4,5 mesačné dieťa v noci skoro vôbec nespí

katka503
4. feb 2017

Ahojte maminy,obraciam sa na vás a vaše skúsenosti,lebo už som zúfala a hlavne vyčerpaná.
Máme 4 a pol mesačného syna a asi od druhého mesiaca v noci skoro vôbec nespí,je každú hodinu hore na papanie,trošku pocucká,(je dojčený )zaspí a za hodinu opäť a medzitým je dosť nervózny.Ešte spáva s rúčkami zviazanými ale keď mu ich pustím,je automaticky hore lebo sa rúčkami bije po tváričke a keď ich má zviazané je nervózny,že ich nevie vybrať,už neviem ako ďalej už som taká unavená,že sa mi drieme pri prechádzke ☹.
Prosím poraďte.

Ďakujem za čokoľvek

jonnie
13. feb 2017

Teraz ma zozeru vsetky kojace matky...tiez som kojila-ale mame asi extremne hladne dieta...aj po vecernom kojeni sa zobudil po 1h...a zas bdiet...a to siel spat o 18h..skratka nam ukazal -ze tato hodina vyhovuje. Tak som iba na vecer davala umele mlieko. Z mojho jedneho prsnika nevedel akosi tahat. Tohto sa "nalogal" a akosi mu doslo...ze spat treba. Kazdy si poradi ako vie. Moje dieta teda neplakalo odusu...ale hore je aj teraz...a to ma uz podstarne viac...skratka o 1h v noci sa zobudi-a ked nevystriehnem-ze sa len mrvi...az sa preberie..mam smolu...skor ako po 2h nezaspi. To uz viem...mozem robit cokolvek. Najnovsie funguje hmnkanie do ucha. Pripadne si pozri video na Youtube...ako jeden zahr.lekar uspaval dieta ... uz ho nebalim do nicoho...ale v stave zufalstva silno objimem a drzim v naruci..akoby v zavinovacke a aby mal istotu...a hlasno do uska ššš. A obcas funguje. Ale muzovi napr. Od malicka zapaval na pleci...nie v naruci.

katrin21
13. feb 2017

@lauricka niekedy nie..niekedy je prsnik len namiesto dudla...na uklydnenie a nie od hladu...je to vec volby zeny..

katrin21
13. feb 2017

Ukludnenie...preklep

25jesss25
13. feb 2017

@katka503 za 5 mesiacov som este nemala viac ako 2 hodiny neprerusovaneho spánku, cely deň som na nohách, mám náročne a vecne nespokojne dieťa takze z 12 hodín minimálne 8 preplace, doma mi cez deň spi 2x po 20 min a raz v kočíku 1hod ale to si tiež neoddychnem lebo kočík musí byt stale v pohybe.No a naše noci? Posledné 3 týždne každý deň zaspí okolo 20:00 ale od polnoci sa zobudí a zurujeme aj 3-4hodiny. Inak mi predtým vstával každé 2hod presne na minútu.. Myslíš že nie som unavená? Myslíš že mi nevadí jeho plač? Ale určite si nedám stuple do usi a nechám ho plakať...
A teraz mi poďte niektoré hovoriť že som si ho zle naučila 😂 Nie, on sa uz taký narodil..

maaaria3
13. feb 2017

@katka503 Moje dieta do roku bolo hore skoro každých 20 min... na prsníku nikdy nevedel zaspat, po dojčení sa vždy úplne prebudil alebo len tlačil a tlačil a bolelo bruško a neviem čo... ked dovršil 14 mesiacov zrazu začal spávat... neurologicka povedala, že mu jednoducho dozrela CNS... inak vraj to može byt aj trauma z porodu/ veľmi veľmi zlý priebeh - mal uvedené v karte postraumatický šok/... može to byt naozaj aj kolikami, aj povahou,... vydržať!!! všetko prejde

orieska325
13. feb 2017

@25jesss25 ako keby som citala o mpjom syncekovi..nastastie u nas preslo nieco v 6m a zvysok cca v 11stich m.kedze to bolo prve dieta narevsla som od zufalstva sa aj natrapila on reval v kociky v nosici v autosedacke vsade pri navsteve no zleee...a je to jedno uzasne dieta sikovne mudre usmievave moje...moja odmena za trpezlivost..a druhe uz riesim s chladnou hlavou..tiez je to narocne ale uz som ja v pohode a to je rozdiel😉

