Ako naučiť 7 mesačné dieťa spinkať a hrať sa samé?

lolitka25
8. okt 2013

Ahojte mamičky, prosím nezačnite ma odsudzovať, že žiadam radu ako naučiť dieťatko hrať sa samé, ale už ozaj nevládzem. Napriek tomu, že už sa sám posadí postaví a lezie nedokáže sa ani chvíľočku pohrať sám. Nestačí ani, že som v tej istej miestnosti... Možno som robia chybu od začiatku, že som sa mu stále venovala, neviem.... Spinká tak 3x denne po pol hodinke, viac ani náhodou a najnovšie sa mi začal v noci často budiť, doteraz to bolo tak 2-3x (ešte stále kojím) teraz sa budí aj 10x, pričom papať nechce, stačí, že ho mám na rukách a pritúli sa ( skúšala som v ľahu,ale ta to nechce) a spinká, akonáhle ho položím hoci a vedľa seba je hore a plačká.
Naozaj neviem čo mám robiť, nosiť v nosiči ho nevládzem kvôli chrbtu a on je taký bacuľko cez 9kg, a vyplakať nechať neviem, vydržala som jeden deň a aj ten som preplakala viac než on, že čo som to za matku. Ako ho naučiť sa pár minút pohrať samého? (aspoň kým mu načistím zeleninku a dám variť, alebo kým povysávam, povešam prádlo a pôjdem na záchod... stačí 10minút).
Ďakujem 🙂

cacika
8. okt 2013

nedá sa to naučiť 😉 a chybu si určite nerobila, chybou by bolo keby si sa mu nevenovala. vyskusaj nosič presunut na chrbát (teda pokial más ergonosič a nie klokanku), ulaví sa ti, aj malý bude spokojný a dajú sa tak aj domáce práce porobiť ked treba.

kingstonka
8. okt 2013

.... no ja zial neporadim, lebo som taketo male dve deti, ale aspon povzbudim, ze vekom sa to zmeni k lepsiemu...

janulina.k
8. okt 2013

aj my mame ten isty problem, odmalicka som s nim a sam nedokaze byt ani chvilku, resp. mozno 2 min a koniec. ma 9,5mesiaca, cez 10kg, takze nosenie nehrozi..zvknem ho dat do kocika, nech tam sedi chvilku a sleduje ma v kuchyni alebo ho priputam do svojej stolicky, je stabilna, aj tam chvilu posedi. vzdy vsak musi byt pri mne. ale zeby som dokazala uvarit cely obed v jeho pritomnosti, nehrozi... po chvili sa zacne otacat, naklanat a tym padom je cas ho odtial vziat. cez den tiez spinka, vtedy pripravujem vacsinou stravu pre neho, aby mal vzdy cerstvu, v noci je niekedy hore aj 2-3 hodky. neskusala si mu dat cez den taku hustejsiu, sytejsiu stravu? nam to pomaha, lebo sme mali obdobie, kedy sa stale v noci budil na hlad, chvilu sme mu davali kasicky, no tie nam potom odmietal, vratili sme sa iba ku kojeniu vecer a v noci raz, no cez den sa snazim mu dat hustejsiu stravu a potom to je ok. rano ho kojim, potom ma chlebik s maslom, na desiatu ovocie alebo jogurt s ovocim, obed mu uvarim zeleninu s masom /3x tyzdenne maso/, prip.ryzu so zeleninou, atd., olovrant ma zase ovocie s piskotami alebo nejaku pomixovanu zeleninu a vecer uz len kojenie, aj v noci. u nas to pomaha, lebo ked som ho castejsie kojila, bolo mu to malo. a s tym casom je to naozaj narocne, vacsinou cakam na manzela, ked pride z prace a potom sa venujem domacnosti. na prvom mieste je vzdy syncek a vsetko ostatne pocka 🙂

kingstonka
8. okt 2013

a este dodam, ze aj ked moje deti boli na mne "zavisle" a vypocula som si , ze budu rozmaznane, urcite z nich nevyrastli rozmaznane deti...

