nemusia vyhadzovať nohavičky, je to predsa len lacnejšie

mirina
autor
25. nov 2009

Dcera bude mat za mesiac 3 roky. Pocula som vela takych pripadov ako je ten nas. Takmer vo vsetkych bol problem so zapchou, dieta to poznacilo a odvtedy to jednoducho nejde. Ja na nu netlacim, viem, ze na to musi prist sama, len keby bol aspon nejaky naznak zlepsenia. Trva to uz pol roka a ja som uz z toho znechutena. Zakazdym mi povie, ze uz bude kakat zajtra, ze uz vecer, slubuje a nic. Alebo povie, ze sa neda a basta. Ale rozhodla som sa, ze budem k nej rovnaka - teda myslim k tomu slubovaniu. Ona je velmi tvrdohlava. Ked bude chciet rozpravku alebo sa hrat poviem jej to iste. Vyskusam to. Predpokladam, ze si to tyzden odreve, ja budem z nej nanervy, ale dufam, ze po tom tyzdni to pojde.

zitaje
25. nov 2009

Ahojte baby,
moja mala ma sice len 21 mesiacov a niekedy jej ujde aj cik, na von jej preto davam pre istotu teraz v chladnejsom pocasi plienku, ale tiez kaka vylucne do gatiek. Inak ale nechapem, preco treba pokakane nohavicky vyhodit - ved sa daju predsa vyprat, nie? 😅 Podobne ako plienky...
Ja to zatial neriesim, vzdy jej navrhnem, ze by to mohla skusit do nocnika, ona odmietne, zasije sa do kuta a o chvilu pride ukazat: Mam hovenko. 😉 Som zvedava, co tu este napisete, co u koho zabralo, aby som vedela, aku taktiku zvolit.

gabak
26. nov 2009

No to s tými vyhodenými nohavičkami som myslela tak, že už boli toľko krát prané a nie vždy je to pekne tuhé. 😉 Tak podľa toho aj vyzerali. To už by som sa jej hambila aj dávať.Niektorým už ani vaniš nepomôže. 😝 Lebo takto fungujeme od 2 rokov. A kúpila som jej pekné s princeznami, že tie predsa neokaká. Ale keď to na ňu prišo tak jej bolo jedno aké má. Inak skúšala som jej dať plienku na kakanie ale tú odmietala od začiatku. Že plienky nosia iba bábence mi povedala. 😅

lenca13
26. nov 2009

Ahojte no taky problem som mala so starsou ,sice mala vtedy dva roky aj tri mesiace,a isla do skolky sem tam sa jej stalo ze to spravila do nohaviciek tak ju v tom pani ucitelky raz nechali,a odvtedy bol pokoj,no je to trochu zvlastne ale nam to vtedy zabralo 😉

gabak
26. nov 2009

lenca13 to sme skúsili aj my ale malá sa išla sama prezliecť a umyť.Tak sa postavila na stupienok a namydlila si riťku 😀 a všetko jej stekalo po nohách na dlážku a ja som potom ešte pol hodinu všetko umývala.Takže u nás to nefungovalo. A raz sme mali i baktériu v močových cestách. A dokt. povedala že sa to tam prenieslo z konečníka. Tak teraz si na to dávam pozor a po každom kakaní ju radšej umyjem. 😉

cerkris
27. nov 2009

ja som synovi nakúpila slipky s obrázkami a ked sa mi do nich pocikal alebo pokakal hovorila som mu ako plače ten obrázok pretože ho pocikal/pokakla a zabralo.
alebo ešte som niekde čítala, že ak sa ti pokakaá nakresli jej smutného smailíka a vycap na chladničku.vysveli jej, že ak sa nepokaká do nohavičiek tak jej nakreslíš usmievavého a ked bude mať 5 usmievavých tak jej dáš nejakú odmenu

