Ako naučiť dieťa zaspávať samo?

luciannka83
15. jún 2012

Ahojte, som tu nová a chcela by som počuť nejaké návrhy ako naučiť 2mesačné bábatko zaspávať samo. Včera som skúšala nechať ho plakať po chvíľke prísť k nemu, potom znova odísť a zasa prísť po nejakom čase. Utíšila som ho, dala naspať do postieľky atd. trvalo to 4 hodiny a aj tak nezaspal,.... keď mi poobede zaspí tak max na 30 minút a to je všetko. Som z toho unavená, hodinu a pol ho uspávať a potom že by mi spal 30 minút.

tinki
15. jún 2012

zober na ruky, uspi a tak daj do postielky. Na to aby spalo samé, je ešte malé. Potrebuje ťa cítiť. Ty si na materskej, tak sa venuj malému. Upokoj sa, rob tak, aby bolo malé spokojné a ty budeš menej unavená. Kašli na reči typu, že musí zaspávať samé. Nemusí. Naučí sa, keď bude veľké.. V tomto veku ho môže ešte aj bruško bolieť, takže o to viac potrebuje maminku, aby sa cítil pohodlnejšie a istejšie.

lujza123
15. jún 2012

@luciannka83 naučiť 2 mesačné bábo zaspávať samo??? A nechceš ho rovno naučiť samo sa prebalovať?? Takéto blbosti si prosimťa vyhod s hlavy aspoň na najbližšieho polroka a potom skúšaj. Ked je dieťa unavené spí do 20 minút, čiže ked hodinu a pol leží v postielke spať sa mu očividne nechce, daj ho do detskej hrazdičky, alebo zaves nad neho niečo pohyblivé do čoho sa bude môcť skúšat trafiť rukou, daj ho na bruško nech "pasie koníky", pusti mu tie naťahovacie hracie skrýnky, kúp si nosič alebo šatku a nos ho na sebe, rátaj s tým že pri každej takejto činnosti ti vydrží tak 10 -15 min...ked bude unavené tak ho nakojíš(nakŕmiš) a zaspí ti okamžite
A hlavne zabudni na to že by ti bábetko prespalo celý den v postielke..neprespí...deti do cca roka spia spolu tak 2-3 hodiny denne vačšinou rozdelené do dvoch troch denných spánkov

lenusiknr
15. jún 2012

@luciannka83 nehnevaj sa namna ale ked som si tvoj prispevok precitala hlavou mi prebleslo naco si mala dieta! ty nechas vyplakat 2 mesacne babo???????? !!!!!!! normalne mi je z toho zle....co takto keby uz vedelo hovorit, same sa prebalit aj nakrmit..... tvoje dietatko ta potrebuje..... a ty mu mas byt k dispozicii celych 24 hodin ci si unavena alebo nie... je este tak malicky, nemas pravo nechat ho vyplakat.. ano je to niekedy tazke ked si unavena ale on tym trpi, nevie preco ho nechas plakat.... tak isto ako ty nevies preco tvoj syncek place!!!!!!
naco ho nutis spat v postielke? popestuj ho, pritul si ho, nechaj ho spinkat na tebe.... uz nikdy tento cas nevratis tak si ho uzivaj...
A prosim ta hlavne necitaj knihy typu: kazde dieta sa vie naucit spat same!!!!

xenicka13
15. jún 2012

dcera ma 2 roky a stale zaspavame spolu aj poobede aj vecer

alami
15. jún 2012

môj syn ide mať 5 rokov a zaspáva len so mnou 😀 😀 😀 ale sú to najkrajšie chvílky, stoja za to 😉 🙂

luciannka83 2mesačné bábätko ťa potrebuje, skús vypustiť všetko z hlavy a len si užívaj ten pocit blízkosti. ono - ak rozmýšlaš, čo všetko ešte musíš stihnúť spraviť, si z toho ležania a ničnerobenia nervózna, ale zober to ako oddych a užívaj si tie chvíle a vypusti na ten čas robotu z hlavy a uvidíš, že to bude fajn. treba si tie chvílky vychutnať, ono to letí strašne rýchlo, zrazu sa zbadáš, že už má rok, dva a že ani nevieš, ako to prešlo 😉 😵

lussy23
15. jún 2012

Nemám slov! Prečo sa má 2mesačné bábo naučiť samo zaspávať? Veď je ešte maličké a potrebuje maminku. Chce byť pri mame, nechápe, že mama je v inej izbe, chce ju pri sebe.. Nechať bábo vyplakať e otrasný čin rovný týraniu. Navyše deti, ktoré nechali rodičia vyplakať, sp v dospelosti zakomplexované, nevyronané...
Sú to nádherné chvíle, toto obdobie je len raz. A raz si určite povieš, že Ti je smutno za týmito krásnymi chvíľami, lebo Tvoje dieťa už bude samostatné a ledva Ti dá pusu na čelo.

