Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Ako naučiť 1,5 ročného syna rozprávať?

Batoľa (1 - 3 roky)Znaková reč pre batoľatáRozvoj reči u detí
3. júl 2020

Baby zaujímalo by ma ako trávite čas s deťmi čo majú rok a pol?Ako ich nabadate aby sa naučili rozprávať?Ja s mojím malým od rána rozprávam, všetko mu hovorím a komentujem počas dňa.Ale on len blaboce.Pritom je chápavý,rozumie všetkému.Ked niečo chce ukáže prstom.Ked ja mu niečo poviem nech spraví,príklad upratať hračku alebo podať,spraví to.Len to rozprávanie o ničom.Bojim sa či nerobím niečo zle.?Pedina že by už mal vedieť aspoň 15 slov,no on nevie ani jedno.Ostatne maminky v okolí tiež sa chvália ako ich deti už hovoria slová,aký sú šikovný.No môj stále nič.

zooeynka
3. júl 2020

Nemal by sa uz aj sam prebalit? Zmen pediatricku.

janitta
3. júl 2020

Nemusíš stresovať, robíš všetko dobré, ešte je maličký a má svoj čas.Nás začal rozprávať v dvoch rokoch a od vtedy rozpráva nonstop.

deti95060810
3. júl 2020

1,5 roka? Ešte má stále čas......
Ja som aj bola u pediatra lebo dcéra vo veku 1.5 roka nerozprávala a dostala som odpoveď že asi neni o čom... 😉
po čase začala pekne rozprávať...

zuzikak
3. júl 2020

niektore deti dlho nerozpravaju aj do 2 rokov a potom zacnu rozpravat cele vety. Tak ako povedala moja pediatricka "nemajte strach, este som nevidela zdraveho skolaka, co by nevedel rozpravat, mal cumel, nevedel chodit a mal plienky...." Nestresuj, kazde dieta je ine. Niektore chodia od 9 mesiacov, ine zacnu v 15....so vsetkym je to tak. Hlavne, ze drobec rozumie, ked mu nieco vravis. Vsetko ma svoj cas.....

henka123123
3. júl 2020

moj ma 2.5 a nerozprava.boli sme aj u logopedicky a povedala ze je v poriadku.niektorym detom sa rec spusti az v 3 r

taga
3. júl 2020

1.5 roka je skoro na nejake velke rozpravanie. ano, su aj take deticky, co v tom veku uz formuluju 2 slovne vety, ale to su skor vynimky. Robis to dobre.. rozpravaj sa s nim, pekne, zrozumitelne, normalnou dospelackou recou a on zacne, ked bude jeho cas. On ta pocuva a uci sa, neboj

autor
3. júl 2020

Aspoň nejaké slová by mohol hovoriť.Mame doma knižky,má rád autíčka a zvieratká.On sám si to zoberie a listuje.Ukazujem mu čo ako sa volá.Listuje a začne sa smiať.Pytam sa ho na čom sa smeješ a ukáže prstom príklad na psa.Ked je hladný,mlaska pusinkou.Ani ham nepovie,nič.Niekedy som z toho už smutná.

rinsh
3. júl 2020

To že všetko komentuješ a rozprávaš sa s ním je super. Ja som si tak niekedy pripadala akoby som mala schyzofreniu 😀, ale na dieťa sa nemá tlačiť aby rozprávalo, ale ani to zanedbávať. On začne rozprávať nestresuj 🙂

nikpa
3. júl 2020

Tvoja dr nech sa spamätá. Porovnávať deti najmä v rozprávaní je dobre len na paniku. Ked sa mu po 2,5roku roku nezačne rozvazovaz jazyk, vtedy je cas navštíviť logopéda. Dovtedy sa ukludni a pokračuj v tom co robíš, vela mu rozpravaj, všetko komentuj a hlavne neporovnavaj 😉

