Ako mám zvládať 3 deti?

matta1
29. apr 2014

Mm je živnostník takže jeho čas na nas si najde strasne malo ja som nA rodicovskom mam 5,3r. dievcata a 1r. Syna som s nimi vkuse sama nevladzem som uz unavená a niekedy uz ani psychicky nevladzem nemala som pre seba ani 1den volný vkuse to isté do okola idem ku kadernicke s maličkým nemá mi kto s nimi pomoct ako to riesite vy mamicky

monicm
29. apr 2014

treba nájsť niekoho,kto pomôže,niekto z rodiny,kamarátka,manžela raz za čas poprosiť,aby si deti vzal na starosť................treba sa s ním porozprávať,to že je živnostník neznamená,že si nemôže nájsť čas na rodinu.viem,že dnešná doba je ťažká,ale je taká ťažká,akú si ju spravíme,resp. človek peniaze k životu potrebuje,ale treba si určiť priority,nie len ty,ale aj s ním,takto vyhoríš a to nikomu nepomôže

janinah
29. apr 2014

vždy sa niekto na pomoc nájde,len treba osloviť- sestru,kamarátku,susedu,krstnú mamu,určite sa nájde človek,ktorý ti ich na dve hodinky vezme na preliezky či inam...

edvelyn
29. apr 2014

@matta1 a mozem sa spytat naco ste chceli tri deti?

koniarova
29. apr 2014

@matta1 Je veľmi smutné, že ti nepomôže manžel. Ja by som to teda rázne riešila na tvojom mieste. Sú to predsa aj jeho deti.

rakywanda
29. apr 2014

je smutné urobiť si tri deti a nevenovať im dostatok pozornosti, nemám nič proti viacdetným rodinám, ale ono to chce viac ako kúsok žvanca - prepáč, ale takto to vidím ja
rada, že nájsť si kamošku je blbosť, pretože neviem, kto si zoberie na starosť 3 tak malé detičky...
moja rada - hodiť reč s manželom a na rovinu mu povedať, že je toho na teba veľa a hľadať riešenie, keď si na nich už teraz sama, časom to bude ešte horšie...

katren
29. apr 2014

@matta1 ja mam tiez manzela zivnostnika....cas si riadi sam, takze to, ze je zivnostnik je len riadna vyhovorka 😉 treba si spravne rozvrhnut cas a da sa vsetko...... 😎
moje deti maju 4, 3, 1 a pol...cely den som s nimi ja, ale vecer mm pride okolo siedmej a pomaha mi pokym nepospia.....ak potrebuje pracovat, pracuje ked pospia.....ma cas vyhradeny na deti a tym to hasne...to su pravidla a dohody 😉
cez vikendy pracuje max, v sobou doobeda a v nedelu vobec....venuje sa rodine.....
a ked mu dostatocne skoro napisem do kalendara, tak stihnem aj celodennu kuru.....kozmetika, kadernik, nakupy atd.....je to len na vasom rozhovore a dohode 😉
dnes bol cely den prec....o siedmej stal vo dverach, pomahal mi kupat, veceru atd....najmladsia spi, dalsi dvaja lezia v postielkach a pozeraju rozpravku......ano, pozeraju.....a ja mam kusok casu sa najest, spratat atd.... a neprejde ani 10 minut a spia....takze mi to az tak nevadi..... 😉
takze moja rada.....hod rozhovor s manzelom, stanovte pravidla a bude lepsie 🙂

tatianka79
29. apr 2014

@matta1 Ahoj,ja mam len jedneho chlapceka a mam niekedy dost 🙂 takze ta velmi dobre chapem. Alexejko je na mna naviazany a ja na neho 🙂 takze nie vzdy a s kazdym ho mozem nechat. Pri troch...no viem si predstavit. Asi sa naozaj musis porozpravat s manzelom a vysvetlit mu,ako sa citis. Ta fyzicka stranka sa da utiahnut,ale ta druha...povedz mu,ze si vycerpana,ze kolotoc,na ktory dennodenne nasadas je sice krasny ved deti milujes,ale potrebujes jeho pomoc,aj deti ho potrebuju. A tiez ak mozes,nehanbi sa poprosit o pomoc rodinu,znamych...aj ked viem ze toto nie vzdy ide...kazdy ma svoj zivot,poznam to. Odkial si? 🙂