kalifa28
15. jún 2012

dievčatá ti už všetko napísali, ja len dodám, že s mojou dcerou sme si okolo dvoch-troch mesiacov vypestovali taký večerný návyk, že: okupaná, napapaná, v izbe len potichučky tv a malinké svetielko, lahli sme si vedla seba (malá spávala so mnou) a boli v tesnej blízkosti. Do 10 minut spinkala!!!! vždy!!! ale na to som tiež prišla až po rôznych prvorodičských peripetiách s malinkým bábätkom 🙂 takže hlavu hore, začni si to užívat a prestat stresovat a byt z malinkeho nervozna. on to cíti a preto je nekludný aj on.

cecil36
16. jún 2012

Jaaj a zasa sa tu zbehlo tolko supermatiek na meter stvorcovy, ktore nepotrebuju spat, nie su uanvene, niekto sa im stara o domacnost a starsie deti lebo ony su 24 hodin k dispozicii mladsiemu 😝
@luciannka83 absolutne chapem ako sa citis, ja som to mala pri synovi rovnake. Zazila som si tri mesiace totalneho vycerpania. Nepomahalo nic ani uspavanie na rukach, lebo len co som ho polozila bol hore. Teda v tom lepsom pripade, v horsom ani nezaspal. Tie co ti tu pisali asi v zivote nemali doma chronicky unavene dieta. Nas maly nedokazal zaspat ani ked bol unaveny, proste mal problem zo zaspavanim, takze urcite nie je pravda, ze unavene dieta zaspi do 10 minut. Takto malinke dieta ako mas ty je zvycajne unavene do cca 1,5 hodiny bdenia. Po tomto case ho skus ukladat do postielky a hladkat po rucke alebo hlavicke. Nepojde to hned, skor si zacne postupne zvykat, ze teraz sa ide spinkat atd. Samozrejme bud pri nom kym nezaspi 😉 Na vecerny spanok pouzi ritual kupania, papania a zaspinkania. A vzdy pri zaspavani bud nablizku, aby vedel, ze tam si 🙂 Tiez to chce cas. Nas maly ma pol roka a zaspava sam, bez placu, vo svojej postielke. O osmej vecer ide spinkat a budi sa az o cca pol stvrtej nadranom, vypije mliecko a pospi este do siestej pol siedmej. Cez den ho ukladam do postielky cca kazdu 2,5 - 3 hodky. Niekedy vyzaduje dva spanky denne, niekedy tri. Vzdy pospi asi 1- 1,5 h. Spánok v postielke poobede vymenime za spanok v kociku 🙂 A az na male vynimky (idu nam zubky) nas ritual takto pekne funguje. Takze aj malinke babo mozes postupne zvykat na vlastnu postielku (nam spolocne spanie nevyhovovalo, ja sa tocim ako medved a maly bol z toho nervozny a muz nevyspany). Niekedy vsak treba naozaj pockat kym babulko dozreje, kym sa spinkat nauci 😉 Drzim palce 🙂