autor
3. júl 2020

@nikpa To sa ľahko hovorí že neporovnavat

tykat
3. júl 2020

mozes rec podporit tak ze bude viac casu travit s otcom, starymi rodicmi, niekym iným kto ho tak dobre nepozná ze staci ukazat a vie co chce. Rec mamy je pre dieta ktoré je s nou denne a ktorá mu všetko komentuje uz len taký šum. Skús mu ukázať niečo čo ho zaujíma (so synom som chodila pozerať na bager tak bol dookola "baje, baje...")
Moja dcera sa rozhovorila ked nastupila do jasli cca v 1 roku, a syn v 2 rokoch ked nad nami dosť nízko preletelo lietadlo tak zakrical "lejalo" a potom už len pridával slová a kecal...dovtedy max. "ôôôäää"

barb06
3. júl 2020

moja začala rozprávať až keď mala 2 roky ... a odvtedy nezavrie pusu, by som niekedy bola rada, keby bola radšej ticho 😀 a rozpráva úplne bez problémov, nemá žiadnu rečovú vadu, hovorí pekne r, l, všetko; takže ja by som to nesilila a hlavne si nerobila hlavu z toho, že ostatné deti vedia to a hento; syn môjho kamoša v 4 rokoch píše, číta, hovorí po rusky a čo ja viem čo ešte, tak čo mám urobiť s mojou 7-ročnou? tieto porovnávačky ...

veroniq85
3. júl 2020

a tvoj maly ani nerozprva ze mama? ja mam 1,5r. a vie cca tych 10 az 15 slov ale take babatkovske ako mama, tata, ham (jedlo), bum (ked nieco spadne), mnau (macka), ajo (halo telefon) a podobne. Nie su to plnohodnotne slova. Aj moj prvy takto rozpraval. Podla mna relativne malo a rec vo vetach nabehla az po 3r. ked nastupil do skolky. Treba teda este pockat do 2r. a potom sa popripade poradit s dr. Ale osobne mi pride divne ak by napr. do 2 rokov nepovedal ani mama. Lebo samozrejme ze niektore deti aj v 2r. hovoria v celych vetach co nie je nevyhnutne ale zase aby nevedel ani zopar slov a hlavne mama tata mi pride tiez zvlastne.

dskjhfdlkdjhl
3. júl 2020

No, a ja si myslim, ze pediatricka by mala aspon tolko vediet, ze nie su vsetky deti rovnake. Takze, kym sa ona toto nauci, dovtedy Tvoj syn bude recitovat Hviezdoslava.
Nijako specialne sa neda dieta naucit rozpravat, len tak, ze sa s nim rozpravas, citas mu rozpravky, proste funguj normalne, nie podla tabuliek.

autor
3. júl 2020

@veroniq85 Jedine čo vie je mama a baba.Ale ostatné také blabotanie .No podľa mňa malo.

porshain
3. júl 2020

Nasa zacala rozpravat po 2 rokoch. Dovtedy vedela par zvieratiek a mama, tata, mnam a mozno babka a dedko (babku povie doteraz kapka a to ma 2,5). Az po dvoch rokoch zacala opakovat slova a uz aj odpoveda (nie na vsetko) kazdym dnom je to lepsie a lepsie. Ale nerozprava este ani plynulo ani nejak strasne vela. Pomalicky sa jazyk rozvazuje. Podla mna maju cas do 3 rokoch, ked dovtedy nezacnu, vtedy to riesit.

1gabriela13
3. júl 2020

Co riešiš?☺️😊Ved je skoro ešte na rozprávanie. Rozrozprava sa sám neboj nič. Neporovnavaj dieťa. A nie, nemusí vedieť 15 slov.

marlent
3. júl 2020

Moj bude mat v oktobri 3...
Do minuleho mesiaca nic.
Mama tata baba havko auto ham ano nie toto tam nechcem este
Teraz tak zacal aj veci ktore som s nim "nepreberala" ale pamata si z toho ze sme ti knizku citali ..
Fakt v priebehu 2 tyzdnov mu sla slovna zasoba povedzme z 10 slov na 50...
Ak pocuje (co asi ano ked spravi co chces) a rozumje to tiez vrabi ze rozumie tak len cakat rozbehne sa...
Pokracuj v citani kecani a daj mu cas 🙂

