Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Ako na veľmi vzdorovité dieťa?

simculllka
20. jún 2019

Ahojte,mame tri deti. Najstarsia bude mat 5, stredna ma 3,5 r a najmladsi ma 1,5 roka. Mame dlhodoby problem so strednou dcerou..uz som z nej naozaj zufala. Neviem,akym sposobom mam k nej pristupovat,pretoze uz som precitala vsetko mozno ohladom tohto spravania ( obdobia vzdoru) a aj vyskusala,ale na nu skutocne nic nepomaha. Je neskutocne vzdorovita,kazdy jeden den nam preplace za xy veci..je to na slaktrafenie,pretoze zvysne dve deti su pomerne kludne a toto dieta je ozaj ako za trest. Popravde,som z nej uz taka unavena,ze mozno som voci nej aj ciastocne zaujata,ja uz neviem...ale ked prereve fakt pol dna za totalne hovadiny,tak uz neviem na nu normalne reagovat. Najhorsie je,ze u nej skutocne pomaha jedine,ked uz ju v zlosti vytrieskam po riti,vtedy sa ako keby tak uzemni,niekedy mam ozaj pocit,ze potrebuje dostat dobre po zadku,aby sa ukludnila. ..samozrejme,ze takymto sposobom to riesit nechcem,najradsej by som sa s nou dohodla,ale ani moznosti na vyber nie vzdy pomozu..Vsetko si vydobija placom,place rano,place na obed,place vecer. Je malo veci,ktore ju zaujmu dlhsie,ktore by robila ...jednoducho,neda sa zas venovat len jej,pretoze mame este dalsie dve deti,ktore si tiez vyzaduju moju pozornost. Napriklad, ked nieco chce,tak to vkuse opakuje,napr.chce,aby som jej podala nejake auticko,tak jej poviem,chod si ho vziat sama alebo chvilku pockaj,co toto dokoncim..no nie,ona bude opakovat s revom tristokrat,ze to auto chce a chce.....alebo dalsi priklad..ideme niekam,tak proste reve,ze chce byt doma..takto to trva hodnu chvilu,potom zas ked ideme domov,tak zas reve,ze nechce ist domov. A takto to mame so vsetkym. Uz ma z nej ide naozaj slahnut,lebo s tou starsou dcerou a dokonca aj s tym mladsim synom sa da normalne dohodnut..aj ten na syn,co ma rok a pol vie normalne posluchnut,aj si necha vysvetlit,hoci je od tej strednej dcery mensi....viete,ja si tak uz hovorim,ze proste ona je asi taka povaha,lebo odmalicka si vsetko tak akosi vydobijala placom ...tak si hovorim,ze proste je take dieta,ze sa musime naucit nejako s nou fungovat,ze ju mozno nezmenim a bude taka stale,ale na druhej strane,uz stracam trpezlivost,chxelo by to asi zelezne nervy..dakujem za vsetky rady. l

zuzana92521
20. jún 2019

@simculllka sice vam neviem poradit ale sama som presne v tejto istej situacii... Mam syna pomaly 6 rocneho a dcera bude mat 4 na ceste 3tie babo.. A malá sa sprava presne takto isto ako vasa.... Pekne slova a ani vyhrazky nepomahaju.. Ignoracia zbytocna vrieska aj tak... Vsetci vravia ze je rozmaznana ale nemyslim si, rovnako dostavaju veci ci syn ci cl dcérka.. Syn pochopi hned ked mu nieco poviem ale. Malá tá je tvrdohlavá ako mulica.. Nepohne s nou nic a za všetko vrieska.. Ach jooo dufam, ze je to lem obdobie

marte1
20. jún 2019

No rada by som ti poradila ale taky problém mame au my doma a naozaj ho neviem vyriešiť. Najnovšie uz skúšame ignoraciu.mala ma rok a 6mesiacov a tiez odmala si vsetko vydobije plačom.a bojim sa ze to bude len a len horšie.len donedávna som ju uspavala v kociku ale tak ze som s nou musela tak triast ako s cigancatom.v noci sa zobudila aj tri krat a ja som len kocikovala uz som bola taká unavená ze muz sa jedného dna nahneval supol ju do postielky a tam tri hodiny revala az zaspala po par dnoch zvykla a zaspi aj sama hoci musin lezat pri nej .no a hysaky dostava velmi často naozaj pre blbosti napr ze jej zoberiem fľašu lebo z nej vylieva vodu,ze ju dam do kocika ze ju vyberiwm z kocika .ked sa hrá a nieco sa jej nedari zacne trieskat hlavu o zem o stenu o stol proste pri com je tam si zacne biť hlavu. Len dufam ze z toho vyrastie ale ako tak citam tvoju diskusiu tak mám strach ze to bude len.horšie

zuzumajko
20. jún 2019

Skusali ste testovat na poruchu autistickeho spektra? Teraz je, zial, tolko deti ktore maju nejaku poruchu z tohto spektra, ze by som sa nedivila.. 😕

moncs28
20. jún 2019

Tiež si to myslím, že treba navštíviť odborníka. Najmä ak sa to bude stupňovať. Držím palce😊

veronikazuko
20. jún 2019

Baby,mam doma autistu ,ale toto nie. Ja si myslim,ze je taka povaha. Poradit neviem,tiez mame problemy so spravanim.

