Ako naučiť dieťa dlhšie spať?

mishrom
18. okt 2011

Mamicky, vedela by mi niektora poradit, ako ma spravne spat 10-12 mesacne dietatko? Kolko hodin za 24 hodin, a hlavne, ako docielit, aby spalo rano dlhsie a vecer samo zaspavalo? Viem, ze kazde dieta je ine, neda sa to zovseobecnit, no prosim o cenne rady. Uz som unavena zo vstavania o 5 rano 🙂

ajca123
18. okt 2011

Ahoj kazde dieta je ine a ma svoj ritual co ste ho naucila : napr. Ako zaspavat,kedy ma papkat a tak
Nas drobec ked mal 10 mrsiacov spaval 2krat. Rano ked sa zobudil bolo asi 7:00 hodin naranajkoval sa s nama pohrala som sa s nim a tak a asi kolem 10:30 isel bufkat lebo bol unaveny a ked sa zobudil tak sa naobedoval..
Potom som isla von s malym a tak. A ked prsalo isla som do centra s nim.
Potom sme isli pre brata do skolky a ked sme sa vratili isel opet spat lebo bol unaveny ale to si len schrupol na pol hodku 🙂
A nocne spani: male dieta by malo spat mimo vasej izby a bez teba 🙂 a postupne ho odstavovat od kojeni aby ti dieta spalo celu noc
Ale kazde dieta je ine. A nikdy som nenechala plakat svoje dieta

elephant
18. okt 2011

No, obávam sa, že žiadna cenná rada v tomto neexistuje. Každé dieťa má svoju potrebu spánku, tá sa s vekom rôzne mení, niekedy potrebuje spať viac, niekedy menej. Ja mám skúsenosť, že nasilu sa posúvať spánok veľmi nedá, dieťa je potom akurát podráždené, a ja mám o ďalší problém viac...
Neviem, kedy ti večer chodí spať a ako spí cez deň, snáď sa len dá trochu poposúvať večerné zaspávanie na neskôr, a ráno MOŽNO bude dlhšie spať, ale ak vstáva o piatej, tak nečakaj, že odrazu bude vyspávať do ôsmej 🙂 (V podobnom veku vstával takto môj najstarší syn, nedalo sa s tým nič robiť, tak som si len k nemu na zem k hračkám priniesla perinu a dospávala...)

Čo sa týka samotného zaspávania - dá sa to urobiť tak, že ho uložíš do postieľky, pohladíš, spravíte si nejakú večerný rituál, na čo ste zvyknutí (rozprávka, uspávanka, maznanie), a necháš ho tam. Ak bude plakať, tak k nemu samozrejme chodiť, ale nebrať z postieľky, len pohladiť, ukľudniť, a zase odísť. Malo by to do týždňa zabrať, ak by ale z toho mal byť hodinový hysterický rev, tak by som to cez koleno nelámala.

betina1984
18. okt 2011

To dieťa nenaučíš. Moja má 3,5 roka a od narodenia spávala tak do 4.00, 4.30. Potom sa to predlžovalo. Teraz spí tak do tej 5.30-6.00. CHodí spávať pravidelne o 20.00-20.15 a prespí takmer celú noc. Nikdy mi nespala dlhšie ako do 7.30 a to musela byť hore v noci minimálne 2 hodiny. A to zaspávanie? U nás to je vždy inak. DO 2 rokoch zaspávala výlučne na rukách, potom sme ju dali do postieľky a zaspala sama a teraz ide spať vždy buď so mnou alebo s manželom na veľkú posteľ. Zaspí do 15 minút a už ju len prenesieme. Žiadne rozprávky, nič. Len si lahneme a tíško ležíme. Ona sa otočí na bok a zaspinká.

zipsy
18. okt 2011

Ja mam skusenost (maly ma skoro 8 mes.), ze ci ide vecer spat o 19:30 alebo 20:30 rano je vzdy 6:40 hore, maximalne odchylky su 10 min. A co sa tyka denneho spanku. Vacsinou spi 3 x za den 30 min. Alebo potom 2 x za den - raz hodinu a druhy krat podvecer uz len 30 min. A vynimocne sa stalo ze si este doobeda dal 2,5 hodiny a potom este podvecer zas polhodiny. je to fakt nevyspytatelne. taktiez to, ci spi vonku v kociku, alebo doma v postielke. Aj ked sa mi zda, ze doma spi dlhsie. Kedze ma absolutny klud, zatvorene dvere.

amandamath
18. okt 2011

@mishrom Moja mala vstava tiez tak 5.30 - 6.00. Cez den spi 2x po hodine (9.00 - 10.00 a 14.00- 15.00). Zaspi cez den aj vecer o 20.00 prakticky bez uspavania, nakojim ju otoci hlavu a spi. Od polnoci sa potom budi kazde 2 hodiny na mliecko 😖 . Rano sa budi v rovnakom case aj sa budi rovnako na mliecko aj ked sa nam stalo, ze sla spat neskor vecer, ak sme boli na navsteve a pod. Potom to "dospava" cez denny spanok.