catherine1989
3. júl 2020

Autorka, aj môj syn začal rozprávať až keď dovŕšil 2roky, dovtedy presne ako tvoj len mama a baba.. a ešte tede, to bolo vlastne úplne všetko, tede bolo citoslovce aj podstatné meno aj sloveso, VŠETKO bolo preňho tede. Aj mňa lekárka doplašila, že on by už mal hovoriť 2-3 slovné vety (mal.prave 2roky) objednajte sa na logopediu... "Našťastie" prišla korona, tak som sa nikde nedostala a čuduj sa svete, môj syn začal krásne rozprávať, behom mesiaca pomenoval všetky obrázky v knižke, začal skladať vety, otazky a najnovšie aj skloňuje... A nič nebolo treba, len sa mu venovať ako doteraz... Hlavu hore, netráp sa tým čo nemôžeš zmeniť, teš sa z každého jeho úspechu a na premotivovane kamarátky nereaguj... Tvoj synček začne rozprávať, keď bude na to zrelý a pripravený a ver, že už sa mu ústa nezavru a ty si tieto nervy a stresy už ani nespomenies a ak, tak len s úsmevom 😃 držím vám palce 👍

hettinka
3. júl 2020

V tom veku ani jedno moje dieťa nerozprávalo. V 2 rokoch začali slova, okolo 2,5 vety, v 3 už ako-tak rozpravali.

veroniq85
3. júl 2020

tak momentalne je dolezitejsie porozumenie cize ak je v poriadku tak by som s recou pockala este do 2 max 2,5r. a uvidis sama ci pride k nejakemu pokroku (minimlane slova by mali nabehnut). A ak nie kludne mozes skusit logopedicku ta ti da odborne rady ako pracovat s dietatom. Ja som to s prvym neriesiela a rec (slova aj vety) nabehli az v 3r. ked nastupil do skolky. Dovtedy pouzival asi 30 slov. Ale je pravda ze tym ze zacal neskoro rozpravat tak tento rok sme to dobiehali na logopedii (predskolak) aby nemal problemy v skole. A este sa urcite netreba porovnavat s dievcatami lebo tie su v tomto smere vacsinou sikovnejsie.

larisalarisa
3. júl 2020

Náš malý začal rozprávať až keď mal cez tri roky. Raz začal a už neprestal.

nikpa
3. júl 2020

Moj syn mi na jeho druhé narodeniny ani len mama nepovedal, viem ze sa bojíš ale ver mi ze ked budes pozorovať co vedia druhé deti v jeho veku a porovnávať, bude to oveľa horšie a budes na neho zbytočne tlačiť. Podľa toho co si popisala, je úplne v pohode.

laguna28
3. júl 2020

Nebuď z toho smutná. Skús aj ty chvíľu mlčať a len ukazovať obrázky. Možno sa mu nechce keď to povieš ty za neho😄. Ale určite má ešte dooost času. Nebuď nedočkava.

kubko01
3. júl 2020

Este pockaj mna tiez kamoski posielali.ze nech ideme na neurologiu.atd...Manzelova teta nech pockam.Tak som pockala aj sa dockala.Starsi vedel rozpravat od roka aj nieco dokonca aj sa pytal na zachod.A druhy som myslela.ze nauci a obkuka od druheho a nic.Dokonca aj chodit zacal az sam ked mal rok aj nieco(dokonca az ked sme boli v nemocnici odial isiel po svojich)☺A nakoniec nastupil do skolky dva mesiace pred tretimi narodeninami(som aj bala ze ked nic nehovoril len par slov)a potom to prislo po mesiaci v skolke sa tak rozhovoril,ze teraz je taky ukecany😅👍az moc.A dokonca aj v skole sa mu dari☺Takze neboj kazde dieta je ine..,a ako pises ze rozumie vsetkemu tak si myslim ze je to OK.moj nazor Andrea❤

mogaa
3. júl 2020

Ak dieťa rozumie a má potrebu komunikovať - teda ukazuje ti čo chce, prípadne si to "okomntuje" svojou hatlaninkou, tak len čakať....do 3rokov stačí čakať ak inak rozumie a vie aspom niečo.....naša má 2,5 roka a väčšinou tiež používa hatlaninku a teda veľa slov vie a pekne ich použije pri vysvetlovaní...vyzerá to asi takto.....toto-blablablabla-BUM-blablabla- NENI - v preklade to čo som mala spadlo a nemám to......inak pekne povie papam, nejde, nechcem,ahoj, bábo,teta......v každom prípade ti všetko povie tak že každý jej rozumie - buď si vystačí s tými slovami čo pozdá alebo ukáže....a teda pediatrička sama povedala že stále má čas a tým že je viacjazyčná aj do 3,5roka....

