Ako čistiť prvé zúbky sadou kefiek?

kili
17. feb 2008

Neviete mi poradiť? Kúpila som tú sadu 3 kefiek na čistenie, tú prvú sme ani nepoužíli, nevedela som, že sa má začať už pred, ale aj tak mi to príde také tvrdé. A potom tá druhá, keď sa zúbky už prerezávajú, tak tá vyzerá fakt desivo. Je mi normálne nepríjemné tým malému čistiť zuby. Ako sa to vlastne robí? Horizontálne alebo vertikálne? A keď sú už zúbky komplet vyliahnuté, tak sa má používať tá posledná, to už aj so zubnou pastou? lebo bez nej by to asi bolo dosť nepríjemné, teda aspoň mne je. Tak potom akou?
Robím s toho asi riadnu vedu, keď tu ešte taká téma ani nie je 😀 (teda aspoň som nenašla)

lindda
17. feb 2008

to by aj mna zaujimalo my mame uz taku mini normalnu ale ked ju dam malemu do ust teda ak sa mi to vobec podari tak ho az napina 😠

kamajka
17. feb 2008

ahojky, no odporuca sa najprv cistit zubky len cistou handrickou (vreckovkou), aby sa dietatko naucilo, ze aj to treba 😉 , na nasom malom sme to nepraktizovali, lebo nechcel ani bohovi, usta si neotvori ani teraz ked vidi kefku 😒
nula bodov u nas...

myslim ze pasta ide na rad az vtedy, ked už si dieťa aspon sčasti osvoji tieto hygienicke navyky.

natalien
17. feb 2008

Kili je jedno, jestli čistíš tak a nebo tak, ale důležité je, že se zoubky čistí a mimi získávají návyk, že se "něco děje" 🙂 Taky máme sadu třech kousků kartáčků - ten kulatý na prořezávání ji nechávám kousat, ten druhý s gumovými štětinkami, tak s ním ji ty dva zoubky co má, jen přejedu sem tam a zase zpátky. Ten poslední štětinkový jsme ještě nepoužili. Pastu zatím rozhodně nedoporučují, protože to mimisci polykají a ta není není zrovna to nej pro zažívání. Zatím určitě stačí jen voda.
A naše dětská dr. mi doporučila připravovat stravu z kojenecké vody, kvůli obsahu fluoru, takže i tak dostávají zoubky to co potřebují 🙂

Jinak si myslím, že je lepší začít dřív, než později 😉

lusil2005
17. feb 2008

nam nasa zubarka dala taku gumenu - na prst sa to nastokne a ma to take malilinke gumene stetinky. tak tym vraj jej mat umyvat zubky, lebo tie sa vraj kazia aj z materskeho mlieka!!!
ale malej sa to straaaasne paci. nahana mi to jazykom, sem tam ma kusne 😀

natalien
17. feb 2008

Lusil, tak to máme taky (náprstníček), Nelluška mi chytá ruku a taky mě kouše 😀 Kartáčky jsou pro mě bezpečnější 😀 😀 😀

jaduska
17. feb 2008

My sme malej kúpili takú sadu 2 kefiek (MaM) a čistí si zúbky ostošesť 😀 Používa ich síce ako hryzátko, ale aspoň sa naučí, že zubná kefka existuje. Boli sme už dokonca aj na preventívku u zubára, nech si zvyká na biele plášte.
Inak myslím, že zubnú pastu treba deťom dávať až od 2 rokov. Ja malej kefku namočím a trošku tie štetinky pošúcham, tak sú mäkkšie.

kili
autor
17. feb 2008

A ako často čistíte? Ja zatiaľ len pred spaním.

schnek
17. feb 2008

mudr mi řekla, že stačí 2x denně setřít plak navlhčeným tamponem, případně prstovým kartáčkem, zubní pasta že není zatím třeba 😉

kupinka
17. feb 2008

Já jsem už od začátku čistila jenom kartáčkem,pasta se dává,až když se dítě naučí,že to nesmí spolknout...čistím večer při koupání........

lusil2005
18. feb 2008

kili aj ja len pred spinkanim. a ked si cez den spomeniem, tak sem tam aj cez den. ale to je veeelmi malokedy

aponchie
18. feb 2008

moje zubarka rikala ze pasta je dulezita kvuli floru atd,ze vubec nevadi pokud ji dite polyka kdyby se to nesmelo kvuli polykani tak to treba ja nesmim delat do 5let pac mi jahodova chutnala mooooooc 😀 .cistime 2xdenne nechci aby dopadla jak ja (same plomby)mame 3kartacky spokar obycejne pac jeden je na hrani a dalsi dva stridame,az se stetiny vytahuji do stran je potreba jej vyhodit.pastu colgate,elmex nebo tu ruzovou prlicku ,dava se asi velikost hracku a cisti se na ploskach stolicek z vrchu a pote jako u dopeleho zadne"rezani na prednich zubec z leva do prava ale z vrchu dolu a naopak jedine tak se plak setre 😉 polykani pasty nevadi!!!

