Aké aktivity by ste poradili pre naše bystré detičky?

susik77
20. júl 2011

Ahojte mamičky, rozhodla som sa založiť tému aby sme sa mohli vzájomne inšpirovať zaujímavými aktivitkami pre naše bystré detičky od batoliat po staršie...Ak máte nejaké zaujímavé nápady ako rozvíjať reč, hrubú, jemnú motoriku, prípadne hudobné aktivitky, tak sem s nimi 🙂
My už upadáme do stereotypu, mladšia dcéra je veľmi šikovná, veľmi dopredu ale nie ešte nadaná a niekedy inklinujem ju " vyučovať" a tým pádom ju preťažujem, tak hľadám nejaké zábavné metódy učenia 🙂 Verím, že sa nás tu nájde veľmi veľa a príjemne sa porozprávame 😉

susik77
autor
20. júl 2011

My si napriklad púšťame v aute CD Veselá angličtina pre deti a obidve holky si spievajú spolu s CD tie pesničky. Alebo si dávame po ceste autom hádanky - napr. ktoré zvieratká plávajú, al. ktoré majú krídla a podobne...

susik77
autor
20. júl 2011

Zaoberáte sa niekto Montessori vzdelávaním? Celkom ma zaujali tie senzitívne obdobia - kedy sa deti napríklad veľmi ľahko učia čítať, počítať a podobne...celkom by ma zaujímalo ak s tým máte praktické skúsenosti...

petruska77
20. júl 2011

My ked cakame niekde u lekara alebo cestujeme tak zvykneme hrat taku hru, ze "Ake pozname ovocie" a maly rozmysla vymenuva... potom mu poviem, aby mi vymenoval len cervene ovocie alebo len zlte... To iste hrame so zeleninou... alebo "V akych mestach sme uz boli"...
S jemnou motorikou mame trosku problemy, ale celkom dobre na jej precvicenie je navliekanie goraliek (daju sa pouzit aj cestoviny penne) alebo skladanie mozaikovych obrazkov...

susik77
autor
20. júl 2011

@petruska77 = Jj, tie hadanky sa mi velmi pacia, aj deckam, velmi ich to zabavi 🙂

bonaquaba
20. júl 2011

ja zase s mojimi detmi doma hravame s loptou zemegulou, ze kde chceme ist, ja poviem napr do Anglicka a ukazem to na mape a potom deti ukazu, ze sem a ja im poviem aka krajina to je a takto sa celkom dobre naucili kde sa nachadzaju niektore krajiny a k tomu vzdy pridame, ze ja cestujem lietadlom, lodu alebo autom, vlakom atd, ale co sa tyka obsedenia pri jednej aktivite tak s tym ma hlavne starsi syn problem,lebo u neho udrzat pozornost je velmi tazke a tiez nie vsetko mu vyhovuje a uz som v koncoch, ze co by som s nim mohla robit, aby som ho rozvijala

janka_pn
20. júl 2011

my sme kupili logico primo, ale dostane az na 3 narodky 🙂

leteku
20. júl 2011

@susik77 - mrkni si stránku www.montessoridoma.sk je tam plno námetov a je to super. Veľa vecí mám odskúšaných a deti to veľmi baví.

susik77
autor
20. júl 2011

@janka_pn - toto planujem kvoli starsej dcere, mame nej. problemy, tak potrebuje precvicovat ale sa tesim, ze to mozem robit aj s mladsou 🙂

susik77
autor
20. júl 2011

@leteku = jj uz som pozerala, mam ich aj na FB. my sme boli s mladsou raz na montessori vytvarke a strasne sa mi to pacilo. akurat tam potom viac chodili starsie deti a lektorka na nas nemala cas. tak som potom posielala na montessori starsiu dceru a zaujimave veci tam robili. my si lepime s obidvomi deckami mozaiky=slniecko, srdiecka. dala som im aj presypat fazule ale bol toho cely byt...este ma lakaju tie pismenka vyrobit. holky sa ma obcas pytaju ake je to pismenko, tak im poviem ale nejak ich nenutim drilovat,. len ked sa spytaju.