maca211
7. jan 2013

ahojte mam podobny problem, tiez mam 2,5 mesacne babatko, do nejakeho mesiaca spinkal sam v postielke a potom zrazu nie a nie, ako je to krasny pocit ze spinka vedla mna na manzelskej ale malicky musi spavat na vyvysenom, postielku mame tak prisposobenu ale ked dam na manzelsku vankuse atd na vyvysenie tak proste ho najdem hociko srceneho atd proste sa bojim o chrbticu a proste v tej postielke ma matrac, len mi tam nechce byt, a este je tu nejaka mamicka ktora ma ten isty problem malicky kazdy vecer mi place asi hodinu a neviem prist na to preco :( aj najedeny aj cisty aj vyvetrane aj vsetko, a nie je to poplakavanie ale az brutalny plac az je brontovy, chcela by som ho naucit na postielkiu ale neivem ako :((( postielku mame v izbe s nami, teraz priatel spava v obyvacke nedokazeme sa vyspat vsetci traja, ako ja som rada s malym ale kazdy vecer je to 2 hodinove uspavanie a nie a nie zaspavat po tme tak musim mat zapnutu intimnu lampu aj tv :(( co sa mi nezda zdrave ale inak nezaspi :((( len boli sme v nemocnici tyzden my dvaja v izbe a maly bol ako vymeneny zaspaval sam v postielke bez akekolvek uspavania, som nechapala a ako sme prisli domov zas iba plac kazdy vecer ci v postielke alebo aj mimo nej

monda17
7. jan 2013

Spanok nie je stav, do ktoreho mozete dieta strcit. Spanok si musi "zobrat" dieta sám. 😉

zuzka1008
7. jan 2013

je to naozaj krasne, ked sa zobudis a ono si pri tebe počita pršteky, ležka, sleduje maminku ako spinka 🙂
neodstrkuj ho, tieto chvile sa ti mozno zdaju tazke, tak sa babu jednoducho prisposob

adelajda2012
7. jan 2013

Take male babo este moze plakat proste len tak...aby vybilo energiu, roztiahlo plucka, precvicilo tym napinanim a natahovanim cele telicko. Aj nasa mala v urcitom obdobi svoje "vecerne revy"...nic jej nebolo, drzali sme ju na rukach, hladkali, tulkali kym neprestala.
A zaspava doteraz na prsniku a spi s nami v posteli (postielku mame prirazenu k manzelskej posteli). A to ma 8 mesiacov. No a? Ked bude pripravena, bude spat sama. Zatial je to taky maly tulko, stale musi niekoho citit. V noci musi mat na mne aspon nohy vylozene, inak sa hned zobudi 🙂 Nehovorim, ze to nie je obmedzujuce. Aj ja by som niekedy radsej polozila dieta do postielky a "sla si po svojom". No ale neda sa. Namiesto toho idem vecer do postele o osmej, mala zaspi na prsniku, o chvilku ju polozim vedla seba, ona si na mna vylozi nohy a ja si citam, surfujem po nete, atd. Alebo pride priatel s flasou vina a mozme sa rozpravat a urobit si piknik v posteli a pekny vecer. Proste sme sa prisposobili potrebam malej. Asi to uz cely zivot tak bude 😀
Nikdy by som nenechala svoje dieta vyplakat. Pripada mi absolutne drasticke, nechat dieta same plakat a zaspavat v strese a strachu...az mi husia koza naskakuje.

monhla
7. jan 2013

Chápem vyčerpanú mamičku /moja staršia má takmer 3 roky a stále nezaspí sama ☹ / no 2 mesačné bábko ťa ozaj ešte potrebujem. Mladšia má 4 mesiace a vôbec neriešim to, že zaspáva iba so mnou. Som rada, že vôbec zaspí a v noci stáva len 5-6 krát. Staršia ešte ako 1,5 ročná vstávala v noci aj 14-15x a cez deň spala ledva 1 hodinu /a to sme uspávali aj 2 hodiny/ Skús rituály a "režim" a modli sa, aby to časom prinieslo ovocie. Lebo z vlastnej skúsenosti viem, že niektoré deti akoby spánok nepotrebovali - hoci ich mamičky áno.
No 2- mesiačiky je ozaj máličko na radikálne riešenia. Skús ešte čerstvý vzduch - vonku v kočíku spia bábetká asi najlepšie. Držím palce a VYDRŽ.

