Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

4 mesačné odlúčenie matky od 18 mesačného dieťaťa

zaneta123
3. nov 2012

Ahojte, potrebujem poradiť resp. nájsť niekoho kto zažil niečo podobné a podeliľ sa o skúsenosti. V septembri som sa vrátila do práce, starší syn nastúpil do škôlky, mladší sa veľmi dobre adaptoval v jasliach. Návrat do práce bol nutný (pokiaľ nechcem o ňu prísť). Mám zmluvu na dobu určitú, aby som mohla prejsť do stálej štátnej služby (doba neurčitá) tak potrebujem (musím) absolvovať kurz, ktorý sa koná mimo môjho bydliska. Momentálne stojím pred dilemou - veľmi ťažkou-prísť o istotu štátneho zamestnanca s nárokom na výsluhový dôchodok (už mám odpracovaných 10 rokov) alebo ísť z domu (interval návratov domov cca 10 dní mimo dva dni doma). Neviem ako to zvládnu moje deti, a hlavne ten mladší (ešte ho kojím). Manžel sa hrá na hrdinu a tvrdí, že pokiaľ budú deti zdravé tak to zvládne (podporuje ma), svokrovci, ktorí žijú od nás 5 min. autom a sú už na dôchodku taktiež sľúbili pomoc a deti sú na nich maximálne zvyknuté (hlavne starší syn).neviem rozlúsknuť tento gordický uzol. Neviem aká bude reakcia mojich synov ak ma nenájdu doma a na druhej strane neviem či zahodiť šancu na perspektívnu prácu so všetkými výhodami štátneho zamestananca v ozbrojenej zložke, hlavne ak si predstavím, že by som si išla hľadať prácu inde a povedala, že mám dve malinké deti. Proste bojujem so svojím vnútrom, hoci podpora v rodine je, poradíte?

ematko29
3. nov 2012

@zaneta123 nebola som vv podobnej situacii,ale ja viem ,že by som deti uprednostnila,tu neide o 2týždne ale o 4mesiace.mladší syn po takej dlhej dobe nebude vedieť kto si.ja osobne sa vzdám radšej takej ponuky ako by som nevvidela deti 4mesiace je to strašne dlhá doba.určite ti napíšu mamičky ktoré somnou nesúhlasia,ale tak malé deti si vytvarajú strašne rychly vzťah k druhej osobe na dlhú dobu,čiže ak snimi bude babka ,tak aj po tvojom návrate na dlhú dobu budu uprednostnovat viac ju ako teba ato nebude jednoduche.

andrejka1983
3. nov 2012

@zaneta123 neviem, možno by si mohla ist, ked si vnutorne presvedčená že to tvoj manžel a svokrovci zvládnu tak chod...4mesiace ujdun ako voda, najtažšie bude prve dva týždne....deti si rýchlo odvyknu takže sa ani nebudu pýtať a určite ty to budeš znášať ovela horšie ako oni to mi ver 🙂 a zas ked sa vrátiš tak saze si rýchlo navyknu a všetko bude OK...a máš pokoj do buducna, a postarané o robotu....
.....ja napr odkedy sa narodila malá, tak chodievam iba ja a ona domov do Prešova (300km od miesta kde bývam teraz) na celý mesiac niekedy aj na dlhšie a vždy ked po nas prišiel manžel tak sa ho hambila a nechcela ist k nemu na ruky( a manželovi to bolo stráááášne lúto)...ale to trvalo tak pár hodín a potom sa osmelila...a zase zabudla na babku a dedka z PO a ked sme došli tam tak sa hambila ich a ich nepoznala...teraz má už 2a pol roka a už je to lepšie.....🙂 neboj, bude to OK, zvladnete to....si predstav že by si musela ist do nemocnice alebo čo...čo by robili bez teba???

titkovamiriam
3. nov 2012

@zaneta123 ja by som brala tu pracu-4m nieje večnost a ked mas ludi čo ti pomožu,tak ani v dnešnej situacii na pracovnom trhu nevahaj,nechodia do skoly a 10 dni tam 2 doma to nieje take hrozne akokeby si isla z domu na czele mesiace!!!!za 10 dni na teba syn urcite nezabudne -neboj!!!!!

