5 ročné dievčatko nevie spať

helka101
4. jan 2016

Mamicky, uz som zufala.moje 5r.dieta nevie spat.. ☹ bojujeme stym uz par rokov.. Konkretne 2 ale bezuspesne..
Niekedy tu situaciu nezvladaaaam..
Dcera je poctivo vystavena aktivitami.. Venujeme sa jej. Napriek tomu.. Ju uspat ci ulozit je umenie..
Mate nejake rady a tipy ako to docielit...
Spava s nami ako antikoncepcia... Ale o to ani nejde ako o to co nasleduje ked ju ulozim do postele.. Precita sa rozpravka.. A nasleduje pusa.. Odchod s izby.. A potom... Mami kde si? Mami corobis? Mami nesed pri ockovi? A po 30minutach vyjde ako general ze ona tam spat nebude ...
Asi chcem uz vela. Po celom dni kludne prehodit par slov s muzom .ci kuknut kludne telku... :(

sardinka335
7. jan 2016

@whitecat666 je to aj o tvojom nastaveni a tvojom presvedčení...ak ty si presvedčená aj podvedome ze je to tak ok tak dieťa to prijima za svoje...ja som presvedčena a mam to v kazdej bunke tela a tone hlasu ze po rituáli atd. sa bude v posteli nemusi spať stačí lezať ...a ine neexistuje. Tebe to vlastne tak vyhovuje...a z kazdeoh dalšieho prispevku len sama odkrývaš ake mas dieťa - rozmaznane. To ze je rozmaznavane mu nezaručí ziadny uspech v zivote. Často je to prave naopak - deti, ktorým su odstanovane všetky ,,prekazky,, a kazde nepohodlie velmi tvrdo narazia ked zrazu nie je po ich...- u teba si sebavedomo prebije svoje a nič nemusí. Na uspech treba viac ako pozitivne myslenie ...je to drina, odriekanie a premahanie prekazok, premahanie toho ,,nechce sa mi,, a ,,nebudem,, ...na to rozmaznanci nemaju.

timea7
8. jan 2016

@sardinka335 s tvojím názorom sa absolútne stotožňujem, je to presne tak, ako si napísala.

whitecat666
8. jan 2016

@sardinka335 chapem co ty chces povedat, no podla mna to prehanas. ja som bola ako mala tiez poriadne rozmaznana a nedopadla som najhorsie. prave naopak dosiahla som v kariere i v sukromi vsetko co som si zaumienila (a casto to bolo najma vdaka tomu, ze som si verila viac ako ktokolvek iny). a mas pravdu vlastne mi to tak vyhovuje 🙂... preto som to aj napisala ako radu.

timea7
8. jan 2016

@whitecat666 prečo si myslíš, že ak má dieťa stanovené hranice, tak sa zároveň ubíja jeho sebavedomie? Už som písala vyššie, že stavenie hraníc neznamená, že dieťa bude slepo poslúchať príkazy, to ani náhodou. Práve že, keď má stanovené hranice, keď zaň matka nerobí všetko na svete, lebo ho stále považuje za maličké, ale nechá ho čo najviac činností robiť samé, posilňuje jeho sebavedomie. Čím je dieťa samostatnejšie, tým je sebavedomejšie. Nemýľ si rozmaznanosť so zdravým sebavedomím.

sardinka335
8. jan 2016

@whitecat666 a ako ťa rozmaznavali?
Ja si myslím ze kazdy rodič svoje dieťa istým sposobom rozmaznava...dopraje im, prižmuri oči atd...ulahčuje - zase ja tiez netvrdím, ze u nas je cely den vojensky režim a deti po zobudení si davaju studenu sprchu a stelú postele ,,na puky,, s pokrikom ,,poslušne hlásim, ze postel je ustlataá,, a salutuju...Pozeraju telku, hraju na tabletoch boli sme dnes na plavarni...dostali aj sladkost..maju prazdninový veget...no komu je lepšie?
A nechapem čo prehanam...ze dam večer deti do postelí a spia? To je u mna bezny večer...niekoho bavi jazdiť po meste a niekoho zase vegetiť na gauči a pozerat telku - proste mať čas na seba.

helka101
autor
8. jan 2016

@katka1981
@timea7
@sardinka335 tak kocky..u nas pokrok.. Vcera sicevykrikovala. Potom zaspala.. No sa strhla s placom..asi zly sen. No do postele uz ani za svet...a dnes som ju ulozila o20tej..vykrik len 2x......a booom idrm kuk po 15min.a slecna zaspala 🙂

cervikpepik
8. jan 2016

@helka101 no vidis 😉 tak oddychuj,mas volny vecer a hlavne nepovol,prisne dodrzuj co si zacala

helka101
autor
8. jan 2016

@cervikpepik noooo este ju naucit spat celunoc v detskej a budem spokojna. Urcite budu aj vecere kedy bude protestovat.... Ale dufam, ze ich bude menej ako tych kludnych. ;)

cervikpepik
8. jan 2016

@helka101 🙂pride,objat,pobozkat o odniest naspat....pockat,kym zaspinka a vratit sa...a aj na to si zvykne

helka101
autor
8. jan 2016

@cervikpepik no pevne dufam, ze so zvykne aj na to.. ;)

timea7
9. jan 2016

@helka101 super, keď budeš neústupná, bude to stále lepšie a lepšie. Nevadí, keď sa v noci zobudí a už nechce ísť späť do svojej postele, to sa jej občas bude stávať, podstatné je, že sa naučí, že večer sa ide spať do svojej postele, nevybieha sa z nej a na rodičov sa kričí, len keď je to nevyhnutné. Si na dobrej ceste, nedovoľ manželovi, aby ti to pokazil, držím palce!

