Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

7 ročná dcéra a novorodenec

lenemmka
23. júl 2012

Ahojte. Chcem sa Vas opytat na radu ako ste to zvladli vy. Dcera ma 7 rokov. S jej otcom nezijem (dcera si ani nepamata dobu ked sme zili v spolocnej domacnosti) momentalne mam priatela a teraz sa nam narodilo babatko. Dcera bola zivsie dieta aj predtym no teraz je to extremne...cokolvek jej poviem uplne ale uplne odignoruje :( a ja uz vobec nevladzem. stale zlosti, neposlucha, odvrava a ked jej na to nieco poviem tak zacne plakat ze ju nikto nema rad ani ja a ze je najhorsia a tak. Dnes dosiahla uplny vrchol ked som ju poprosila nech ide pozriet na sestricku kym skocim premiesat obed a dojdem spat do izby a ona si ju vybrala z postielky na ruky hoc sme jej kazdy den doteraz hovorili ze to nesmie robit lebo ze babatko je este krehke a ze by mu mohla ublizit. Ked osm na nu nakricala ze to nesmie...tak chvilu poplakala a zas jej je to uplne jedno ze co spravila :( Ako ste mamicky zvladli vychovu 2 deti naraz (momentalne mi to pripada absolutne nerealne a som na pokraji sil) :(

maslenka47
23. júl 2012

V prvom rade nechapem, preco branis 7rocnemu dietatu zobrat na ruky sestru. Najlepsie by tvojej starsej dcere pomohlo, keby si jej dovolila sa o malu starat. Co najviac ju zapojit do deja v domacnosti. A to vratane fyzickeho kontaktu. Hoci najskor len v tvojej pritomnosti. Nauc ju to tak, aby malickej neublizila. Napriklad, ze ked chce mat malicku na rukach, nech pri tom sedi na zemi.

Zakazovanim v nej len podporis myslienku ze nieco nesmie spravit pretoze je nemehlo, neschopna, zla...

lillah
23. júl 2012

@lenemmka starostlivost o dve deti je narocna ale nie nerealna....mas doma velku slecnu a o to by mala byt starostlivost o novorodenca jednoduchsia. Moze ti dcerka pomoct...vlastne aj chce, len jej nedovolis. Ona sa citi zbytocna a zanedbavana.... potom robi napriek a zlosti. Moj syn mal 3 roky ked sa narodila sestricka. A mal dovolene drzat ju pod dohladom. Pomahal pri prebalovani, obliekani, neskor krmeni. Zabaval ju... Ako pise maslenka47... ukaz jej ako moze sestricku drzat aby jej neublizila, nie na nu kricat. Cim viac jej budes branit v kontakte s babom, kricat na nu, tym bude viac vystrajat a ziarlit.

xenicka13
23. júl 2012

@lenemmka podla mna je to obycajna ziarlivost zo strany starsej dcery, doteraz 7 rokov bola jedina a teraz prislo babo, takze ako baby radia, zacat ju ucit, ako sa o sestricku postarat, ja som tiez synovi nedovolila dievcata nosit, proste som sa bala, ze mu vypadnu z ruky 🙂

maslenka47
23. júl 2012

@xenicka13 @lenemmka a presne o tuto vetu ide "som sa bala, ze mu vypadnu z ruky" ... ked dietatu nedoveruje vlastna matka, potom nech sa necuduje, ze "zacne plakat ze ju nikto nema rad ani ja a ze je najhorsia a tak". Tvojmu chlapcovi to mozno bolo jedno, ale ta mala slecna tym evidentne trpi.

xenicka13
23. júl 2012

@maslenka47 ako u mna toto nie je otazka dovery, ale otazka zivota novorodenca, a je milion inych cinnosti, pri ktorych starsi surodenci pomahaju

popelka5000
23. júl 2012

ja mam deti s presne takym istym vek.rozd.treba jej stale hovorit,ze je jeho starsia sestra,velka a bude ho chranit....treba ju zapajat,prebalovanie,kupanie,chvalit ju ,ako to spravne robi,aka je super....hlavne nekric na nu,aj ked si to tak isto nemyslela....

