3-ročný syn rozprával zrozumiteľne, teraz sa zajakáva...

bibuska55
20. máj 2019

Dobry vecer, moj syn 3 roky, 9 mesiacov krasne rozpraval zrozumitelne, zacal sa mi ako keby zajakavat. Niekedy rozpraval pekne potom cca tyzden nato sa zacal zase zajakavat. Teraz poslednu dobu som postrehla ze mi nechce rozpravat, to iste aj v skolke nechce rozpravat ani s detmi ani s ucitelkou, voli sme na vysetreni u Psy, v blizkej dobe logoped. Ma niekto taketo skusenosti? Alebo co bolo za tym? Dakujem

vparisova
20. máj 2019

@bibuska55 mám známu, ktorá mi vravela, že v detstve ju vystrašil pes a od vtedy zajakava. Možno sa aj on niečoho veľmi nalakal.

miaxy
20. máj 2019

@bibuska55 môj má 3,4 roka a síce nerozpráva čisto posledné dva týždne sa mi zdá že ho tiež zasekava .. ne,ne,ne,ne...a až nervy chyti že niečo nevie povedať..tiež má to celkom prekvapilo, do škôlky ide až od septembra tiež nvm či čakať že či tam.sa.to zlepsi a deti ho posunu alebo to riešiť.. nechcem.nic zanedbať zatiaľ sa.to stalo len parx

deti95060810
20. máj 2019

jedna dcéra to mala vo veku cca 3 roky... u nás to prešlo samé.....

pribinak
20. máj 2019

Niekedy deti chcú tak vela rozprávať a zdieľať, ze nevedia čo skôr a tak sa začnú zajakávat
Ako to prišlo tak to aj odíde, len netreba na to upozorňovať, treba mu dať čas, aby odpovedal čo potrebuje
Proste je to obdobie, keď reč, myslenie a prežívanie nie sú zosúladené

sandri
20. máj 2019

Je to zajakavanie alebo opakovanie slova? Syn opakoval slovo, kym pokracoval vo vete (napr. Chcel som chlebik, ale ale ale ale rozmyslel som si to). Logopedicka nam povedala, ze je to normalne - v ramci vyvoja takto ziskaval cas, kym si premyslel, co povie dalej. Bolo to cele o tom, ze chcel rychlo rozpravat a este na to nebol pripraveny. Do 5 rokov to odznelo same. Nam velmi pomahalo hp spomalit - prerusila som jeho rozpravanie, dali sme hlboky nadych a vydych a krasne pokracoval vo vete bez opakovania sa.

bibuska55
autor
20. máj 2019

Ked sa zacal zajakavat tak rozpraval vela v pohode aj na tie obdobia ked bolo dobre potom horsie ale rozpraval stale a teraz niekedy rozprava pekne ale pridu dni ked sa akokeby zasekne a nechce sa rozpravat ani so mnou aj ked nejako ho nato navediem ani cez obrazky ani na otazky nechce odpovedat a citim sa taka ,,bezradna''

bibuska55
autor
20. máj 2019

@sandri to je zajakavanie neopakuje slova ale prvu slabiku slova to mi az tak nevadi to som citala ze u takych deti to zvykne prejst samo ale to ze nechce rozpravat ma tak mrzi a neviem co robit

sandri
20. máj 2019

@bibuska55 tak tu ti najlepsie poradi logoped.

bibuska55
autor
20. máj 2019

@sandri dakujem zajtra idem pre vymenny listok a ideme len mam obavy z lekarov pretoze sme boli u psychologicky resp. Len pri sestricke alebo neviem ako to nazvat a su tam napisane take veci ktore noe su ani pravda. Tak dufam ze logopeda trafime lepsieho

sandri
20. máj 2019

@bibuska55 logopeda vyberaj podla odporucani. Fakt su medzi nimi obrovske rozdiely. My sme tiez menili, lebo prva logopedicka bola uplna katastrofa. Nulovy vysledok, maly odmietal spolupracovat. Zacali sme chodit k druhej a to sa neda porovnat.

mojemenojekika
20. máj 2019

Nemám s tým skúsenosti, ale nám učiteľ na biologii hovoril, že mal suseda a ten sa začal zajakavat z toho že mal nádor na mozgu. Ale to asi nie je váš prípad lebo on bol určite oveľa starší, len mi to tak napadlo..

pribinak
20. máj 2019

@bibuska55 ak sestra či doktorka napíše niečo čo nie je pravda, taký papier nepreberiem a nepodpíšem

ankare
20. máj 2019

Väčšinou je to bežný jav u detí tohto veku, vymizne to samo. Držím palce!

eriksonka1234
20. máj 2019

@bibuska55 podľa opisu môže ísť o elektivny mutizmus, ja som mala v MŠ jedno dievčatko, ktoré nerozprávalo, lebo nechcelo. Po dvoch rokoch začalo šepkať kamarátke a tá nám to tlmočila, ku koncu predsk. veku už rozprávala. Ale stačilo zmeniť triedu a znova bola ticho. Do dnešného dňa nečíta pred mamou a to je už vo 4.ročníku.

3009
20. máj 2019

@bibuska55 ja som mala vnučku v tom veku kedy krásne rozprávala a zo dňa na deň sa začala zajakávať /bolo to po chorobe/ a skoro nechcela vôbec rozprávať. Chodili sme aj k logopédke aj špeciálnej logopédke a obe nám povedali, že je to v tomto veku bežné, deti ešte nemajú tak vyvinutý mozog, ale strašne rýchlo by chceli všetko povedať. Mozog sa musí dovyvíjať a samo to prejde. Aj prešlo. Nám sa to ešte raz zopakovalo tak po pol roku tiež po chorobe, ale prešlo to. Len na to neupozorňovať, neopravovať dieťa. Chce to čas.

dadulala
20. máj 2019

ahoj, ako prva pomoc je sepkanie.Skuste to brat so synom ako hru, ale veku primerane vysvetlit preco to idete robit.Uz sa upusta od teorie detom povedat ze sa nic nedeje.Vysvetli mu ze aj dospelym sa stava ze nevedia niektore slova povedat.A ked sa mu to stane, nech ti slovo posepka.Vela si spievajte a recitujte basnicky , vycitanky, spajajte to s pohybom a tlieskanim, ide o rytmus.Inak maly sa nachadza v obdobi tzv. vyvinovej neplynulosti.Ak k nemu budete spravne pristupovat, strati sa to. Vyborna pre laikov zrozumitelna kniha je Ked dieta nehovori plynule.Ma modry obal.Pracujem ako logoped, to su take zakladne rady.Este je dobre si pisat dennik a tam vsetko o tom aka bola rec v danom dni.Da sa z toho vyzistit co stav zhorsuje alebo zlepsuje.Hlavne ho neopravujte, nenutte hovorit pred cudzimi, nevyzadujte dlhe odpovede, pouzivajte vyberove otazky kde moze odpovedat jednoslovne.Drzim palce

bibuska55
autor
21. máj 2019

dakujem vam za odpovede dufam ze ti prejde cim skor

krasnasvadba
13. aug 2019

@bibuska55 ako ste s tým postúpili? My to teraz tiež riešime

bibuska55
autor
23. okt 2019

@krasnasvadba dobrý deň prepáčte že až teraz odpisujem u nás bolo asi spúšťačom dvaja chlapci v škôlke kt. Deťom robili zle boli prázdniny všetko sa upravilo. Malý rozpráva perfektné čo má veľmi teší. Aj teraz už čo je nejaký ten čas v škôlke tak už ten problém u nás nie je. Absolvovali sme psychológa neurológa chodíme na logopediu. Na logopediu mi vravela dr že rozprávanie je v poriadku akurát sme skludnili tempo či už v rozprávaní, tak isto vo všetkých veciach.