kika831
13. jan 2013

kika831 Tiez nechapem ako niekto moze nechat take male neviniatko plakat v postielke a odist. My mame 5 mesacneho syna a v podstate od prvej minuty co prisiel na svet ho mam pri sebe, nemam ani aupair, ani mi nikto neupratuje, ani nekocikuje maleho a tiez to spanie nie je bohvie co. Niekedy naozaj uz padam "na hubu", ale ani na um mi nepride nechat maleho revat v postielke, aby sa naucil zaspavat sam. Podla mna su chvile stravene s mojim malickym tie najkrajsie v zivote a treba si ich vychutnavat, aj ked je to niekedy velmi tazke a narocne. 😉

denisafono
13. jan 2013

Ked moja Karinka mala asi 2,5 mesiaca, raz som ju nechala plakat vecer v postielke, nebol to taky brutalny rev-vreskot ale vyslovene chcela ist na ruky. Podotykam ze do vtedy ju muz nosil vecer od 19,30-23,00 na rukach lebo vtedy spala, akonahle ju polozil tak plac, neskor to uz bolo take ze ked iba pomyslel na to ze ju ide polozit-otvorila oci a akoby mu povedala "to nech ta ani nemapadne". Raz vecer nebol doma a tak som ju okupala, dala UM odgrgla polozila do postielky pohladila a odisla som, nechala som zasvietene male svetlo ale plakala 30min potom zrazu zaspala, odvtedy zaspava sama, ci vecer ci cez den, ci doma alebo u cudzieho, len nie na rukach. uz ked je aj velmi unavena a chcem ju upokojit kolisanim na rukach, tak to skonci tak ze ju polozim uplakanu do postielky a do 5min je tvrda. Ale kazde babo je ine. Teraz ma 6,5mesiaca, a vecer po kupani a mliecku sama zaspi do 20,00hod. Budi sa raz v noci okolo 2,00 a rano vstavame o 8,00 bez placu. A este by som chcela povedat, ze je nemozne byt usmiata, prijemna a fungujuca na 100% ked nie je mamina vyspata, oddychnuta. JA ked som bola nevyspata, unavena kricala som na seba, na muza vsetko mi vadilo, aj na macku Ninku som vrieskala aj ked iba isla okolo-no strasne, aj ked som si to uvedomovala nevedela som sa niekedy ovladat. Aj ked vecer moj muz bol s malou, ked sa este nechavala nosit na rukach, ten pocit ze ja lezim v posteli a on ju navlacuje-no nemohla som si oddychnut ani vtedy, vzdy som chodila von zo spalne a chcela som ho vystriedat. Takze obdivujem zeny ktore uspavaju niekolko hodin svoje deti na rukach a podobne.... a ja som stasna ze mam taku zlatu babenu. 😀

zuzanockamt
13. jan 2013

@denisafono ja som uspavala syna na rukach do roka a pol zhruba 🙂 ... a nemala som problem, spaval a spava s nami v posteli, takze ak sa aj zobudil, hned som ho upokojila, takze vyspata som bola ... nikdy by som nenechala plakat 30 minut takmer 3-mesacne dieta, ale to uz je kazdeho vec, kto si ako zariadi, ak si teda spokojna, nuz niet co dodat 🤐

bubu4125
13. jan 2013

mne malá od začiatku spávala sama...najprv sme mali tv v izbe, potichu sme pozerali vtedy ešte s mm...spinkala pekne v postieľke...neskôr ju to začalo rušiť, vyžadovala si kľud no zároveň niekoho nablízku.....postieľku mám v tesnej blízkosti postele, tak keď sa aj v noci zobudí, som tam...zaspávame spolu len vtedy, keď ju niečo trápi, alebo sa vráti už od môjho exmanžela...má rozhodený režím ,t ak vtedy je to iné....
a možno sa toto naučila aj preto, lebo keď mala polroka, tak som musela chodiť po nociach robiť do baru aby sme sa uživili, pretože vtedy môjho ex vyhodili z roboty a tak sme my dve boli len z materskej....
ale určite by som si vychutnávala tie chvíle blízkosti pokiaľ by som mohla...neskôr už takéto chvíle nebudú...iba keď s druhým mimi... 😀

andrema
13. jan 2013

No moja mensia zaspavala sama pokial jej necazali ist zuby, teraz nechce zaspat inde ako v kociku a vecer v postielke je to hrozne, plac, plac a plac
Druha ma skoro 3 roky a zaspavala sama za cely cas asi mesiac, doteraz som pri nej aj 2 hodiny kym zaspi...podla mna sa to niektore deti jednoducho nenaucia..

