7 ročný si chce stále umývať ruky. Čo s ním?

father
22. máj 2009

Tak mame doma problem s nasim 7 rocnym chlapcom. V poslednom case si zacal ovela viac umyvat ruky. Nechce sa chytit nicoho co je na zemi lebo "budem si musiet umyt ruky" tak isto ked sa dotkne penazi alebo cohokolvek co sa mu zda spinavy (trebars nasho psika) vzdy ide do kupelky a umyje si ruky. Neviem ako na to reagovat, doktorka tvrdi ze je to v pohode a nemame si to vsimat...ale ked jemu uz aj ruky vyschynaju a ma ich cele ako smirgel....potom ich zase musime natierat a to sa mu uz nechce.... ak mate niekto skusenost poradte prosim

lienocka235
22. máj 2009

nastivte detskeho psychologa moze to mat psychicky podklad...

lienocka235
22. máj 2009

Obsedantno-kompulzívna porucha (OKP) je časté, liečiteľné duševné ochorenie. Ľudia, ktorí trpia OKP môžu mať nutkavé predstavy, myšlienky a/alebo nutkavé konanie. Nutkavé - obsedantné myšlienky sú myšlienky alebo obrazy, ktoré prichádzajú často, a je ťažké ignorovať ich. Vyvolávajú pocit úzkosti a nepohody. Vyskytujú sa vo forme predstavy o nakazení sa zo špiny, predstavy o nezamknutom byte, aute, a pod. Nutkavé konanie je opakujúce sa, stereotypné správanie (ako napríklad časté umývanie rúk, opakované kontrolovanie, či sú dvere zatvorené), pričom osoba má pocit, že to musí vykonať. Osoba, ktorá má nutkavé myšlienky týkajúce sa znečistenia, sa môže zaoberať neustálym umývaním si rúk, alebo môže nosiť rukavice. Uvedené správanie výrazne zasahuje do života človeka, a hoci si spomenutí ľudia plne uvedomujú, že nutkavé myšlienky a konanie sú len produktom ich mysle, nedokážu ich ignorovať, alebo potlačiť

palculienka24
25. máj 2009

Ahoj father,
lienocka ma pravdu moze ist o spominanu poruchu, viem o com hovoris ja mam dceru ktora ma tuto poruchu a odporucala by som ti navstivit detskeho psychiatra.

mary3
26. máj 2009

Father....
Ja sama trpim touto poruchou.... U mna sa to zacala niekedy v puberte ked som zacala s tym nadmernym umyvanim, ani neviem preco, nepamatam sa co to spustilo.... ja som si umyvala ruky stale, najprv vzdy ked som sa niecoho dotkla, potom uz aj ked som nic nechytila, len som mala strasne nutkanie umyt si ruky, nevedela som to ovladat.... to ze ma tvoj syncek ruky ako smirgel si viem velmi dobre predstavit, ja som ich mala tiez take, dokonca mi tak vysychali ze mi praskali az do krvi..... u mna sa to casom zlepsilo, tiez ani neviem ako, nevedela som ani co je to za chorobu... neliecila som sa..... no po porode nasho synceka som sa dostala do takeho stavu ze som sa skoro z toho zblaznila.... umyvanie bolo nekonecne, stale, po vsetkom, vyvarala som stale dudliky, dezinfikovala vsetko coho sa mal dotknut maly, nikomu som nedovolila zobrat na ruky, bala som sa ze ten dotycny bude mat spinave ruky a ze ho nakazi a vela ineho.... Potom som hladala informacie o takomto spravani, navstivila som psychiatra, kde chodim doteraz.... beriem lieky a mozem povedat ze je o moc lepsie aj ked este som sa z toho celkom nedostala... no nebyt navstevy psychiatra a nasadenia liecby, neviem ako by to dopadlo.... ja som to uz vobec nezvladala, casto som potom rozmyslala dokonca nad samovrazdou.... nechcem ta strasit, ja nie som lekar a neviem ci tvoj sym trpi takouto poruchou ale naozaj by asi bolo dobre navstivit s nim psychologa.... ja dodnes lutujem ze som to nespravila skor, uz pri prvych naznakoch...

father
autor
1. jún 2009

tak zatial sme to takto neriesili s tym psychosom.....ale mam pocit ze ako sme sa tym prestali stale zaoberat ze to ma klesajucu tendenciu, uvidime..este to chvilu budem pozorovat a ked sa to nezlepsi zajdeme k odbornikovy

dakujem vam

softka
3. aug 2009

Ahoj palculienka24, mohla by si sa mi ozvať??? ja už nevládzem, mám tiež problémy s dcérkou, 10 ročnou, nieviem či je to OCD, alebo čo, ale už som z tohona nervy a veľmi nešťastná. Email: LPlevova@azet.sk
Ďakujem Ti budem čakať

softka
3. aug 2009

ahoj mary3, chcem Ta poprosť o bližšie informácie a porozprávanie sa ohľadom OCD mohla by si sa mi ozvať?