modra1
20. júl 2011

@petruska77 jemná motorika: aj vkladanie fazuliek do hrdla fľaše, hra na popolušku - triedenie fazule a šošovice, kreslenie do múky, len tak vysypať šosovicu do nádoby, ponoriť do nej ruky a prehrabovať v nej, tiež v piesku - to taká relaxácia pre pršteky 😉

leteku
20. júl 2011

@susik77 - my máme urobené zo šmirglového papiera, teraz sa chystám urobiť malé tlačené keďže veľké už vieme. Máme urobené šuflíčky pre každé písmeno a v ňom veci, ktoré začínajú na dané písmenko číže L - lopta. Bola to sranda nájsť také malé vecičky aby sa zmestili do šuflíčkov. Teraz ich občas všetky vysypeme a Terezka to triedi. No moja mala je už väčšia tak neviem či som poradila.

leteku
20. júl 2011

@susik77 - a ešte mame na lego kockách nalepené písmenká a tvoríme krátke slová, občas ich len hľadáme, resp. napíšem jej slovo a ona ich musí nájsť a zložiť rovnaké slovo.

leteku
20. júl 2011

takto vyzerajú tie šuflíčky s písmenkami

susik77
autor
20. júl 2011

@leteku - Verca uz vie A, B, M, T ale este nevie spajat. Tiez uvazujem o tom smirglovom papieri. Aj Teri sa uz pyt na pismenka. Tak im to proste necham ako hru....ked na to budu mat naladu. Inak, vsimla som si, ze maju vzdy take asi mesacne obdobia-jeden mesiac ich hrozne bavi anglictina, za mesiac ju uz vobec nechcu...Teraz ma Teri uplne najoblubenejsie knizky-ale nechce rozpravky ani moc citat, ale pozerame obrazky a rozpravame si o nich. A este vela spievame a ukazujeme a vytlieskavame, to ju strasne bavi🙂A diktuje si o kom, o com ideme spievat 😀

susik77
autor
20. júl 2011

@leteku to
je krasne, zamestnam mm aby sa o nieco podobne pokusil, on je velmi zrucny 🙂

leteku
20. júl 2011

@susik77 - na toto netreba byť zručný, dá sa to kúpiť, ja som to kúpila v Tescu. A drobnosti aspoň dostali svoje izbičky a nepovaľujú sa kade tade. Ja s Terezkou riešim teraz hlavne vesmír, vznik zeme, písmená a počítanie. S Jurkom cvičíme jemnú motoriku - hráme sa s kamienkami (tu sa cvičí aj môj postreh aby kamienky neskončili v jeho puse) 🙂, máme urobené sluchové pexeso do kinderiek som vložila rôzne veci ( kameň, piesok, šrobiky, fazulu - všetko hrká ináč) s Terezkou hráme pexeso a jurko si hrká - je to jeho najobľúbenejšia hra.

petruska77
20. júl 2011

@modra1 dik za tip, vyskusame 🙂

cairka
20. júl 2011

@susik77 , pekne vymyslená téma 😉
@bonaquaba , toto sa mi veľmi páči. musím zohnať loptu ako zemeguľu

no a hry u nás už sú iné, keďže malá už má 5, najnovšie má rada slovný ping-pong , sama sa často hrá tak, že si píše slová, buď odpisuje z knižiek, alebo si vymyslí a snaží sa napísať. Veľmi veľa kreslí, má pomerne dobrú priestorovú orientáciu, za chvíľu bude kresliť krajšie ako ja (na čo ale moc veľký talent byť nemusí 😅 ) . A hrávame už také veľkáčske hry - faraóna, autobus, dámu (ale s tým sme len teraz začli, to sa ešte len učí) Ináč sa s ňou účelovo neučím, snáď len toľko, že rada vypisuje rôzne tie pracovné zošity, tak tam ju kontrolujem, či robí správne, ale vždy keď s tým príde ona. Také to "dones zošit a ideme robiť úlohy" si nechávame na školu 😝

