4 ročná dcéra nechce robiť nič sama

boka79
3. apr 2013

Ahojte, chcela som sa opytat, ci ma niekto podobne dieta, alebo podobny problem. Mam dve deti a velka bola od narodenia dost nesamostatna, nevedela sa sama hrat odjakziva, nechcela nic sama robit, co aj chapem, teda som chapala, ked bola taka mala. Al e mam pocit, ze to je stale horsie a horsie. Nechce sa rano sama obliekat, nechce sa vecer sama vyzliekat, stale krici , ze chce pomoct, nechce sama malovat, nechce sama malovat, sama sa hrat.Narodil sa nam pred rokom syncek , ale myslim, ze tym to nie je , lebo to bolo aj pred porodom tak .
Pomoc si vyzaduje vzdy kricanim a mna to ubija, nepoprosi , co si myslite? Ja si myslim , ze by sa uz mohla aspon sama obliect, alebo mam jej pomahat? Ja uz sama neviem, co robit..

majka508
3. apr 2013

@boka79 A čo škôlka?Nechodí do škôlky?Aj moja slečna si vyžadovala,aby vždy niekto pri nej bol.Keďže nebolo na výber bola som to ja,alebo manžel.Odkedy však prišla do škôlky a v triede mali už o pár mesiacov staršiu kamarátku,čo sa ľúbila vystatovať,čo všetko už v jej veku vie,tak hneď od druhého dňa,to chcela dokazovať aj moja slečna.A bolo to hneď super,nemusela som obúvať,prezúvať,prezliekať,jednoducho všetko chcela robiť SAMA.Ja som sa potešila a dneska sa už aj doma na RODINU s troma deťmi hrá úplne sama.

liwka
3. apr 2013

@boka79 my máme trojročnú slečnu- jedináčika.
čo sa týka kričania, odporúčam trvať na "čarovnom slovíčku", kým nepoužije, ignorujem, tvárim sa, že nepočujem. Čo sa týka samostatnosti, aj naša sa tvári, že sa nevie sama obliecť- skúšame motivovať, napr. v škôlke sa oblečie bez reptania (možno nie správne, ale tam si nemôže vydupať, aby ju niekto obliekol).
čo sa týka hry- naša sa zahrá sama iba veľmi krátko- potrebuje parťáka- a tým sme my.
nechodí do škôlky? to by mohlo pomôcť...prípadne ju popros, nech ti pomáha s malým...keď sa bude cítiť užitočná, možno bude sama od seba samostatnejšia 😀 😀

boka79
autor
3. apr 2013

@majka508
hej chodi do skolky, aj tam chce stale, aby som ju obula a vyzula a obliekla, pripadam si, ako jej sluha niekedy, aj dnes, mna to uz vytocilo, lebo topanka bola trosku dalej od jej nohy a nechcela ist po nu, tak tam po mne zacala kricat, ze ju mam doniest a vobec sa jej nepacilo, ked som jej povedala, ze ma sama. Ja viem, ze to niekedy prejde, ale mne sa to uz prestava pacit.. Kedysi som si vravela, ved preco jej neurobit radost, tak som jej pomohla, teraz nemam na to cas, lebo chystam dve deti, a rano nic nestiham a ona len trucuje a trucuje, asi som ju mala skor ohybat, ale nechcela som sa hadat nejako extremne , lebo ona vie tak kricat, ze clovek ide ohluchnut, aj suseda sa uz obcasne postazovala..

boka79
autor
3. apr 2013

@liwka

ahoj, ona sa vie obliect, v skolke to robi sama, teda, ked tam nie som, ucitelky sa nestazuju, ale akonahle vidi mna, prepne rezim a ocakava stopercentnu podporu, co sa tyka vsetkeho. ono to je niekedy aj lepsie, ze rano pride aj oblecena, akoze prekvapenie, ale je to len ked ma super naladu.. Ja sa s nou tiez rada s nou zahram, ved ten cas s nimi je drahocenny, ale ked akurat musim nieco ine robit, tak len vykrikuje a rozkazuje a je drza.. Niekedy pochybujem, ci ta moja vychova je spravna, alebo , ci to je normalne spravanie. Maly je uplne ine dieta. on sa uz teraz aj hodinu sam zahra, mozno je to povahou. Ja neviem

renab
3. apr 2013

@boka79 keď sa vie obliecť sama, tak by som ju neobliekala. pri mne by mohla naozaj robiť cirkus, aký by chcela. rýchlo by ju to prešlo. nechceš sa obliecť? ostaneš doma, v škôlke.... ja idem von. a jednoducho by som odišla. však by si to rozmyslela. dohodla by som sa na nejakej taktike s učiteľkou. jednoducho by dostala na výber a jej prípadný vresk by som si vôbec nevšímala.

