Ako čistíte dievčatkám cikulku?

ritaklea
10. apr 2007

ahojte,

mam problem s cistenim cikulky. dr. mi kazala medzi piskami raz pretriet vatovymi tycinkami namocenymi v olejceku (mam aviril). no lenze sa mi zda, ze to tam ma teraz vysusene a mozno tam ma aj popraskane plusgieriky.

poradite, cim upravim tu prirodzenu mikrofloru a cim to umyvate vy?

ika00
10. aug 2008

Ja kazdy vecer po kupani pretieram susku gazickou namocenou v olivovovom olejeji (z lekarne). Roztiahnem susku a jeden tah od hora dole. Povedala mi tak detska lekarka, ked nas prepustala z porodnice. Vraj ojej ochrani aj pred pripadnymi infekciami ?? Zatial sa mi zda vsetko OK. A samozrejme, ak mame stolicu az na brusku, vytieram aj cikulku vzdy z hora dole.

kingstonka
11. aug 2008

...tak o tom zrastani som tiez predtym nepocula ☹ lekari asi naozaj radia rozne alebo vobec (co sa clovek neopyta sa nedozvie...) nasla som ale zaujimavy clanok

http://www.praktickagynekologie.cz/pdf/pg_06_04...

montinka
11. aug 2008

ahojte mne zase v porodnici povedala ze susku jej umyvat nemam tak zatial som jej ju neumyvala teda ked je pokakana tak ano ale necistim jej ju ziadnym olejcekom ani nicim. 😕

caira
12. aug 2008

holky tady je to jasne napsano detskym gynekologem!

http://www.porodnice.cz/gynekolog-novorozenec

basak
16. aug 2008

ahoj nečetla jsem celou diskuzi,ale třeba máte některá podobný problém jako já s mojí malou.jsou jí 2,5 roku a dnes jsem zjistila že se jí začal tvořit nějaký výtok tak nevím co s tím.přitom čistíme správným způsobem 😖

asitka
17. aug 2008

ja to robím presne ako ika00...keď ju kúpeme....trošku jej to vyšpliecham vodičkou ...a po okúaní a osušení...trošku roztiahnem...a vatovou tyčinkou namočnou v olivovom oleji poprechádzam okolo záhybčekou...veď sami uznajte....skúste si šušku pár dní neumývať....len povrchovo...a samé zistíte...že to proste čistiť treba... 😀

zuz11
30. sep 2008

hlavinka • 28tt • Dnes o 11:12
Ahoj holky, rada bych se zeptala, jak moc se pecuje o pohl. organy holcicek. Nasla jsem na toto tema dost clanku, ale kazdy radi neco jineho. jeden, ze se maji rozevirat pysky a otirat aj tam, druhy, ze se nema a ze se otira jen zvenci, co je videt. Ale pak zase jiny strasi, ze kdyz se neotira (neumyva) i "vevnitr", tak hrozi zalepeni, ktere se pak musi chirurgicky resit.
Prosim poradite mi, jak to potom delat spravne?

Dekuju moc
🙂

ingulka • 1d • Dnes o 11:14
hm, dobra temicka... aj ja som citala nazory aj take aj take... ale sama neviem co je najlepsie... 😒
som zvedava na odpovede...

zuzu13 • 2d • Dnes o 11:28
ja som umývala od narodenia všetko...príde mi to nehygienické neumyť keď sa dá... 😝

vocko3
6. okt 2008

mne tiez v nemocnici vraveli ze jej do toho nemam zasahovat, aj nasa doktorka to povedala. tak jej tam nekukam. ale raz sa mi to zdalo akesi zrastene a ked som to ukazala nasej dr. tak povedala, ze to je u malych deti normalne, ze je to trosku zrastene, ze sa to casom spravi. tak teraz neviem ci robim dobre. clovek uz nevie comu verit... 😢

kijonkova.k
6. okt 2008

Já naší malé jednou denně při přebalování jemně roztáhnu malé labia,to už jsme se učily na zdravce v pediatrii,že to má dělat.Jinak malou utírám vlhč.ubrouskama,když je moc pokaděná,tak jde pod sprchu 🙂

macaeliska
6. okt 2008

no malo by sa umyvat vsetko! Ved aj my sa riadne umyvame, nie? Aj dr. mi kazala umyvat, lebo sa jej to moze zapalit. No mi sme uz boli riadne zapareny aj tam. kazala nam davat repik a riadne cistit.

martina46
7. nov 2008

prosim vas,
ako umyvate tak 10 kilove dievcatka, ktore este samy nestoja, ked sa tak pokakaju, ze maju kaku aj na cikulke, teda nie az dnu, ale chce sa tlacit dnu.
proste, ked jej ju treba prudom vody nejako vyplachnut.
mne uplne odchadzaju ruky, lebo si malu vzdy polizim na jednu ruku a druhou sa snazim prinutit ju, aby trochu povolila zovrete stehienka, inac sa tam nedostane. po takom vykone mam vzdy svalovicu a fucim ako kon 😅
mate nejaky super navod?