zevina
18. feb 2008

aponchie, ale ty už máš přece jen proti ostatním větší a rozumnější slečnu 😉 ale u malých dětiček s pidizoubkama si to fakt s pastou neumím představit...

nám zubař říkal, že pasta zatím není nutná, dokonce i to čištění by pořád stačilo jen utřít kapesníčkem nebo štětičkou vaty, ale přece jen kartáčky jsou vhodnější, aby si dítě zvykalo, že se mu v puse něčím šmrdlá 😅 my musíme mít v akci tak 2-3 kartáčky rázem, protože prcek chce být samostatný, drží si je sám, někdy jakože čistí, jindy chce čistit mamince, nebo je jen okusuje, takže se samozřejmě musím snažit tu jeho údržbu zefektivnit a ne vždy jsem úspěšná 😀

kili, myslím že zatím vystačíte s těma dvěma kartáčky, to kousátko s gumovým (i když vypadá divně je fajn, neboj se ho 😅 ) štětinkový jsme začali používat až někdy po roce

aponchie
18. feb 2008

tak treba v roce a pul nebo jak mas ty sem pastu davala a moje zubarka rikala ze je to ba dokonce dulezite a navic to neni skodlive ba naopak asi rocnimu decku nedas plnej karatcek pasty ale min ale zvykat si musi .jestli tobe rikal zubar ze v roce a 5mesich staci setrit tak jsem rada ze k nemu nechodime 😀 pokud jsou zuby vylezene ven maji se cistit a ne jen otirat kapesnikem.mala si dokonce zacala zvykat pomalu na mezizubni kartacky ovsem detske(pouzivame je bezne)vodu ustni jeste ne ale popravde sem male cistila prtovym kartackem uz prvni malo vylezeny zub a neprestala sem a diky tomu ma zuby jak perlicky.ikdyz na zadni stolicce ma na plosce mineralizaci skloviny ale to se da zapecetit tzv zapeceteni fisur zkus se optat je to prevence zubniho kazu u deti a je suprova

zevina
18. feb 2008

já rozhodně nejsem o důležitosti pasty u takhle malých dětí přesvědčená 😉 pokud zoubky důlkladně otřeš (samozřejmě když jsou stoličky, tak už to efektivně nejde, pouze u řezáků) a pak se použije kartáček s vodou, aby si dítko na proces čištění zvykalo, je to naprosto O.K.
nakonec africké národy používají k čištění jen speciální dřívka a mají zuby překvapivě zdravé a silné 😉

jinak co doktor, to názor, o tom se už každá z nás určitě přesvědčila, ale svému zubaři jako odborníkovi plně důvěřuju, proto k němu taky chodím

aponchie
18. feb 2008

maji jine podminky a stravu 😀

vavka33
18. feb 2008

Kili,aj ja mam tu dadu kefiek,teda Lea.Tie dve,co su gumene,to su na masirovanie diasen,ked este nie su nonku zubky,no a ta so stetinkami,je uz na zubky.Ja dam lee kefku,ona si sama posucha v pusine a potom jej vycistim zubky ja.Posucham jej ich aj vertikalne,aj horizontalne.
No a dnes som bola u zubarky a pytala som sa prave na to cistenie a prvu prehliadku,povedala,ze ono sa im ma dat kefka a ukazovat tie pohyby,aj ked nebudu vediet tie celkom spravne,ide o to,aby si osvojili navyk,ze napr.rano a vecer sa cistia zubky. 😉

melory
18. feb 2008

obidve moje deti, ked mali pol roka navstivili zubara, ktory mne ukazal ako mam cistit detom zuby. bez pasty, s najjemnejsou kefkou {curaproxka}
treba cisti kazdy den raz za den staci, na sucho, bez pasty, kruzive pohyby a hlavne ist aj tam, kde este nieje zub, aby zub mohol rast do zdraveho prostredia. ked je dasno zapalene, boli to, ked chce zdravy zub vyrast, dokonca sa moze po ceste pokazit.

markeeta
18. feb 2008

ja jsem je taky ze zacatku ocistila jen namocenym hadrickem, tedka uz dva tydny mame mini kartacek na zuby a cistim to vzdy vecer nebo ob den, po ranu si na to nevzpomenu. jsem hrozna, protoze ja sama si je rano musim vycistit, jinak nemuzu fungovat 🙂
My tedka jdeme ve ctvrtek na sestimesicni prohlidku, tak si vezmu kartacek s sebou a at mi ukaze, jak to cistit.

melory: to cisteni dasnicek mi prijde dulezite

kili
autor
18. feb 2008

melory, to čistenie dasienok robýš tiež štetinkovou kefkou???

susy
18. feb 2008

my cistime s tom modrov s tej sady. mame jahodkovu pastu a ideme. momentalne malemu idu na raz 6 zubov,tak je veselo...