luna13
23. júl 2012

Ahojte ja mam u deti rozdiel 8 rocny a trnula som ako to dopadne ked prideme domov ale ja som stale vravela malemu ze pride maly brasko alebo segra a ze ju bude muckat stiskat maznat ze to bude zazitok pre neho ked bude vidiet ako rastie on sa moc tesil 🙂sli sme do porodnice presne na oblievacku prisli zamnou aj s manzelom a ja som doniesla segru polial ma a vravim a sestricku nepolejes?ostal chudatko taky vselijaky videla som na nom ze proste akoby sa bal ze jeho budem mat menej rada tak som ho vystiskala a povedala ze rozdiel nebude milujem rovnako jeho ako aj ju len bude potrebovat sestricka viac opateri ale tak to on uz chapal usmial sa a potom prisiel ten bod zlomu vzala som malicku a dala som mu ju do ruk samozrejme opatrne keby ste videli aky velky brat z neho zrazu bol cmukol ju na licko a potom sa nevedel dockat kedy uz prideme domov ked sme dosli ani nesiel do skoly som ho dala lekarke vypisat nevedel sa nabazat a proste dovolila som mu vsetko a vysvetlila co smie a co nie hlavne nikdy ich neodhanajte dovolte pomahat pti kupani proste prebalovani vsade kde mozete sa snazte zapojit starsie dieta polaskajte ho pomuckajte davajte pocitit rovnako lasku obom detom nikdy neodsuvajte lebo potom im to bude luto a budu si v duchu zelat aby ten mladsi nebol deticky maju obrovske city musite sa rozpravat snimi zapajat ich aby videli co to obnasa nikdy nie krikom ani inym zlym sposobom reagovat a potom to bude vsetko uplne super🙂

katren
23. júl 2012

@lenemmka a pozri na rady aj tu 😉
https://www.modrykonik.sk/forum/surodenecke-vztahy/ako-zvladnut-surodenecku-rivalitu-a-ziarlivost/
https://www.modrykonik.sk/forum/surodenecke-vztahy/ziarlivost-surodenca-zlepsi-sa-to-niekedy-2/
https://www.modrykonik.sk/forum/tema/co-robit-s...
https://www.modrykonik.sk/forum/surodenecke-vztahy/syn-sa-po-narodeni-dcerky-zmenil-co-je-s-nim/
https://www.modrykonik.sk/forum/surodenecke-vztahy/kolko-trvalo-vasim-detom-zvyknut-si-na-mladsieho-surodenca/
a tiez nechapem, preco branis takej slecne sa starat o dietatko.....moja Dominika mala 1,5 roka ked sa Misko narodil a zapajala som ju do vsetkeho, spolu sme prebalovali, ked som dojcila, tak ona sedela vedla na stolicke a pozerala ako maly papa, nosila mu plienocky, ked si vygrcol.....spolu sa starame aj o domacnost....nosi veci do pracky, vytahuje pribory z umyvacky.....
prikazy a zakazy nefunguju, treba zapojit dieta do deja, potom to pojde aj samo 😉

mirkakab
23. júl 2012

Ja mám medzi dcerami rozdiel skoro 3 roky, ked bola mladsa malinká, tak som sa jej venovala len ked bolo treba (prebaliť, nakrmiť, uspať) a snažila som sa venovať staršej aby nežiarlila, vždy som jej povedala nech je potichu, nech malinká zaspí a pojdeme sa spolu hrať (čo som samozrejme musela dodržať). doma som mala strašný neporiadok, ale išlo mi v tej chvíli práve o to, aby na nu nežiarlila. má ju velmi rada, nikdy som nepozorovala že by jej chcela ublížiť, ale docielila som to, že mladšia začala žiarliť na staršiu, aj ked som sa im neskôr venovala jednako. toto som praktizovala asi tak než začala sedieť, dovtedy si staršia zvakla že má sestričku ...

andrejka1974
24. júl 2012

ahoj ja mam tri vacsie deti a sindusku ta ma teraz 3 a pol roka a malu rianku ta ma teraz 3 a pol mesiaca najmladsiuy dcerku sme prichystavali na surodenca a ked sa narodila zapojila som ju na pomoc a ona rada pomoze donesie plienky, kupeme ju spolu najradsej ju kocikuje u nej sa ziarlivost prejavila tak ze sa sama velmi nezahra sama a vyzaduje vacsiu nasu starostlivost ale sestricku ma rada skus ju zapojit do starostlivosti a bude sa tvarit velmi dolezito ze je tu pre niekoho

Tu začni písať odpoveď...

Odošli