zuzumajko
20. jún 2019

@veronikazuko ver, ze porucha autistickeho spektra sa netyka autizmu ako takeho. Som vystudovany psycholog. Je tam tolko diagnoz a prejavov, ze by som to vobec nevylucila

veronikazuko
20. jún 2019

@zuzumajko ale autista nema take tie prejavy,ze naschval neposlucha. Ide skor o to,ze nerozumie situaciam preto tak reaguje. Tu to vyzera,ze ona rozumie,len to nerespektuje.

simculllka
autor
20. jún 2019

No dievcata,popravde,s tou starsou dcerou chodime ku psychologicke,lebo ona zas poslucha,s nou nie je ziadny problem,fakt ukazkove dieta,velmi rozumna,len mava rozne tiky. Podla psychologicky je velmi vyspela dusevne,ale ma v sebe velmi vela napatia a nedava ho von,dusi to v sebe a z toho vyplyvaju tie neuroticke tiky,co mava..popravde,obcas mam pocit,ze k psychplogicke chodim s nespravnym dietatom..a obcas mam pocit,ze je chyba asi vo mne,ze proste ja som tu ta mimo,co by potrebovala psychologa,ze mozno nieco mpc riesim a nieco zas malo riesim...som z toho zufala. Nase dve dievcata su kazda ina,ta starsia je megaposlusna,ticha,jemna a ta mladsia je zas totalny opak,vecny rebel,stale s nou musime bojovat,nic nemoze s nou ist lahko...niekedy sa pytam muza,ze ci som fakt ja ta divna alebo proste kde je problem. Manzel hovori,ze proste ta mladsia dcera he velmi vzdorovita,ale tiez nevie,ako na nu. Pravda je,ze ja som dost prchka,dam sa lahko vyprovokovat,urcite som ja doma ten general a manzel je skor na hru a deckami. Na druhej strane,su traja,kazdy ma na mna ine poziadavky a popravde,niekedy som taka ohucana z celeho dna,ze uz nemam energiu byt vkuse mila a privetiva mama. Mozno bola chyba mat takto tri deti po sebe...na druhej strane,ludia mali kedysi takto deti normalne a nemali kedy sa im venovat a tie deti normalne vyrastli. Tak neviem..

marion09
20. jún 2019

Z vlastnej skúsenosti ti poradím ignoráciu.Chce aby si jej niečo podala?-rob si svoje a nedivaj sa na ňu. Štrajkuje že nechce ísť tam či tam?-nereaguj a rob sa že ideš bez nej. Atď,atď, atď

marion09
20. jún 2019

@simculllka staršia má mozno tie tiky kvôli tej mladšej

marion09
20. jún 2019

@zuzana92521 ale ignorácia vskutku zabera,len netreba ani raz poľaviť

zuzumajko
20. jún 2019

@veronikazuko presne tajto reaguju deti s aspergerovym syndromom. Ten patri do poruchy autistickeho spektra. Naozaj

zuzumajko
20. jún 2019

@simculllka myslim, ze jednoducho mladsia nevie spracovat svoje emocie. Niektore deti jednoducho v ramci socializacie nevedia vyhodnotit adekvatne svoje spravanie. Mas moznost to u nej upravit, ale bude si to vyzafovat VELA tvojej energie. Ona nevie reagovat adekvatne, lebo to nevie odpozorovat- ma oplostene socialne vnimanie. Je nutne vela vysvetlovat, vela chvalit a vela povzbudzovat

17juraj17
20. jún 2019

@simculllka Ak si prchka a general budes to mat tazke. Ja som pri detoch robil to ze som ich naucil co znamena slovo nie. Ale to chce vela trpezlivosti. Prosto som povedal NIE a dalej som to neriesil aj keby tragace padali.

simculllka
autor
20. jún 2019

@17juraj17 Ale ako ich to mam naucit? Starsia pekne posluchne,ale ta mladsia si ide svoje. Najlepsie je,ked sa jej snazim nieco vysvetlit,cupnem si k nej,pozeram jej do oci a snazim sa nieco vysvetlit a ona ma vobec bepocuva,proste ju trha uplne,aby som ju uz pustila a ona si isla po svojom..