tatramatka
13. jan 2013

Myslim, ze nijako nenaucis tak malinke babatko zaspavat samo. Niektore deticky su kludnejsie, tak zvacsa oni nemaju problem so spanim a potom su deticky akcnejsie ako tvoje a aj moja 🙂 a tie si vyzaduju viac pozornosti, co je samozrejme narocnejsie pre zenu a hlavne, ked odvsadial pocuvas ako vsetky (cudzie) deti vedia spat a len to tvoje nie. Moja mala bola schopna nespat aj 12hod, tiez som bola z toho zufala, ale metodu vyplakania sa by som nikdy neskusila., ja sama by som ten plac psychicky nevydrzala, obdivujem ( aj ked to asi nie je to spravne slovo) tie zeny co to vydrzia. Tiez som sa zmierila s tym, ze najblizsi rok to u nas nebude tip-top, ale co uz. A mozem povedat, ze kazdym mesiacom je to lepsie, aj ked momentalne si vymyslela spat s nami v posteli 🙂 ale viem, ze to nebude trvat vecnost a potom mi to bude chybat. a tiez som sama na nu, pomaha mi jedine manzel. Lahko sa to hovori, ale naozaj to treba len vydrzat a zmierit sa s tym, neskor bude lepsie 🙂

qwiksinka1
13. jan 2013

ja si nemozem stazovat nasa mala budem mat rok a pol a od 2mesiacov pekne sama spinka ale uz 3tyzden nechce spinkat sama v noci sa zobudi a pyta sa k nam nic nezabera len si ju zobrat viem ze je to chyba ale uz to beriem tak ze mala je len raz a treba si ju uzit🙂

chovancova27
13. jan 2013

Môj malý spal v postieľke asi prvý týžden, odvtedy spí somnou v posteli, už to budú dva roky, uspávam ho ja a vôbec mi to nevadí... je môj, milujem ho, chcela som ho, teším sa zneho, sú to krásne chvíli ked sa ku mne pritúli a pekne spokojne zaspinká... aj ked to niekedy trvá aj hodinu, no a čo... nieje nič dôležitejšie ako on... nikdy som ho nenechala plakať ani minutu...

yvett04
13. jan 2013

Nebudem Ťa kritizovať. Len si prosím uvedom, že každé bábätko je individuálne. Môj prvý syn spal cez deň maximálne 30 minút, deň si vymenil s nocou, aby aspoň tú chvíľku spal chodila som po špičkách. Sám zaspinkal až v 3 rokoch keď začal chodiť do škôlky. A celú noc prespal až keď mal 2 roky. Aj Ja som bola unavená ako každá maminka, ale nikdy som ho nenechala vyrevať a s láskou som ho privinula a utíšila aby si aspoň na chvíľku zdriemol. Druhý syn bol už lepší. A o treťom, ktorého si teraz vychutnávam ani nehovorím. Od 3 mesiacov spinká celú noc a zaspávame spolu. Prajem veľa trpezlivosti 🙂 . Je to len prechodné obdobie ;o)

mychaella
13. jan 2013

a preco si neoddychnes s nim? nasa dcerka tiez nevie spat sama. ked aj zaspi tak na pol hodinku. alebo v kociku. takze my sme doobeda vonku zo starsim vtedy spinka cca 2h a potom poobede si si lahnem s obidvoma a oddychnem si aj ja. spime tiez asi 2h.
ak mas ken jedno dietatko tak to mas ovela jednouchsie ako zosuladit dve, kasli na neporiadok, ten ti neutecie ale babatko ti rychlo vyrastie, tak si ho uzi.

martina_c
13. jan 2013

Inak ten ritual,dat dieta do postielky a ked place ci nechce spinkat som pocula aj ja, pre ma dost ne vhodny na uspavanie,kedze dietatko by malo byt v maximalnej pohode ked ide spinkat a nie vycerpane,rozrusene placom...ale znama to skusala na dčerke co mala tri,ale tak male babatko maminu potrebuje a tak si ho uzi,ja som si to obdobie uzivala, nosili sme sa,uspavanky a pod... Neskor jej trosku vadilo nosenie a tak ked mala asi 10 mesiacov, bola v postielke,pustila som uspavanky,ktore miluje doteraz... A zaspinkala ... Okolo dvoch rokov sme sa vratili k spolocnemu uspavaniu, ale neriesila som to,lahla som si s nou a sice niekedy to trvalo aj 45min ale zaspinkala bez placu..teraz ked ma 4 spinka sama...ale ritual je kazdy vecer rovnaky... A to plati na kazde dieta... Dat jej pravidelny rezim a dodrziavat ho ato malinke sa na spanok bude vlastne pripravovat este predtym ako pojde spinkat... Hlavne vela trpezlivosti...a komentare niektorych mamiciek ktore su trosku utocne si nevsimaj,pretoze tie fakt nepomozu...