katren
29. apr 2014

@matta1 a pokym som napisala ten dlhy prispevok, zaspal dalsi "kus" 😀

marcah
29. apr 2014

no tak najsamprv otazky typu ze naco ste si spravili tri deti prosim ignoruj.... podla mna je to idealny pocet a deti ti budu v buducnosti vdacne za svojich surodencov... ja som zo styroch deti a aj ked neviem ako to moja mama avladala, obdivujem jej a som jej vdacna ze mam komu zavolat aj ked sme stovky km od seba....
no a teraz k veci - tie starsie nechodia do skolky? pripadne nemas moznost aspon raz do tyzdna zaplatit nejaky babysitting alebo aspon sukromnu skolku aby si si oddychla? ja mam momentalne dve deti a chapem ta .... ja teda ku kadernicke nechodim vobec 😀, maly by tam tak dlho nevydrzal, starych rodicov mame vyse 600km daleko, tetky a vacsinu znamych tiez. Manzel pracuje tak cca do 18-19tej, takze som s malymi nonstop ja. Momentalne riesim problem ako sa dostat k zubarovi 🙂
Starsieho sa snazim raz do tyzdna davat do sukromnej skolky (nie vzdy sa to podari), do statnej ho este nevezmu, no a ked je tam tak sa pocas toho jedneho dna snazim dat dokopy domacnost ... pri tom jednom sa to da
Vydrz, deti podrastu, budu rozumnejsie, v tomto veku je to asi najnarocnejsie....

katren
29. apr 2014

@matta1 a este pomahaju debaty s mamickami na ihrisku.....to je niekedy ooooooooovela lepsie ako cey den pre seba 😉

katren
29. apr 2014

@marcah my planujeme este jedno tiez 😝 😀

danielahamar
29. apr 2014

tiež sa pýtam, deti nechodia do škôlky? tým by sa ti všetko vyriešilo, teda okrem manžela 😉

zara0201
29. apr 2014

@matta1 Zaves ich mame alebo svokre na krk.Najlepsie zadarmo.
Tak to urobila moja svagrina a nevie si vynachvalit.

kivinka
29. apr 2014

@matta1 pozerám, že máš približne tak staré detičky, ako ja 🙂
dievčatá ti nechodia do škôlky? aspoň tá staršia?
s tým strážením je to ťažké, tri deti si len tak niekto na starosti nevezme. mne veľmi pomáha, keď sa stretnem s kamarátkami, čo majú tiež malé deti, alebo so susedami na ihrisku… aspoň sa vyrozprávam 🙂 a teraz sa už občas aj všetci traja chvíľu sami zahrajú, takže sa mi zdá, že sa to už dá zvládať oveľa lepšie, ako pred takým pol rokom
ale tebe by asi veľmi pomohlo, keby ti aspoň raz za čas napr. cez víkend manžel postrážil deti, aj pár hodín pomôže, nemusí hneď na celý deň. inak deťom tatinko nechýba? lebo našim veľmi, stačí, že párkrát príde domov, keď už spia

zuzica219
29. apr 2014

ahoj, ja som v rovnakej situácii už 4 roky mi manžel pracuje v zahraničí chodí domov na 5 dní každých 5 týždnov je to velmi málo máme 3 deti 7r, 5r, 8mes., je to velmi ťažké niekedy ked mi rupnú nervy tak zúrim kričím revem, ale nič nepomáha ešte k tomu aj prerábame dom takže musím zvládať aj obstarávanie materiálu....robotníkov atd. velmi mi pomáha rodina najmä mama a sestry, s ktorými som v každodennom kontakte inak by som sa asi dávno zbláznila a ked už fakt neviem čo so sebou tak zanesiem detičky k mame, sadnem na bicykel a prevetrám si hlavu 🙂

