Ako naučiť dcérku spať?

jasmika
21. okt 2012

Ahojte maminky. Mám dcérku 2 roky a 7 mesiacov a od vtedy som sa nevyspala 😀 No nieje mi to niekedy do smiechu ... Od malička sa často v noci budila.. niekedy to bolo až neúnosné... Teraz chodí aj cez deň spať raz... obvykle ju nemôžem uspať skôr ako o nejakej 14-15... ale bez ohľadu na to koľko a kedy cez deň spí... Na nočné spanie ide až okolo 23-24 kedy už ostatné deti dááávno spia... skúšala som ju dať spať skôr na obed, občas sa podarilo no aj tak išla na noc neskoro spať... Včera napríklad som sa tešila že zaspala pekne okolo 20:30 čo som len zírala že ako rýchlo...no zobudila sa o 21 a nespala skoro do 1 hodiny v noci...
Poraďte mi prosím ako jej tento režim čo najúčinnejšie zmeniť

mata128
21. okt 2012

Kamarátka mala takyto problem,ona uz bola zufala.tak proste zhasla v izbe a nechala ju od pol deviatej tam,len take nocne svetielko v zasuvke zapnute.aj ked sa v noci zobudila,nikdy jej nerozsvietila,jednoducho deticky hajaju,slniecko haja aj žiža hajá.pár večerov si malá odplakala,ale u nich to zabralo.nechala ju po tme sediet na posteli,hrat sa na posteli,vobec ju neriešila a u nich to zabralo.vela stastia prajem

jasmika
autor
21. okt 2012

@mata128 Ďakujem...skúsim..

xlucia
21. okt 2012

@jasmika nepises kedy vstava, a citi v noci este pije mlieko

lenja123
21. okt 2012

@jasmika a skúšala si ju nedať spať cez deň? Niektoré deti v tomto veku nepotrebujú poobedňajší spánok. A ak ju uspíš až okolo 15tej, tak to už skúste potiahnuť do večera.

katren
21. okt 2012

@jasmika keby som dala malu spat o 14-15 tej, tak ide aj ona tak neskoro.....ak nezaspi do 13.30, tak koncim a spat poobede proste nejde.....vecer zaspi o osmej, budi sa rano okolo siedmej-osmej 😉 je pravda, ze je vecer nervozna, ale proste nedam....

xlucia
21. okt 2012

@katren u nas tak isto.

jasmika
autor
21. okt 2012

@xlucia vstáva niekedy o 8 niekedy o 9 občas aj o 9:30 .. nemám srdce ju budiť ked spí... a ja si tiež rada pospím,lebo som unavená...musím to ale nejako skúsiť...možno tiež tak.. ak nezaspí do 13.30 tak ju už nedám...ale uf..to bude do večera dlhá doba..lebo bude nervoška 😒

katren
21. okt 2012

@jasmika ked spi do 9-tej, 9,30, tak to by som uuurcite spat nedavala.....ved to ma len 4 hodky co je hore, to nasej nestaci na vybitie bateriek 😅 😀 😀 😀

xlucia
21. okt 2012

@jasmika joj, tak ty sa nevyspis, ale rano si rada pospis.... trochu si to odporuje.nie?
ty si len pohodlna mama, ktora chce mat pokoj. o deviatej rano byvaju deti v skôlkach uz aj nadesiatovane.
zacnite obe rano vstavat najeskôr o siedmej, a mas po probleme. resp. ty ziadny problem nemas a ani normalne usporiadanie dna.
to ti prosim ta potom kedy obeduje? dve hodiny po zobudeni? a ked pojde do skolky, budete fungovat ako???

luciferkax
21. okt 2012

Ja by som ju asi skúsila napr. nedať spať raz cez den, ale uložila by som ju skôr, okolo šiestej siedmej spinkať, ved teraz je skoro tma adieťa hodinky nepozná... keby sa zobudila, robila by som sa, že je noc a že spí... pravdepotobne by ráno skôr vstala, tak by si juu skôr uložila na obedný spánok a mohla ísť skôr spať večer :D :D hádam som napísala dosť "jasno" a nepomotano..
Nie je dobrý nápad dávať dieťatko spať okolo druhej... tretej... moji iked do jednej nezaspia, tak majú "smolu", nedám ho spať na obed a večer o pol siedmej už sladko spia :D

katren
21. okt 2012

@luciferkax jj, suhlasim s tebou 😉

jasmika
autor
21. okt 2012

@xlucia no neviem... pýtala som sa jednodchú vec.. ak chceš porad,ak nie tak ma nemusíš obviňovať... zvlášť keď ma nepoznáš... Prepáč,ale ked idem spať o 23 hodine a ráno nemusím vstávať,pretože nemám iné deti...tak akože nemám nárok si pospať...som zlá matka preto hej...VĎaka.. super mama...

