Ako naučiť dieťa aby zaspávalo samo?

19ninka27
21. dec 2011

Mamičky potrebujem poradit,ako naučit dieta aby zaspavalo same v izbe?..,Moj syn ma ,2 roky a 4 mesiace,a stale musim spat pri nom po obede aj večer,a niekedy su to fakt riadne nervy ked mi zaspava 1 hodinu a ja musim pri nom ležat☹ Potom som len podraždena a kričim na neho..:(asi sa neviem ovladat:(Kričite aj vy na svoje deti?.Myslite že robim chybu ked na neho kričim?..a Občas ked je už velmi zly mu dam aj na zadok,čo hned lutujem☹Neviem ako mam postupovat dalej,ale ja už takto nevladzem..Bojim sa že ked budem na neho taka prisna,že ma nebude mat rad.._( Lebo už aj teraz si pyta ,,Babku Aby šla snim hajat,lebo ja na neho kričim že už dosť nech sa neblazni,nech už spinka..:( a boli ma to ked počujem ako ju vola ☹ Som uplne hotova...☹ čo robim zle?:...Dakujem pekne

jarunka111
21. dec 2011

@19ninka27 dobre známy problém 😉 Aj ja občas zakričím, ale stihnem sa upokojiť skôr ako by som začala byť ešte viac nervózna. Ale nie pri zaspávaní!!! Tam treba pokoj, kľud a pohodu. Nehovorí sa to ľahko, nemysli si, tiež sme všeličo skúšali! Ja ťa nebudem súdiť, čo robíš zle. Len ti poviem, čo by som nerobila. Určite na neho nekrič!!! To,že chce byť s tebou v posteli znamená, že mu je s tebou dobre a vtedy má tu pohodu a kľud. Aj keď chápem, že je to na nervy len tak ležať a čakať, pokiaľ zaspí. Skús nejaké rituály - čítanie, pred spaním rozprávka alebo jedlo, pesnička..... a šup do postieľky. Náš malý teraz má obdobie, že mu musíme nechávať otvorené dvere, tak nech ich má, predtým chcel mať zatvorené 😀 Vždy mu poviem, že som v obývačke blízko, má svojho macíka a môže ma zavolať a ja prídem. Zo začiatku som tam chodila nespočetne veľakrát, ale postupne sa to zlepšilo.
Čo s tebou robia nervózni a ukričaní, nepríjemní ľudia? Mňa osobne to dokáže tiež znervózniť a koniec, utekám od nich preč!
Je niečo, čo má malý rád? Samozrejme okrem teba, toho sa neboj, aj keď si pýta babku, ale poznám ten pocit, že to tak nejak ťažko padne asi každej mamine, mne teda určite .

19ninka27
autor
21. dec 2011

@jarunka111 Dakujem pekne,asi skusim čitanie rozpravok,uvidime jak sa to posunie dalej..!jasne maš pravdu kričat by som nemala,len ja sa asi už od tych nervov neovladnem a zakričim,čo potom velmi lutujem.:(a trapi ma to cely den.Asi vyslušam aj to že mu tam položim macko a nech spinka snim 🙂 to som ešte neskušala.Musim sa naučit ovladat svoj hnev. AK MOžEM tak by som sa spytala ,na tovj nazpr že kedy by mali asi chodit spinkat deti ˇvo veku 2r,4 mes.?..lebo moj chodi neskoro ,samozrejme zaleži to od toho do kolkej spinka poobede..Myslš že by som ho mala ukradať tu istu hodinu?..NAprikla o 8 večer?..aj ked napriklad vstane o 3 po obede?..dakujem pekne..

jarunka111
21. dec 2011

@19ninka27 tak u nás by to asi vôbec nefungovalo, keby nemáme stanovený nejaký režim.Iste sa to nedá dodržiavať vždy presne, veď nie sme kasárne! Ale na obed chodí spať okolo 12,30 až 13,00h. a niekedy spí hodinku aj dve. Potom obeduje, lebo pred spánkom nechce a potom už buď sa hrá/hráme, ideme von a pod. proste nejaká aktivita a večer okolo ôsmej, pol deviatej ide sa do postele. Nie vždy zaspí hneď, nevadí, ale už má pokoj, ležká si a tak zaspí. Náš malý má 2a pol roka, ale na každého funguje niečo. Ale podľa mňa, nejaký režim to dieťa potrebuje, lebo viem ako to vyzerá, keď nič také neexistuje. Sestrin býval do polnoci pri telke a čumel na rozprávky, nikto nemohol nič pozerať. Hrozné pre dieťa, hrozné pre rodičov, ktorí sa stali otrokmi svojho dieťaťa! My sme tu na to, aby sme deti viedli a učili ako sa život žije 😵

19ninka27
autor
21. dec 2011

jasne rozumiem ,tiez mame reezim,len mame problem so zaspavanim,ale dnes to skusim tka jak si mi poradila..🙂 Dakujem pekne

