Ako na neposlušné, tvrdohlavé 9 ročné dieťa?

michaelkak
16. sep 2009

Mám doma 9 ročného syna chodí do tretej triedy.Idem sa zneho zblázniť,ako ma stále nervuje čo sa týka školy (nestíha písať a dokončovať práce),všade je posledný.Doma je problém aby za hodinu napísal 4riadky do zošita.Neustále komentáre a odbočovanie od učenia, a navyše kvôli všetkému vyplakáva a keď neplače tak papuľuje.Chodíme s ním do pedagogickopsychologickej poradne,na psichiatrickú poradňu a stále si sním nevieme rady.
Prosím ak máte doma táké dieťa poraďte mi ako naň.
Ďakujem Michaelka.

macka01
16. sep 2009

To je ozaj ťažke,a čo mu stanovili v tých poradniach?akú diagnozu?No určite máš veľa trápenia s ním tak pevné nervy a trpezlivosti.Myslím,že s krikom sa nevyrieši nič,skôr sa veľa pokazí.Skôr s ním laskavo komunikovať,možno ho aj rošku prelstiť,niečo mu sľúbiť ak...ale rady si asi dostala od ľtudovaných psychologov 🙂

mracik
16. sep 2009

michaelka, nemáš doma náhodou toho môjho? 😀 v PPP vám zistili aj nejakú diagnózu, lebo to čo píšeš naznačuje, že by mohol mať ADHD a poruchy učenia. Jednoznačne ti doporučujem knihu Respektovat a být respektovaný, mne osobne veľmi pomohla v prístupe k môjmu synovi. Okrem toho samozrejme je potrebná dôsledná diagnostika, je dosť možné, že je v škole preťažovaný. Nášmu Kubkovi sa veľmi zlepšilo správanie, keď mu v škole upravili osnovy 😉

fajn
19. sep 2009

já bych zase potřebovala radu jak na 4 leté neposlušné ,vzteklé a tvrdohlavé dítě.

bianka234
20. sep 2009

Ahojte, presne toto riešim aj ja, mám dcéru v rovnakom veku, naozaj neviem ako na nu, tiež rozmýšlam nad psychologom. Je strašne neporiadna, nepočúva ma neposlúcha, učí sa síce dobre, ale čo ma to stojí nervov. Mám obavy že na vine jej správania som ja, lebo som príliš náročná. Chcem aby bola cieľavedomá, dosť ju tlačím do učenia. Strašne jej všetko trvá, som z toho zúfalá. Možno to súvisí aj s malým, má 11 mesiacov. Dávam jej písomné tresty, ked je najhoršie, v druhom ročníku to na ňu veľmi platilo, teraz vôbec. Často jej zakazujem TV, počítač, nepomáha. Dokonca keď sme na výlete, celá rodinka, tvári sa že ju otravujeme. Je to ťažké. Ešte k tomu ma trápi aj jej neskutočná láska k jedlu. Zjedla by všetko čo vidí, asi si tým niečo kompenzuje. Aj to jej musím zakazovať, lebo by bola ako sud. Neviem si k nej nájsť takú cestu, aby bola prijateľná pre všetkých. Soml z toho nervozna a stojí ma strašne veľa síl aby som celé dni po nej len nevrešťala. Budem veľmi rada ked mi niekto poradí.

felixa
20. sep 2009

No, Bianka234, ja to vidim na navstevu psychologicky. Ona sa porozprava najprv s tebou (niekedy sedenia robia spolu dve psychologicky, aby si to mohli prekonzultovat, ci to vidia rovnako), potom sa porozprava s tvojou dcerou, popr. jej da nejake ulohy spravit, aby si o nej spravila obraz. Tym, ze psychologicky jednak svoju pracu studovali a jednak neustale prichadzaju do kontaktu s ludmi - klientami s problemami, maju velke skusenosti. Objektivne vedia poradit. Dobry psycholog ide do hlbky problemu.

To, ze tvoja dcera si kompenzuje svoje stresy jedlom hovori o tom, ze musi byt dost vystresovana. Necakaj a chod do poradne, su tam od toho. Nech problem tebe aj dcerke neprerastie do rozmerov, z ktorych sa horsie riesi.