boka79
autor
3. apr 2013

@renab

no ved to robim, ked nestiham, tak ju necham , nech sa vyzlosti, a nech sa potom oblecie, dnes som jej povedala, ze ked sa neoblecie, pojde ako je do skolky, ale stoji ma to stale vela nervov, ten jej krik, vresk, uz ma z toho stale bolia usi, cim viac sa snazim vychovavat, tym,dalej je to horsie.. A kedze sa rano ponahlame, je to o to horsie..

Naozaj sama neviem, co je spravne, tiez nechcem, aby cely den len kricala, je to s nou tazke, s tou mojou slecnou, asi budem musiet byt prisnejsia a zotrvat ..

aknaj
3. apr 2013

@boka79
no podľa toho, čo píšeš, jedná sa hlavne o obliekanie doma a v škôlke .... možno aj iné veci, ale toto mi z tvojho písania príde ako hlavný problém ....
a čo sa týka toho obliekania ráno .... raz tu jedna mamička písala, že mala tento istý problém a tak normálne nechala dcéru v pyžame a tak ju odviedla do škôlky, tam to už učiteľkám vysvetlila .... prišlo mi to ako celkom dobrý nápad, možno aj tvoja dcéra pochopí, že jej to nebudeš tolerovať, predsa len sú dvaja a nemôžeš naraz obliekať dvoch

renab
3. apr 2013

@boka79 no treba len vydržať. keď bude vidieť, že nepovolíš, tak ju to prejde a prestane kričať celý deň. musí si uvedomiť, že krikom nič nedosiahne. pokiaľ vie, že áno - tak kričí.
ráno ju zobuď skôr, aby ste mali viac času. keď sa neoblečie, obleč sa, obuj a povedz, že odchádzaš. keď to nepomôže, tak to aj urob. choď von a zavri za sebou dvere. môžeš povedať, že ju ešte chvíľu počkáš. neverím, že sa neoblečie a nepôjde za tebou.

liwka
3. apr 2013

@boka79 jej správanie je asi len o tom, že potrebuje tvoju prítomnosť- skús jej vysvetliť, že sa budete hrať, ak....spraví to a to- prípadne ti môže pomáhať v kuchyni, až si oblečie, obuje...
ja som mala takýto konflikt s malou teraz pred pár dňami (pred divákmi). Boli sme u mojej mamy, na návšteve krstná (ktorá všetkému rozumie...). Mia prišla ku mne s krikom, že ona chce piť. V prvom rade som ju upozornila na čarovné slovíčko, a keďže bol akurát čas, keď by princezná mela spať a ozvala sa jej nervozita a únava, tak začala vrieskať, že chce piť a mám jej naliať...a podobne. Upozornila som ju ,že nemá papučky a keď si ich obuje, tak jej nalejem- takto som trvala ja na svojom (pokojným hlasom) a Mia na svojom (krikom) asi 5 minút. Potom to malá vzdala, šla sa obuť a kým sa vrátila, naliala som jej vodu. Krstná a moja mama, samozrejme, skonštatovali, že malá je drzá, že nám skáče po hlave...atď.