softka
3. aug 2009

father..ahoj
prosím Ťa ako to vyzerá s tým umývaním rúk???
My máme tiež problém. Dcérka 10 rokov,,,,,,,,,,ma také obdobia....raz umýva často potom prestnae, teraz zas začala, predtýmfurt hračky kontrolovala izbu, to prestalo,,,,,bojí sa veľmi školy, furt niečo rieši . ja už nevládzem.
Snažili sme sa pekne, nešlo to, teraz aj kričíme, tresty.......
potom výčiitky, čo ak za to nemôže
boli sme aj u psych. psychiatr....jedna povie áno má OCD, druhá povie nie, to sú len návyky.....
ja už nevládzem.........bože aby som dačo nezanedbala....prosím pomoc

mary3
6. aug 2009

Softka... ťažko povedať či je to OCD alebo nie, ked každý lekár povie niečo iné....
Ja osobne som kričanie kvôli OCD brala strašne zle a všetko sa to len zhoršovalo....
Poslala si ti IP

winer
26. máj 2010

Cavte 🙂 potreboval by som radu , mam doma 14 rocneho brata ktory si prilis casto umyva ruky a celkovo sa casto sprchuje ale hlavne to prehana s umyvanim ruk ma ich az popraskane suche znicene .Skusal som sa ho pytat preco to robi a jeho odpoved je ze mi to nevie vysvetlit .dam priklad osprchuje sa a hned nato si zacne umyvat ruky ,a to robi stale po akej kolvek cinosti odyjde od pocitacaa zase si ide umyt ruky . Skusame to snim doma neako riesit ale nechce sa otom bavit a nevie nam vysvetlit preco to roby .Tak preto hladam neaku radu takym to sposobom , za odpovede vopred dakujem 🙂

bejkka
27. máj 2010

Videla som raz jeden dokument, kde bola pani, ktorá sa správala podobne ako tvoj brat - nadmerne často si umývala ruky a vlastne išlo o psychickú poruchu - vyjadril sa k tomu nejaký odborník, no možno u tvojho brata to súvisí s pubertou a dospievaním, skús sa radšej spýtať lekára.

softka
5. nov 2010

ahoj, prosím ta zlepšilo sa to???prosím prosím ozvite sa lebo aj ja mám 12 ročnú dcéru a som zúfalá už,,,stále umýva ruky,,dakujem

softka
5. nov 2010

@palculienka24

ahoj,,,prosím ta mohla by si sa ozvať na LPlevova@azet.sk

budem čakat

mimkao
5. nov 2010

Ahojte, ja mám tiež menší problém, aj keď to nesúvisí s umývaním rúk, ale s tu spomenutým kontrolovaním, či sú zamknuté dvere a s kontrolovaním dokladov.
"Trpím" tým od malička, na čo si pamätám, rodičia sa mi z toho smiali, a zostalo mi to dodnes. Aj keď podľa mňa to už tak nepreháňam, ale je to vo mne.
Pamätám, že ako malá som mala až chorobný strach výjsť z domu bez toho, aby som si neskontrolovala, či mám mesačník na MHD, železničnú preukažku, atď. Pritom som vedela na milión % že ich mám, no musela som to skontrolovať. Bez toho som z domu neodišla. Potom som došla na zastávku MHD a zase som si kontrolovala, či to v batohu mám, lebo mi stále chodili v hlave myšlienky, že mi to asi cestou vypadlo, alebo, že keď som si to predtým doma kontrolovala, tak že som si to zabudla vložiť naspäť a pod. Pritom som vedela že to tam je, ale bolo to niečo neovládateľné. Ale priznám sa, doteraz mi nenapadlo, že to môže mať nejaké psychické pozadie.
Teraz to už tak nepreháňam, ale tiež si nesadnem do auta, bez toho, žeby som sa ubezpečila, že mám doklady. Na jednej strane to zase aj považujem za dobré, pretože viem, že sa tým vyhnem nepríjemnostiam, ale na druhej strane to už niekedy mňa samu obťažovalo.
A teraz už iba prehnane kontrolujem, či sú zamknuté dvere. Pritom viem, že manžel ich vždy zamyká, ale ja ešte pre istotu 🙂 musím po ňom skontrolovať...
A teraz mi napadlo, že možno to bude mať súvis aj s tým, že keď moji rodičia chceli niečo od nás detí dosiahnúť, tak nás stále strašili. že počkaj, príde ujo, vezme ťa, tam môže byť strašidlo, atď. A mne sa to do detského mozgu tak dostalo, že ma ovládal strach o takéto veci...

olivova
2. dec 2010

@softka - treba k lekarke...Mala som spoluziacku na strednej skole, bola u psychologa? alebo psychiatria? neviem, brala lieky, je to naozaj psychicka porucha....

softka
5. dec 2010

ahoj môžeš sa mi ozvať na LPlevova@azet.sk

acibul7
2. apr 2011

Ja vidím problém u môjho 8 ročného vnuka . Asi pred rokom stale umýval ruky, potom to prestalo.
Teraz je to oveľa horšie, všetko je špinavé, ak mu niekto podá papierovú vreckovku už ju nechce, nepije dva krát z toho istého pohára, aj ked pil z neho len on, nenaleje si z otvorenej fľaše .... a veľa ďalších vecí. Je to hrôza. Viete mi niekto prosím niečo poradiť alebo zostáva len ten psychiater.
Ďakujem,

len.petra
3. apr 2011

@acibul7 jednoznačne psychiater, to, čo opisuješ si neviem ani predstaviť 😒 ako funguje v škole? a vonku? chodieva na ihrisko? má kamarátov?

syslica
4. apr 2011

@acibul7 Treba pohovoriť s detským psychiatrom, zrejme sa jedná o obsedantno-kompulzívnu poruchu (pozri aj príspevky vyššie). Dobrá správa je, že sedenia s psychiatrom zvyknú pomôcť postihnutému aspoň si uvedomiť mechanizmus týchto nutkavých predstáv a postupne ich aj odbúrať/prekonať. Poznám viacero takýchto pacientov, dnes už dospelých, síce si ruky umývajú ale už nie do krvi antiseptickými prípravkami a vypnutie všetkých spotrebičov kontrolujú tiež... našťastie len občas 🙂 Dá sa to zvládnuť, držím palce všetkým!

ontario
3. feb 2013

ahojte,
chcem sa s vami podelit o nejake riesenia. pocula som o tom, aj to ako sa toho ludia uplne zbavili.
asi to nebude prijatelne pre ludi, ktori Boha vo svojom zivote neriesia, ale naozaj to funguje.
bola baba, ktora si nemohla prestat umyvat ruky a sla na krestanske poradenstvo /nie je to nic ze echt kostolne,
normalne ludia, ktori zazili Boha, ze je realny a konkretny a su velmi obdarovani, co sa tyka prace s ludmi
a aj im Boh zjavuje priciny, ze co a preco - funguju ako nejaki krestanski psychologovia az na to, ze miesto liekov
nahradza modlitba. modlia sa a tie veci fakt odchadzaju. sama som to zazivala, ale teraz je to o dost lepsie/.
moze to pramenit z roznych traum, ktore clovek prezil. alebo to moze byt generacne.

vazne to stoji zato, ono to odchadza.

mirrea7
8. nov 2013

@ontario
Ahoj, prosím ťa, mohla by si sa mi ozvať na emjay.sk@gmail.com? Mám podobný problém a rada by som to skúsila takýmto spôsobom.ďakujem pekne...

nebbia
19. aug 2015

Ahojte ja mám podobný problém s 9-ročnou dcérou. Na všetko sa pýta,či to nie je jedovaté,ale naozaj na všetko. Bojí sa o seba aj o svoju sestru. Bojí sa,že sa niekto z nás otrávi. Umýva si ruky a aj nás posiela. Vysvetľovala som jej, že ruky stačí umývať po príchode z vonku, po použití WC a pred jedlom. Povedala som jej nech s tým prestane,lebo sa z toho zblázni,že to je choroba s ktorou sa chodí k lekárovi.Aj sme ju vysmiali,že to je už smiešna keď sa to stále pýta. trošku sa to zmiernilo,ale stále s tým neprestala...

xoxox
2. jan 2020

Ahojte. Chcem sa spýtať či náhodou niekto nevie o Tom kresťanskom poradenstve čo spomínala ontario. Je to už dlhšie a s ontario sa nedá spojiť. Prosím ak má niekto informácie o tomto riešení napíšte.

zaba22
5. apr 2022

@nebbia prosím ťa, my toto aktuálne riešime, ako to u vás dopadlo? Dakujem

bohumilka27
21. júl 2023

@xoxox ahoj, prosim Ta, dostala si sa k nejakej info o tom krestanskom poradenstve