suezana
27. nov 2009

My sme mali podobný alebo ešte horší problém-toto by ste určite nechceli zažívať, bolo to na porazenie: Chodili sme s malou od 4.mesiaca na dojčenské plávanie. Milovala to, doslova a dopísmena. Lenže asi od 2rokov sa vždy od šťastia, že sme vo vode pokakala.Mali sme plienku na plávanie, ale keďže sa tam dostane i voda, viete si predstaviť ako to vychádza von... Neskôr to robila do vody vždy, či kúpanie, plávanie, v lete kúpalisko-pre mňa nočná mora. Neskôr som jej dávala aj plienku na plávanie a na to špeciálne plavky. Po každom skoku do vody, kontrola plienky. Na jednom kúpalisku sa pokakala 4rázy, nepomáhali sľuby, bitka(rupli mi nervy), odmeny, keď sme odišli plakala, sľubovala. Keď mala 3a pol, detská nás poslala na gastro- všetci boli prekvapení, nestretli sa s tým, že sa dieťa od šťastia, že je vo vode pokaká. Vyšetrenie bolo len palpačné a doktorka povedala, že 3 a pol roka je ešte v širšej tolerancii, že niektoré deti sa ešte v tom čase nepýtajú kakať. Kontrola mala byť o rok, lenže my sme na nej neboli, lebo sme prestali chodiť na plávanie. Teraz mala 4 roky v lete. Boli sme v Štúrove- ja nervózna, nespustila som z jej zadku oči a super zvládla to, bola som šťastná, veď sa to vyriešilo samo. O mesiac jej ušlo, vyhrešili, vysvetlili, išla znovu do vody a zas, koniec, išli sme domov, skúsime keď bude mať 5.Potom ozaj neviem ,čo urobím, čo poviete?

dioliana1
28. nov 2009

na troch deťoch odskušané osprchovať chladnejšou vodou zadok po po...í, v jednom prípade vyprzazdnenie nohavíc rukami do nočníka....

mirina
autor
30. nov 2009

Je tazke s tym bojovat. Ked chcem dat dceru na nocnik vtedy, ked na nej vidim, ze uz to bude, tak to skonci hysterickm placom a dva dni to drzi - to si moc nepomozem. Dookola ta ista pesnicka - neda sa,neda sa,zajtra,vecer,neda sa.... Zaujimave je,ze vzdy poviem, ze sa do nocnika vykaka, ze sa do nohavic nema ale ostane pri sluboch. Ked ju vyhresim, rupnu mi nervy a dam jej po ritke-nepomoze. Vyjednavanie nema u nej vyznam, je tvrdohlava a ide si za svojim. Skusali sme aj zahrat divadlo, ze sa uz vykakala do nocnika, teda vysypali sme to do nocnika a chvalili, ze uz to dokazala, aka je sikovna, ako to jednoducho slo - nepomohlo. Uz som ju nechala par krat pokakanu - aj pol hodinu a povedala som jej, ze sa pokazila voda a nejde umyt - nepomohlo. Uz som skusala aj studenu vodu - ze tepla nejde a ked sa pokakala, tak musime umyt studenou - nepomohlo. Skusali sme prehanadlo duphalac. Neviem, kde robim chybu. Mrzi ma aj to, ze mame za sebou 3 x tazky zapal mocovych ciest, ktory takmer skoncil v nemocnici. Umyvam ju vzdy. Myslite, ze bakterie a ine potvory zo stolice preziju pranie na 60 stupnov - teda pradlo je ciste, ale ci je aj hygienicky ciste? Gatky jej nezehlim, mala by som?

mirecka232
30. nov 2009

poradte mi mam 3apol ročnu dceru ktora mi sama chodi na wc ale večer jej davam plienku lebo čura čo mam robit aby som jej nedavala večer mam pri sebe nočnik ked ju zobudim nechce a ked ju nezobudim tak sa počura budim ju 3 zanoc potom ja nespim ked ju budim je to normalne že tolko čura kamoška pred spanim da sina vičurat a ma pokoj do rana a ja nie kto ma take skusenosti

mirina
autor
1. dec 2009

mirecka dcere nedavaj pit cca 4 hodiny pred spanim a dennu davku do nej snaz naliat dopoludnia. Pred spanim nech uz vobec nepije a riadne sa vycika, ked nebude vecer pit, nebude mat co curat.