janinah
21. okt 2012

to som mala so synom,museli sme o cca 21tej zaľahnúť všetci,pohasiť,tv vypnúť,aby pochopil,že sa spí

jasmika
autor
21. okt 2012

@katren Ďakujem pekne poskúšam to nejako...
@luciferkax no vidíš... možno je u mňa tá chyba,že ja som tak nejak naučená,že dieťa musí cez deň spať.. a ked mi ona nezaspí cca okolo obeda, tak ja ju nechám spať ked už je mrzutá tak ju šupnem vtedy spať... minule som sa márne pokúšala od 12tej do 2hej ju uspať... behala po posteli.. nič... 😖 a prišla 15 hodina a dieťa odkveclo... 🙄 Tak ju už potom jednoducho nedám spať... a budem sa snažiť udržať ju do nejakej 19tej a nech potom zaspí...dakujem vám krásne za rady...
tým ktorí odsudzujú tiež ďakujem 🙂 poučím sa ako sa nesprávať 😀

xlucia
21. okt 2012

@jasmika nuz ked si pospis ty, tak kedy ma potom asi vstavat tvoje dieta???? si asi pripravi ranajky same nie?
radu su dostala jednoduchu, uprav rezim dna sebe aj dietatu na mormal. o deviatej rano sa nevstava a nepapa. chuda dieta ked pojde do skolky, to bude pre nu sok.
no ale pravda sa zle pocuva ze? by si chcela aby ti mala spala od osmej vecer do dieviatej rana, a cez den este aspon tri hodiny, nie?
tolko nespi ani novorodenec

bertik25
21. okt 2012

Moja mala ma 2roky a 2mes. - vstava vždy medzi 7-8hod. Niekedy jej ale netreba spat poobede a tak iba lezi v posteli ako poobedny oddych. Ked zaspi tak ju nechavam spat max. do 14hod. Je mi vzdy velmi luto ked ju budim ale zo skusenosti a roznych pokusov sme prisli na to ze potrebuje aspon 7-8hod. byt hore a az potom začne byt unavena a zaspi. Proste duracel 😀. Dnes vstala o 7.15 hod., poobede nespala len lezala a hrala sa v posteli a zaspala vecer o 21hod. a to behala doobeda aj poobede. Takze radim proste skor vstavat, pokusit sa dat spat ked nie nevadi ale po 14hod. sa uz ani nepokusať. Ale ked sa vam tak rano dobre spi tak spite a cez den ju uz nedavajte 😀 drzime palce

luciferkax
21. okt 2012

@jasmika aved ona by ti šla spať na obed, len tým, že o dve hodiny skôr vstane ráno, tak ju môžeš o dve hodiny uložiť skôr spať na obed a týp pádom pôjde o dve hodiny skô rspať večer :D chce to len zvyk, stereotyp, ktorý deti potrebujú D:

andrejka1974
21. okt 2012

ahoj moje deti su naucene tak ze starsia dcerka , ktora ma teraz 4 roky musi byt v posteli najneskor o 19.30 a ked ide spinkat cez den, tak cez tyzden je v skolke, kde spi od 12.00 do 14.00 doma spi najneskor o 13.00a to maximalne do 15.00 , vecer mame ritual tatinko spravi lietadielko do postielky ja jej dam napit troska vodicky dame si pusinku a zhasne sa a ona je sama v izbicke, dvaja starsi bratia ti maju 12 a 15 rokov ti idu spat o 21.00 vynimka vikend, kedy mozu byt hore maximalne do 23.00, najstarsi syn ten ma 19 ten ma cez tyzden dovolene do 22.30 cez vikend neobmedzene vsak dospi sa cez den , najmensia ma len 6 mesiacov ale aj ta si uz vyzaduje byt okolo 18.00 v postielke uz okupana a napapana a vsetci rano vstavaju o 6.45 a idu do skoly a skolky o 7.30
Skus aj ty malej spravit rezim o chvilku ti pojde do skolky a bude to tazke a rano ju zobud skorej a daj cez obed spinkat a ked nezaspi aspon nech si polezka a vecer daj spinkat najneskor o 19.00 🙂 🙂 🙂 🙂