digysa
19. feb 2008

Ja cistim s gumennou kefkou, ktora sa nastokne na prst, presne ako to pisala lusil2005. Tym som zacala od zaciatku- je to na dasna aj na jazyk aj na zubky...
A po case sme zacali aj s kefkou. Maly sa s nou pohra, ale dokoncujem cistenie s gumennou kefkou, lebo sa s nou dostanem vsade, kde potrebujem.
A este k tym pastam. My sme cistili so zubnou pasto, ktora je "pre babatka" a mozu ju v pohode prehltnut (je bez fluoru)

aponchie
19. feb 2008

pasta s ferdou mravencem na obalu je zavadna ale uz je to v tv asi mesic.podle nasi zubarky jsou jedny z nejlepsich past pro 0az10let vademecum ruzova,odol ruzova,elmex,a od 2let klidne i drive je dobre jednou tydne po vycisteni zubu precistit zuby elmex gelee,je to malicky gel ktery ma v sobe nejake intenzivni latky takze zabrani vznikajicimu kazu se vyklubat a je jakysi double effect lze koupit v lekarne i v tesku jsem videla,kartacky rikala ze neni az tak nutne mit drahe znackove ze staci ty levnejsi ale o to casteji je menit.hlavne mala ploska a jemne az extra jemne dokud si dite predpisove necisti samo zuby neni nutne kupovat signal a jine drahe s pruznou hlavici prej to nema smysl zatim kdyz mu to cisti dospelak,jinak ve ctvrtek jde mala na preventivku tak uvidime jestli poctive cistime 😀

zevina
19. feb 2008

elmex gelée od 2 let? 😕 na příbalovém letáku je napsáno až pro děti od 6-ti let a jen pod dohledem rodičů, protože se nesmí v žádném případě polykat! při požití vyšší dávky může dojít k intoxikaci těla fluoridy!!! mimochodem i v těhotenství a při kojení se používá jen na výslovné doporučení lékaře 😉

melory
19. feb 2008

ano so stetinkovou, ale ako pisem s najjemnejsimi stetinkami a najhustejsimi, oni len tak akoby steklili, ale pritom zoberu vsetko z prostredia.

aponchie
19. feb 2008

zevina:ano je pravda co se pise na obalu kde je napsane od 6let ale to je proto a docti to do konce (kvuli omezenemu plyvacimu reflexu tzn:firma se tak brani jako pri jakemkoliv jinem nezadouc.ucinku a to i pripadnem ktery nebyl doposud prokazan asi jako(pro americany pozor!nedavat do mikrovlnky zvirata hrozi jejich usmrceni) 😀 elmex gelee jak jsem jiz psala nahore je pri akutni fazi zubniho kazu a pri demineralizaci zubni skloviny tzn:pokud lekar u 2leteho prcka na zadnich stolickach trecich ploskach najde neco co se mu bude zat jako pocinajici kaz tak ti doporuci tuto vec aby jsi dala diteti jednou tydne po cisteni anebo nekolikrat v prubehu jednoho tydne aby se zabranilo rozsireni kazu!je to proto pac na nekterych stolickach je barva a nalez totozny s kazem ale nemusi to byt kaz muze to byt zminena mineralizace a po tydnu az dvou leceni gelee se pozna na dalsi navsteve jestli se projevje kaz nebo jen neskodny mineral na zubech a pak se prestava s pastou gelee a bud se zub zaplombuje nebo necha 😉 je to klasicky postup ktery detsti zubari doporucuji .Take je mozne ze pokud mas dite ktere je velmi sikovne a umi plivat je to Ok pokud dite pliva neumi anebo nechce je mozno tento gelee aplikovat v ordinaci lzickou primo na zub kde s epredchazi nadmernemu uziti ale prosim vas nesirme tady paniku ohledne intoxikace 😉

aponchie
19. feb 2008

tohle vse je z ordinace nasi zubni kliniky 😀

zevina
19. feb 2008

no o to asi jde, pokud lékař doporučí užít pastu i mladšího dítěte, které ji nebude polykat, takže se nemůže předávkovat, prosím 😉 ale sama od sebe bych si ji netroufla naordinovat dítěti od dvou let nebo klidně i dříve (tak jak jsi psala ty)

a mimochodem příbalový leták jsem četla do konce, už proto, že mi ji zubař doporučil, ale posléze to přehodnotil na jinou značku, právě kvůli tomu, že jsem kojila a stále kojím (ale to už jsme se dostali od čištění prvních zoubků trochu mimo 😅 )

kacka.va
20. feb 2008

Tak Elmex mi moje doktorka nedoporučila ani pro nás, natož abych to dávala dítěti. Jinak dětem by se prý vůbec neměli kupovat pasty s fluorem.

aponchie
20. feb 2008

zevina nikde sem nerikala ze si toto ordinuju sama tak prestan mi vkladat takove veci do ust a kdo proboha rekl ze deti nesmi pasty s fluoridem????co to je zase za blud veleblud neco jak banany sou skodlive?? 😀