gretocka
29. apr 2014

@matta1 ja zatial mam len dve deti, ale ak Pan Boh da, chceli by sme aj tretie. Aj moj manzel je tiez zivnostnik (obcas odchadza za pracou aj na viac dni) a teda viem o com to je byt na deti vacsinou sama. Ano su dni kedy sa uz tesim kedy ich ulozim aby som mohla zacat "druhu sichtu", ale v zasade mozem povedat, ze si materstvo uzivam.
To patrocne dietatko ti este nechodi do skolky? Teoreticky aj to trojrocne by si uz mohla do skolky dat, to myslim, ze by ti vcelku pomohlo.

Ja viem ze toto co ti napisem moze vyznievat ako teoria, ale u nas to funguje ako stopercentna prax... musis sa v prvom rade dat do pohody ty, lebo cim budes nervoznejsia, podrazdenejsia a unudenejsia ty, tym budes vnimat horsie kazdu drobnost ktoru vyvedu tvoje deti...

Skus sa s manzelom dohodnut na pevnom case jeden den v tyzdni aspon kedy by mohol aspon na par hodin vziat deti a ty by si mohla mat chvilu pre seba. A este neviem co robi tvoj manzel, ale mozno by vam vsetkym obcas prospelo, keby vas napr. zobral niekde do ineho mesta na par hodin ci dni.

Prajem ti aby si v sebe znovu objavila radost z tvojich deti. A skus sa na to pozriet aj z pohladu, ze tvoj manzel vas zivi; neviem aky mate medzi sebou vztah, ale ak vas lubi, tak urcite pracuje tvrdo hlavne pre vas 🙂

lulu369
29. apr 2014

@matta1 určite je to náročné, ale skús niekoho osloviť/poprosiť (mama, sestru, svokru, kamarátku...) aby ti pomohol 😉 mňa to isté čaká od októbra (to budem mať doma predškoláčku, 2 ročného a novorodenca), manžel pracuje v zahraničí domov chodí len na týždeň za mesiac, takže budem na všetko sama...aj keď bývame s mojimi rodičmi, pomoci sa od nich nedočkám (odpoveď mojej mamy - pomôž si ako vieš, ja som pracujúca babička, ani mne nik nepomáhal - no má to jeden rozdiel a síce, mama sa musela starať len o jedno dieťa, nie o 3) 😒
A navyše vzťahy sa od dedovej smrti a narodenia syna natoško zhoršili, že sme sa s manželom rozhodli, že buď tento alebo budúci rok začneme stavať RD.
A svokra? tak to je kapitola sama o sebe - pre tú ako keby sme ani neexistovali, na mojho manžela si spomenie len vtedy keď jej niečo treba, inak má len 2 synov (jedného darebáka a alkoholika, ktorého musí chovať, druhého ktorému je úplne ukradnutá)

lulu369
29. apr 2014

prepáč, že som ti neporadila, rada by som, ale neviem ako...neviem aké máš vzťahy s rodičmi, či svokrovcami, či máš súrodencov...
ak máte dobré vzťahy, tak skús najprv poprosiť najblžších, určite raz za čas ti ochotne pomôžu 😉

1katkas
29. apr 2014

babky volakedy aj 6 deti zvladali takze vsetko sa da 🙂

avanti
29. apr 2014

V takejto situacii sa moze uplne bezne ocitnut aj mama jedneho, alebo dvoch deti, takze komentare tipu, naco ste si urobili 3, nie su podla mna na mieste.
Presne, ako ti radili kocky predo mnou, najskor sa porozpravat s manzelom - zo svojej vytazenosti by naozaj mohol aspon trochu upustit a 2 hodiny pri detoch, kym ty vybavis nakup, alebo kadernicku, ho fakt nezabiju... skus na to ist pozitivne - pripomenut mu, ze je dolezite vybudovat si vztah s detmi od mala - spolocnym travenim casu a podobne.
Potom poziadat o pomoc rodinu, niekoho zo susedstva, kamaratku, ak sa neda, vypomoct si aj platenou silou. Drzim palce!