tina129
21. okt 2012

@jasmika no tak my sme natom uplne rovnako s tym rozdielom, ze mala ma "iba" 22 mesiacov, na nas ziadne vyssie uvedene rady neplatia, skusala som nedat spat cez den, obcas ani spat nechce, skratka unavu prechodi aj ked snaha o zaspanie je ale pocas zaspavania sa zrazu preberie a funguje dalej a uteka zo spalne 😀 , lenze ak nejde spat cez den tak sice zaspi okolo siedmej osmej ale o hodinu je hore uplne vyspata a tahame do noci, obcas sa mi podari ju uspat znova ale noc ma strasne nekludnu a budi sa aj kazdu hodinu, ak ide spat neskoro tak spi bez kojenia aj do siedmej, potom nakojim a spi este do desiatej jedenastej, sama sa pyta, ze chce este spinkat, obcas sa rano zobudila skor ale o hodinu bola zas unavena a musela ist dospat 😀 , pre nas je lepsie ak ide spat okolo tretej stvrtej ako nespat vobec, to uz viem, ze v noci bude zle, skusali sme okolo desiatej pozhasinat cely byt a vcetci isli spat ale ona potvorka sa vie pohybovat aj po tme 😀 , zacne vystrajat a buchat na dvere a kriciiii OTVOOOOOR, obcas sa aj snazi a chce zaspat tak zatvara oci ale ja vidim, ze jej to nejde, ze sa jej spat proste nechce, tak naco ju trapit? ja som sa rozhodla to neriesit, od narodenia mame nejake problemy so spankom ale ja som to nikdy neriesila a mala si to stale upravila po svojom, dokonca toto nocne vystrajanie sme uz raz mali, cca pred polrokom ale samo to preslo tak sa spolieham a verim, ze aj toto je docasne a samo to prejde, inak mala je velmi ziva a stastna a spokojna, tak sa takymito vecami netrapim, dokonca som rada, ze mi sprijemnuje vecery, ked je manzel prec 🙂

jasmika
autor
21. okt 2012

@andrejka1974
@luciferkax
@bertik25 Ďakujem dievčatá.. ja som sa už o to usilovala pár krát. skúšala som ju budiť...skúšala som ju večer dať spať skôr...vždy to skončilo tak že to nevyšlo... musím byť asi neustupčivejšia...
@xlucia sorry... ale tvoj názor ma už nezaujíma... Pravdy sa nebojím..Sú tu normálne slušné maminky.. ktoré sa mi snažili poradiť.. nikto ma tu neosočuje a nerobí so mňa matku-tyranku... Ešte že sa vždy niekto nájde kto je najmúdrejší tým ako vie urážať a kritizovať...Lenže mňa nevytočíš..tak sa nesnaž.. také tvoje názory ma nezaujímajú,pokiaľ ich nedokážeš predniesť slušne a inteligentne 😀

tina129
21. okt 2012

@xlucia ahoj kludne sa pusti aj do mna, mam rovnaky problem ako @jasmika aj ked pre mna to problem nie je, s tym rozdielom, ze ja uz jedno dieta mam a teda nevyspavam s nim doobeda ale vstavam rano o siedmej a cuduj sa svete, ranajky na stole a ta nasa mala stale spi a spi 😀