mkr
7. nov 2008

tak já malý ji normálně utírám ubrousky při přebalování a pak když se koupe tak ji ji vymeju a jsme v pohodě
martina asi bych na to šla s ubrousky

basika
7. nov 2008

...ja vždy keď sa pokaká ideme pod vodu, tam sa to lepšie umýva a hlavne pod tečúcou vodou sa jej lepšie aj cikula umyje, nie jo tak nasucho ako navlhčenou plienkou. A vlhčené utierky používam veľmi málo, lebo sú parfumované a je to chémia.

bambusko
7. nov 2008

martina, skus tak, ze das do vane uterak, malu polozis nanho do polosedu, pridrziavas ju jednou rukou a druhou vysprchujes.

saska.t
7. nov 2008

Tiez nam lekar povedal ze nezasahovat, casom sa zo susky vymylo vsetko samo ako aj pri kupani, teraz to riesim obruskami, pouzivam neparfumovane a sensitiv a ziadny problem nemame .... Vo vani sa malej strasne paci tak umyvame susinku tam a cistou vodou ...

martina46
7. nov 2008

my pouzivame vlhc. utierky, ale na kaku sa mi to zda malo, mam vzdy taky zly pocit. skusim to s posadenim na uterak. ja sa jej tak potrebujem dostat a nedrzat pri tom celu jej vahu, lebo to je fakt sila. inac dovnutra nezasahujem, len proste ak sa jej tam tlaci to hovienko, tak musim to vymyt.

bubatenko1
8. nov 2008

My tiez pouzivame vlhcene obrusky, ale vzdy ju aj umyjem pod tecucou vodou,lebo mam potom zly pocit ze tie vlhcene obrusky nesplnia pracu tak akoby mali.Martina skus si namocit zinku a tak ju skus umyt.My zatial este takyto problem nemame ale ked pride tak to budem robit tak ze dam pod nu uterak a umyjem ju zinkou.No a ked sa jej to dostane do cikulky tak jej to umyjem a potom si na tampon dam detsky olejcek a celu jej ju z vnutra utriem.Aspon tak mi povedali v porodnici.

ria80
1. dec 2008

Ahoj,můžete mi někdo říct jak vypadá zánět nebo kvasinková infekce?Michalka si dneska nechce nechat na prcinu sahat,když jí meju třeba,tak se snaží bránit,tak nevím.Ale mě teda nepřipadá,že by to vypadalo jinak než jindy.Co si myslíte?

krista
29. jún 2009

eatygrenee • 1d • 4. červen 2009 v 08:34
Ahoj, chtěla jsem se zeptat, když přebaluju holčičku, má se čistit i pipi mezi stydkými pysky?jedna doktorka řekla ano, druhá řekla že ne, že se tím ničí přirozený výtok. že stačí pak večer vykoupání

pattie • 1d • 4. červen 2009 v 09:46
Nám doktorka řekla, že máme čistit vatovou tyčinkou namočenou v oleji, ale nevím jak často... uvidíš, když se hodně pokaká, tak jí to tam vyčisti, případně pak po koupání. Podobné téma - https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

denisa31 • 1d • 4. červen 2009 ve 12:10
já jí otírám celou normálně vlhčenýma ubrouskama při přebalování, nám to doktorka taky radila otírat, aby jí ty pysky nesrostly

atreides • 1d • 4. červen 2009 ve 12:12
když je posrajděná i tam, tak jí to vytřu a občas jí ty pysky roztáhnu, aby jí nesrostly

kacka.va • 1d • 4. červen 2009 ve 13:45
já to normálně vytřela vlhčeným ubrouskem, ale jen mezi velkými pysky. Jinak srůstají většinou malé pysky k okolní kůži, my to trochu zarostlé máme a roztahování moc nepomáhá. Hlavně jsem to zjistila, až když na to koukla doktorka, protože předtím jsem přesně nevěděla co kde může srůstat.

andykov • 1d • 4. červen 2009 ve 14:43
já ji po koupání zkouším setřít mázek avrilem, tak nám to řekli v porodce, ale je to boj. jinak při přebalování vždy lehce otírám ubrouskem.

konja • 2d • 5. červen 2009 ve 00:50
já otírám vlhčeným ubrouskem vždy tam kde je potřeba. Když se pokadí, tak jí to přeci musím otřít všude kam se to dostalo.Při počůrání ji otřu je po povrchu. No a po koupání (ne vždy) ji vyčistím namočenou vatovou tyčinkou. Zadržuje se tam krém, kterým ji mažu a taky určitě nějaký mázek a to podle mě není dobrý nechávat. Když to děláš jemně a opatrně tak se není čeho bát 😉

soanpe • 1d • 5. červen 2009 v 19:15
já po každém kadění malou umyju pod tekoucí vodou, takž se nečistoty krásně zbavíme.