dadka28
3. apr 2013

@boka79 ahoj
ja mam podobného syna,ma 4roky...od narodenia bol narocnejsi-placlivy..som si myslela ze dobre ved bude starsi,bude pohoda...aaaale nie je taky negativny ze ma to ubija..nechce sa rano prezliect z pyzama,uz aj par krat mipovedal ze nechce ist ani na zachod-pritom mu trebalo cikat,nechce umyvat zuby..no proste nie a same nie...ja mam s nim ovela viac roboty ako s druhym 7mesacnym syncekom..nehovoriac ze je urevany doslova a dopismena...ja zas mam pocit ze tieto problemy zacali od narodenia maleho...pritom ho zboznuje,tesi sa z neho,neublizuje mu vobec...ja si to vysvetlujem ze ma take obdobie-mozno nevysporiadanie sa s prichodom druheho brata...pritom si to ani neuvedomuje..ja zas nepovolim ked nie alebo sa nechce obliekat,hned mu poviem /mam este nej.páky/beriem napr gormita/oblubena hracka...alebo ak nepocuva idu hracky hore na skrinu...na nich vidi a nemoze ich mat,to ho zoziera...ale vidim ze tiez to nema ziaden ucel...lebo urobi danu vec len ked sa vyhrazam tymto...cize viem dobre ze toto mi velmi nepomoze...nepomohlo ani po zadku ani krik..tak beriem hracky..a ked zacne odmietat viac a viac ma zakazane rozpravky a nehrame sa s nim,musi sa hrat sam a toto ked povieme,tak ohen na streche...
chodi tiez do skolky-ale viacmenej ho mam doma,lebo je chorlavy a nechcem aby nakazil mladsieho...
a presne nemam cas na to zeby som ho obsluhovala co si pyta,pritom viem ze toto mu nemozem povolit,nie je to nic take,co by odo mna potreboval...inac v skolke vsetko urobi bez problemov
napr doma ani jest nechce mozno na 5x ide jest s donutenim,pritom v skolke pyta zakazdym duplu a zje medzi prvymi/pritom stravu mame niekedy rovnaku lebo mama robi v skolke/..proste truc a truc

zuhana2
3. apr 2013

@boka79 ja to vidim trosku inak.Rano ked mate zhon oblec ju ty, bude to rychlejsie a hlavne je , ze nebude krik hned rano, .Ja nic zle na tom nevidim, ze rodicia oblecu 4 rocne dieta.Napr u nas v skolke ked rodicia pridu pre deti oblecu ich bez slova, nikto deti necvici v skolke.Ta tvoja malicka asi si vynucuje pozornost(lasku, aj ked ju ma).Ale ked pridete zo skolky domov, vtedy skus ju nejako presvedcit, ze aspon raz za den by sa mohla prezliect aj sama.Musite zvladnut prvy krok-spolocne, vysvetli jej to normalne, 4 rocne deti su velmi rozumne a citlive.

boka79
autor
3. apr 2013

@renab
ja uz rozmyslam, ci to nie je aj tym, ze ked ma nazlosti, aj ja skriknem niekedy, ked uz mi nervy prasknu, nie vedome, ale proste to pride, ze si zo mna vezme priklad, no uvidime, musim nieco vymysliet.Dakujem za radu

boka79
autor
3. apr 2013

@liwka
no toto akoby som moju videla, tiez mam niekdy pocit, ze ju neviem vychovat, ale ona je taka tvrda hlava, musime sa popasovat. dakujem

dadka28
3. apr 2013

@boka79 tiez je mensi ovela kludnejsi...
ale mam pocit ze viem kde je chyba...prve dieta je prve...mali sme cas ho nosit po rukach aj hodiny,byt v tichosti cele dni,vstat hned jak zaplakalo..
a na to druhe uz tolko casu nemame popri dvoch detoch..mensi musi sem tam pockat,kym doumyvam riad,vidi sa hrat starsieho,tak ma o divadielko postarane atd hodne hodne prikladov...a preto si myslim ze si na to zvykli...

boka79
autor
3. apr 2013

@dadka28
no toto mame podobne, ked to citam, vyhrazat sa velmi nechcem, lebo to nema vyznam, aj ked niekedy uz sa vyhrazam, asi to bude naozaj faza. Aj mne doma neje, iba v skolke, tiez je precitlivela, uplakana, ale uz ako babatko taka bola, myslim, ze to bude povahou, nie vychovou. Presne ako pises, s nou mam viac roboty, ako s malym.. asi to treba naozaj len prezit tak povediac.