katka1981
9. jan 2016

@helka101, to uz spinka u seba?

helka101
autor
9. jan 2016

@katka1981 ano u seba v detskej.. Dnes nevykrikovala vobex..a nevybehuje uz 3dni.. 🙂

katka1981
9. jan 2016

@helka101, no super, vidis ake mas mudre dievcatko? Stacilo zmenit pristup. deti su presibane a je velmi tazke najst idealne riesenie.

somavi
9. jan 2016

Ja prečítam rozprávku a počkám, kým drobec nezaspi... A mám free potom 😉 klamem, nemám, lebo mám ešte polročné mrne a to sa budí 🙂

timea7
10. jan 2016

@helka101 supeéééér!!!!! Stačí naozaj zmeniť prístup, trvať na svojom a o mesiac si ani nespomenieš, že ste mali nejaké problémy so zaspávaním. Je rozumnejšie a jednoduchšie sa týždeň, dva posnažiť, byť dôsledná, aby dieťa pochopilo, že takéto je pravidlo a je nemenné, ako ospravedlňovať zlyhanie vo výchove tým, že moje dieťa je iné, na moje dieťa nič neplatí, prípadne sa mu snažiť prilepiť nejakú diagnózu. Držím palce, nech aj manžel ťahá s tebou za jeden koniec povrazu, peknú nedeľu.

timea7
10. jan 2016

@katka1981 nie je ťažké nájsť ideálne riešenie, to spočíva v stanovení hraníc a následnej dôslednosti, trvám na tom vždy a za každých okolností. Zároveň dávam dieťaťu najavo, že ho milujem, aj keď tie hranice prekročí, že sa naň nehnevám, iba som smutná. Ale trvať na nich budem aj naďalej, práve preto, lebo ho milujem. To je celé. Ako vidíš, za týždeň sa dá zvládnuť to, s čím dva roky matka bojovala. Ťažké je presvedčiť samú seba, že tým, že dieťaťu neurčím pevné pravidlá, tak mu ubližujem, dieťa je kľudnejšie, šikovnejšie, keď ich má.

cervikpepik
10. jan 2016

chcela by som sa opytat maminiek,ktore maju vacsie deti...mam trvat na svojom aj u rocneho dietata co sa spanku tyka?On mi rozumie,vie co po nom chcem...no vyslovene trucuje...je na unaveny,no aj tak to ide tazko.... a nerobil to,no cim je starsi tym je vybitejsi...
:-I

katka1981
10. jan 2016

@timea7, tak ja s tym nemam najmensi problem ani som nikdy nemala. Je to pre jeho dobro, ajked sa zato na mna hneva.

katka1981
10. jan 2016

@cervikpepik, ano, podla mna na veku nezalezi

timea7
10. jan 2016

@cervikpepik píšeš - u ročného dieťaťa, no je obrovský rozdiel, či má dieťatko rok a mesiac, alebo rok a osem mesiacov, ale keď píšeš, že všetko rozumie, predpokladám, že má viac ako rok a pol. Čím je starší, tým viac vie, tým viac si uvedomuje, je vyspelejší, preto to robí, aj keď to doteraz nerobil. Samozrejme, že s 18-mesačným dieťaťom zaobchádzame ináč, ako s päťročným, tu ešte funguje odpútanie pozornosti, ale práve v jeho veku treba trvať na svojom, zvykne si. Trucovať môže, to je v poriadku, dôležité je, aby nič nevytrucoval. Snaž sa o stále rovnaký nemenný rituál, nedaj sa vydierať jeho plačom, keď si chce presadiť svoje, no nikdy nie krikom, capnutím, vždy láskavo, no dôrazne. Držím palce.

cervikpepik
10. jan 2016

@katka1981 plakavalo Ti dieta pri zaspavani z trucu?nechala si ho?...ja stale bojujem...do pol roka bol moj syn ukazkove dieta...uz ako dvojtyzdnovy spaval aj sest sedem hodin v kuse v noci...no od pol roka je to hroza...nespala som uz sest mesiacov a nie som ani tak vycerp.fyzicky ako psychicky....najnovsie odmieta cumel,no bez neho nezaspi...co ted?...ja ine ako nechat ho plakat nevidim..vyplije cumel a caka co spravim a ja neviem co robit...alenervy mam len jedny 🙂

cervikpepik
10. jan 2016

@timea7 dakujem...syn je januarovy,ma presne rok...ked mu poviem daj si dudu a urob haji,urobi to...ked mu poviem mamka odide ked budes zlostit tak vie,ze to urobim...no aj tak provokuje,alebo ako to nazvat
Este raz vdaka za radu,budem musiet pomaly aplikovat,ze co povie mamka to plati...len keby tie decka neplakali...