eatygrenee • 1d • 6. červen 2009 v 15:03
já meju zatím jednou večer pod tekoucí vodou zadeček , jinak používám vlhčené kapesníky. A obden koupeme celé tělíčko

soanpe • 1d • 6. červen 2009 ve 22:35
myslím,že ty ubrousky můžou narušit mikrofloru a vyvolat tak kvasinkový výtok.
Já je sice taky používám, ale jen po čůrání.
Jinak si myslím, že ta minuta pod tekoucí vodou mě nijak nezdrží. 😉
Za celou dobu jsem ještě malou neměla opruzenou, vlastně jen jednou po HA Sunaru, ale tam je to z důvodu,že se jinak tráví než obyč 😉

lucinek1988 • 1d • 27. červen 2009 v 19:00
Na pipinu používám slunečnicový olejíček vždy po koupání a když se pokaká. Takhle nás to naučily sestřičky už v porodnici. Vlhčené ubrousky používám pouze na zadeček.

eatygrenee • 1d • 28. červen 2009 v 06:56
já je používám i na pipinku, dělali jsme to i v nemocnici. švagrová to taky dělala a má 2letou holčinu a taky nebyla nikdy opruzenou. nám říkali že se nemá mýt po každém čurání, voda vysušuje

jindri • 1d • 28. červen 2009 v 08:13
ubrousky nepoužívám, podle mě je to chemický sajrajt. Vystačíme si s tekoucí vodou a měsíčkovým olejíčkem 😉 Na cestách si dám mokrou žínku do pytlíku.

eatygrenee • 1d • 28. červen 2009 v 09:34
to já jsem s ubrousky spokojená, kupuju ale ty neparfemované. jinak minimálně jednou denně večer umeju prdelku i pipinku, po b¨větším kakání umeju i tak vodou, jinak ubrousky

telullah • 1d • 28. červen 2009 ve 13:27
Taky používáme vlhčené ubrousky. Při každém přebalování jí lehce přetřu. Jinak při koupání jí celou umyju. Zůstavá tam krém, takže se ho snažím dostat ven. Teda, já nevěděla, že něco může srůstat....

gabik76 • 2d • Včera ve 21:25
ahoj připojuji se do diskuze,já teda myju pod tekoucí vodou,ubrousky jen minimálně ale bohužel malá na opruzeninky trpí 😒 pipinku myju večer taky olejíčkem setřu ten mázek,ale jak říkala dr.nemusí se to tam lesknout 😀

jitrulka • 1d • Včera ve 23:43
já postupuju, jak mi radili v porodnici. čistým růžkem ubrousku projedu pipinku a dál se věnuju zadečku. Nemá se to asi přehánět ale od hovínek, který se jí tam občas dostanou se to přece vyčistit musí. Jinak každovečerní hygiena kouláni nebo omývání.

matilko
30. jún 2009

Ahoj, mne kázali už v pôrodnici a potom aj Mudra u nás na návšteve doma, vytierať po kupkaní max raz denne buničinovým štvorčekom pokapaným olejíčkom. Takto som jej vytierala u malých pyskov ten popôrodný mázek a keď zmizol, tak už nevytieram. Preventívne ale občas roztiahnem...
Krémy na pulinku nepoužívam, len tam kde je potreba, má slabší ekzémik na podbrušku, tak mažem to, inak zaparená moc nikdy nebola, to stačilo maznuť rybilkou, alebo sudokrémom a bolo do rána po probléme.

lindula3
30. jún 2009

ahojte baby potrebujem poradit... nemam cas to citat cele, tak budem rada ak sa mi niektora ozvete...
moja malinka ma uz 2 den vytok v suske som si to vsimla vzdy rano ze to mala prischnute, dnes som bola s nou aj u dr. a povedala ze su to kvasinky... pripadala som si ako matka ktora sa o nu nestara a to ju kupem kazdy den... susku som jej moc nikdy neroztahovala lebo to v porodnici zakazali tak som jej to len jemne umyvala gazickou ale asi som mala... no ked roztvorila susku mala tam okolo pyskov take biele... kazala mi to vytierat repikom, som jej to teraz vytrela a pekne to islo dole, ale sa bojim aby som jej neublizila... ako jej to mam este umyvat? a tu rybaciu masticku davate aj na susku? ja ju davam len ked kakame inak ju celu natriem nechtikovou indulonou alebo ju zasypem pudrom ale len na vrch, raz to raz to...dakujeeeem