jarunka111
21. dec 2011

@19ninka27 veľa trpezlivosti, skoré úspechy a pekné sny 😀 to pôjde iste!!! 😵

19ninka27
autor
21. dec 2011

Dakujem pekne...Mimochodom krasne sviatky.🙂

ichbinich
21. dec 2011

Zo dna na den ho sameho zaspavat nenaucis. Ja mam tiez denne, teda vecerne hodinove seansy, kym zaspi... Ked je dobre, tak mu to trva iba pol az tristvrte hodinu, ked je blbo, tak dve hodiny. Aj ja som po urcitom case niekedy nervozna. Ale v noci nekricim, iba mu raznejsie poviem, ze nie je cas vymyslat, ale spat. Ze uz spia deti z jasli, aj auta uz spia, aj vlaciky,...
Moj potrebuje, aby som mu "ukazala", ako spat. Teda zavriet oci, v klude lezat, pomaly dychat... Je strasne vnimavy uz od malicka a nevie sam "vypnut".
Rezim mame veceru, knizky, ak chce, podla potreby kupanie, umyt zuby a do spalne, kde je tma a ticho. Potom si spolu lahneme a ja cakam, kedy zaspi :-P Niekedy zaspim s nim, lebo som sama KO, budi sa niekolkokrat za noc. Chodi spat medzi 8 a 9.
Ak mas nervy, daj si vitamin B. Aj ja si davam, ked mam dojem, ze mam "slabsie nervy" 😀 Aj ked je to tazke, skus sa ovladnut, hlavne vecer. Ja sama mu raznejsie poviem, ze dost vymyslania, ale nekricim.
A ma aj macka a psika, plysakov, ktorych si sam vybral. Ti su na spanie. Mozes skusit nejakeho plysaka.
Vsetko dobre!

botudami
20. jan 2013

@19ninka27 Ahoj Ninka, ja mam sice o dost mladsieho synceka -14 mesiacov, a tiez niekedy na neho chytam nervy a chcem ti napisat, co som si vsimla, ze na neho zabera. Vzdy, ked je syncek nervny, hadze s vecami, place, bucha sa o zem a ja som uz-uz pred vybuchom hnevu, mi pomoze to, ze naopak zacnem byt k nemu velmi mila. Pochvalim ho, pomaznam a narabam s nim jemnejsie, ako dovtedy. To ho akoby ukludnilo a aj on zacne byt lepsi. Nikdy som nic nevyriesila krikom ani hnevom - a to ako s nasim synom, tak aj s mojim manzelom 🙂 . Viem, je to velmi tazke, ale je to taka skola sebaovladania, ktora nam je vsetkym na prospech. Vzdy, ked ides vybuchnut, narataj do troch a az potom reaguj. Nechaj si chvilku na premyslenie, ze co mas vlastne spravit. A to nekonecne dlhe zaspavanie? Asi si budes musiet jednoducho zvyknut na to, ze to trva dlho a namiesto hnevania sa si skus sama za ten cas, co lezis vedla maleho, oddychnut. Nemysli na veci, ktore potrebujes este v ten den urobit, jednoducho si oddychni, ved kazka mamina to potrebuje. Ja si niekedy, ked cakam, kym maly zaspi robim sama sebe pletovu masaz - naucila som sa to ja Youtube. Upokoji ma to a naviac mam krajsiu plet 🙂 Zelam ti vela radosti z tvojho syna a uzivaj si, ze ho mas. Vsetko dobre, Danka
PS: az teraz som si vsimla, ze tvoj prispevok je este z roku 2011, takze je to asi cele neaktualne, ale ked som to uz napisala, mozno sa ti este nieco z toho hodi...

19ninka27
autor
23. jan 2013

@botudami DAkujem za radu,vcera som t skusila byt kludnejsia ke don je nervozny,ale nejak mi to nepomaha zatial..:-/ teraz ma 3 roky a a 5 mesiacov,a velmi si vyzaduje vsetko,musi byt po jeho...Spavat nechce ani 11 vecer..☹ dakedy musim na neho nakricat ze spi uz,ale nic..:-/ horko tazko mi zaspi...a pritom niekedy vobec nespi cely den...a chodi aj do skolky...a tam sa aj vyhra a podobne,ale on nie nie spat...☹ potom je vecer nervozny,ze musi ist spinkať,a ja som nervozna zneho...Neviem ako to amm napravit asi som niekde zlyhala pri vychove..☹

botudami
23. jan 2013

@19ninka27 To si nevrav, ze si zlyhala. Kazda mama robi predsa to, co si mysli, ze je najlepsie. Neviem, ja mam ovela mladsie dieta, tazko mi je radit, ale zda sa mi, ze tvoj syncek moze byt taky nervozny prave preto, ze je unaveny. A je az taky unaveny, ze uz ani nevie zaspat. Takto to totiz robila sestrina dcera. Mozno by pomohlo, ak by vzdy rano dostal nejaku odmenu za to, ze isiel vecer spinkat v nejakom normalnom case. Mozno potrebuje nejaky nezvycajny sposob zaspavania, neviem, napriklad ked moj syn nechce v noci spat, posadim ho do hupacky a hupem ho, kym nezaspi po sediacky a potom ho prelozim do postele. Mozno by ste si mohli v byte zavesit hojdaciu siet a mohol by zaspavat tam... neviem, treba vyskusat, co zaberie. Moja sesternica skusala na syna taky podfuk - ked bol nervozny, navarila mu obycajny bylinkovy caj s medom a povedala mu, ze caj je zazracny a ked ho vypije, bude pokojny a uvolneny (lebo aj on sam sa citil zle, ked bol nervny) a zabralo to - psychika je velmi dolezita. Drzim palce a prajem vsetko dobre. Danka

maca8
30. jan 2013

ja mám 3 ročnú dceru,a tiežž večer nechce spať,na obed si pospí v škôlke,poobede sa hrajeme,popozerá rozprávku a večer je cirkus že není unavená.Ona je dosť energická a potrebuje to vybehať,keď je najhoršie tak detska Dr.mi doporučila homeopatikum sirup Sedelia-a zaberá-dám jej ho cca o 19tej a potom ideme sa prezliecť,ešte sa pohrajeme,kakauko a večerná rozprávka,ale chvíľku pri nej poležím.Raz sa možno dočkám a ja že pôjde spať sama.