v minulosti tiež vždy rada tvorila, takže rôzne maľovanie, strihanie, vytváranie niečoho ju vždy zabavilo,

susik77
autor
20. júl 2011

@cairka - ano, aj mne sa paci ako sa to tu rozbehlo, pekna diskusia 😵

bonaquaba
21. júl 2011

@cairka no to je super,ze tvoja mala kresli a pracuje s tymi zositami a pisat sa ako naucila?A zosity kde kupujes pre nu, lebo ja som zatial len zohnala pre maleho, ale neviem kde sa toda kupit.Tie slovne hry to je super a a ko to hravate ping pong, lebo my si obcas, ze poviem nejake pismeno a na topismeno vravime slova co nas napadne, zo zaciatku to bolo pre deti tazke, ale Andrej uz je v tom dobry.A este autobus to je aka hra?Asi privela otazok mam, ale ja nepoznam nazvy hier, akurat co ma napadne tak s detmis a hram.moj najstarsi ma tiez 5 rokov, ale jeho pri ziadnej aktivite clovek neudrzi dlho, malovanie ho vobec nebavi a z pracovnych zositov ked nieco robime tak 5 minut maximalne potom musime zmenit cinnost,este tak strihanie ho bavi a potom skladanie ho bavi lego a hracky, a zase Nelka ona ma 3 roky a ona je zase este trucovita v tomto obdobi takze vsetko musi byt podla nej, ale zase ona sa sama vyhra a je taka mala sikovnica.

susik77
autor
21. júl 2011

Ja mam pocit ze stale robime to iste: malujeme temperkami, kreslime, strihame, robime mozaiky, spievame, hovorime si riekanky a ukazovacky, pozerame obrazkove knizky.
Asi aj ja vyskusam s Veru robit tie pracovne listy...a skusime vyrobit tie pismena...

susik77
autor
21. júl 2011

Mm hra rekreacne na gitare, holky maju hrozne radi ked im hra a spieva tie detske folkove pesnicky-od Nohavicu-tak na to skacu 🙂 Teri mi pride dost muzikalna, uvazujeme kupit teraz k narodkam elektr.piano, ze by sme si mohli viac hrat 🙂

jannuulik
21. júl 2011

Strašne sa teším z tejto diskusie 😵 Môj malý bude mať 3 roky a zabieha mu jedno očko.... takže musíme prelepovať a cvičiť, čiže u nás fungujú omalovanky, pexeso, pracovné zošity a puzzle...ďakujem za tipy na jemnú motoriku, lebo to presne potrebuje..Jeho pozornosť netrvá dlhšie ako 30 min., ale bolo povedané, že je to fajn...ale musíme to robiť viac krát denne, aby to prelepovanie oka malo zmysel..
Čo sa týka prac. zošitov, naposledy som kúpila PRIPRAVÍM SA DO ŠKOLY - Kovárova, Kurtulíková, vydala to Matica slovenska - ODPORÚČAM aj cena ok 2,90 EUR v Panta Rhei