potapko
30. jún 2009

Lindula, o dievcenske rodidla sa treba starat. Aj ked v porodnici hovoria, ze nie. Pravidelne treba jemne roztiahnut pysky a vsetko to tam vyutierat (ja to robim pred kupanim). Mne sa najviac osvedcil vatova tycinka namocena v olivovom oleji, jemne vytriet to biele (zvysky kremu, alebo maz po porode) a potom pekne jemne poumyvat vodickou, ked sa kupe. Treba to robit pravidelne, lebo sa pysky mozu zrast. Myslim, ze puder by si nemala pouzivat - uz sa to nerobi. Pouzivaj iba rybaciu masticku, alebo sudocreme (alebo iny krem na zapareniny) a ten davaj pri kazdom prebalovani. Nechtikovu indulonu by som nedavala, lebo to je krem a nie je podla mna urcena specialne na zapareniny. Inak ak ten vytok budete mat stale, tak by som isla ku detskemu gynekologovi, lebo to kludne moze byt infekcia, ktoru treba liecit. A este jedno, pri cisteni prisne dbaj, aby si utierala smerom od susky k ritke, nikdy nie naopak. Ak to na prvy krat neutries, pouzi vzdy novu utierku, aby si jej do vaginy nezaniesla infekciu z konecnika. Mam doma dve dievcatka a tieto metody sa mi velmi osvedcili. Dokonca aj mojej devatrocnej sem tam skontrolujem, ako to ma s pyskami a obcas vycistim, ak tam nieco je. Takze drzim palce a pekne cistite 😉 Inak vsetko rob pekne jemne, nic nasilu.

lindula3
30. jún 2009

dakujem potapko... ta moje detska lekarka je fakt krava... dnes som isla z placom odtial...
a tie masticky jej potriem len po vrchu ci normalne jej to mam dat tam medzi pysky?

potapko
30. jún 2009

Lindula - asi treba zmenit lekarku 😉 Kremik urcite nedavaj donutra. Kremik sa dava iba na ritku. To vidis, ze je to vnutri, ked zdvihnes zadocek obcas cervene - priamo pri konecniku. Ak ma aj cikulu cervenu, tak jej ju zvonka lahka natri. Inak to nie je nutne. Zvycajne maju cikulu zvonka cervenu len malicke dievcatka, u tvojej by to uz nemalo byt. Ale ked je, tak natri. Donutra nesmies davat nic. Tam sa to len cisti. Ono sa tam vselico dostane aj tak, aj ked natries iba ritku, tak sa to z plienky obtrie, alebo aj zo stolice tam niekedy nieco zostane. A naozaj sa toho neboj, je to prirodzene a malicka si rychlo zvykne na to cistenie - jej to vadit nebude. Ale nezabudni, ze sa cisti len ten priestor medzi velkymi a malymi pyskami, v ziadnom pripade nechod do vchodu do vaginy. Tak by si jej mohla zaniest nejaku spinu donutra. Tak hodne zdaru 😉

lindula3
30. jún 2009

mas pravdu... uz mi to povedali aj na kramaroch... uz hladam novu... napriklad vobec nekojim nemam mlieko a davame bebu ha... ani tu mi nechce predpisat... prvych 11 pikxli som si kupila sama az potom som si nasla na internete ze mam narok na recept ked som alergicka...
cervenu zvonka nema pisulu praveze ani zaparena nie je...kremik na zapareniny som pouzivala len parkrat... takze budem odteraz cistit kazdy den poctivo🙂

potapko
30. jún 2009

Vidis, si sikula. Ono niekedy sa musis vytrapit, aby si prisla na spravne rozhodnutie. Bohuzial je to v zivote tak 😉 Takze pekne cistite a nech vas problemy obchadzaju.

nicolkarin
1. júl 2009

my umyvame len cistou vodickou a nicim nenatierame. nam v porodnici povedali, ze im tam nepatri ziadny krem, ani olej. takze len cista voda.

kiva23
6. júl 2009

No u nas, ked som bola v nemocnici, jej vtierali palickou medzi pyskami. A tu niekto pise ue sa to babatka nema robit. Mala tam dost vela bieleho vytoku.Viem ze vytok je ochrana pred bakteriami ale neviem ci to teda cistit ci nie

zuzana030
7. júl 2009

no ja tiež viem tak, že sa nesmie do cikulky zasahovať, mám už druhú babu a nerobím to, len pri kúpkaní vyšpliecham vodičkou, ono ževraj zásahom zmení ph a ochranu, ktorú si detičky samé tvoria
a natieram len keď zbadám, že po kakaní je viac začervenaná a to sme neboli ešte vôbec zaparené...ani jedna, a sú v pohodičke, no ale každé bábo je iné, možno iné treba často krémikovať, alebo dokonca stále, ale ja myslím, že keď často vetráš a umývaš, tak pokožka dýcha a nič sa nestane, a cez ten krémik..no neviem, 😉