katka1981
8. okt 2013

fuuuuu, no tak my sme mali toto do dvoch rokov (ani som nic neporobila, nenavarila pri nej) a nechat tak a nech sa vyplace nehrozilo, lebo mala silny reflux a nonstop by grcala. Nasa nespavala cele noci, mala obdobie kedy spala len 30 minu za 24 hodin a nonstop plakala. Ale ozaj som necakala ze 7 mesacnu ju naucim hrat sa samu a to som bola ozaj strasne naivna. Jedno ti poviem, po rokoch som zistila, ze vsetko chce cas, nic neurychlis, okoloo 18 mes. mozno bude samostatnejsi, skor sa s tym nauc zit. Nevravim ze nepohni sa od neho, ako sme to robili my. Ale na vela veci nemame dosah. Trpezlivost, nic ine ti neporadim. Ked je uz tak super pohyblivy, skus mu dat nejake podnety, pet flase, varecku a hrniec, nech bucha, miesa, neviem co este dokaze, skor sa orientuj tymto smerom. Zmetacik nech akoze zameta. Neviem fakt co dokaze, lebo podla toho co pises je velmi popredu. Ak ho nebavia hracky daj mu vase veci s kt. si neublizi.

sisaha
8. okt 2013

@lolitka25 no staci mu dat ruksak na chrbat a do ruky do satky bochnik chleba a poslat na vandrovku...Urcite sa o seba postara 😀
a teraz vazne... 7 mesacne dieta NIE JE schopne sa ani naucit hrat same, ani naučiť spať dlhšie podľa niekoho predstáv.. Chápem, že nevládzeš, ale to je údel rodičov, ktorí sú so svojimi deťmi 24 h vkuse.
Skús variť vecer ked spí, alebo si navariť aspon na dva dni. Prať sa dá tiež večer, ked je partner doma, alebo dieťa spí, na wc sa dá chodiť bez problémov aj s asistenciou dieťaťa 😉

andelok
8. okt 2013

@lolitka25 Podla mna je normalne, ze sa ti sam este nezahra...moja dcera ma takmer 2 roky a az teraz nam zacina to obdobie, ze sa trosku pohra sama. Aj to vazne len chvilu. Ked mala 7 mesiacov a potrebovala som daco porobit (navarit, upratat, wc a pod.), tak som ju zobrala do tej miestnosti, kde som bola aj ja a dala som jej do ruky vec, ktora bola pre nu zaujimava a nedostavala ju az tak casto. Cize nie hracku, ktora ho uz nudi, ale u nas napr.: stary mobil bez baterky, stary ovladac od TV bez baterky, prazddnu umytu tubu od kremu, zvazok klucov, umelohmotnu naberacku z kuchyne...fantazii sa medze nekladu. Ked som sa sprchovala, sedela tu chvilu v kociku a hrala sa s jednou z tych veci, ked som varila, bola bud v detskej stolicke alebo liezla po zemi. Prip. si zaloz skatulu so vselijakymi drobnostami (bezpecnymi pre maleho samozrejme) a daj mu ju, nech sa v nej hrabe, ked ty potrebujes nieco spravit. Malo by to zafungovat. 🙂

ichbinich
8. okt 2013

Mas kresielko? To je super vynalez, dcera sedi v kresielku a sleduje ma. Rada ma, ked vesiam pradlo, to sa stale nieco hybe, vidi farebne stipce,... V kuchyni tiez sleduje, ako vykladam a nakladam umyvacku. Horsie je to s varenim, v tom je taka ista ako syn, ze musia obaja vidiet do hrncov, do slova a do pismena. Takze na varenie do nosica, alebo robit vsetko jednou rukou 😉 Mam aj neuznavany babybjorn nosic, lebo sa da dieta otocit aj dopredu, a potom naozaj vidi do hrnca. Tu maximalne pol hodinu je to jedno, o chrbticu preto urcite nepride. A nie je to ani kazdy den. Mam aj dydimos na nosenie na boku, ale este som mu neprisla na chut, musim dalej skusat.

Vysavanie bud ked spi, alebo potom aby ma videla, alebo zase s dietatom v nosici.