orieska325
13. feb 2017

Na margo kojenia..dcerku som do 2 mes.nekojila len odsavala do flasky lebo sa dusila ako nevedela pit..v porodnici davali flase s megadierkou tak dakujemm za to..doma ricala pri prsniku ked tieklo ked som odsala prvy prud ricala bo tecie pomaly..poradna u laktacnej 2 tyzdne vkuse a mala ne a ne sa naucit pit a nehltat..ked nala 2.5mes.a uz bol syn v skole viac ako doma som ju zacala piplat a kojim ju bez problemov doteraz a ziaden navyk na flasu pekne papa z prsnika..

jurly
13. feb 2017

@lauricka nik tu nehovori o tvrdom vycviku. je vidiet, ze si knihu necitala

25jesss25
13. feb 2017

@orieska325 este som zabudla dodať, ze v kočíku v klasickej vanicke jačí, tak snim chodím von vo vajíčku aby pospal aspoň raz denne dlhšie.... Dala si mi nádej ze to za chvíľku prejde, uz som prestala aj dúfať 😀

katka503
autor
13. feb 2017

@orieska325 veď ja viem a veľa krát si za to nadávam,mám byť šťastná,že je zdravý a usmievavý a neriešiť nočné spanie,dnes má 5 mesiacov,dúfam,že od 6 sa to trocha zmení,nečakám,že budem spať celú noc,to je jasné,ale aspoň hodinku,dve 🙂 uvidíme,vydržíme

orieska325
13. feb 2017

@25jesss25 pri synovi som sa trapila vo vajicku mesiac..rical..vsetci suaedia vedeli ze ideme von aj ze sa vraciame..potom ked bol vacsi rozumej cca 5 mes.som ho davala do sportovej casti ked zaspal som ho spustila do lahu..musel byt uz max unaveny aby nestihol revat..potom cca 6-7m som vitazoslavne vyuzila hlbokac lebo bola este tuha zima a to uz bol zvyknuty na kociar viac menej..ked som vedela ze bude vstavat bola som blizko bloku lebo akonahle precitol ze sa vezie uz boli usta otvorene..a ze ma vydrz v revani nebudem hovorit..nechcem tu rozpisovat nejaku story lebo toto uz sa vyssie zadanej temy netyka ale prejde to musis verit.vytrapili sme sa dost aj vecerne zaspavanie nedajboze isli sme sa uhojdat s muzom aj knihu sme aplikovali nepomahalo rical rical rical..fakt cadom vsetko preslo dnes sa smejeme a stretla mn znama ked som bola teraz s dcerou tehotna tak sa smiala ze "no uz ked ty si sa dala na druhe po Martinkovi tak to uz je daco"hovorim neni to jednoduche ale ani koniec sveta..tiez som vela sama s detmi manzel chodi do prace skoro vracia sa vecer v noci ani nevie ci mala place a kolko x place..prvy mesiac vstaval pomahal potom bol v praci unaveny..ma poziciu a zodpovednost za ludi tak sa staram v noci sama..v noci nespis..hocikedy i 13x vstanes ..na 2.den miesto spanku kociar do ruky kava do druhe a ides den zacina...takze zeny hlavy hore...skusajte..na kazde dieta je finta kazde je ine..su to len deti..nase zlate deticky...

katrin21
13. feb 2017

nieco sem skopirujem,lebo to prave citam...🙂

Deti, ktoré sa bránia zaspaniu, sa nedokážu uvoľniť. Sú v strehu, lebo keď zaspávajú, sa im stane niečo, čo nechcú – rodičia im „zoberú“ akýsi druh náklonnosti. Aj vy by ste sa cítili podobne, keby ste išli do postele s vedomím, že akonáhle budete zaspávať, zoberie vám niekto perinu! Asi by ste bdeli dosť dlho, len aby ste tomu zabránili. ,
Podobne „rozmýšľa“ aj dieťa: „Keď zaspím, niekto sa vytratí. Alebo ma niekam prenesú. Ostáva mi len jedno: Nezaspať!“ Celkom bystré dieťa, nemyslíte?! Našťastie nie všetky deti takto reagujú. U mnohých zvíťazí únava nad strehom, a prechod do hlbokého spánku sa napriek tomu podarí celkom rýchlo.
Niektoré deti plačú prvý raz už krátko po zaspaní. To môže znamenať, že ešte celkom nezaspali. Určite je tomu tak, ak sa ozvú po 20 alebo 30 minútach. Po hodine až hodine a pol je „polprebudenie sa“ z hlbokého spánku úplné normálne. Väčšinou to rodičia vôbec nespozorujú. Dieťa sa možno pretočí na druhý bok, pretrie si oči alebo si zamrmle niečo nezrozumiteľné. Možno sa aj na chvíľu posadí, skleným pohľadom sa pozrie okolo seba a okamžite spí ďalej. Toto „poloprebudenie“ vyvoláva zmena mozgových prúdov.Mnohí rodičia presne vedia, v ktorých hodinách sa ich dieťa ozve. Žiadne dieťa skutočne neprespí celú noc! Všetky deti – ale aj dospelí – sa v noci viackrát prebudia. Rozdiel je len v jednom: Kým jedni rýchlo opäť zaspia bez toho, aby si to rodičia vôbec všimli, tí druhí sa celkom prebudia a začnú plakať. Vytrhnú zo spánku rodičov a tí ich musia opäť uspať. Pri všetkom šťastí ich dieťa zobudí len raz alebo dva razy za noc. Môže sa však aj stať, že sa dieťa ozve po každej fáze snívania, teda dokopy aj 7- a viackrát. Tento plač však nemá nič spoločné so zlými snami, ako sa domnievajú niektorí rodičia.

Zoberme si príklad šesťmesačnej Vanessy. Mama ju večer položí do postieľky, dá jej pusu na dobrú noc a odíde z izby. Vanessa sa pritúli k svojej plienke, možno si dá do úst palec a zaspí asi dosť rýchlo. Po troch hodinách sa prvý raz prebudí. Preverí, či je všetko v poriadku: prostredie, plienka, palec? Všetko je ako má byť. Všetko jej pripadá normálne. Nie je potrebné aktivovať „výstražný systém“. Vanessa spí ďalej, skôr než by sa úplne prebrala. Vie zaspať celkom sama. Nie len cez obed a večer, ale aj v noci.

A teraz si predstavte iné dieťa, napr. tiež šesťmesačného Tima. Rovnako ako Vanessa je plne dojčený. Vanessu však ukladá mama od 3. miesiaca bdelú do postieľky, Tim však od narodenia zaspáva pri prsníku, cez deň aj večer. Jeho mama väčšinou sedí v hojdacom kresle a jemne ho hojdá. Tim pokojne zaspí a po 10-15 minútach ho môže opatrne preniesť do postieľky. Rovnako ako Vanessa sa po troch hodinách prebudí. Telesne sa cíti dobre – ale čo sa to stalo? Kde je mamine teplo a vôňa? Kde je to jemné hojdanie? A predovšetkým, kde sú prsia? Veď ešte pred chvíľou si pochutnával na mliečku! Tim kontroluje ako aj Vanessa, či je všetko o.k. Ale v jeho „výstražnom systéme“ sa rozozvučia všetky zvony. Nič nie je v poriadku! Je sám v prostredí, ktoré je úplne iné, ako keď zaspával. Tim sa okamžite prebudí a z celej sily začne plakať. Netrvá dlho a mama ho už hojdá v kresle a dojčí. Áno, myslí si Tim, tak to má byť, keď zaspávam. Takto je to v poriadku. Hoci nie je hladný, i napriek tomu si pochutnáva na mlieku a pritom zaspí. To sa opakuje o 1.00 hod. v noci, potom o 2.30 hod., 3.30 hod, 4.30 hod., 5.00 hod. a 5.30 hod. Tim je zdravé, živé, priateľské dieťa. Rodičia sú hrdí a šťastní, že na svoj vek už toľko toho dokáže. Ale jedno sa ešte nenaučil: Keď sa prebudím v noci, nič nie je také, ako keď som zaspával. Musím najskôr plakať, kým nepríde mama a urobí všetko tak ako má byť. Keď niekedy nepríde hneď, musím kričať dlhšie a hlasnejšie, ale potom mi vždy vytvorí tie podmienky, na ktoré som zvyknutý. A len to, čo poznám, je predsa správne. To je jasné. Presne takto rozmýšľa Tim. Na svoj vek vie toho skutočne veľa.
Mama mu každú noc viackrát pomáha pri zaspávaní. Dojčenie nemôže za ňu prebrať nik iný. Preto ju nemôže ani nikto vystriedať. Svojou láskavou obetavosťou, ktorá ju doháňa na pokraj vyčerpania, nedosiahne však žiadne zlepšenie. Skôr naopak: Sama bráni tomu, aby sa niečo zmenilo. Tim totiž nemá žiadnu šancu, aby sa naučil: Zaspať sa dá úplne normálne aj bez cudzej pomoci. Keby sa to mohol naučiť, určite by skoro dokázal noc prespať.

no, takze o tomto to je... dieta caka to, co malo , ked zaspavalo.. a preto aj uspat dieta sa treba naucit, zmenit navyky, vytvorit si ritualy a v neposlednom rade - dieta nesmie spat viac, ako potrebuje, inak nie je unavene a budi sa.... takze treba aj vediet, kolko potrebuje nervova sustava na odpocinok v danom veku dietata.. Je toho vela a vsetko sa da naucit a vyskusat... malo by to fungovat..
Aplikovat sa to ale da az od 6.mesiaca, kedy je uz nervova sustava pripravena a funguje spanok vo fazach hlbokeho spanku a snivania ... Mna to prave zaujima, lebo dcera zhorsila nocny spanok a ma 11mesiacov, takze to idem skusit riesit....

orieska325
13. feb 2017

Ano spominanu knihu mam precitanu od predu dozadu..mne z nej fungoval denny rezim ten to doslova vyzadoval ukladala som ho na pevne casy a bolo to super..noc sa urobila cadom sama..neviem preco my dospeli myslime ze deti funguju ako hodinky..kazdy moze mat zly den alebo zlu noc nieco preziva nieco sa sniva alebo na nas vplyva mesiac a nevieme o tom..aj deti to maju tak isto neni den ako den noc ako noc...kolko x vstanete po 89 hodinach vydatneho spaaaaanku a ste viac rozbiti ako po pol hodinovom slofiku..niekedy nas nieco boli nie sme vo svojej kozi alebo nas bolia myslienky resp.zazitky a neprijemne situacie..podvedomie funguje..u deti je to tiez tak len to cadto x nevedia vypovedat al. spravne naformulovat..nechcu povedat.vela x my ridicia pocuvame intch miesto toho aby sme pocuvali co nam radi nas vnutorny hlas..

katrin21
13. feb 2017

@orieska325 ale ved to tam aj on pise, ze ak sa posunie spanie o hodinu dve hore dole, tak to to dieta dobehne - co chyba v noci, ma dobehnutu cez den a opacne... 🙂
a aj o tych zazitkoch a prezivani tam pise, to je jasne...
ale su tam veci, co kazdy rodic podvedome robi a nemal byt. lebo tym rozptyluje dieta, alebo ho na nieco uci , ani si to neuvedomi.. a potom ma problem.

perzefone
10. dec 2018

@mathias23072014 4 hodiny je vela.dietatu z materskeho mlieka vytrovi tak za 2 hodiny

katka503
autor
11. dec 2018

@perzefone Dakujem,malý má už vyše dvoch rokov🙂😉

perzefone
12. dec 2018

@katka503 Ano vsimla som si ale napisala som to pre nejake mamky co si budu čitat tieto diskusie. Mna to momentane moc bavi 🙂

ankajo
16. jan 2021

@mathias23072014
Vy ste nejaky spankovy trener ci co? To co tu prezentujete je davno prekonana metoda, v zaklade pochadza z teorie behaviorizmu a to je teda hardcore na psychiku dietata.