cairka
21. júl 2011

@bonaquaba , no pracovné zošity kupujeme v kníhkupectve podľa ponuky, začínali sme s týmto http://www.elegenda.sk/edicie/kresli-pis-a-nale... , potom "moje prvé čiary" a hocičo, čo majú. je toho dosť. Občas aj v papiernictve niečo majú. Písať sa naučila sama odkresľovaním, najprv sa naučila písmenka poznávať a potom začla odpisovať z letákov, kníh, časopisov... My hrávame ping-pong už tak, že sa vymýšľa slovo na posledné písmeno slova, zo začiatku sme hrávali ako vy, že na jedno písmeno začínajúce slová, teraz už takto. Alebo ešte rada hrá, to vymyslela sama, že si hádžeme loptu a vždy si vymyslíme tému, napríklad "Oblečenie" a keď loptu chytíš a ideš hodiť musíš povedať nejaké oblečenie, alebo teda podľa témy - zvieratá, byt...celkom sa tam zvyšuje slovná zásoba všetkých zúčastnených, aj maminky 😝 😀 A autobus si isto pamätáš zo školy, možno ste to ináč volali. Hrá sa to zo žolíkovými kartami, rozdá sa po 10 do kôpky, kde vidíš len vrchnú kartu, po 5 do ruky a úlohou je skladať kôpky od esa po kráľa a čo najskôr sa zbaviť svojej kôpky, kde máš tých 10 kariet. Po každom ťahu si jednu kartu odložíš vedľa kôpky a pri ďalšom ťahu ťaháš toľko kariet, aby si mala zas 5 na ruke.

jolinka
21. júl 2011

baby, my mame oblubene take pracovne zosity Nekonecne pisanie, Nekonecne malovanie, Nekonecne pocitanie ... pise sa do toho obycajnou fixkou na pevne leskle listy, a vyhoda je, ze to mozes zmazat a pisat znovu... a ked mi z toho starsia dcera vyrastla a omrzelo ju to , zdedila to mladsia... som to kupila v knihkupectve, vydavatelstvo Fragment

susik77
autor
21. júl 2011

Ja chcem teraz Verce k 4 narodkam kupit tuto encyklopediu: http://www.knihcentrum.cz/mala-detska-encyklope...
Velmi pekna, aj ma dobre hodnotenie na nete 🙂

bonaquaba
22. júl 2011

@cairka no tak to je potom mala sikovnica, ked sa sama naucila pisat a citat, ja som detom z internetu vytlacila take aktivity na strihanie, rozoznavanie rovnakych druhov rastlin a pod. take nieco ako tie pracovne zosity su, len nechavam to na dlhsie dazdove chvile, ked je pekne tak sme radsej von,
a inac stranka montesorridoma je skvela, su tam dobre napady, len treba potom sa aj na to vsetko pripravit, ja som s detmi robila vznik sveta - do balonu sme nahadzali kamienky, travu hocico, co najdes na zemi, ze je to vesmit nafukali a potom urobili big bang - pichli ihlou do toho a treeeeeeeeeeeeeeeeeeesk 😀 😀 a samozrejme som im to vysvetlila, ze ako vznikol vesmir a tak a to ich celkom bavilo, hlavne Andrej to potom stale robil, ale aspon sa nieco aj pri tom naucili, velmi dobra stranka doporucujem.
ta hra s loptou je fajn vymysel, budem hravat s detmi, len keby sa obcas chceli aj same hrat, ale oni dvaja ked su spolu tak sa len tnu alebo vadia, tak ja vzdy musim nieco vymysliet, aby sa zabavili a niekedy uz mam aj ja toho dost

mucikcucik
22. júl 2011

ahojte, no tesim sa z tejto temy velmi 🙂 mne sa osvedcilo uz spominane zatlkanie klincekov, kupila som to v jednom specializovanom obchode s hrackami - drevenymi a mala je unesena, vzdy natlcieme nieco nove, je tam k tomu aj manual a rozne obr. co sa da vytlct. Inak dakujem aj ja som sa nechala ispirovat aj montessori-doma.sk 😀 uz som nemala fantaziu pomaly...

sloniiicek
24. júl 2011

no, moja velmi rada hrava pexeso, domino, malovane citanie, alebo potom knizka s nalepkami, kde musi hladat nalepky a lepit, dalej jej napr. vystrihnem kusky farebneho papiera a lepi napr. na vystrihnute jablcko, hrusku, srdiecko. a teraz ju dost chytaju spolocenske hry pre deti.

susik77
autor
23. okt 2011

@sloniiicek - tak to domino, vystrihovanie a puzzle teraz robi starsia -4-rocna, strasne ju to bavi 🙂