Na zachod: posadim ku hrackam alebo dam pod hrazdicku. A ked mrnka, bohuzial, tych par minut vydrzat musi... Ak je prave v nosici, da sa ist aj s dietatom v nosici na wecko 😀

Co ma dcera rada je hrazdicka s hrackami, pod nou lezi a bucha si do nich. Mam ale dve, na zmenu programu 😉

Teraz ma rada sediet a preberat si hracky, co som jej dala do umelohmotnej dozy. Tam ma kopec roznych vhodnych hraciek, tie si vybera, prehadzuje, nakoniec si tu dozu otoci a bucha po nej... Dam ju tak, ab si nemohla ublizit, kedy sa zosuchla a uz nesedela, aby tiez nedopadla neajk tvrdo, ma vankuse alebo vankus na kojenie okolo seba.
A ked mrnka moc, tak nepomoze, iba nosit a vsetko robit jednou rukou... Ostatne stoji, a to najnutnejsie jednou rukou, ako vcera veceru 😖

Inak syn bol horsi, to som aj kavu musela pit po sediacky pri nom na zemi. Nie vedla neho na gauci, 40cm vyssie. Nie, na zemi. V pieskovisku som tiez musela sediet vedla neho, nie na lavicke vedla pieskoviska. Potom to preslo. Pekne sa osamostatnil, zahra sa sam, na peiskovisku naopak musim pozerat, kde mi odbehol...
Je to o nervy, ale prejde to. Ja som mala z vlacenia syna pomaly tenisovy laket. V lekarni mi povedali: aj ked to nepocujete rada, ale nenoste ho tolko. No, tak mu to vysvetlite 😉 Na ten laket mi potom zabrala Traumeel homeopaticka mast. Chrbat ma boli vlastne stale, rano sa budim dolamana, trva mi, kym sa rozhybem.
A chybu si nerobila, prave naopak, robila si to najlepsie, co si mohla, ze si sa mu venovala od narodenia. Pokracuj v tom, aj ked je to narocne. Bude sa ti to vracat, vidim to na synovi.
Vsetko dobre!

lujza123
8. okt 2013

@lolitka25 ziadne odsudzovanie, ved to je normalne ze potrebujes aj ist na wc aj cosi navarit. Moja bola presne hentaka ista. Len zabavat a zabavat, nosit len na rukach, akekolvek nositko ocenila prisernym vreskom.

Co si pametam tak v tom veku som stale improvizovala. Asi ako kazde babetko co vyzeralo ako hracka to uspesne ignorovala a zaujmalo ju vsetko ostatne. Na par chvil ju zabavilo napriklad lezat v kuchyni pod stolom (no fakt, asi sa jej to lubilo take ine miesto). Dala som jej hrat sa z cimkolvek co bolo po ruke..riady, hrnce, sačky, štipce (velmi vdacne, je ich vela a su farebne), pri najhorsom som si sadla k nej a supala zeleninu tam, ona sa hrala zo supkami. Dalsia super zabavna vec bola stara klavesnica od pocitaca, vytahovanie vreckoviek, male kamienky (tu pozor moze ich davat do pusy, ale strk je velmi vdacna hracka aj do dvoch rokov), ovladace......

No a druha vec je trosku sa naucit ignorovat plac, je to tazke ale potrebne. Lebo plac bude na dlhe roky jeho ucinna forma protestu. Plac naschval a zamerne sa deti naucia veelmi skoro. Moja mala specialitu trochu pomrncat a ked som nepribehla tak sa preplazila cez cely byt az ku mne a tam spustila...Aj s tym nocnym budenim, skus ho naucit aspon sa upokojit poleziacky, aj ked bude protestovat , ved nic strasne sa mu neudeje, bude pri tebe, len po leziacky. Daj tomu aspon par dni a uvidis ze sa to zlepsi....
Lebo z nedostatku spanku, z toho ze nemozes si ani odbehnut na wc ani navarit budes akurat tak nervozna a podrazdena a odnesie si to tvoje dieta a tvoje zdravie

kuwait
8. okt 2013

skus mu pustit radio,mna takto mama zabavala ked v kuchyni varila,vraj ma to velmi bavilo a naucila som sa aj cudzie slova ked bolo radio naladene na cudzie stanice

hradnapani
8. okt 2013

@lolitka25 ze si sa od zaciatku venovala dietatu, to nie je ziadna chyba, to je normalny materinsky instinkt - vdakabohu za neho. Ale suhlasim s tym, ze hracky nedokazu deti zaujat tak velmi, ako veci z kuchyne a podobne. Zober si dieta do kuchyne, ak sa bojis kvoli bezpecnosti, tak ho daj do ohradky vysyp mu tam vsetky varechy, hrnceky, misky a on bude studovat. U nas zaberalo iba toto. Hracky boli v kute...
A ked ti treba na wc-ko, tak mu proste povedz "zlatko, mama ide teraz na zachod, o chvilku pride". Bude plakat spociatku, ale potom si zvykne , nedaj sa odradit, ale aj mu to povedz. Deti vedia vnimat viac ako si myslime 😉

kuwait
8. okt 2013

@hradnapani on ma len 7 mesiacov,takto male dietatko zaujmes hlavne hlasom,to ked chyta tak malo a unudi ho to rychlo.Preto place ked sa ona vzdiali lebo ju nepocuje.Ona by mohla urobit tiez to ze si nahra na pasku svojim hlasom sa mu prihovara,nejaku rymovacku alebo rozpravku mu vyrozprava a to mu potom bude prehravat ked bude v kuchyni.Ako som uz spomenula moja mama pouzivala radio a vraj ma to uplne zaujalo na dlhu dobu,mohla si poprat,navarit cely obed a ja som sa bavila s radiom

hradnapani
8. okt 2013

@kuwait ano, s tym suhlasim. Ale hovorim z vlastnej skusenosti, lebo od malinkata moj syn ignoroval bezne hracky, asi az do roka. Vsetko ine ho zaujimalo, len nie hracky. V 6-7 mesiacoch boli najvacsou laskou tri male plastove misky a vareska, lezal na bruchu a "varil" so mnou v kuchyni (podla fotiek si to "pamatam"). Treba skusat a hladat, co drobca zaujme - niekto je viac na obrazy, niekto na sluchove podnety atd. (Napriklad, vsade pisu, ze pre dieta je najlepsie, ak mu matka spieva. Moj syn to nikdy nemal rad a akykolvek pokus o moj spev je zakonceny placom 😀 a vraj nespievam najhorsie, ale zase Alla Pugaceva tiez nie som )

kuwait
8. okt 2013

@hradnapani moj syn tiez nemal rad moj spev a ja spievam dobre ,asi tie vysoke tony malym detom nejdu do uska,moj mal rad ked som sa mu prihovarala mylim hlasom,takym pokojnym,vludnym ale on sa dokazal zabavit aj sam,v postielke mal taku rozpravkovu dekoraciu vytlacenu na perinke a lemoch okolo postele,chutny macko ako objavuje zahradku a on sa na to stale pozeral hral sa s tym a mal aj malych plysovych mackov v postielke a s tymi sa hral ale su deti ktore nebavi hrat sa alebo cokolvek robit oni radi pocuvaju mamu alebo hlas vseobecne a pre take deti radio alebo nahravka maminho hlasu je to najlepsie

pe
8. okt 2013

tak ja tiez neporadim, len sa pridam, ze s tymto problemom, a to dve taketo deti, ze furt na mne visia a cakaju ako ich zabavim, ale to je podla mna od povahy, oni su proste strasne zvedavi a chcu stale nieco objavovat, inak dcerka ma 3 roky a uz to zacina byt lepsie, vie sa aj sama zabavit, sice, ked sa potom spamata, ze tam niesom a podobne, hned na mna vola, ale uz to ide k lepsiemu, takze povzbudim, ze raz to pride 🙂

majushka
8. okt 2013

Nasa bude mat 10 mesiacov a sme na tom podobne. Uz som si precitala vela rad, ale nakoniec vzdy pridem k zaveru, ze necham tomu volny priebeh. Ziadne vyplakanie a co sa tyka poriadku, tak aj teraz mame total bordel, ale nezblaznim sa. Skoda len, ze tiez sme v noci casto hore, teraz skusam preto malu krmit cez den viac. To mi poradila aj lekarka. Zatial to nejako nefunguje.;)

jajatko
8. okt 2013

my budeme mať 16 mesiacov a stále naša dcérka nie je schopná zaspať či zahrať sa bezo mna. pri hre ked ju daco zabavi tak vydrzi max 10 minut a to som asi vela povedala. a co sa tyka spanku tak je to katastrofa, musim byt stale pri nej, dokonca ked uz spi a odidem z izby napriklad do vane alebo tak, casto sa prebudi a uz ma hlada.. nedokazem sa od nej pohnut a tiez som uz zufala, nemozem ist von ani na hodinku s kamoskami, proste vsade s nou.. obcas mame uz aj ponorku a to mi ju zvyknu babky vziat na prechadzku no nevydrzi dlho hned sa pyta na mna a zacne plakat.. dufam, ze ju to coskoro prejde..

jajatko
8. okt 2013

este pridam moje riesenie, ked mala moja dcerka 7 mesiacov a viac tak som ju nosila v manduce na chrbte, tak som si navarila aspon co to a ked som vesala pradlo, tak som ju zapajala. podavala mi saty a stipce a bavilo ju to, chvalila som ju za kazdy ukon co spravila, doteraz to so mnou robi s radostou 😉

eeffka
8. okt 2013

@lolitka25 no ja som to robila asi tak ze som mala dceru polozenu v kuchyni na zemi,mala tam detsky kut a tam varechy, velmi sa mi osvedcil Zhou-zhou skrecok 😀 😀 😀 to je taky co ho stlacite a on sam chodi,sa odraza, hracky starsej dcery, kuchynka, dinosaure zo zvukom, barbiny s vlasmi... vsetko same "didakticke" pomocky
prikladam vysledky mojej snahy o prezitie , VYDRZAT !!! sa nauci chodit a bude sa prechadzat po byte, bude to zaujimavejsie ako ty

lolitka25
autor
10. okt 2013

@majushka presne rovnako.... cez den sa snazim ponukat viac papat, ale neviem od coho tie noci zavisia... tuto bo hore iba 3x, minulu 6x, a predtym 10x...
@eeffka vcera v detske sedacke vcera so mnou varil ... zo zaciatu ho to bavilo, aspon som co -to stihla a potom som mu dala do ruky hrniec a varechu ( samozrejme prazdny) tak miesal hrkalku a pacillo sa mu to... vydrzalo nam to 20minut a mamka stihla nacistit zeleninu a urobit rizoto 🙂
@jajatko jejeee to az tak? Moj aspon ked je s manzelom tak sa ku mne pyta az ked je hladny,alebo sa buchne a chce pomojkat.. skoda, ze manzel chodi z prace az okolo pol siestej... My zijeme v zahranici tak babky nie su po ruke...sme na huncutika sami 🙂 Ale na druhej strane som rada, ze je taky aktivny aspon sa rychlo uci nove veci...

miranka1
12. okt 2013

ja asi tiež veľmi neporadím, ale veľmi sa mi páčila táto diskusia, lebo som aspoň zistila, že nie som sama na svete s podobnými problémami a už som bola naozaj zúfalá. Ale po prečítaní týchto príspevkov som zase zozbierala energiu a idem ďalej. Inak lolitka25 mám pocit, že si písala o mojej malej 😀 presne to isté, tie isté problémy ako ja: nezahrá sa, celý deň len mrnčí, stále sa chce nosiť, v noci sa stále budí, cez deň spí tiež asi 3x po pol hodine a to nemôžem od nej ani odísť, nemôžem ísť nikam von s kamoškami večer kvôli tomu budeniu...a ja mám ešte jeden problém navyše: vôbec nechce papať žiadne príkrmy,nič....ale dnes som jej tiež skúsila dať varechu a s ňou sa hrala....a dokonca sa hrá s hocičím, čo nie je hračka, ako tu už niekto písal...a veľmi sa jej páčia jej vlastné capačky.... 😅

h2
12. okt 2013

@lolitka25 Ahoj, nečítala som všetky príspevky, ale 7 mesačné dieťa ešte nezvládne zahrať sa samé. Nerada by som Ťa tým nejako zdeptala, Tvoja situácia sa dá zvládnuť. Najlepšie tak, že si zavoláš niekoho na pomoc. Mamu, svokru, sestru, kamošku... . Ak to nie je možné (aj ja som bola väčšinou na všetko sama a dobre poznám pocit, keď fakt ani na ten záchod nemám kedy ísť), aj to sa dá vyriešiť. Proste vláčiť malého všade so sebou. Nemyslím tak, že ho budeš mať v kuse na rukách, ale že si ho k sebe posadíš, alebo Ty prídeš k nemu s tou prácou, spomínala si napríklad čistenie zeleniny, nemusíš to robiť v kuchyni pri dreze, zober si 2 misky, jednu s neočistenou zeleninou, druhú na očistenú a pokrájanú, škrabku, nožík a sadni si k malému, niečo mu spievaj a tak a pritom si porobíš. Bude to síce trvať dlhšie, ale s tým už nič nenarobíš. No a na záchod som dosť dlho chodievala spolu so synom. 🙂

veriiii
12. okt 2013

@lolitka25 no, to ho nenaucis podla mna,ale mozno mozes skusit ohradku a tam ho zabavit a ked si musis odbehnut napr na wc aspon vies,ze je v bezpeci,i ked mozno chvilu poplace ale zasa ak bude zaujaty hrackami, mozno na chvilu prezije bez teba🙂

dadulienka
13. okt 2013

@lolitka25 Ahoj nas sa zacal stavat ked mal teraz 6mes. a sme na tom uplne rovnako on stale lezie iba ku sedacke tam sa postavi, chvilu postojí...pttom nevie co dalej a reve alebo sa zruti na hlavu.....takze non stop pri nom,....a to ma uz aj helmu....V noci len co ho polozím do postielky, sa zvrtne na brucho a automaticky potom sa vyštverá do stoja...a je po spanku....
Sme na tom rovnako len s tym rozdielom, že mam doma druhu dceru, choru on chorý a je idem byt tiež...a vyzera liečenie na 3 tyzdne...NO som rada že nie som sama....lebo už som na Pezinok...že aj ine matky takto funguju D :D :D

dadulienka
13. okt 2013

Jaj a kupila som si kvoli nemu od Babymoov taky parny varič/mixr/sterilizator/rozmrazovač....super vecička... hodíš tam 4 zeleninky naleješ vodu...zapneš a 10 min. to pípne a obed hotový...len este mixneš alebo nie...
Hm....kebyže mam jedno dieťa...tak nemám ani čo robiť...pračka pere v noci a vysavanie....cez víkend...ked je doma otec...
Hold mam ale dve...takže som tiež v koncoch....lebo jej už musíš normal navariť...a aj je riadny čert a expert....
Ale hovorím si môže byť aj horšie , kamoška porodila teraz 4dieťa.... a ten tretí ma ledva niečo cez rok... 😝

eri150
13. okt 2013

Mne sa osvedcila detska ohradka. Zacala som tam malu davat od 7. mesiacov, naaranzovala som jej hracky (ktore som obmienala) a chvilu vydrzala aj sama. Ked uz behala a ja som musela na wcko, alebo nieco tiez som ju tam davala hlavne kvoli bezpecnosti. Samozrejme, pol dna by tam nevydrzala 🙂 ale myslim, ze sa aj preto naucila samostatnosti, ale urcite je to aj povahou.
Co sa tyka uspavania, strasne dlho som ju musela natriasat na rukach posediacky, co bola moja chyba, lebo som si ju tak naucila. Ked mala asi rok aj par mesiacov, bolo to uz neunosne aj kvoli hmotnosti a aj kvoli tomu, ze som ju 30-40minut "hondrrlala" na rukach a ked som ju chcela dat do postielky, hned bola hore. Nervyyy! Tak som sa jej radsej opytala, ze ci sa teda ide este HRAT do postielky, kde som jej dala hracky, ona samozrejme, ze hej. Ked uz bola zaujata hrou, som odchadzala z izby, ale vzdy na jej zavolanie alebo mrncanie som dosla, ze nic sa nedeje. Az nakoniec mi zacala zaspavat sama 😀 Jaaaj, tak som sa tesila. Teraz ma 4 a potrebuje, aby som ju hladkala, kym nezaspi 😀