Obuv pre troj a štvorročné deti s plochými nohami

jane333
2. mar 2019

Ahojte, precitala som toho uz naozaj mnoho o obuvani deti, ale mam v tom este vacsi zmatok.. Prosim napiste aku obuv (orto, barefoot alebo uplne obyc obuv co Vam padla do oka) nosili vase deti do 3-4 r. a ci zaverom mali plochu nohu v predskolskom veku? nechcem diskutovat o pre a proti, je toho na internete plno, len by som chcela vediet realne skusenosti.. dakujem pekne 🙂

lucka12399
2. mar 2019

@jane333 ja ked som bola mala a mala som velmi ploche nohy, mala som ortopedicke papuce z lekarne aj v skole aj doma a do normalnych topanok ktore som nosila som mala na mieru robene ortopedicke vlozky 🙂 nohy sa mi pekne napravili ..

pribinak
2. mar 2019

Pozeram, ze do BA mas na skok. Na Keamarich je obchod Beni, hned oproti Detskej nemocnici
Maju tam topanky, ktore odporúčajú rakúski a nemeckí ortopédi, Superfit. Je to kvalitná značka. Odporucam

jane333
autor
2. mar 2019

Dakujem pekne za radu, ale mne v zasade ani nejde o to ako riesit ploche nohy a aka obuv pomoze, ale cisto statisticky som chcela vediet skusenosti mamiciek, ze aku obuv nosili ich deticky do 3 - 4 rokov (vacsinou deti maju do 3 rokov tukovy vankusik, takze az po 3 rokoch sa zacinaju riesit ploche nozky) a ci deticky mali nakoniec ako 4 rocne ploche nohy alebo nie? Niektore zdroje hovoria ze ak nie je nabeh na plochu nohu, orto viac uskodi ako pomoze a barefoot tiez 50:50, na jednej strane naj top topanky pre deti, na strane druhej, mali by byt len na kratkodobe pouzitie na behanie po zahrade, piesku atd ako ked je dieta naboso, a do ulic, chodniky, pevna obuv, pretoze v takomto pripade moze barefoot naopak poskodit drzanie tela.. Preto sa pytam na konkretne skusenosti aku obuv nosili deti a ci mali alebo nemali nakoniec ploche nohy? Dakujem pekne 🙂

lindusss2016
2. mar 2019

@jane333 moja mala ma len 3 roky sice, od mala hlavne na boso, doma zasadne bez papuc, vonku bf a uz ma celkom peknu klenbu. Ale ona teda velmi po chodnikoch a asfalte nechodi, vacsinou beha po trave alebo terene na ihriskach. Tiez asi nebudem obuvat bf po chodnikoch.

jatva
6. mar 2019

nemozes to takto zovseobecnit, plocha noha velmi casto suvisi s oslabenym stredom tela. Takze je fuk ake su topanky. Mam ploche nohy, trochu aj valgozny clenok a nosila som klasiku s ortovlozkami. Moj otec to iste. Ale mam diastazu od narodenia a cele telo krive. Teraz, ked cvicim HSS, lepsia sa aj nohy. Prostredny ma na prvy pohlad plochu nohu, ale sposobuju to valgozne clenky, co su opat dosledkom oslabeneho core. Ani jedny topanky to nezachrania, ak je nabeh na problem, treba cvicit, nie to riesit len topankami.

jane333
autor
7. mar 2019

@jatva Samozrejme, uplne suhlasim, ze ak je nabeh na problem a hlavne genetika, len topanky to nezachrania.. ja som vsak mala na mysli vyjadrenia, ze viac ako polovica deti predskolskeho veku ma problem s nohami a je to vo vacsine pripadov sposobene prave nevhodnou obuvou.. Toto sa docitate vsade na internete.. ze nevhodna obuv a rodicia zanedbavaju.. Tak som len chcela vediet realne skusenosti mamiciek...

jatva
7. mar 2019

@jane333 v detskom veku je podla mna strasne skoro hovorit ci za to mozu topanky. To sa prejavi skor v dospelosti (napr tzv haluxy). A hlavne ma vytaca toto zjednodusovanie. Takmer nikdy to nie je sposobene len jednym "preslapom". Ludske telo je komplikovane, vsetko so vsetkym suvisi ... To, ze maju deti v predskolskom veku problemy by som skor povedala, ze suvisi s nedostatkom pohybu. Aj nasa fyzio mi na kazdej konzultacii pripomina, ze dieta musi mat vela podnetov - vela liezt, vela behat naboso, nerovny teren, aspon 2x tyzdenne pohybove kruzky. A potom je tu samozrejme logika, ze ked dam nohu dietatu do "lyziarky" tak sa nema ako spravne vyvijat, nema tam podnety. Podobne ako ked si das dole sadru, ta koncatina je uplne ochabnuta.