lala11
11. feb 2010

ahojte. Pisem tu prvykrat. Prosim o radu. Mam 3,5 rocnu dceru a odmalinka mam s nou problem pri kakani. Este sa nikdy nevykakala do nocnika, a iba raz po 10 dnoch sa vykakala do zachoda a to len maly bobek.. Inak Kaka do plienky, ale dnes to je 10 den, co sa ani do plienky nevykaka, totiz len jej tam ujde a ostatne zadrzi, povie uz som, no samozrejme ze nie je, nerozumiem ako dokaze tak dlhu dobu zadrziavat kakanie... Chodime na pravidelne kontroly od malinka k nefrologovi, ten o tomto probleme vie, poradil nam aby sme jej dokonca dali klystyr!Co som samozrejme este nespravila, lebo na to fakt nemam odvahu... Inak sa distancoval od tohto problemu, vraj on ma na starosti len mocove veci... Nezabudol vsak povedat, ked jej robil somo, ze jemine ake tam ma hrce, no robter cosi s nou .Ale co??? Som zufala, bola som samozrejme u detskeho pediatra, ten mi napisal duphalac, nech pije harmancekovy caj, dajte jej slivky... Nic. To vobec nepomaha, dali sme jej aj kapustnej stavy, pila na litre 100 % hruskovy dzus, odstavene hrusky,jabvliovy dzus, struhane jablka, slivkovy kompot, susene slivky, kupila som jej vlakninu v prasku/nejaka novinka Benefita ci ako sa to vola.../Zmenila som potom pediatra, ze ved to nie je mozne, vzdy mala neskutocne tvrdu stolicu a malo vykakala. Keby ste vedeli co poje celozrneho chleba, ma i dost pohybu, pila i teplu vodu to bol extrem,... Davam jej tablety Nutrolin B ,samozrejme ,ze to striedam, nedavam jej to naraz, mam casove odstupy, vsetci vravia ,ze to je v psychike, no ja uz mam nervy v haji, placem, modlim sa ,dokonca ked sa jedinky krat vtedy vykakala do zachodu-lebo mi nefrolog i pediater odporucili prelomit barieru a raz vykakat do zachoda a nie do plienky, tak za odmenu som ju odviezla 25 km vzdialeneho mesta o siedmej vecer a slubenu babiku za odmenu jej kupila v supermarkete. No ale to bolo pred pol rokom asi prvy a posledny krat..... Co by ste robili vy? Ja som len ci nemate nejake specialne cviky na rozbehnutie kakania...Dakujem

susi157
11. feb 2010

ahoj lala ja by som vyskušala probiotika.a častejšie jej davaj mrkvu

jakoubka
11. feb 2010

já diporučuji švestkovou štávu nebo Lactulose sirup 😉

a na učení na nočník kakat nám hodně pomohla tato knížka http://www.kosmas.cz/knihy/150135/vis-co-ma-v-p...

zuzana154
15. feb 2010

Ja mám síce len 2,5 ročného syna, ale mali sme podobný problém. Na záchod cikať sa sám pýtal, cez deň sme boli bez plienky, alevykakal sa vždy do slipov alebo plienky hneď po zobudení. Vyriešili sme to tak, že vždy keď sa vykakal sme mu s manželom - podľa toho kto bol doma - vysprchovali zadok vlažnou až skoro studenou vodou. Povedali sme mu, že kaka ide dole len studenou a teplou sa nedá umyť. trvalo to asi týždeň a potom začal pekne kakať do nočníka. sám došiel s tým, že on chce kakať do nočníka a nechce sprchu. Možno sa to zdá ako surová metóda, ale funguje a fungovala aj na môjho brata keď bol malý a mal už ísť do škôlky

vrn
7. apr 2011

No vyskusam tu studenu sprchu aj knihu. Mame knihu O nocniku a zabrala na cikanie spolu so vzorom starsej kamosky. Sprchovanie aj vodu celkovo miluje, vie ze po kakani bude sprcha, takze mozno aj tam je pes zakopany......... okakanu sa ju tiez bojim nechat, sama trpim na caste zapaly mechura tak nech to nenastartujem v takom mladom veku aj u nej. Dam potom vediet ako sme dopadli 😉

smejkovia
14. apr 2011

ahoj, moja mala nemala ani dva roky a začala sa mi pýtať na nočníček, s kakaním to bolo trošku horšie, párkrát sa vykakala do nohavičiek, dvakrát som ju v tom nechala, mala je zas taká že jej vadí hociaká špinka, a keď som jej povedala, že sa kaka do nočníka, tak si ho odniesla do obyvačky a sa vykakala, smradík bol v celom byte ale nevadilo mi to, hlavne že sa naučila že to nemá dávať do nohavičiek 🙂