timea7
10. jan 2016

@cervikpepik ale oni často plačú preto, aby nás obmäkčili, aby niečo dosiahli. Ty si svoje dieťatko najlepšie poznáš, vieš, kedy plače od bolesti, kedy mu je smutno a kedy preto, aby plačom niečo dosiahol. Od takého drobca by som neodchádzala, ak potom plače, neviem, ako dlho ti zaspáva, ale ľahla, alebo sadla by som si k postieľke, hladkala ho, ale z postieľky v žiadnom prípade nevybrala. Keď bude o pár mesiacov starší, už sa mu bude dať povedať, idem vedľa uvariť si kávu, žehliť....ale za chvíľku sa prídem na teba pozrieť. To treba aj dodržať, prísť, pohladkať a zase odísť. Ale nechať plakať dieťa, ktoré malo teraz rok a ísť si po svojom by som nedokázala. Najmä preto, lebo aj keď ti rozumie, nedokáže ešte rozprávať, o pol roka, o rok bude situácia zase iná. Veľa šťastia.

katka1981
10. jan 2016

@cervikpepik, mna dr. na poradni upozronila ze od 7. mesiacov ma mala bude kontrolovat ci som pri nej. Prvykrat som skusiala uspavanie podla knihy ked mala 9 mesiacov, ale zrusila som to. Ked mala 19 mesiacov sme to zvladli. Ja by som to nerobila uz dietatka do 1 roku. Moja ked mala 18 mesiacov cely mesiac sa zabudila kazdych 20 minut, akoby mala budik v hlave, cize 3x dohodiny celu noc. Nase najlepsie noci boli ked som spala 5-6 hodin s budenim po 2-3 hodinach mojho spanku. Nebudem ti hovorit, my sme roky nespali. POdla mna je to cele o nervovom systeme dietata. Kazde dieta je ine, ani nema vyznam porovnavat syna a dceru, lebo ajked vychovavas rovnako, kazde je ine.

78lenka
10. jan 2016

ja už 8 rokov neviem co je to vecerny film,taktiez zaspavam spolu s malou,viem ze nezaspi sama tak naco sa budem rozculovat,lahneme pocuvame alebo citame rozpravku a spolu zaspime.Ved rano o 5 už musim byt v robote.Mala ma 4 roky a to iste som malaj pri chlapcovi.

luciferkax
10. jan 2016

Ahoj, nečítala som všetko a možno budem za zlú, ale u mna by už dostala riadne na zadok.. má 5 rokov, tak pochopí, že má spať, bez vymýšľania... nevravím, že moji nikdy nevymýšľajú, majú také dni, ale nevyplatí sa im to, vedia,ž e ked idú spať, majú ticho spať a ja si pozriem správy, aj film :D

timea7
10. jan 2016

@luciferkax nemusíš byť za zlú, ani nemusí dostať na zadok, ale ak bude matka trvať na svojom, tak pochopí veľmi rýchlo, že inej cesty niet.
@78lenka to je tvoje rozhodnutie, že nevieš čo je osem rokov celovečerný film a tvoje presvedčenie, že bez teba dieťa nezaspí. Ak ti to vyhovuje, skoro ráno vstávaš, tak je to OK. Ale úplne bežne sa naučia aj menšie deti zaspať bez toho, aby musela byť mama pri nich. Len musí byť presvedčená o tom, že to, že učí deti zaspávať bez nej, je správne rozhodnutie.

helka101
autor
11. jan 2016

@timea7 zstial to slo fajn.. No nespavali sme na obed uvidim dnes vecer co nascaka, kedze sme spaliv skolkr..
Vcers to bolo kusok zlozitejsie. Lebovykrikovala..... Ale ked som jej rzne zakricala ticho!!! A neskor jej pohrozila ze vypnem svetlo ak neprestanr v kuchyni ( v detskej by jej ostal svietit len macko na baterky) .... Tak sa ukludnila a uz zakricala len raz a zaspala
Povazujem zavelky uspech zenevybehujr.. Len teda obcas vykriknr a predosle 2 vecere boli aj bez toho....
Vcera zaspavala tazsie..aleviem preco...... Neboli sme vonku... Lebo lialo u nas... Takze nab.von za kazdeho necasu... :D

Dakujem za rady a povzbudenia

timea7
11. jan 2016

@helka101 nemáš za čo, len vytrvaj. Ak v škôlke spala, bude možno zaspávať ťažšie, ale možno aj nie, lebo tam má stály sled aktivít, z ktorých bude unavená viac, ako doma. Buď pripravená na to, že nejaký čas ešte skúšať bude, vydrž, nakoniec pochopí, že inú možnosť, ako ísť do svojej postele, zostať ta, a nevykrikovať, nemá. Verím, že to bude čoskoro.