patka06
20. jún 2019

Tu pomôže asi len dôsledne si stáť za svojím, ak napr. niekam idete povedz vopred napr. dohráš sa oblečieme sa a ideme a potom to dodržať aj napriek plaču...proste ideme a hotovo. Rovnako ukázať, že kým bude plakať nedosiahne nič....až keď sa upokojí a pekne príde požiadať. U nás fungovalo ...sadni si tu na posteľ a príď keď budeš pokojná. Samozrejme som ju poočku pozorovala, tak aby to nezbadala. Max. 5 minút a bola ako anjelik. Treba si určiť hranice, inak vám bude "skákať po hlave"

zuzumajko
20. jún 2019

@simculllka este jedna vec, ktoru skus. Kazde rano jej povedz aky mate v ten den plan. Cize: napapame sa, budeme sa chvilu hrat, ja musim trosku upratat, ale ty sa mozes dalej hrat. Potom sa napapame, mozme si pospinkat a po spanku pojdeme von. Ked budeme vonku, mozes sa hrat a potom nakupime... atd
Ked dieta vie, co ho caka, vacsinou nie je afektne. Pripravis ju na vas denny plan.

17juraj17
20. jún 2019

@simculllka Presne ako pise @patka06 . Tvrdo si stat za svojim. Ja som aj s detmi dodrzoval presny rezim. Rano vstavame v rovnaku hodinu, ranajkujeme presne na zaciatok jednej rozprávky, obliekame na dalsiu atd atd. Potom nie su protesty ani okolkovanie ze este to ci to. Proste system. Takisto ak poviem to a to nie tak vedia ze je zbytocne dalej okolo toho chodit. Samozrejme skusaju ale uz nevydobijaju. Ale ak to chces naucit dieta musis zacat od seba. Takze ty si musis najst pevnu podu pod nahami a rezim a nasledne to preniest na deti.

renab
20. jún 2019

Mne sa zda, ze jej prilis venujete pozornost, ked vystraja. Vysvetlujete, riesite a ona to aj tak nevnima. Staci povedat raz a na tom trvat. A prejavy hnevu ignorovat. Venovat sa jej len vtedy, ked je v pohode. Nepojde to zo dna na den, ale treba vydrzat.

bobula46
20. jún 2019

A skúšali ste napríklad jeden deň robiť všetko ako chce ona? Že keď chce podať auto tak podáte, keď chce byť doma tam počkáte, prípadne poviete že tak sa dohraj s týmto alebo spapaj toto a potom pôjdeme von lebo brat a sestra chcú ísť von, keď chce nejakú hračku alebo zapnúť svetlo (vypínač) ona a nie vy? Lebo toto iste mal sesternicin bratranec, jej manžel presne reagoval s tým že dostal po zadku a povedal nie, bude to takto a hotovo. A ona potom prišla na to že skúsi robiť tak ako chce on. Napríklad musel otvárať dvere iba on, inak reval, zapnúť svetlo na chodbe iba on, musel obúvať topánky a až potom čiapku na hlavu... Proste milión blbosti ktoré dospelý až tak neriešia no pre neho to bolo maximálne dôležité. Toto podkladanie sa mu trvalo skoro dva mesiace ale potom prišiel na to že vlastne väčšina vecí nie je taká zaujímavá a že niečo robí automaticky bez plaču, prípadne občas ešte aj teraz povie ja ti otvorím dvere a ty počkaj. Proste museli si zvyknúť na tvrdohlavé dieťa a brať ho takého aký je.
Niektorým deťom to bohužiaľ "nevytlčieš" z hlavy a budú také celý život. Tak ako je niektoré priebojnejšie, iné utiahnuté, tak je jedno pohoďák a iné nervák.

denisa098
20. jún 2019

@veronikazuko nemáte pravdu autista tiež aj naschvál neposlúcha, ide hlavne o získanie pozornosti.

veronikazuko
21. jún 2019

@denisa098 jasne,ze aj naschval,ale to uz s autizmom nema nic spolocne

0silvia0
21. jún 2019

@simculllka ja ti poradím napriek všetkému tvojmu vypatiu zo strednej dcéry, ber to pozitívne... je super ze ona si tie svoje emocne nezrovnalosti vie dostať zo seba von hoci revom. Aspoň to v sebe nedusi ako ta staršia... pre ňu lepšie, pre teba horšie, ale nedaj sa revom vyprovokovat, hoci si prchky človek. Keď začne revat, ty si začni spievať alebo nájdi niečo, čo ťa upokojí.