bagre
3. júl 2020

Zle nerobíš nič, syn je v tomto samostatná jednotka a SÁM sa rozhodne kedy začne... maminkami sa nenechaj ovplyvniť, pediatrička by mohla vedieť že deti sú rôzne a tabuľky sú len orientačné. Dôležité je rozprávať, čítať mu, a z jeho strany to, či rozumie - a to píšeš že je ok. Vydrž, on sa rozreční... 😉 nijako ho nedonútiš.
Najmenší začal seriózne hovoriť slová pred mesiacom, v sept.bude mať 3. Ale rozumel aj to, čo človek nechcel 😁.

andreatytler
3. júl 2020

Myslim ze radia spravne ked vravia ze netreba porovnavat ale suhlasim tiez ze je to hrozne tazke... pretoze sa vsetky bojime vyvojovych chorob a tak nas ukludnuje ked vidime ze dietatko napreduje. Moj syn zacal blabotat az v 6 mesiacoch a vtedy som si velmi vydychla.
Mozno uz robis vsetky tieto veci... ale ak nie:
Nauc ho ze rec je na komunikaciu.
Rozpravaj casto s inymi ludni v jeho pritomnosti aby mal moznost vidiet ludi komunikovat. Opisovat co robis je super a dobre je ze sa to da robit cely den ale nie je to komunikacia.
Ak s niekym telefonujes zapni reproduktor aby pocul tu inu osobu s tebou rozpravat.
Pozeraj mu do tvare ked s nim rozpravas.
Pytaj sa otazky a ak len ukaze tak odpovedz za neho. Zopakuj odpoved 2-3 krat.
Spievaj mu pre zmenu pesnicky.
Citaj detske knihy alebo aj dospelacke (ked si citac casopis, citaj nahlas) nauci ho to inu slovnu zasobu.
Uc riekanky
Nauc ho neverbalnu komunikaciu ako napriklad dat pa pa na rozlucku mavanim.
Nauc ho tlieskat a kedy to pouzit... mavanie a tlieskanie je tiez sposob komunikacie.
Skus predstierat hru... napriklad ze ty si dieta a on je doktor a ide ta vysetrovat a hovor jeho pasaze az kym sa nechyti. Zapoj do hri babiku alebo medvedika.
Zopakuj jeho slova (aj blabotinu) a dodaj nieco za tym... napriklad ak povie mama... povedz mama ta lubi a daj mu pusu a opytaj sa ho kto ini ho este lubi. Ak len zablaboce... zopakuj abavabada a opytaj sa co to znamena a odpovedz si ak on neodpovie.
Ak blaboce urob z toho konverzaciu. Pocuvaj ho s nadsenim a v momente ked prestane, ty nieco povedz a potom zmlkni a cakaj kym zacne blabotat. A tak na striedacku. Aj ked slova nemaju zmysel, nauci ho to ze konverzacia je ked sa dve osoby striedaju vo vydavani zvukov.

makova333
3. júl 2020

nie je dolezite, kolko slov tvoje dieta vie, ale to, ze komunikuje. Ukazuje, rozumie, spravi o co ho poziadas...Ved to je na 1,5 roka uplne postacujuce. Skus pouzivat na neho jednoduche vety a ak to nerobi skuste napodobonovat zvuky zvierat. Idealne na takej zvukovej knizke. Napodobvnovanie zvukov je zakladom reci, neda sa preskocit.

ivangeline
3. júl 2020

Kazde dieta je ine. Moj celkom pekne rozprava slova ale za to v inych veciach by niekto povedal ze zaostava... Mam znamych s podobne starymi detmi a kazde je fakt ine...

Tu začni písať odpoveď...

Odošli

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre