4 mesačná sa nevie otočiť z chrbátika na bok

doda8
15. máj 2019

Ahojte babenky, idem sa vás spýtať všade čítam ze 4 mesačne dieťa by sa už malo otočiť z chrbatika na bok poprípade na bruško. Moja mala to ešte vôbec nevie, sú nejaké cviky aby som jej trochu pomohla, a myslím ze ci sú nejaké cviky aj na to aby jej úplne spevnila hlavička, pretože ju ešte celkom nedrží.. Dakujem

sono2
15. máj 2019

Všetko je vývin. Jeden to robí skôr, jeden neskôr. Nič proti ale 4 mesačného dieťa len veľmi šikovne, vnímave toto len začína robiť. Je to veľmi skoro. Nemám v okolí dieťa čoby sa automaticky točilo na brucho. Na chrbát je následne. Dcéra sa ale otočila prvýkrát v 4 mesiaci. Komunikovala smiala sa v 6 týždni. Niektoré deti vyzerajú akoby sa práve narodili. Nechcem tým povedať, že tvoja dcéra je nešikovna, len má svoje tempo. Zatiaľ netreba nič riešiť. Moja napríklad v 6 mesiacoch otvárala šufle atd. Takže veľmi aktívne dieťa.

benculka
15. máj 2019

@doda8 moja má 6 mesiacov a ešte to nerobí. 🤦

juriva
15. máj 2019

my sa nevedeli az v 9 mes...klud.ak sa neotoci 6 mes najdite si fyzio ..ako my.za 8 dni ju nastartovala

brezza
15. máj 2019

@doda8 ani moj 4mesacny to nerobi

nikusiak9
15. máj 2019

@doda8 ano. Cez nohu jej pomoct otacat

deedol
15. máj 2019

pozri na fb "fyziomama" - ma tam tusim aj videa, ako to robit spravne. ale 4m je este skoro, do 6m ma cas, potom by som riesila nejake cvicenie pod dohladom.
o tom, ze nedrzi poriadne hlavku, by som povedala pediatricke - pre istotu.

ruzovakrava
15. máj 2019

@doda8
1. Nečítaj čo by malo a nemalo v danom veku robiť /vedieť. Fakt v dobrom. Zbytočne ťa to zneistí. Na to sú poradne ☺
2. Čo najviac dávaj do polohy na brušku - "pásť koníky " a veľa masíruj telo, hlavne chrbátik a šiju

hoffmanka
15. máj 2019

@doda8 netlač na to, nepozeraj na dieťa podľa tabuliek, aj ty si si možno sadla neskôr ako syn u susedov keď si bola malá a rodičia sa nebáli prečo to nevieš, daj jej čas 🙂

essmi
15. máj 2019

Ahoj te babi mam 3 mesacneho sinčeka a pozera len na jednu stranu ked ho dam na tej strane na ktorej sa ne o toci tolko sa mrvi kim nie je naspet ns tej strane

essmi
15. máj 2019

Stojime mu na obidvoch stran zjednej sa snim rozpravav ja a zjednej babka a on len na jednu stranu

essmi
15. máj 2019

Porote mi prosim

essmi
15. máj 2019

Ďakujem

brezza
15. máj 2019

@essmi u nas pomaha ked sa s nim postavim blizko k stene. Je to nuda, nic nevidi, tak sa otoci na druhu stranu. Ale je to boj. Stale ma lavu preferovanu. Treba ho ale stale stimulovat aby nemal skratene svaly na jednej strane.

uzanka16
15. máj 2019

Dávať časti stále na bruško a počkala by som do konca 5.mesiaca,nás vtedy poslala detská lekárka na neurológiu a k fyzioterapeutke a zistilo sa že všetko ovláda na úrovni 3 mesačného a má oslabené nôžky,mali sme rôzne cviky a dohnali sme to.

mogaa
15. máj 2019

@doda8 čo najčastejšie dávať pásť koníčky -to je základ, mamičky to zväčša zanedbávajú lebo dieťa plače, nepáči sa mu tam....bolo treba dávať od malička a čo najčastejšie - ono stačí na chvíľu ale často🙂spevňuje sa tým hlavička, chrbátik, rúčky....potom stimulovať dieťa hračkami, dať pred neho keď je na brušku, vedľa neho.....ešte má stále čas, netreba ju zatiaľ trápiť vojtovkou, ako tu už baby radia - počkať do 5-6mesiaca potom to spomenúť pediatričke - pošle vás na rehabku a tam dajú cviky.....ale zbytočne doma niečo z netu by som neskúšala - môže to viac uškodiť ako pomôcť, lebo každé dieťa má svoje tempo a začne robiť to na čo je vyspelé - okrem pohybu sa do toho zapája aj pamäť....skoro každý pohyb urobí najskôr "náhodou" a potom ho začne vedome opakovať(učí sa ho)

deedol
15. máj 2019

@essmi povedz na poradni, moj to robil tiez a mal skrateny sval na krku este z bruska. su na to cviky.

gabulienka623
15. máj 2019

4m je veľmi veľmi skoro na pretáčanie. Ja mám 2 dcéry, prvá sa začala pretáčať v 5m a druhá až v 7m. Je to veľmi individuálne, ale myslím že v 4m máloktoré bábo to dokaze

deti95060810
15. máj 2019

kľud maminka, knihy sú knihy....ešte má slečna troška času....

katrin21
15. máj 2019

Do 6 mes. Ma cas..ak to dovtedy neurobi, viac by som necakala a riesila neurologa.. ale v 4mes ma vazne este cas... motivovat ju mozes tym,ze hracky davaj na bok, aby mala snahi sa za nimi otacat.. tiez ju davaj casto na brusko.. nie na dlho, skor casto po kratsich usekoch..
Postupne by si mala uz zacat chytat nozicky..zdvihat ich k brusku.to je prvy krok k tomu, aby sa vedela dat na bok a potom na brusko.

bobula46
15. máj 2019

@doda8 určite jej ešte nepomáhaj nejakým cvičením, ešte má čas na to aby prišla na tieto veci sama. Pokiaľ to do šiesteho-siedmeho mesiaca nepôjde tak vtedy začni pomáhať.
Môj sa začal pretáčať niekedy v polovici šiesteho mesiaca. Proste jeho ten pohyb absolútne nelákal. Užívaj si že sa ešte nepretáča pretože keď to začne tak je to v noci katastrofa (miliónkrát naspäť pretáčať) tiež si môžeš maličké nechať ešte ležať napríklad v postieľke a a odbehnúť bez toho aby sa niekde neskotúlal 🙂
A ako baby radia- čím menej článkov čítaš tým lepšie. Je super že sa zaujímaš o bábätko ale každé je iné, každé má svoj čas. Niektoré plazia od šiesteho mesiaca, niektoré začnú až v roku, to isté s rečou. Niekto ešte v troch nevie pekne rozprávať, ďalší už kecá o sto šesť :D užívaj si mamičkovanie a kašli na tabuľky 🙂

lenkaam_1
15. máj 2019

Daj jej cas 🙂

doda8
autor
16. máj 2019

Ďakujem, dám jej ešte čas a potom to začnem riešiť a budeme často pas koniky🐴

jenny333
20. máj 2019

Mne ukazala pediatricka cvik na to aby sa zacala mala sama pretačať

sasanka605
20. máj 2019

@essmi my sme kvôli tomu začali s rehabilitaciami, vôbec neotacal do jednej strany. Pomohlo to a za dva týždne zhruba bolo vidno že sa to naprava

doda8
autor
20. máj 2019

@jenny333 a viete aj popísať ten cvik?

sense
20. máj 2019

Nasa sa az dakefy medzi piatym.a siestym mesiacom zacala pretacat... a na.bruchu.nexniesla byt ani minutu

mechurik
20. máj 2019

Spytaj sa v harmony.rehabilit.centrum

nikuskik
20. máj 2019

@essmi nam tiež sa otačal s hlavičkou len na jednu stranu a keď sme sa zacali pretacat na bocek tak to prestalo a zacal an obe strany otacat hlavicku ale taktiež som aj masirovala

jenny333
20. máj 2019

@doda8 tusim ze sa jej zohla najpr jedna nozka napriklad zacnete pravou nozkou zohnete ju natocitd ju dolava a dietatko pretocite a zas potom lavu nozku zohnete a natocite do prava a pretocite. Teda ak si dobre pamätam bolo do dost davno niesom si ista a nechcem davat nahodou mylnd informacie. Radsej si prezistite ako je to spravne. Ale viem ze sa z nožickami cvicilo uz si nepamätam ci sa rucicky zapajali. Fakt to bolo davno

jankamichalickova
2. júl 2019

Skuste v TRnave FyzioMamu, odporucam, maju tam aj šikovne baby co sa cvičenia tyka 🙂)))