marissenka
29. apr 2014

@matta1 to poznam...a mam len dve... 😀 porozpravaj sa s muzom,nech ich aspon na par hodin niekam vezme a ty budes mat chvilu pre seba.alebo nech ich vecer kupe a dava spat...my sme to takto mali jednu dobu zauzivane a bol klud....teraz toho mam tiez dost,ked ich mam oboch doma cely den...starsi uz ale chodi do skolky,tak je to lepsie...ale musim s mm tiez hodit rec,lebo par dni som od rana do vecera s nimi len ja,...a je to veru na budku... 😠 a tie reci o 3 detoch?pche! kazda mame take pocity ci uz pri jednom alebo pri troch...no nie? 😝

mirkava
29. apr 2014

@matta1 ja mam teraz prvé dietatko má 6 týždnov, ale uz teraz nevládzem, takze ta obdivujem a drzim palce 🙂

imanuel
29. apr 2014

Ahoj, ja mám tiež tri deti, 7,4a pol a2ročné. 🙂 Je to dosť, ale aj krásne. U kaderníčky som bola naposledy asi pred rokom, ale nevadí, mám polodlhé vlasy a dokonca to má dobré ohlasy. 😀 Manžel tiež živnostník, aj keď je doma, dosť pracuje na PC, ale taká je doba. Každá korunka pre viacčlennú rodinku je vítaná. Čo sa týka osobných skúseností, keď sme mali 1 dieťa, všade nás volali na návštevy, s 2 už len odvážnejší a s 3 si nepamätám, kde sme naposledy, asi pred necelým rokom... Veľmi podobne je to aj s pomocou. 1 dieťa v pohode, 2 už opatrnejšie, ak by som chcela niekomu čo len na hodinku zavesiť na zodpovednosť 3, tak sa mi to asi nepodarí. Určite však by nemal byť problém u manžela, veď sú jeho. 🙂 Tak sme sa zohrali, snažíme sa nepotrebovať pomoc iných. 😉 Len v prípade, že je niektoré choré a muž nie je doma, vtedy nechám na chvíľočku svokre, bývame v jednom dome a utekám do školy a škôlky po staršie. Ale to sa snažím určite nie ako prvú možnosť sú to už 70-nici, už vekom unavení ľudia. Tiež som už niekoľko rokov nemala 1deň voľný pre seba, ale keď je už moc ťažko, zrozumiteľne to poviem svojmu manželovi a dohodneme sa. Aspoň na hodinku ich vezme von. 🙂 Vtedy pozerám nahraný film Pýcha a predsudok. A nemyslím na nič. 😀 A dobre mi padne. A odpovede typu : Načo máte tri? si vôbec nevšímaj. Je to krásny počet, málinko odrastú a určite si oddýchneš. 🙂 🙂 🙂
Skús sa mrknúť do skupiny Mnohodetné rodiny. Môžeš sa tam poradiť, sú tam výborné žienky s veľkým srdcom. Budú ťa vedieť pochopiť aj sprakticky poradiť. 😉

jahodka8
29. apr 2014

@matta1 Berieš to svedomito, venuješ sa deťom maximálne, tak musíš byť spokojná sama so sebou aká si matka a koľko toho zvládaš. Ked je detí viac - ako napr. tvoje tri, tak sa prebavia medzi sebou, my ženy sa niekedy moc snažíme a deti potrebujú aj trochu voľnosti. No aspoň si ich vychováš podľa seba, lebo otcovia a babky deti často rozmaznajú a poslúchajú ešte menej.

maja22
29. apr 2014

@edvelyn @ tanapeta @gaby21 @misaelka @zara0201 @sense @anatalia77 @marylis

@rakywanda @a2303 @misaelka

Dievčatá, nehnevajte sa na mňa, ale musím reagovať. Otázku - načo ste si urobili tri deti a podobné komentáre považujem za nemiestne. Matka môže prežívať krízu bez ohľadu na počet detí. Dôležité je, že si svoj problém uvedomuje a chce ho riešiť, žiada o radu a pomoc. Ak jej poradiť neviete, nedeptajte ju ešte viac podrypujúcimi otázkami a komentármi, kvôli tomu sem nepísala. Deti sú darom, niekto ten dar prijme raz, niekto dvakrát, niekto tri a niekto ešte viac... Z času na čas však na každého doľahne nejaká ťažká situácia a má pocit vyhorenia. Kríza však prehrmí a opäť môže byť dobre. Ak matku povzbudíte, vzchopí sa a bude mať viac síl na svoju službu lásky a obety. Ak jej šplechnete, že je neschopná, bude sa tak cítiť a ešte viac sa ponárať do bezútešného stavu únavy a vyčerpania. Tak, prosím vás, zvážte svoje komentáre (aj "páči sa mi" je vyjadrenie názoru) a pokiaľ neviete pomôcť, zdržte sa. Dokonca aj bezdetná žena môže mať krízu, na počte detí v tomto prípade skutočne nezáleží. Pomoc a pocit blízkosti, zdieľania našich problémov potrebujeme všetci, boli sme totiž stvorení ako tvory spoločenské...

@matta1 máš to ťažké, ale verím, že je to len dočasný stav. Dohodni sa s manželom na nejakých pravidlách, napr. že v nedeľu sa nepracuje a ak sa stane, že v nedeľu to so spoločným oddychom nevyjde, vyhradiť si potom "náhradný deň". To by mala byť taká základná dohoda a popritom si vytvoriť aj nejaké čiastkové. Spýtaj sa manžela, ako si predstavuje čas strávený s deťmi, treba ho k tomu nabádať, ukázať mu, že čas s deťmi je nenahraditeľný a pre deti veľmi dôležitý a navrhni mu "otcovské dni" - keď si manžel nájde pár hodín čas, vezme deti niekam na prechádzku a ty budeš mať čas na seba. Nemusí to byť často, ak manžel nevie, ako s deťmi, treba mu ukázať smer a príde tomu na chuť 😉 Možno sa teraz musí v práci viac obracať, aby mal zákazky a stály príjem, ale čas beží rýchlo, aby mu potom nebolo ľúto, že niečo zmeškal. Horšie by bolo, ak by bola práca výhovorka na útek z domu, to by chcelo hlboký rozhovor, čo je tomu príčina. Držím palce, aby si našla to správne riešenie, ktoré ti pomôže 😉

kotatko1232
29. apr 2014

Ahoj prepač za tu odpoved ale načo si si dala spraviť 3 deťi???to mi vysvetli.ja mam jednu dcerku a ta mi ulne stači 🙂

kotatko1232
29. apr 2014

@mirkava ja mam 10 mesacnu a je to uz lepsie.

maja22
29. apr 2014

@kotatko1232 kríza môže prísť aj na matku s jedným dieťatkom, keby si potrebovala radu, ako by sa ti pozdávala taká odpoveď, akú si dala ty? Ja komentáre tohto typu vážne neviem pochopiť 😒

martina833
29. apr 2014

ja ked chcem chvilu pre seba, namiesto varenia objednam pizzu a pustim spievankovo

fra
29. apr 2014

@maja22 keby som mohla dala by som ti za tu odpoved 100 lajkov... myslím, že tá otazka načo si nechala zakladateľka urobiť toľko detí je podrypavačná, ba doslova hnusná ... keby každy mal deti len vtedy, ked sa na ne cíti 100% pripravený a vie, že všetko bude zvládať, ľudstvo by už pred tisícročiami vymrelo 😉 ... a aj ak si myslí že je pripravený, nakoniec často zistí že v skutočnosti nie je 🙂 ...a kolkokrat sa stane, že žena sa už cíti 100% pripravená, snaží sa roky a dieťa nikde... dieťa je jednoducho živý DAR a nie nejaka vynutiteľná položka či zasielka ktorú adresát neprevezme