17ata
30. máj 2011

ahoj ja mam ten isty problem ako by si pisala o mojom synovi.Už som si myslela že som neschopna matka ,ked to nejde.Držim palečky

17ata
30. máj 2011

@lala11 ahoj,my sme mali ten isty problem so synkom tiež nam nekakal par krat sme skončili aj v nemocnici,čo mal take bolesti.Mal dva ročky ,skusali sme davat všeličo mozne a nič.Trapenie je to strašne viem sa vžit do tvojej situacie strašne to maminku boli ked nemože pomoct svojmu dietatu.Ale prečo ti pišem.Už asi pol roka naš maly syn kaka tak každy druhy den.Jemu pomohli fakt až klistiry.A to nasledovne.V lekarni som si kupila malu injekčnu striekačku a k tomu taku hadičku.Uvarila som slaby kamilkovy čaj a vstrekla do dupky.Potom sa vždy vykakal.Davala som mu to každy druhy den,ale zvykol si kakat.aj ked na začiatku to bolo strašne plakal aj on aj ja.Teraz kaka ,ale strach z kakania ostal,nechce do zachodika ani do plienky ani nočnik normalne sa skryje a vykaka.A teraz riešim problem ako ho dostat na zachodik.A aby som nezabudla,vylučila som mu mlieko a všetky mliečne vyrobky tak na 2 tyždne.Tiež mi niekto poradil.Mlieko som mu davala sojove,teraz papame všetko a ide to .Držim palečky možno ti moja skusenost pomože.Ahoj

kalo
31. máj 2011

@lala11 Koukám, že máme asi to samé dítě 🙂 U nás je to naprosto to samé (a je to jí 3 a 3/4 roku!) Vydrží nekakat i 8 dní, pak až to nevydrží, musím vychytat situaci a rychle posadit na nočník, aby to padlo, tam kam má. Když se zadaří, tleskáme, chválíme, odměňujeme- takže ví, že to udělala správně.....Ale u nás to ale není zácpa....Je to spíš nějaký psychický blok...Neumí si sednout na nočník a zatlačit 😒 A připadá mi, že tohle se snad naučit nedá...to musí sama...

miriamkac
31. máj 2011

Dievcata, drzím vam palce....my to uz mame za sebou. Dokozali sme to.
Ja som davala sirup dufalac, ale zmenila som davkovanie (davala som maximalnu dennu davku) po 4-5 dnoch to zacalo z neho vyliezat. Na nocnik sme ho dostali za úplatky (zimne korcule fungovali najlepsie) potom kakaval len vecer, ked mal na to klud. Najlepsie sa vykakal, ked som sa ani ja nepozerala....nechala som ho sa schovat, ale musel brat nocnik so sebou....a potom to pomalicky zacalo...kakal castejsie do nocnika a rychlejsie...a uz mozem napisat, ZVLADLI sme to....ma 4 roky a s tymto problemom sme sa trapili od vtedy ako som mu vzala plienku cca 2 roky (asi nebol na to pripraveny) 😒

mirina
autor
2. aug 2011

Ahojte, Nuz ked som temu pisala, vyprazdnovanie sa mi u dcery zdalo neriesitelne. Pomoct nam musela psychologicka. Zvladli sme to vdaka terapii za par mesiacov. Problem u nas nebol ani tak v kakani, ale mal uplny iny zaklad - zablokovanie sa z traumy, ktoru prezila ako 18 mesacna /a to som si vobec vtedy nevsimla/, bez jej pomoci by sme na to neprisli ani nahodou. Dnes ma 4 a o probleme uz ani nechyrujeme. Odporucam teda, ak je vyprazdnovanie naozaj problem a zda sa vam to neriesitelne, navstivte psychologicku. Jej rady, osobny pristup, posudok na dieta atd. sa nedaju vyvazit ziadnou debatou na internete.

