6 ročný syn sa bojí spať v izbičke

livka299
4. apr 2013

Dobrý večer. Posledné dni máme veľký problém so spánkom. V septembri bude mať syn 7 rokov a nastupuje do školy.
Začala by som asi takto. Od jeho 2 rokov som bola na nich sama. Bývali sme u mamy, v jednej izbe, kde sme v jednej posteli spali asi do jeho 4 rokov. Potom som si našla priatela, zobrali sme si byt, kde mali svoju izbu. Zo začiatku tam pekne so setričkou spinkali. V septembri sa stala tragedia, ked babku zrazilo auto. Vtedy som sa veľmi bála, že sa budú báť sami spať. Veľmi som na nich smútok neprenášala, večer mali pár krát snahu to rozoberať, ale zakaždým som im odpovedala, že keď sa o tom chcú baviť, tak ale cez deň....V novembri sme kúpili nový byt, prerobili, urobili sme im novú krásnu detskú, spálničku zvlášť. Myslela som že v novom už trochu na to zabudnú. Tak sa aj tešili, pekne tam spinkali. Teraz už je to asi mesiac, čo sa doslova tam bojí spať. Dcérka nemá problém, ona ľahne a spí. A syn ostáva hore, dala som im tam aj malú telku, púšťam im tam potichúčky noddyho a také veselé rozprávky, majú malú lampičku. Už neviem ako ho presvedčiť, že sa nemá čoho báť, on mi tvrdí že sa bojí šatníka /ten vidí z postele/ alebo že počuje nejaké kroky...myslím že to bude skôr pre psychologičku, ale keď máte pre mňa nejakú radu, rada ju príjmem....

🙂 ospravedlňujem sa za preklep v názve

margarita
4. apr 2013

@livka299
nasa cerstvo 4-rocna mala obdobie, ze tiez videla "strasidla" (prach poletujuci v izbe). skusali sme vselico, nakoniec zabral "protistrasidlovy sprej" (= voda v rozprasovaci na kvetiny) vzdy pred spanim sama to rozprasila, aspon si zvlhcila vzduch 😀 a spolu so zaklinadlom "strasidla chodte prec" to pomohlo.

Tvoj syn je uz vacsi,no stale este logika az tak nevitazi, darmo argumentujes, ze sa nema coho bat... 😔 ale ak sa da, skus zistit, co mu na tom satniku vadi, prip. co by pomohlo aby sa ho nebal (trepnem blbinu, ale mozno ak si nan nalepi nejaku nalepku, nakresli obrazok a pod...).
Zaklad je skusit vypatrat, co to je....drzim palce.

dari226
4. apr 2013

asi si mala vtedy o tom hovorit aj pred spanim,deti vtedy zacnu rozmyslat lebo cez den sa hraj atd a ked je vecer tak je kludnejsie.
margarita ti dala super tipy tak vyskusaj.
telka to ma rozne svetla a izba v tme potom s nejakou ropzravkou tiez moze vyzerat strasidelne,skus mozno upokojujucu hudbu alebo uspavanky a mozno trocha ostat pri nom aby citil,ze aj ked musi ist spat si stale tam
nechat pootvorene dvere aby ta este pocul ked nespi ze si v blizkosti aj ked ta nevidi 😉

livka299
autor
4. apr 2013

@margarita presne preto som tu napísala, lebo nemám takú fantáziu niečo také ako ty ten sprej vymysliet.... 🙂

@dari226 ja kým oni nespia tiež nejdem do postele, a ked zaspávajú sadnem si za počtač, alebo ku telke v obývačke, hneď vedľa detskej, dvere máme povinne dokorán 🙂

Ja som skúšala s ním viackrát porozprávať, že čoho sa bojí,on tvrdí že ničoho, niekedy povie že počuje kroky ... tak som mu povedala že keď ležia ja chodím hore dole, spratávam....

dari226
4. apr 2013

ved skus tie tipy od margarita mozno to pomoze.ked to trva len par dni tak by som to nevidela ako priliz velky problem.myslim kazde dieta ma take dni

margarita
4. apr 2013

@livka299
ja mam fantaziu celkom obstojnu 😀 ale toto som si nevymyslela ja, ale docitala som sa o tom v knihe:
Martin Stiefenhofer : 55 rad...ked sa dieta boji.vyd.Belimex.
je tam nielen o strachu z tmy, strasidiel a pod., ale aj strach pred cudzimi ludmi, chorobou, smrtou atd.

livka299
autor
4. apr 2013

@margarita ejha, idem pohľadať tú knižku. Ďakujem za tip.. 😉

margarita
4. apr 2013

ja som uz hladala, na nete momentalne som ju nenasla - mari sa mi, ze som ju kupila uz davnejsie v Lacnych knihach. je to len taka cca 40 stranova brozurka, nic svetoborne, ale napady su tam celkom pouzitelne...