Ako má vyzerať spánok 2,5 ročného dieťaťa?

linj
28. dec 2015

Čaute baby, potrebovala by som poradiť ohľadom spánku môjho 2,5-ročného syna. Od malička spával málo, cez deň často iba 30 minút a v noci sa budil aj 10-12 krát. Teraz spí už oveľa lepšie, avšak máme problém so zaspávaním, najmä večer. Ráno vstane okolo 8:00 (niekedy 8:30), poobede niekedy spí a niekedy vôbec (spať ho dávam vždy, ale niekedy zaspí, inokedy nie). Keď nespí poobede, tak je ku večeru už mrzutý, precitlivelý a vidno, že je unavený. Zaspí potom okolo 20:00 a dosť rýchlo. Ak si však čo len hodinku poobede pospí, tak je síce poobede a večer v pohode, ale do 22:00-23:00 nám skáče po posteli, nechce si ľahnúť a keď ho uspávame, vrtí sa a trvá to aj hodinu. Neviem preto, či ho dávať poobede spať alebo radšj nie. Čo myslíte, čo je lepšie? Viem, že je v našom okolí veľa detičiek, ktoré si poobede pospia aj 3 hodiny a večer idú normálne spať okolo 21:00, ale u nás to neplatí. A to je úplne jedno, či ho zoberiem na 2 hodiny von alebo niekam vyskákať do detského sveta, aj tak sa mu spať nechce. Rada by som mu vytvorila nejaký režim, ale neviem teda, či s poobedným spánkom alebo bez, keďže raz je tak a inokedy tak (aj keď dodržím to isté).

mily7
28. dec 2015

Nedat spávať popoludní a večer uložiť aj o siedmej. Pár dní a zvykne si, t.j. nebude popoludní unavený, vydrží do večera v dobrej nálade a večer pekne zaspi.

akvi
28. dec 2015

@linj u nas to bolo podobne, ja som ten poobedny spanok v 2 rokoch zrusila uplne. Mal potom sice problem v skolke, ale dako sme to zvladli.. A syn je doteraz skor nocny clovek, teraz, ked uz je skolak, tak cez prazdniny chodi spat o 23.00 a vstava o 8-ej.. Takyto rezim mu vyhovuje.. Ja som tiez nocna sova, vstavat skoro rano je pre mna utrpenie a najradsej pracujem v noci.. 🙂

esterba
28. dec 2015

@linj keby bolo na mne, zobudim o 7mej, o jednej dam spat, 14:30 budim a vecer o osmej spi. Ale to je moje dieta 🙂

tajka1986
28. dec 2015

@linj u nas o 7.00h vstane,o 12.00 pospi do 13.30h,vecer o 19.00h je v posteli,do 19.30 vacsinou spi. Uz dlho takto ficime a spokojni vsetci 🙂 u vas by som vyradila mozno ten spanok obedny a kludne ho uloz uz o 19.00,19.30h. Zvykne si za par dni. Alebo rano ho skor zobud,skor daj spat na obed a skor aj vecer. Ide o to ci hces zachovat ten obedny spanok alebo nie. A ci ho vobec potrebuje. Ja si myslim ze uz sa bez nwhe zaobide 🙂

timea7
29. dec 2015

@linj skús ho ráno budiť okolo pol siedmej, myslím, že v jeho veku ešte popoľudňajší spánok potrebuje. Dôležitý je aj dostatok pohybu na čerstvom vzduchu, doobeda aj poobede, ale pohybu, nie že sedí v kočíku.

skoupilka1
29. dec 2015

Ano poznam aj taketo deti. Viem,ze nedavali poobede spat a vecer deticky v phode zaspali o tej 19.30. No potom su problemy v skolke. Nedaj mu ziadne sladkosti hlavne poobede,mozno,ze to bude trosku lepsie. 🙂

m.i.r.i
29. dec 2015

tiez sa priklanam k tomu rano vstavat skor..cez obed potom spat aspon hodinu-hodinu a pol a vecer na osmu...asi potrebuje menej spanku, deti su rozne..ale 2 rocny by si mal cez obed oddychnut.....mne sa tato nova moda nepaci, ze mam hyperaktivne dieta co uz v 2 rokoch cez obed nespi...5 rocne uz nejako pochopim ze nespi..ale 2 rocne aspon tu hodinku by si malo oddychnut, nie ficat 12-14 hodin bez prestavky...ono zaspat niekedy nevedia paradoxne tie deti aj z velkej unavy...
Takze ja by som skusila tiez nastavit rezim tak, ze rano vstavat o 6:30-7:00 ( hodi sa vam to neskor ked bude skolka, skola), o 12:00 dat spat cez obed...moj syn spava doteraz cez obed minimalne 2 hodiny a to bude mat 6r...ale ako 2 rocny spaval 3 hodiny...tvoj ked potrebuje menej, tak po hodine/hodine a pol zobudit..a vecer ulozit potom najneskor na 20:00... Ja mam viacero takych kamosiek co pocujem ako sa stazuju ze im deti zaspavaju o 23:00 v tak malom veku ked mi potom povie, ze rano spi do 9.....a po rade, ze rano nech vstavaju skor skoncime pri tom ze joooj..to ona nechce, lebo on a si chce tiez rano polenosit a nie o 7 vstavat...tak aky rezim si nastavite taky mate...ja som tiez sova, vzdy som ponocovala a rano vyspavala...ale syna sme razimovali od narodenia a o 19:00 chodil spat, neskor o 20:00 a vstavali sme rano o 6..hocikedy aj o 5-5:30...o osmej rano sme sa uz niekedy aj vracali z prechadzky...ked ini oci rozliepali...tazko sa mi zvykalo..ale stalo to za to, lebo som mala dlhy den, cez obed 2-3 hodiny dieta spalo a vecer od 8 cas na seba, manzela a kadeco ine...a nastup do skolky bol tiez bez problemov..doteraz nevieme co je to budik...buduci rok zacina skola, budeme pokracovat...vstavame o 6-6:30...na 8 do skoly nebude problem...( aj ked skoda tych vikendov 😀 )..takze ono to chce trosku treningu a trosku aj vlastneho pohodlia obetovat..a ak nie, tak potom to nechat tak...ked je lepsie rano dlhsie pospat aj mamicke tak nech potom kroti aktivine dieta o 22:00 este ako skace v obyvacke po gauci 🙂

sima410
29. dec 2015
Používateľ sima410 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od sima410.

tiez som syna rano skor budila apotom cez obed spinkal, ale tak kazdy si nastavi ten svoj rezim, ale urcite by mal ist aj skor spinkat

timea7
29. dec 2015

@m.i.r.i
@sima410 často sa stretávam s tým, že dieťa v dvoch, troch rokoch spať poobede nepotrebuje, ale jeho organizmus nie je ešte nadstavený na to,a by fungoval od rána do večera. Skôr je to tak, že maminy si chcú aj ráno pospať, aspoň do ôsmej, aj mať večer maximálne o pol deviatej, deviatej už klud 😒 😒 😒 Osobne som sa v škôlke ešte nestretla s dieťaťom do troch rokov, ktoré by poobede nezaspalo, ak vstáva okolo pol siedmej, siedmej a ak má dostatok pohybu na čerstvom vzduchu doobeda aj poobede, tak zaspí večer skôr ako o jedenástej. To už sú deti väčšinou tak ustaté, že nevedia zaspať.

maslenka47
29. dec 2015

@linj ja neviem .. preco je problem, ze nechodi vecer spat v rovnakom case? Nie je to robot, aj ty si niekedy unavena skor, niekedy neskor. Zaujimave, ze ti nevadi ,ze rano vyspava do pol deviatej. Ved ty po tom dietati chces, aby spalo 12 hodin v kuse, to predsa nie je normalne.

Pokial nema rano povinnost vstavat do skolky, co na tom, ze pojde spat o 10tej.

babulka82
29. dec 2015

@linj @timea7 naš spava aj 3 hodiny ale vstava občas aj o 6 hod. so spankom sme si velmi vytrpeli ale teraz je to už super. Ide spat okolo 20-20:30 spi tak do 6-6:30 a spat chodi okolo 12 niekedy zapsi skor inokedy neskor ale nikdy ho nevyberiem iba ked chce cikat ,spat musi vždy . POdla mna keby nespal tak by bol jak z divych vajec. Starši spaval asi do 5 rokov cez obed a bol dobručky velmi ,spokojny. POdla mna deti musia oddychovat.

andisko
29. dec 2015

moj od 2r poobede nespava vobec. ale ze vobec, ani jeden den. ani neziva, ani nie je unaveny. rano vstava medzi 6:20-6:40. vecer ho davame spat o 19, ale kym zaspi je zvycajne 20:15. a pritom som ho vzdy ucila rezimu, konzistentne casy aktivit, vecer klud, nema ani sladkosti. cize nie je to o rannom budeni, ani skorsom ukladani, ani nicom podobnom. on je skratka take dieta, ze vsetky vzruchy ho zaujimaju, spanok ho nezaujima. bude mat 3 roky, pojde do skolky od leta. tak este dufam, ze davova psychoza ho strhne, ked uvidi, ze vsetci ostatni spia. keby to vyslo, tak snad nam nezacne vstavat o 4tej 🙂))

sense
29. dec 2015

ak spi rano do poldeviatej necudo ze vecer nechce zaspat...nasa sice spava od 19.30 ale medzi 06.00 a 07.00 je hore a poobede spi niekedy hodinku, niekedy dve a niekedy vobec, ale ak vobec nespi poobede tak o 18.30 uz spi lebo sa sama pyta...takze za mna ak chces aby vecer spaval skor skus ho rano budit skorej...a este ak aj poobede nespi aspon polhodinu musi v klude lezat...resp. ak do polhodiny nezaspi tak nemusi poobede spat...

ono by to bolo aj pre mna fajn keby spi do osmejj poldeviatej ten pocit pospat si rano dlhsie, ale prisla som na to ze je mi prednejsie ked ide vecer skor spat a mam pokoj ako cakat do 22.00 kym zaspi...

takze jaj som za regulovanie spanku ale to som ja...

jana_eyre
29. dec 2015

Ja osobne si myslim, ze poobedny spanok je pre dieta do tych troch rokov velmi dolezity, preto by som ho nevypustala..

Ja som rezimovy clovek, lebo svoje deti odmalicka vediem v rezime a velmi mi to vyhovuje.. Rano ich budim o 7dmej, o pol 1 idu spat poobede, a o 20:00 su uz zalezeni v posteli.. Mladsia zaspi hned, starsi by aj vymyslal, ale nemoze ;)

Ak sa u nas stane, ze rano vstanu neskor maju problem so zaspanim poobede aj vecer, takze sa tomu vyhybam..

timea7
29. dec 2015

@andisko davová psychóza ho zrejme nestrhne, bude pár dní, možno týždňov revať, lebo na popoludňajší spánok nie je zvyknutý. Aj keď nespí, ale ľahne si, počúva rozprávku, ktorú mu čítaš, oddýchne si. A zistí, že sa poobede oddychuje. Mám v triede také dievčatko, plakávalo už od obeda, lebo vedelo, že nasleduje spánok. Našťastie sa dalo s maminou dohodnúť, budí ju pred pol siedmou, poobede v pohode na hodinku zaspí, večer okolo deviatej tiež. Nie je zase samozrejme možné, aby dieťa spalo od pol ôsmej večer do pol deviatej do rána a ešte aj poobede....

jana_eyre
29. dec 2015

Btw, najma mladsia tiez nie je extra spac ako babo spala max po 20minutach.. Teraz spia poobede max hodinu a pol, niekedy iba hodinu.. Ale to uplne staci pre nich aj premna.. 🙂

sense
29. dec 2015

@jana_eyre plny suhlas ani u nas to nie je na minutu presne, ale ak aj pospi rnao chvilu dlhsie zvycajne ked je sama s otcom tak spi poobede menej alebo namiesto 19.30 zaspi o 20.00 ale najneskor 19.15 je v posteli vzdy...a cez obed 12.15

erienka
29. dec 2015

@linj my mame presne to iste. Dcera vstava cca o 7.30 a ked poobede spi, tak potom zaspava az o 23.00 po asi hodinovom vrteni sa v posteli. Ked ju spat poobede nedam, tak zaspi v podstate hned, o cca 20.30. Akurat ze ona nebyva od unavy nervozna. Nie som nadsena, ze poobede mi uz nespi, ale na druhej strane byvame v bytovke a nechcem, aby lietala do desiatej vecer po byte.

livocka21
29. dec 2015

@linj Moj 27-mesacny syncek vstava okolo 8 mej, okolo 1nej ide spat, polhodky zaspava a spi vacsinou do 15tej a spat ide o 20 tej...opat polhodiny zaspava ( musim si lahnut s nim) no deviatej uz vzdy spi...mame pevny rezim od 6mesiacov....najprv sme mali dva spanky cez den, po roku, iba jeden... V noci sa budi dva, tri krat na dojcenie... Pisala si...uspavame ho...to akoze obaja???...moj syn nezaspi ak je tata v izbe, lebo to pre neho znamena ze sa idu blaznit....uspavaj ho sama a po tme...

andisko
29. dec 2015

@timea7 to som skusala niekolko tyzdnov, ked mal tie 2 roky a prestal spavat, ale nepochodila som. aj starka, ucitelka, skusala - jej pritom zaspal vzdy rychlejsie nez mne. a skratka nie. on je strasne tvrdohlavy vo vsetkom a fakt vsetko ho zaujima. kazdy jeden tuk musi vediet co bolo (ked susedom nad nami spadne nieco na zem apod). a hlavne, ono to asi funguje na deti, ktore nevedia zaspat, ale zjavne by ten spanok potrebovali. ale hovorim, on ani nezivne, aj vecer o siedmej skace po posteli sam, ked sa s nim nikto neblazni, energie za 20tich. obcas sa stane, ze je poobede uz taky umrncany, ze vidno, ze unaveny. ale to sa stava, ked niekedy vstane o 5 namiesto o 6 alebo si v noci strihne zurku a je 1-2hod hore. no uvidime, budem dufat, ze to nejako zvladne v tej skolke :/

timea7
29. dec 2015

@andisko to je skrátka také dieťa, že je preň spánok stratou času 😎 . Normálne je na nich vidieť, ako so spánkom a únavou bojujú. Ale na popoludňajšom odpočinku by som trvala, aj keby nezaspal, v postieľke počúvať rozprávku môže. V noci hore môže byť, ale potme, bez toho, aby sa mu niekto prihováral, iba by som ho držala za ruku, alebo hladila.

andisko
29. dec 2015

@timea7 tie nocne budenia sme uz celkom zvladli, volakedy chcel chodit po byte a zasvietit svetlo a stale sa chcel s nami rozpravat. teraz uz to zvladne sam potichu, ak sa nahodou preberie. ale ten poobedny odpocinok nula bodov. on si lahne, ze ide spat, ked donho hustim, zavrie oci, otvori za 10 sekund ze "uz som sa vyspinkal" a uz beha, lieta zase. taky rychlospanok by som sa aj ja chcela naucit 😀

andisko
29. dec 2015

@timea7 alebo este vies co je zaujimave, ze on nikdy nezaspi pri rozpravani rozpravok. napriek tomu, ze cely den beha, tak vecer kym sa rozpravaju rozpravky, tak bude pocuvat, opravovat nezrovnalosti, pytat sa. zaspi az ked rozpravky skoncia. nevie vypnut on skratka, len nasava svet a nasava.

timea7
29. dec 2015

@andisko to je super, že sa pýta a opravuje ťa, keď počúva rozprávku a že nasáva a nasáva. Tak či tak by som trvala na tom, že určitú dobu budeme oddychovať, napr. kým skončí hudba na CD. Zvykol by si.

figurka1985
29. dec 2015

tak moja dcerka nema este ani 2 roky, ale uz od 1,5 roku mi nechce vobec spat cez den. az som to vypustila. Ale zase na druhej strane mi v noci spi aj 14 hodin bez prestavky... Dieta budit rano nebudem- tiez nie som rada, ked ma niekto budi. a som za to, ze dieta potrebuje 13-14 hodin spanku- ci uz prerusovane- alebo v celku... Vstava mi o 9- niekedy aj o 10 rano. a zaspava okolo 8-mej vecer. Viem, ze v skolke to bude problem.. ale jednoducho- ked som ju aj skor budila, dala na obed spat- jej staci pol hodina, alebo hodinka spanku- a vecer mi zaspi o 11-tej.. a aj to obedne zaspavanie bolo take, ze aspon hodinu zaspavala...
kazde dieta je ine.. Mozno sa to casom zase zmeni...

timea7
29. dec 2015

@figurka1985 je to práve o tom, že ti to zrejme takto vyhovuje. Ale dieťa vo veku tvojho potrebuje aj popoludňajší oddych, pre regeneráciu celého organizmu, ale ti tu asi budem zbytočne písať, ľahko si nájdeš názory odborníkov na internete.

m.i.r.i
29. dec 2015

@figurka1985 no to je presne to, ze ti vyhovuje dat dieta spat o 8 vecer a spi este aj tak dlho rano..akoze na jednej strane super...mas aj vecer aj rano sa vyspis...normalne zavideniahodne vazne..ale na druhej strane obedny spanok tak male dieta potrebuje..jednoducho nejaky oddych...nie vkuse ficat 12 hodin...po 5 hodinach minimalne hodinku oddych...a co sa tyka budenia -- to by bolo na par dni.ide o budenie na nastavenie rezimu...potom by uz po par dnoch/mozno tyzdnoch vstavala uplne sama rovnako skoro, lebo by bol jej organizmus tak nastaveny...my dospeli tiez musime nastavit budik preto, lebo po veceroch/nociach ponocujeme a ideme spat o 12 a potom o 6 vstavat..ak je niekto nastaveny na 8 hodinove spanky, tazko o 6 rano vstane...ale o tej 8 ci 9 by sa uz zobudil sam..je to nastaveni organizmu..ale samozrejme ak ti to tak vyhovuje, je to super..len nie je iste, ci je to take super pre tak male dieta

figurka1985
29. dec 2015

@timea7
@m.i.r.i aj vyhovuje.. a vyhovuje to aj dcerke. je spokojna, absolutne na nej nebadat znamky unavy.. a poobede si spolu citame knihy v posteli, tak oddychuje... ona je vcelku pokojne dieta, nebeha, nie je strasne aktivna.. skor pokojna... a takto mi spala uz od kedy sme prisli z porodnice, a to som ju do 15 mes. kojila... mali sme aj obdobia, ked vstavala o 7-pol.8.. na obed bola strasne unavena, tak som ju samozrejme davala spat- ale po hodine a pol uspavania mi nezaspala... potom mi zaspala o 5.poobede, a na vecer som ju ledva uspala o 11tej... kazde dieta je ine.... nemyslite si, ze dieta tyram

figurka1985
29. dec 2015

@m.i.r.i
@timea7 som si mohla mysliet, ze tu budem teraz za lenivu matku, co dieta tyra len preto, ze jej to vyhovuje 🙂

timea7
29. dec 2015

@figurka1985 to by sme si nedovolili ti napísať, preboha, že ju týraš, čo si? Keď si pri knihách oddýchnete, to je fajn, možno časom si sama nadstaví denný režim inam, možno keby ste skôr vstali a stihli ísť aj doobeda na hodinu, dve von si pobehať, tak by zaspala poobede skôr, ty si ju poznáš najlepšie.