caly8
2. aug 2011

@mirina..akú traumu prežila? niečo spoločné s kakaním? ja mám problém s mojou dcérkou tiež kaká niekedy každý 4 deň a ani by som to nepostrehla ale ked má kaakť tak pokakáva nohavičky len také bobky a poriadne nepotlačí do nočníka ... cik tak, že ide na wc-ko alebo samozrejme si cvrkne do nohavičiek a potom s nou letím na nočník či na záchod podla jej výberu ... asi som jej skoro zobrala plienku 😖 ked mala dva roky a vtedy sme aj odstavili od dojčenia či toho bolo na nu priveľa neviem ... má dva a pol a neviem či to mám riešiť alebo je skoro ...

arretha
7. apr 2015

mile maminy.... sice je to stara tema, ale verim, ze stale aktualna. tak prispejem svojou troskou do mlyna i ja 🙂
takze.. takisto sme mali/mame problem s kakanim. dietatko od 2 rokov krasne cika priamo na zachod, ale kakat ani za svet! a to ani do nocnika, ani do wc! a plienky nechce... takze, teraz ma uz 3 roky a 2 mesiace a konecne sa nam podarilo urobit v tejto veci zlom! a ako?
.... priblizim situaciu, ze nepomahalo nic! ale nic, v zmysle NIC - ziadne rady, ani v dobrom ani v zlom. ziadne sluby odmien, ziadne zakazy prikazy, krik, nekonecne vysvetlovanie... to, co inym zabralo, nam zarucene nie...
uz sme rozmyslali, ze dieta ma nejaky psychicky blok a skoncime u psychiatricky.... az raz....
...jedneho pekneho dna sme sa rozhodli, ze pojdeme do aquaparku. a napadlo mi, ze milej dame vysvetlim, ze NIE, deticky, ktore kakaju do nohaviciek/plaviek tam nepustia! ze by hovienko zaspinilo vodu, bolo by ju treba vypustit, vycistit bazen a znovu ho napustit a tolko peniazkov nemame a okrem toho sa to prosto nesmie. vazeni!!! po rocnom trapeni, vysvetlovani a prani spinavych nohaviciek, po rocnom jojcani ze na nocniku to boli a nie, nie nie, nechcem, nase dietatko prislo SAMO!!! k nocniku, SAMO!!! si stiahlo nohavicky, teplaciky a ,,mami idem sa vykakat,,. jasne, ze som tomu neverila. a to este tvrdila, ze ju nocnik stekli! no a ked som videla vypulene oci a radostny vykrik ,,mam hovienko!,, tak som skoro odpadla!!! kdeze psychicky blok! kdeze ku psychiatricke ist! vypocitava potvorka to je! tak mozno toto zaberie aj na tie vase dietka! 🙂 drzim palce!
(este v ten vecer trosku opat ,,kakla,, do nohaviciek, tak som jej zopakovala, ze nie, do bazena nesmie a potom na druhy den opat samostatne kakala do nocnika... je mi jasne, ze este asi par nehod bude, ale uz vieme, odkial ,,vietor fuka,,. ze na to ma, ze to vie a hovienko v nohavickach je len vysledok jej lenivosti, alebo tvrdohlavosti, ci coho 😖

janastolarikova
3. jún 2016

Mi máme dlhodobý problém s kakaním malý má už 3,5roka ciká v pohode do ročníka aj záchoda aj vonku aj sám ale keď chce kakať tak sa vždy schová a vykaká sa do gatí a niekedy ani nepovie,už neviem ako na neho stále má okakané trenky,poradťe mi ďakujem Jana

magduslinca
3. jún 2016

@janastolarikova mám kamarátku, čo naučila malého kakať na záchod jediným spôsobom. Hovorila mu, že bobek je rybka, ktorá sa potrebuje dostať do mora a dostane sa tam len cez záchod. A zabralo. Neskutočne som sa smiala na tom, ale tak na deti občas treba ísť aj takto 🙂