alika54
14. okt 2009

ahojte,,,,prave som bludila po koniku kde najst neaku podobnu temu,,,,mam 9-rocneho syna chodi do tretej triedy,,,prve dva rocniky sme mali skvelu pani ucitelku,,,viem ze syn je riadny nezbednik slusne napisane,,,je velmi aktivny a zaroven roztrzity,,,musim mu veci aj desat krat kazat kym cosi urobi,,,a problem mame teraz v tretom rocniku,,, podla novej pani ucitelky denno denne neposlucha,provokuje ju,,stale sa vraj vypytuje a rusi celu triedu,,,no som hotova,,,ona im nedava poznamky ale berie karticky a mi ich uz za dva mesiace nemame 11,,,riesila som to po dobrom a priznam sa ze vceraprvy krat aj dostal,,,a dnes pridem do skoly a on znova,,,neposluchal provokoval tak mu zobrala dalsiu karticku,,,uz fakt neviem ako na neho,,,doma som miesto neho revala ja,,,inak prospech ma dobry,,, len to spravanie,,,nepomahaju prosby, tresty,,,, 😔

hecuba
14. okt 2009

Ahojte, prepacte, ze som sem tak vtrhla, ale vasa tema sa objavila ako nova na uvodnej stranke a hned ma zaujala. Nemam co velmi k tomu dodat. Mam 8-rocneho syna, ktory sa sice uci velmi dobre, ale je neporiadny, roztrzity, nepozorny, zabudlivy, papulnaty a vlastne vsetko co uz bolo popisane vyssie (vratane toho, ako sa tvari, ked potrebujem aby s niecim troska pomohol alebo sa vyberieme na vylet). A hlavne, vsetko (najma jedenie) mu trva celu vecnost. Minuly vikend som tiez objavila vyhodu pisomnych trestov a teraz tu citam, ze to funguje len do casu. . . . ☹

vefi89
16. okt 2009

alika, skus sa s nim porozpravat formou hry. ze ty mu prezradis tajomstvo, a on nech ti tiez prezradi tajomstvo, preco to robi. Za vsetkym musi nieco stat, len treba zistit, o co ide. Mozno je na chybe aj nova ucitelka, v tom pripade by si mala ist priamo za nou a ak to nepomoze, tak priamo za riaditelkou a vysvetlit jej problem. Moj muz ma teraz 10-rocneho syna a tiez sme si s tym presli. Nam pomohla pedagogicko-psychologicka poradna Okacik, a tiez aj to, ze som sa k malemu musela zmenit, nasla som si meter, co funguje a zakazala som mu stretavat sa s jeho materou (mala na neho zly vplyv). alebo skusit podmiekovat, ak ty....tak ja....existuje vela sposobov, len treba prist na to, ktory je najucinnejsi

zusikk
17. okt 2009

ha ha ja mam za mesiac sice 6 rocnu ale sprava sa uz teraz ako ti vasi 9 rocny 😒 nemam na nu nervy viem a vybuchujem uz sa ju neda ani oslovit aby nekrivila tvar ak jej poviem co je co krivis usta je schopna sa rozrevat na cely panalak....vsetko sa deje omylom...omylom skoci na postel potom z nej spadne a asi aj omylom sa doudiera 😉 omylom zhadzuje kvetinace a potom aj omylom reve ako tur este pol hodiny hoci nikto jej nenadava ci ju nezbije iba som jej povedala ci som nevravela ze sa ma pozerat co robi.Uz to prestava bavit aj spolumajitela dietata hoci on je vzdy v pristupe k nej kludnejsi a zhovievavejsi 😉

alika54
29. okt 2009

Vefi,,,ked s jeho ucitelkou sa komunikovat neda,,,bola som za nou a ziadny vysledok,,,no stretla som sa aj s jeho byvalou ucitelkou ktora je skvela a bola som si u nej po radu 😉 ,,,,povedala ze aj zmena ucitelky je velka ale aj Simonko sa zmenil,,,akoby ho uz prva puberta chytala,,,no slubila ze sa aj ona s nim porozprava a snad to bude mat na neho neaky vplyv,,,teraz mame kusok pokojnejsie obdobie maly sa snazi,,,uvidime dokedy 😅

daducha
30. okt 2009

Ahojte,

tak mne velmi pomohla kniha" Jak naucit deti pravidlum ".My mame sice iba 4-rocneho lumpika, no musim poznamenat, ze po precitani knihy a aplikacii do praxe bola zmena badatelna do tyzdna.Musim povedat ze to nie je ziadny teoreticky blabol,je to z praxe nemeckej psychologicky a sebakriticky musim povedat, vela chyb sme robili my rodicia.Tak odporucam a tusim by to mohlo byt povinne citanie pre mamicky uz v pôrodnici 😀 .

jahodka35
5. nov 2009

Ahojte, tiez patrim k zufalym maminam. Moja dcera je stvrtacka, ma 9 rokov. Vzdy po letnych prazdninach sme mali problem nabehnut na skolsky system, trvalo nam to tak 2 mesiace. No teraz uz je stvrtacka, mame november a ona sa nevie akosi spamätat. Neviem, ci aj u vas je to tak, ze v ziackej knizke mame za tie dva mesiace asi 10 poznamok, ze vyrusuje, ze nedava pozor, ze si zabuda domace ulohy, alebo pomocky atd., raz usla z druziny, nechala sa nahovorit inou spoluziackou, druzinarka skoro skolabovala.. inak ucitelku maju velmi v pohode...nepomaha normalny rozhovor, dohovor otca, babky, dedka, nepomaha zakaz telky, odobratie mobilu, vsetko prijima so stoickym pokojom. najnovsie mi zacala nosit zle znamky za tieto 2 tyzdne mame 5, 4, 4, 3, 3. ja sa uz desim, ze co ma zakazdym v tej ziackej knizke caka. nebijem ju, k tomu sa neznizujem, no mam pocit, ze som vycerpala vsetky moznosti riesenia. ona si je vedoma, ze robi zle, vysvetlujem jej ze sa uci pre seba, ze zlymi znamkami si kazi buducnost, potom je smutna, chodi sa mi ospravedlnovat (neziadam to od nej), ale napriklad za chvilu si v pohode veselo spieva alebo sa robi, ze sa nic nestalo. uvazovala som uz aj nad psychologickou, poradite mi v BA nejaku dobru? najhorsie je, ze mne ucenie mojej dcery dava za vinu moja mama. stale tvrdi, ze sa s nou mam viac ucit, vsetko jej kontrolovat, no ja si myslim, ze v 4. triede by uz mohla byt viac samostatna a zodpovedat za seba. co bude potom robit v piatej, ked sa jej navali ovela viac ucenia a povinnosti? som uz z nej zufala, poradte prosim...

felixa
5. nov 2009

jahodka35, to co pises, vyzera skor tak, ze tvoja dcera ma asi poruchu spravania popr. pozornosti, (take to ADHD a pod). Najlepsie by asi bolo ju co najskor vziat do pedagogicko psychologickej poradne, aby si co najskor vedela, ako na nu. Resp., ked ma aj zle znamky, moze mat aj nejaku dys - poruchu a tam je naozaj dobre, ked si ju vezme na starost psychologicka. Mojej kamosky dcera sa do takejto poradne chodievala poobede ucit (aj s matkou), takze jej mama videla, ze vlastne ake ma mat postupy pri uceni.

Zoznam pedagogicko-psycholog. poradni je aj na stranke modernaskola.sk v "Adresare a databazy".

jahodka35
6. nov 2009

felixa velmi pekne dakujem za radu, uz nad tym dlhsie rozmyslam, len som si myslela, ze ja robim niekde chybu, preto som chcela pocut aj nazor nezainteresovanych ludi...

musko
6. nov 2009

jahodka, doporučujem knihu Respektovat a být respektován. Nehovorím, že všetko vyrieši, ale rozhodne pomože v komunikácii ako s dcerou, tak s partnerom.

martul
9. nov 2009

V úvodzovkách som rada, že nie som sama. Mám tiež syna 9 ročného a neviem ako ďalej.V škole sa učí výborne, ale pod mojím dohľadom, inak by si za celý víkend ani knihy nevymenil, takisto nastala veľká zmena odkedy majú novú učiteľku, problémov mám raz toľko. On má pocit, že mu každý robí zle, ubližuje,posmieva.... . Verím mu, ale pomôcť mu neviem , neubránite sa tomu, veď komu deti nerobia zle a neposmievajú sa mu v dnešnej dobe a keď mu to poviem tak si ich vraj zastávam. Doma poslúchne až keď kričím, alebo buchcem po stole, mladšej dcére robí zle, a zmláti ju aj keď okolo neho len prejde. Od rána do večera len napomínanie hrešenie, zakazovanie. S bitkou po zadku to nemá význam, darmo čo mňa ruka bolí. Vytáča ma od rána do večera a o 5 min. príde a obíma ma. Zmena zo sekundy na sekundu. Išli sme aj systémom nevšímania a nech si rieši veci sám a efekt žiadny. Takže aj po dobrom ani po zlom. Má všetko PC,... samozrejme s režimom 1 hod. denne. Čo potrebuje dostane. Stále rozmýšlam kde robíme s manželom chybu.

desana111
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
patkaza
25. okt 2015
Používateľ patkaza je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od patkaza.

musíte byť naňho prísny a nedovoliť mu niečo .. ked neposlúcha tak žiadne pozeranie telky žiadne hranie a pod. a nedajte sa obmekčiť ani plačom http://akoapreco.com/ako-na-neposlusne-deti/

juliakocka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
bluka2
3. feb 2016

@juliakocka Wow....ale potesila som sa, ze nie som tvoje dieta. 😔
Byt ticho pri jedle... nuz ja mam pri jedle radsej nejaku prijemnu konverzaciu...idem si vstupit do svedomia... PEACE

juliakocka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
bambulka026
16. dec 2016

Dobry den, presne ste opisali mojho 9rocneho syna. Som z neho zufala, skusali sme pekne i po zlom, no nim to ani nepohne.