aninka2103
21. jún 2019

U nás to isté, krik hnev plač vrieskanie vy dobíjanie plačom uz som nevedela čo s ním keďže mam nervy fakt skoro zo železa ale pri ňom som bola na pokraji zúfalstva. Začala som robiť presne to iste, dupal kopal nohami a vrieskal lebo chcel auticko a ja som mu ho nedala tak keď som chcela ja od neho niečo a on ma ignoroval začala som dupat kričať keď spozornel vysvetlila som mu to, vydobijal si plačom niečo tak ja som urobila to isté, reval lebo proste reval nemal dôvod som sa zobrala do izby zabuchla dvere a normálne som plakala aj ja prišiel vysvetlila som mu a bolo. Dieťa je zvedavé, musí vidieť aj od vás emócie a potom zisti ze sa nechce správať tak ako mama lebo to je kakane a prestane s tým. Ú nás toto veľmi pomohol. A napríklad zamerne som s nim chodila kde neboli ľudia na lúku, lesné cesty hodil sa mi tam o zem tak ja tiež, ostal prekvapený ze co to a prestal keď som sa just nechcela postaviť lebo ma volal hore ze ideme. Veľa šťastia 😉

moncs28
21. jún 2019

@veronikazuko nie je autista ako autista, každí je individuálny a inak sa správa a veru vedia sa správať naschvál ak tam má pridružené ADHD, vidím to každý deň

veronikazuko
21. jún 2019

@moncs28 samozrejme,tiez to vidim kazdy den,kedze mame pridruzene adhd.

veronikazuko
21. jún 2019

@moncs28 ale to,ze robi naschval nieje prejav autizmu

jana_eyre_2
21. jún 2019

ahoj,
@simculllka necitam vsetko, len pridam (toto pisem asi hodinu s prestavkami, co stale maly reve).. tiez mam tri deti 7syn ,5 dcera a 2,5 syn.. prve dve deti fajn, chvalene aj v instituciach, doma jasne aj neposluchaju, ale tak bezne.. ale najmladsi je od narodenia maly nervak, uplakanec.. teraz sa to trocha zlepsilo - podla mna vela urobilo to, ze nie je uz tak casto chory, je na liecbe od imunoalergo.. ale stale ma nervove vypady.. tiez som skusala kadeco, ignoraciu, hnev, obimanie cokolvek co sa vsade pise (aj na zadok som dala, to nepomaha akurat ma.vacsie nervy a ja nie som na to hrda).. dokaze sa hnevat aj hodinu, revat pre to, ze zle chytim vreckovku alebo podobne..
obcas zaberie ak sa nahnevam hned na zaciatku, nezabera ziadne trpezlive vysvetlovanie, alebo ignorovat ako to radia kontaktni rodicia..

je velmi spolocensky, ma rad pozornost a ked ju nahodou nema taku ako si on predstavuje, je zle.. (a pri troch detoch to proste nejde si len jeho vsimat) inak je velmi sikovny, nadany telesne (na svoj vek dokaze cviky akoby mal 6r) umelecky nadany (tancuje, kresli, spieva), velmi pritulny a stale vyznava lasku ak ma dobru naladu..

tiez byvam velmi unavena, clovek co take dieta nema to tazko pochopi a stale sa najde niekto kto vie lepsie ako na neho 😅

velmi jeho nervove vypady ovplyvnuju rodinu, aj starsie deti.. ale ako vravim vyrovnava to svojou sikovnostou..

ja by som poradila este zistit z krvi ci nechyba nejaky vitamin, ci mineral - pri nizkom zeleze byvaju deti nervozne, ale aj ked chyba vit.B,ci D.. (ja som davala s nadejou ze to tak vyriesim, ale vsetko v norme, len ma nabeh na astmu, tak v tom tkvel tiez cast problemu)

myslim, ze ide najma o to, ze nevedia spracovat svoje emocie a kazde dieta ma iny vek kedy sa to nauci, treba jednoducho vyckat a pokusat sa byt casto sama aj s ostatnymi detmi aby nestradali mamu a aby si si aj ty oddychla..

moncs28
21. jún 2019

@veronikazuko samozrejme že to nie je samotný prejav autizmu. Sú na to diagnistické kritéria. Alebo dieťa s NKS, ktoré nevie a nerozumie hovorenému slovu napríklad. Tým, že mu nikto nerozumie sa môžu prejaviť poruchy správania.

veronikazuko
21. jún 2019

@moncs28 ale tu evidentne dieta rozumie co sa od neho chce,len chce aby bolo po jej a to za kazdu cenu

Tu začni písať odpoveď...

Odošli