babul83
18. okt 2011

Obaja moji synovia vstávajú skoro. Starší do roka a ol vstával o pol piatej. Potom spával do šiestej až pol siedmej, čo je doteraz. Mladší spal dlhšie ako do pol šiestej len, kým mal maminkinu didiku v puse. Keďže sme už týždeň odstavený spáva do šiestej, max. pol siedmej. Ale aspoň prespí celú noc, čo nefungovalo kým som ho kojila. A spávať chodia obaja naraz okolo siedmej až pol ôsmej. V lete to bolo samozrejem neskôr, ale aj tak vstávali skoro. Mladšieho som naučila na jeden spánok, keď mal rok. Pospí si dve hodinky. Choď aj ty spať, vtedy keď malý večer, prípadne si s ním ľahni cez deň. Z môjho okolia len toľko, keď deti chodia spať okolo ôsmej, väčšinou sú najneskôr o siedmej hore. Ak chodia deti spať okolo desiatej, tak jasné, že vstávajú neskôr. Vyber si, ktorá možnosť ti vyhovuje. Či ti bude dieťa o desiatej ešte "halabušiť" alebo radšej ráno bude skoro hore. Mne vyhovuje druhá možnosť, tak som ich to aj učila. Nie na silu, ale postupne a nenápadne. Kým si nezvykli. 😉 Pevné nervy a veľa trpezlivosti. 😵

anniera
19. okt 2011

možno ťa nepoteším, ale tiež som si robila nádeje že čím bude moje dieťa staršie, tým bude viac spať....má 4,5 roka a vstávame o 4:00 ....niekedy aj o polhodinku skôr 😢 Je to vyčerpávajúce a hlavne každodenné a trvá to už roky. Skúšala som ho dať pozdejšie spať a tak, rôzne finty, babské rady, receptíky na rituály, zaručené, vyskúšané ...nič nepomáha. Pritom nemáme žiadne rušivé elementy, tichá ulica, susedia o ktorých ani nevieme, nikto nevstáva ráno skôr aby ho nechtiac zobudil.....proste je taký. Druhý syn spával rád aj do 9:00 ale bohužiaľ, už sa prispôsobil režimu prvorodeného. Džavkajú mi do ucha od štvrtej ráno a pritom ja by som tak strašne chcela spaaaať 😖 Prajem ti aby to u vás nešlo týmto smerom, viem aké je dôležité vyspať sa.

annaopialova
29. okt 2011

ahoj jednoducho mu staci ten jeho spanok i ked musis tak zavcasu stavat nemyslim si ze existuje nieco na dlhy a dobry spanok

bbtina
29. okt 2011

Mne dcera vstavala o 8.00;-) proste ak aj vstala skor nerobila som ziadne cirkusy,ze uz je hore,dala som jej v pritmi papat,nerozptylovala som ju a ona zase zalahla a tak jej to potom aj ostalo

li_la
29. okt 2011

@mishrom Keď tak zavčasu vstáva, možno chodí príliš skoro spať, alebo má veľa denného spánku, príp. ho potom do obeda ukladáš veľmi skoro. Poradila by som ti prečítať si knihu Každé dieťa sa vie naučiť spať. Nemám na mysli ten hlavný princíp knihy, že by si ho mala nechať plakať, ale je tam veľa písané o spánkovom režime dieťaťa, ako postupovať, aby sa spánok predĺžil a pod. Možno by ti kniha mohla pomôcť dopátrať sa k príčine. Lebo nejaká existuje. Možno ho bude treba ukladať neskôr spať večer. Dúfam, že ho neukladáš o 22:00. 🙂 A možno sa len tak naučil. Alebo nekojíš ráno? Mne sa malý budil práve kvôli tomu. A bolo to stále skôr a skôr, a keď som mu nedala papať, tak plakal. Najskôr to bolo o 6:30, potom o 6:00, 5:30, naposledy o 5:00... Potom som ho ráno kojiť prestala a za dva dni sa nám ranné vstávanie posunulo na 7:30. Takže ja som presvedčená, aj napriek tomu, že niektoré maminy si myslia niečo iné, že existuje riešenie.

konvalinkalucka
19. okt 2012

mojnazor je, ze matky ktore maju deti -spachtosov si myslia, ze ich to oni naucili a odsudzuju zeny,matky ktorym deti nie a nie spat

nicka44
22. okt 2012

boze moj a ja sa stazujem ze preco moja 4-mesacna vstava o siedmej ye nechcem este vstavat..hrozna som:( prve dva mesiace do pol deviatej spala🙂pritom pravidelne spi od pol deviatej sama v postielke raz o stvrtej sa zobudi na papanie a do siedmej...a doobedu spi potom tri hodky poobede tri styry a podvecer si zdriemne este raz...ta to asi zlate dzecko mam

euka210
22. okt 2012

no nepomozem, lebo aj nas je ranostaj, o 6. je hore, vynimocne o pol 7. V lete bol hore aj o 5 :( ...aj sme skusali dat neskor spat, ale aj tak vstal skoro :( Takze ked nepomoze neskorsie ulozenie, tak proste ma taky vńutorny rezim. V tom obdobi mi spal 2xdenne, prvy bol skoro uz okolo 8.30-9 a potom okolo 13h. A vecer ho sama musis naucit zaspavat, u nas uspava zase tato a do 10min spi, ja nakojim a idem prec. Dnes som musela sice ja, ale uz si zvykol a zaspal rychlo. Cez den to je veru horsie.

bibistec
1. nov 2012

jooooj to poznam, moja trojrocna dcerka to vstavala tak isto ale obavam sa ze u nas je to taky biorytmus teraz spi maximalne do 7mej ale maximalne aj to velmi velmi zriedka ona je ranostaj.na rozdiel od nas rodicov. no nepotesim ta asi bude taky typ. vydrz mozno casom sa nauci zabavit sa, skus jej dat do postielky hracky.

patkaza
26. okt 2015
Používateľ patkaza je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od patkaza.

postupne dieťatku musíte vybudovať spánkový režim .. že vždy pred spaním krmenie v rovnakom čase a v rovnakom čase ukladanie na spánok http://akoapreco.com/ako-spravne-spat/