renab
3. apr 2013

@zuhana2 tak ja by som to takto vôbec neriešila. buď chcem, aby sa obliekala sama a pristúpim na kompromis, že jej napr. pomôžem zaviazať topánky, resp. obliecť rukavičky.... alebo sa zmierim s tým, že ju budem obliekať stále. štvorročné dieťa nepochopí, že sa prispôsobujem tomu, či sa ponáhľam, alebo či sa pozerajú ľudia.
ono je to všetko relatívne. každý musí sám vedieť, kde sú pre neho hranice a čo už je veľa. poznám rodičov, čo obskakujú aj 15 ročné deti a nerobí im to problém a tiež sú aj takí, ktorí chcú, aby bolo dieťa samostatné už v mladšom veku.
@boka 79 a vyhrážať sa netreba. dieťaťu musíš povedať len to, čo si naozaj ochotná a schopná splniť. inak to nemá význam. načo by som mu hovorila, že odídem bez neho, keď to neurobím. takže treba si dopredu dobre rozmyslieť svoje slová.

boka79
autor
3. apr 2013

@renab

no ja sa snazim nevyhrazat, ked tak jej poviem, ze pojde v pyzame do skolky, ked sa neoblecie, uz raz isla, ale nejako to u nej nic nevyriesilo.. Ako pises, ja by som principialne nemala problem ju obskakovat, ale neda sa to vzdy a hlavne nie vtedy, ked krici a vyzaduje si to drzym sposobom..

Ja si myslim, ze 4 rocne deti by mohli byt trosku samostatnejsie , ako je ona, necakam od nej uplnu samostatnost, ale trosku viac. Aj zuby si umyva najprv sama, ale namiesto umyvania zuje len kefku a potom jej ja omyvam poriadne, a popri tom robi 10 inych veci, takze umyva, lebo vie, ze musi, ale v podstate umybvam ja, co aj chcem, lebo este je na poriadne umyvanie mala. Ale keby aspon trosku sa posnazila..

kingstonka
3. apr 2013

@boka79 ahoj... necitala som , co pisali ostatne mamicky, ale moja bola podobna, a sem tam to este skusi 🙂 , sice nezacne kricat ,ale nazlostit sa vedela... ona mala od zacitaku skolku a ucitelky rada- a chce byt aj "lepsia" ako ostatne deti, tak u mna zabralo, ked som jej povedala , ze - musim sa porozpravat s pani ucitelkou, ostatne deti sa vedia obliekat, ty este nie, asi y bolo lepsie keby ta dali k mensim detom 🙂 . Ale nie s krikom, skor s takym vaznym vyrazom,"tak dolezito" ... , alebo teraz na nu plati, ze o rok uz bude preskolacka ( a to je teda pre nu nieco 🙂 ) a neviem neviem, ci ju daju k predskolakom 😉

katka1981
3. apr 2013

@boka79, moja je rovnaka, uz sa vedela sama prehrat "cely den"a teraz nevydrzi minutu sama. Svagrinka ma deti dve, su uplne ine, ale aj jej dcerka 4 roc. ma teraztiez take obdobie, tak ma to ukludnilo. Moja bude mat v juni 4 roky, beriem to, ze ma take blbe obdobie. Verim, ze v tomto veku je to asi pre nich typicke. Pred chvilou tiez buzerovala a vrcala, manzela skoro uz vykotilo, ja som si zacala robit z toho srandu, ze si robim atestaciu v blazninci. Som rada, ze sa na tom smejem, lebo inak by ma porazilo. A to este bola v noci 3x hore, cize ja som vstavala kazde 2-3 hodiny jak k novorodencovi. Pozri sa ake je pocasie, to musi mat nejake nasledky 😀

luluwedding
27. apr 2013

Ahojko pripájam sa ku tejto teme.Ja mám doma 4 ročného syna a odmalička je hyperaktívny tuším od narodenia do 5 mesiaca nespával cez deň stále ruky nohy boli v pohybe. Ak sa naučil sedieť boli sme happy ale aj to ho nudilo nedokázal sa prehrať nič bachol sa na brucho a hučal. Teraz je vo veku že rozkazuje, je strašne negativny na všetko kryčí nič si nedá vysvetliť. Nadáva všetko ho nudí ak mám prácu on popri mne rozbý zle na miesto toho aby sa hral. Vonku necche sám byť má tam piesok autá bicyklík ale 0 bodov. Vždy ráno ide von za 5 minút kope do dverí on ide do vnútra vonku robí len zle vytrháva stromčeky trhá kvety rozhadzuje všade piesok. Minule dohádzal hlinou dom. Nik s ním nevydrží nik ho necche strážiť. Ja už som na pokraji zrútenia. Už neviem ako na neho ako vysvetlovať. Ak ho nechám revať zachádza až do hystérie a stráca dych. Poraďte ak má niekto podobný problém. Inak absolvovali sme neur. vyšetrenie že je vyspelý v poriadku on krásne kreslí.