hviezdicka83
3. nov 2012

podla mna by si to mala skusit. v statnej sluzbe mas robotu istu na rozdiel od sukromnikov....a navyse mozes chodit kazdych 10dni domov, neboj to zvladnes aj ked to bude zo zaciatku tazke.

vianocnystromcek
3. nov 2012

Ja by som sla a vzala si notebook - vecer praviddlne skype cez video. My to tak robime a pohoda;) pokial mas v rodind oporu tak to je skvele. Ked to bude zle, no tak sa vratis. Ja by som to minimalne skusila.

natalia1990
3. nov 2012

@zaneta123 ahoj.Je to tazke.No v dnesnej dobe je tazsie si najst dobru pracu,tak to musis zvazit.Radsej obetovat 4 mesiace ako nemat pracu,byt nervozna a doma bude zla atmosfera ked bude chybat tvoj prijem.Kolko ma maly?

ukana
3. nov 2012

@zaneta123 ani neváhaj, ved to robíš pre svoje deti, zabezpečíš rodine pravidelné príjmy do budúcnosti, o dieta bude postarané, dnes je blbá doba a ked máš takuto ponuku...čo by iné za to dali...ja viem, bude ti tažko, ale malý z toho určite nebude mat traumu, možno si večer poplačeš párkrát do vankúša, ale zvládnete to.....držím palce 😉 😉 😉 😉 😉

plegomazin
3. nov 2012

@zaneta123

ak Ti má kto pomôcť, ako píšeš, tak neváhaj, zvládnete to

bbtina
3. nov 2012

Ono to tie deti zvládajú 100krát lepšie ako my, neboj sa o ne a kľudne choď, treba myslieť do budúcnosti 😉

zaneta08
3. nov 2012

mám rovnako staré dieťa a rozumiem tvojej dileme, určite to bude veľmi ťažké ale súhlasíme s predchádzajúcimi príspevkami, že ak ti má kto pomôcť, tak choď. Maličký je v jasliach, iné by bolo keby si s ním bola celý deň doma a zrazu skok, že odídeš. Už len dúfať, že nebudú choré počas tých 4 mesiacov, lebo pri chorobe sa najviac žiada mamka. Držím palce tebe aj celej rodinke, aby ste to zvládli 🙂 🙂

alenka600
3. nov 2012

@zaneta123 Ked som videla nazov temy, hned som si povedala, ze dalsia expertka co si mysli, ze za 4mesiace v zahranici zarobi kopu prachov a necha tu babo....ale beriem spat. Vidno, ze si rozumna, mas to premyslene, s manzelom ste to prebrali, mas podporu aj sirsej rodiny. 10dnove cykly nie su az take hrozne, zbehne to rychlejsie ako si myslis. Neviem ako daleko budes, mozno Ta oni budu moct raz dva krat navstivit, to tiez skrati tu dobu kedy Ta neuvidia. Mozte si telefonovat alebo skypovat (aj ked teoreticky by to deticky mohlo skor rozosmutnit, ale ved Ty si ich uz poznas). Neides na 4mesiace na Sibir, ale len na 10dnove cykly.
A take istoty, o ktorych pises - tie su investiciou do buducnosti. Chod!

boka79
3. nov 2012

ahoj, je to velmi, velmi tazka situacia, hlavne ide o konflikt citovo rozumovy...Ja osobne by som to asi nedokazala, velmi by som si to asi vycitala, to je ale moja povaha, ale ty to robis pre rodinu, nie je to z nejakych egoistickych pricin, skor sa takpovediac obetujes, lebo tebe budu deti velmi chybat a aj budes vediet, ze oni nechapu, ze to robis pre nich...

Ja ti fandim, lebo ide o Vasu buducnost, neda sa zvazit, ze by si maleho brala so sebou a nasla mu v tom mieste jasle? Ale to si uz asi pre seba rozhodla..

akramgad
3. nov 2012

nepoznám také niečo ale tvoje deti nikdy nezabudnú že si ich mama a 4 mesiace ozaj nie je tak veľa veď si len spomeň neni náhodou tak dávno že si zistila že čakáš druhé dieťatko a ten malý špuntík už jasličkuje a tak nejako ubehne aj ten čas odlúčenia , skôr si myslím že to bude oveľa viac ťažké nebyť s nimi ale zvládneš aj to lebo si žena a ženy zvládnu všetko takže : žena do toho myslím že budeš nakoniec rada že si to urobila lebo je to pre tvoje deti a aj otecko nech si troška užije sám seba ako " žienka domáca " držím palce 😉

alex31
3. nov 2012

@zaneta123 ...ahoj v statnej sprave a vysluhovy dochodok .... to vyzera na OS SR 🙂 a to viem velmi dobre o com hovoris ... zdielam tu istu pracu a pred par mesiacmi som absolvovala 3 mesacny kurz ... mimo domova .... dovody ... presne take ake pises aj ty 🙂 s rozdielom ze doma som "nechala" 2,5 rocneho synceka s manzelom a na vsetko boli iba samy .. jedna babka v praci a ta dalsia bohuzial nejavi zaujem ... ale co uz ... bolo to narocne ale zvladli sme to a vsetci 😀 😀 😀 neboj deti na teba nezabudnu ... by som dokonca povedala ze maly to zvladal od prvej chvile este lepsie ako jeho maminka 😀 😀 😀 najhorsi bol pre nas druhy tyzden a potom to uz slo akosi samo .... zvykli sme si 🙂 momentalne sa opet pripravujem na dalsi kurz ale uz len na 3 tyzdne 🙂 ale uz teraz na to doma vsetci pripravujeme ... a moj nazor tazko ti poradi niekto kto to sam na kozi nezazil .... nazory su rozne ... ano matka ma byt so svojim dietatom ale doba je jednoducho taka ... ty sa musis rozhodnut nakolko mas svoju pracu rada a co vsetko si pre nu ochotna urobit .... ja som v ozbrojenych zlozkach spokojna a nemenila by som ale "bohuzial" aj toto je sucastou "nasej prace" ...

euka210
3. nov 2012

je to tazke, ale myslim, ze by si mala ist na skolenie. Rodina to zvladne a jednorazove je to podla mna lepsie ako potom byt viac prec ako doma.

bodka13
3. nov 2012

@zaneta123 neboj sa toho,zvládnete to 😉 ...píšem ti z tej opačnej strany 🙂 ....ja som tá,ktorá ostávala doma s deťmi v rôznych vekových etapách(najskôr iba starší ročný syn,potom starší 3,5roka a mladší 6 mesiacov,starší syn 6 rokov a mladší 3roky,....) ,zo začiatku to bolo ťažké ale potom sme nabehli na systém a ubehlo to ako voda ....v spojení sme boli každý deň cez telefón a PC ,chalani nikdy na tatina nezabudli-zvládali to asi ľahšie ako ja,rýchlo pokecali a utekali sa ďalej hrať ....a nezabudni,že to robíš pre vás ako rodinu 😉 🙂

vianocnystromcek
4. nov 2012

@bodka13 no nie sme same🙂 nas maly ma sice 3m ale ked vidi na ipade ocina tak sa rehoce🙂))

zaneta123
autor
4. nov 2012

veľmi pekne Vám všetkým ďakujem, dodali ste mi odvahu. Musím sa definitívne rozhodnúť do zajtra, nástup by bol 14.11. Ale vzhľadom nato, že dnešná situácia čo sa týka práce je taká aká je tak asi pôjdem a budem dúfať že tí moji traja chlapi to zvládnu a ja hádam tiež. Otecko sa o nich vie postarať úplne super, nakŕmi, okúpe, umyje, oblečie, pohrá sa. horšie je to s tým, že variť vie len dve veci (no možno troška viac) a v tomto smere mi nezostane nič iné len sa spoľahnúť na svokru, že ich nenechá umrieť hladom. No vyzerá to tak, že budeme všetky veci riešiť za pochodu 😒 .

ukana
4. nov 2012

@zaneta123 no prinajhoršom existuju reštaurácie a polotovary....síce nič moc pre malé deti, ale hladom neumrú 😎 😎 😎 😎 príp. im navar dve- tri jedlá a zamraz, rozmrazit a zohriat zvládnu 🙂 🙂 ...nech ti to rýchlo ubieha...

nextik
4. nov 2012

Deticky su silnejsie ako sa zdaju. Bude im smutno, budes im strasne chybat. ale nieje to taka dlha doba a medzi tym ich aj uvidis. Vela stastia 🙂

bodka13
4. nov 2012

@vianocnystromcek to síce nie sme,ale na toho kto ostane doma je zrazu tých povinností viac než dosť... 😒 a ten druhý,keď má "padla" na školení tak sa tam nudí(chýbajú mu tie bežné denné rituály okolo detí) a premýšľa(aspoň náš tato) ako to doma zvládajú 😉
@zaneta123 neboj všetko zvládnu 😉 a do varenia sa určite zapojí aj svokra .....ani nebudeš vedieť a bude po školení 😉

monyccka
4. nov 2012

@zaneta123 aj ked je to situacia nie idealna, myslim, ze zahodit takuto praacu po 10tich odsluzenych rokoch by bolo prinajmensom nezodpovedne voci detom. Takto si zabezpecena, mas staly prijem a minimum rizik spojenych s vypovedou a pod.. Urcite chod, zvladnete to ani nebudes vediet ako.. Ved poplakat si mozes, to ti nikto nebrani a chalani zostavaju s tatinom, nie s cudzim clovekom, tak nie je co riesit. V lete uz ani nebudete vediet, ze sa nieco take udialo a investicia do buducna je to perfektna.. Nevahaj a hlavne ziadne vycitky svedomia.. Ako tu uz niekto pisal, nejdes "robit karieru do Anglicka" ale podstupujes nutne zlo pre istejsie zajtrajsky. Hough naozaj si nie je co vycitat, bude to ok.

monyccka
4. nov 2012

@zaneta123 a co sa tyka vrenia - masko do vody spolu so zeleninkou zvladne aj manzel a ma hned dva chody - polievku aj masko na druhe jedlo. Cestovinu tiez istotne uvari a nieco na nu uz vymysli ;) Krupica, vajcia, zemiaky (varene, pecene, ddusene), surova zeleninka, a chlebikove variacie dokazu nahradit vela inych jedal ;) Babka pomoze, obcas kupi tatino nieco mrazene, nieco sa popyta cez telefon a deticky budu po styroch mesiacoch urcite bez ujmy ;)

dijefcatko
4. nov 2012

@zaneta123 tiež si myslím, že to bude veľmi ťažké, ale mala by si do toho ísť... Neviem, ako je to v ozbrojených silách, ale policajti idú do výsluhového po 15 rokoch? Ak to ešte platí, možno sa mýlim. V každom prípade, predstav si, že s odslúženými 10 rokmi ti už nezostáva veľa a teoreticky by si už o pár rokov mohla byť v pohodlí výsluhového dôchodku a k tomu ešte pracovať, alebo hoci aj doma zostať... V záujme rodiny by som to urobila, hoci ja osobne by som určite veľa do vankúša plakala...

nicky182
4. nov 2012

@zaneta123 ahoj, je to velmi tazke rozhodnutie ....bolo by veeelmi luto byt taky dlhy cas ,mimo deti. ak mas podporu v rodine, vyuzi to...treba mysliet aj do buducnosti ...myslim, ze by si to mala skusit, dokoncit kurz. Prejde to rychlo a potom to detickam mozes vynahradit. zelam ti veeela sil 🙂

alex31
4. nov 2012

@zaneta123 .. urcite to zvladnes aj ty aj rodinka ..... uvidis na kurze ta zamestnaju a nebudes nad tym tak premyslat a doma sa tiez zariadia ... a podla mna ani hladom neumru 🙂 a este jedna moja rada .... ked za sebou zabuchnes dvere od vsetkeho sa "odosobni" ja viem znie to mozno pre niekoho dost zle ze ako matka mas na vsetko prestat mysliet ale velmi to pomoze hlavne po psychickej stranke 🙂 a je to potom aj lahsie .... jednoducho si povedz ze ocko sa urcite postara a vo vasom pripade aj babka s dedkom a vsetko bude fajn .... ja som sa s manzelom dohodla ze pokial naozaj nebude nic extra super vazne tak nech mi o tom ani radsej nehovori nech nad tym "zbytocne" nepremyslam ... a este urcite o tejto situacii co vas caka doma povedz v skolke aj v jasliach ... u nas v jasliach boli o vsetkom informovani a musim povedat ze nam tie tetusky urcite pomohli ... nevedela som ako maly bude reagovat ked maminka na taky dlhy cas odide a ake to vlastne cele bude kedze to bolo po prvykrat a tak som chcela aby vedeli ze co sa deje ak by sa nahodou nejak zmenil v spravani ale okrem toho ze sa v tom case viac naviazal na jednu zo svojich tetusiek uciteliek bolo vsetko v poriadku 😀 a este mozno jedna malinka ?rada? ... my sme maleho nakoniec naucili tak ze maminka odchadza daleko do robotky lebo musi zarabat peniazky a on musi na cas ostat doma s ockom aby nam niekto neukradol peniazky takze mal velku ulohu strazit nas domcek a mamka u za to stale pri navrate doniesla nejaky darcek - hracku alebo knizku a urcite Kinderko 🙂 .... v posledne tyzdne ked som uz odchadzala mi sam "diktoval" co mam priniest 😀 😀 😀 ja viem bol nauceny ze maminka odchadza a ked pride urcite dojde aj s darcekom .... mna to stalo dost peniazkov ale co uz ... neriesila som ci je to spravne alebo nie ... nam to dost pomohlo a ulahcilo celu situaciu 🙂 takze uz teraz setrim aby som v tie najblizie 3 tyzdne co ma cakaju mimo domova opet chodila naspet s nejakym velkym prekvapkom 🙂

rough
4. nov 2012

@zaneta123 neexistuje alternativa, ze by si si mladsieho vzala so sebou a pripadne ho dala cez den do jasli v mieste, kde budes ty? Neviem sice, akym sposobom budes mat riesene ubytko, ale za opytanie nic nedas. Kazdopadne, 4 mesiace vs 10 rokov a vasa buducnost hovori jednoznacne v prospech skolenia.

zaneta123
autor
4. nov 2012

@rough táto alternatíva nepripadá do úvahy, ubytovanie zabezpečené v školiacom stredisku, daný režim ako na stredošklskom internáte (nevymýšľam), normálne stanovená večierka

zuzanocka
4. nov 2012

pridam vlastnu skusenost: ked mala moja starsia dcera 2 roky, nastupila do skolky a ja do skoly do Viedne. domov som chodila na vikendy pocas dvoch rokov, volania obmedzene, pristup na skype ziadny.. bolo to tazke, ale dovolim si povedat, ze to bolo tazsie pre mna, nez pre nu. varovala mi ju moja mama, bola s nou po-pia sama, pretoze moj otec chodil na tyzdnovky tiez a tatina sme nemali.
zlvladli sme to, s dcerkou mame pekny vztah a aj sme mali,proste vsetko ok.
myslim, ze ked mas podporu rodiny, bude to dobre a klobuk dole pred ocinom, ktory sa na toto da.
drzim palce a prajem vela sil. investicia do buducna je to dobra a 4 mesiace nie je je tak vela ;)

rebecca2006
4. nov 2012

@zaneta123 nemám podobnú skúsenosť, ale ja by som do toho šla....Ide prdsa celý váš život, presne ako píšeš, nájsť výhodnú prácu pre ženu s dvma malinkými deťmi.....Deti sú malé, ale nie najmenšie 🙂 , sú v škôlke a jasliach, manžel si verí....svokrovci pomôžu... nejdeš na kraj sveta, ak by bol problém, tak si do pár hodín doma.... keby dti ochoreli alebo čo... ale poľa mna to yvlánete super...držím palce...a daj potom vedieť...

Tu začni písať odpoveď...

Odošli