halienka
21. okt 2012

@jasmika ja by som denný spánok nerušila, lebo ak sa ti malá na to naučí, tak si to potom v škôlke odtrpí, pretože tam proste spať ešte dávajú a ak dieťa nechce spať, tak ho nútia aspoň ležať a to je pre také dieťa utrpenie. My inak máme podobný problém, akurát moja dcéra má proste menšiu potrebu spánku, nepotrebuje cez noc spať viac ako 9 hodín, niekedy jej stačí aj 8 hodín. Čiže ak ide spať o 23,00 tak spí do 7,00 - 8,00, nikdy nespí dlhšie, u nás to nie je že by spala do 9-9,30. Ale tiež mi to išlo strašne na nervy to jej neskoré spanie a skúšala som teda všeličo, aj posúvať denný spánok, aj skracovať, nič z tohto nezabralo, jediné čo aspoň trošku zaberá je naozaj zobudiť ju ráno skôr. Neviem prečo to tak je ale ten denný spánok naozaj na to nemal vplyv, jedine ak ho mala príliš dlhý, ale ak ho mala klasický 1,5-2 hodiny, tak bolo úplne jedno, či šla spať o 12,00 alebo až 15,00. Ak som jeje ho zrušila úplne, urobila mi to čo píšeš, zaspala síce už o 19,30 alebo 20,00, no pospala 2 hodiny a potom strašila aj do jednej v noci. A bolo to pokazené už úplne. Teraz malá začala chodiť do škôlky, tak ju budievam tesne pred siedmou a tak ak v škôlke spí klasicky, tak mi ide večer spať o 22,00. Takže ja ti radím skús to ranné budenie skôr, môžeš to skúsiť tak postupne, najskôr o pol deviatej, o pár dní o ôsmej ráno, o ďalších pár dní o pol ôsmej. Neboj, tá pol hodinka ráno jej tak chýbať nebude a keď zistíš, že sa jej to večer posunulo trošku skôr, tak na druhý deň ráno ju zas o pol hodinky zobuď skôr. Ono tým pádom ti aj na obed bude trošku skôr chodiť spávať a tak by sa to mohlo poposúvať. Držím palce, snáď sa vám to podarí 😉 🙂

jasmika
autor
21. okt 2012

@tina129 no vidíš.. no tak sme asi podľa jednej "múdrej " maminy viaceré také lenivé a tyranky svojích detí... 😀 😀 😀 naša má od malinka toto tiež... proste už ako mimino... deti po narodení spia väčšinu dňa a iba chvíľu sú zobudené, čo sa napapajú prebalia..či okupkajú a spia dalej.. naša malá to mala vždy opačne... či v noci či cez deň...je skrátka taká.. ale práve preto to riešim..lebo síce ešte nie.. ale o nejaký rok -dva pôjde do škôlky a vtedy by to už bol problém...

tina129
21. okt 2012

@jasmika a ako dlho to už takto trvá? nám sa takéto nočné vystrájanie stávalo, keď malá prechádzala z dvoch spánkov cez deň na jeden spánok, tak možno ti malá prechádza na obdobie keď nebude poobede spávať, tak to možno bude chvíľu trvať

bertik25
21. okt 2012

Nam tiez dlho trvalo kym sme prisli na to co jej vyhovuje...skôr vstat, nenutit ju spat ked poobede nechce, ale ucime ju aspon cez den lezat v posteli aby si oddychla, ked zaspi musime ju zobudit o 14 hod. a vecer ju nenutit do postele skôr ako o 20.30hod. dlho nam to trvalo 🙂 a tak verim ze cesy kedy sme pozerali Spievankovo aj o 2hod. rano uz mat nebudeme. 🙂

evina57
21. okt 2012

@jasmika Treba jej prehodiť režim. Ak ti vstáva o 9 ráno, netreba jej spať cez deň - teda môj názor. Ulož ju až o 18-19tej, mala by ti prespať celú noc a zobudiť sa skor..možno o 6-7 ráno a tým pádom poobede spať bude lebo bude unavená 🙂

Môj malý má 16 mes. Vstáva medzi 6-8 ráno. Ak sa zobudí o 6-7h, ide spať aj okolo 10-11h, ak o 8, tak vydrží do večera 17-18h. A keď teda spí na obed, zaspí mi aj tak o cca 18tej 🙂

Treba jej len prehodiť režim, skúšaj a držím palce 🙂

jasmika
autor
21. okt 2012

@tina129 no toto konkrétne trvá nejaký mesiac,dva...ale ani pred tým to nebolo o moc lepšie 😒
@halienka tak mi odporúčaš zobudiť ju skôr a dať ju aj cez obed cca tiež hej?

kolinia
21. okt 2012

@xlucia ty nie si nejaka moc mudra? 😀 😀 😀...uz je to tu zas, hadky, vycitky....

tina129
21. okt 2012

@jasmika ja si myslim, ze by urcite pomohlo zobudit skor, to vidim ako jedine riesenie 🙂

tina129
21. okt 2012

@jasmika len ja nemam to srdce zobudit ju, aj ked obcas som sa snazila ale ona mi tak pekne potichucky povedala "ete tosicku" 🙂