katrinka8
27. apr 2013

@luluwedding - ahoj, sama si to pomenovala, ze to robi, ked sa nudi 😉 Niektore deti sa podla mna nejakeho dovodu nevedia same hrat, lebo sa nudia. Moze byt, ze ho nebavi byt v tom piesku, nebavi ho auticko... Bud je to prenho "opozerane", alebo ho to jednoducho nebavi kvoli niecomu inemu. A ked sa nudi, ma v sebe vela energie, tak si ju vybija "zlostou", lebo sa zaroven ako keby hneva, ze si nevie poradit. Moja dcerka je tiez niekedy taka, ze len chodi, vybera jednu hracku za druhou a s kazdou sa hra doslova 30 sekund. A ked vsetko vyberie, uz nevie, co by - kde by a spekuluje, vymysla. Niekedy deti len potrebuju nejaky "napad", myslienku, ze tak ja kym budem robit toto (upratovat, varit atd.), tak Ty mi mozes bud pomahat, alebo si mozes kreslit. Proste si niekedy nevedia samy poradit s tym, co by mohli robit, vybrat si hru. Niekedy zaberie vymysliet nieco neobvykle, co by ich mohlo zabavit. Nie vzdy to zaberie, ale niekedy to pomoze. Nasu napr. bavi polievat v zahrade - hocico. Obcas sme z toho zufali, lebo sa furt pooblieva aj ona sama, ale ked je teplo, tak prizmurime oci a nechame ju, nech si polieva. Pises, ze syncek pekne kresli, asi ho to aj bavi. Tak mu skus navrhnut, ze si moze vonku zobrat pastelky a tam si kreslit. Nasa dcera tiez rano chce ist na balkon (my byvame v panelaku, zahradu maju len rodicia), a tiez stale beha hore-dole. Necham jej tam otvorene dvere a nech si chodi, ked ju to bavi 😉 Okrem toho, ze behom 5 minut tam prevlecie celu detsku izbu a nakoniec sa aj tak diva z balkona, kto je vonku a so ziadnou hrackou sa skoro nehra, maximalne sa tak hra so stipcami na pradlo. Najprv mi brala moje stipce a rozoberala ich, vzapati ich nosila manzelovi, nech jej ich opravi. Tak som sa nastvala, lebo ma nebavilo stale sa s nou vadit, nech mi tie stipce nerozobera, tak som jej kupila jej stipce a s tymi nech si robi, co chce. Ked ju bavi ich rozoberat, nech ich rozobera. Ale potom nebude nic mat 😀 Pochopila a hra sa so svojimi.

Niekedy je tazke urcit, co dieta v ramci samostatnosti este zvladne a co uz nie. Lebo kazde je ine. Niekedy im proste treba pomoct (ci uz kvoli tomu, ze nemaju proste naladu alebo kvoli tomu, ze naozaj tu pomoc realne potrebuju a ulahci to celu situaciu), niekedy tu istu vec ci cinnost zvladnu sami. Proste su to deti a vyrastu z toho, teda aspon vacsina. Treba len dufat, ze my - rodicia - neprideme dovtedy o nervy 😀

luluwedding
28. apr 2013

katrinka8. Jáj človek by mu aj niečo dával robiť ale on pri všetkom jedy hovorím mu nakresli slniečko nedaj bože že niečo zle začne vrieskať a rozšklbe to ja mu pekne poviem to nevadí ved to je krásne on hučí a trhá...necche sa učiť rátať naráte do 3 povie stačí...ja si myslím že je aj vymaznaný ale nemá pred nami žiadny rešpekt lebo ja som prísna a muž povoluje takže jeho prevychovať sa už nedá. nemôžem sa ani rozprávať kope ma do nohy po´dme už necche sa s deťmi hrať nič akože ja som v polke dňa zúfalá...on každu minútu dokáže rozkazovať vrešťať strašne je negatívny. Aj psichologička nám to povedala že taký malý psich. tyran.