1985zuzana
5. feb 2017

No ja som na tom podobne-mam dvojicky 7 r.prvaci.len nase problemy trvaju uz dlhsie.teraz sa este zhorsili nakolko sme sa rozviedli.deti zili so mnou a s exmanzelom sa stykali len kazdy druhy vikend.teraz sa stykaju aj v tyzdni(na sude si vybojoval utorky kazdy tyzden) a situacia je este horsia.nepocuvaju ma ,nerespektuju a obcas sa odmietaju ucit.psycholog pomohol a velmi.velmi pomohlo aj odlucenie od ich otca.chlapci su sikovny ale to ich spravanie ma deprimuje.viem ze nie som jedina.uvitala by som akekolvek rady

bimbambim
12. mar 2018

na jednej strane ma pani pravdu . Dnesne dieta sa nevedia spravat nepozdravia sa su hlucne. Ja som za prisnost je aj u nas doma.A co stale mate s tym ADHD ? vsak v skoro kazdom prispevku riesite psychologa a co chcete s tych deti ked ich budete vlacit kade tade len aby malo dobre znamky? Chystat v 4 rocniku?ma smolu ked sa nenachysta tak jeho problem .Pytam sa kazdy den si nachystany ?som a ked daco ze nie tak jeho problem nie moj a potom ze tie deti nie su samostatne ked sa vsetko za nich spravi .Ano skontrolujem ale zosit co brali preskusam ci ozaj vie ale zvysok uz musi sam .Ked daco v skole musi sa spytat sam ked nevies tak mobil ma riesi si sam . Ano papuluje ale kto z nas nepapuloval v tom veku ? radsej nech papuluje mne akoby mal ucku poslat niekam Vsak to dieta sa musi niekde vyventilovat. Vy tiez potrebujete vypnut a nikdo vas nevlaci po psychologoch. Mozno ma aj moje dieta nejake dys alebo poruchu ale k navsteve po lekaroch ho brat nebudem. Ked bude mat dvojky na vysvecku tak budu.

bimbambim
12. mar 2018

a po pravde aj ja som tvrdohlava a v praci si aj poviem svoje a nik sa mi nevyhraza ze pojdes k psychologovi

fiffinkaa
12. mar 2018

Ahojte, moj nazor je ze v prvom rade tieto deticky disponuju nejakou poruchou pozornosti, add, adhd..je to velmi narocne, taketo deti potrebuju iny pristup ci uz doma, alebo v skole...potrebuju pevny rezim, ritualy, vyplneny nalinajkovany program. Moj syn ma 11r. Velmi ma trapy ze som svoje dieta vlacila na ziadost od ucitelky po psychologoch a specialnych poradenstvach..pretoze na Slovensku sa vsetko konci stanovenim diagnozy, nemajte ocakavania, ziadne rady ako pristupovat doma alebo v skole...je moznost dieta v skole integrovat, ale to pri nasich skostnatelych pedagogoch vydrzi mesiac. Nam testy pomohli len v tom ze sa prislo na to ze nas syn ma add - syndrom zasneneho dietata, ale to si uz viete vyhladat aj na nete a netreba dieta stresovat a vlacit ho, nech sa neciti ine. Nase add sa prejavovalo asi takto za hodinu napise 4 riadky, za hodinu zje ranajky, v skole problem, ale tabletķu na zrychlenie Vam nik nepredpise...trapili sme sa od 6r...ale chcem vas vsetky povzbudit, uz je to ovela lepsie,.pomohli nam pevne pravidla a rovnaky denny rezim..neupozornujte ustavicne dieta na jeho nedostatky ale vyzdvihujte jeho prednosti, v skole neviem ci najdete spriaznenu dusu. Je to tazke ak vase dietatko ma napr. Adhd a nosi poznamky za to ze je stale v pohybe, pre neho je utrpenie obsediet na vyucovani..netrestala by som dieta zakazmi, prikazmi ved ono za to ani nemoze.Budme nasim detom oporou, hladajme co by sme pre ne mohli spravit viac.

margaretka
10. júl 2022

Dobrý deň pripájam sa k vám a mám podobne problémy no úplne zlú učiteľku a veľmi zlý prístup k hyperaktivnym deťom neznáša ich,jej cieľom je len učiť je to stará škola učiteľky už na dôchodku a prísna no deti nájdu cestu ako vyuzit čas a vyšantili sa a to sú len prváci a hadze im za blbosti jednu poznámku za druhou ....