kvietocek55
13. jan 2013

dvojmesačné dieťatko nenaučíš zaspávať samé.. musíš to hold vydržať.. ja som mala presne toto isté... sám sa naučil spinkať až niekedy v 7. mesiacoch. Bol to tak trocha boj, trvalo to asi pár týždňov kým sme si zvykli na nejaký ten rituál, ale dnes nemám problém. Položim do postieľky, zhasnem a odchádzam. Ja som inak uspávala stále na prsníku alebo pri fľaške. Tiež vraj nie ideálne, ale tak inak to nešlo. Velmi mi pomohla kniha "Každé dieťa sa vie naučiť spať" nájdeš to na nete. Ale 2-mesiace je ešte skoro 🙂 to sa dočítaš aj tam, kedy je najvhodnejšia doba.

sisikejc
13. jan 2013

@luciannka83 to zaspavanie este neries,ono sa to bude menit vekom...
tvoje dietatko je este malinke...mne maly zo zaciatku zaspaval sam potom ked sa uz vedel postavit v postielke tak som ho zacala uspavat somnou v posteli a teraz(bude mat dva roky)zaspava pekne sam v postielke,nikdy som nanho netlacila ani som nic neskusala,ziadne metody(ze nechat vyplakat a pod)jednoducho mi zacal zaspavat sam 😉 sem tam ma potrebu aby som bola pri nom ked zaspava, tak som,nevadi mi to... 🙂

gabrish
13. jan 2015

Prepaaaaaac!!!!choreee na hlavuuuu!!!!idem ja het z tejto diskusie lebo mi srdce vyskoci....naco som sem chodila?do placu mi je...a to mam vedla seba v posteli 3 mesacnu dcerku...nemozem sa od nej odlepit a pozeram na nu ako chora!!!maly syn spaval somnou do 3 rokov!!a teraz ked mi uz ani pusu nechce dat tak som si povedala: dceru si vychutnam a užijeeeem 24 hodin!!!boze zeny!!!!!!

zuzankavrskova
21. aug 2015

Skusim sa s vami podelit o moje ucenie zaspavanie babatka. Moja dcerka ma pol roka. Od kedy sme prisli z nemocnice domov tak sa uspavame len na rukach a kedze mam posunutu platnicku a bolesti sa stpnovali tak som si pozerala mnozstvo clankov ako naucit dieta zaspavat same. Tiez mi prislo drasticke ju nechat vyplakat. Takze jedneho dna som dala Elizabeth do postielky, dala cumlik a odisla som...ked som pocula ze mrnka alebo place tak som jej vzdy prisla cumlik dat...moje dieta ma pochopilo velmi rychlo a bez placu a hned po prvych pokusoch spinka sama v postielke asi prisiel jej cas....

sardinka333
21. aug 2015

ja mám tiež cca 2 mesačnu princeznu. čo sa týka večerného uspávania skor máme taký rituál, okupkať, napapat a ležkať...ležká s nami v obyvačke, ked zaspí dam ju do postielky.
Inak mi dobre toleruje kočík...po chvili tam zaspi. Cez den ju pomojkám, ponosím verím že do sýta, ale inak tiež nepreferujem 24/7 pozerat na dieťa ako na ,,svatý obrázok,,. Mám aj staršie deti, domacnosť a aj ja si chcem už večer sadnuť na gauč a mrknuť telku...a nemienim sa koli tomu citiť previnilo, vstavam v noci, cez den tiež nemám wellnes..a to že mám deti neznamená že musím byť ich otrokom 24/7.
Reči typu...naučí sa same....to sa len ženy ,,chlácholia,, tým že ,,to príde,, alebo ,,z toho vyrastie,,...no, možno pár jedincov, ale zvyčajne ak niečoho chceme docieliť tak pre to musíme aj niečo urobiť....samé to nepride. To isté aj uspávanie. Potom tu čítame furt dokola temy ako naučiť dieťa spať, ako ho naučiť jesť, cikat, ako ho odvyknuť od nekonečného kojenia v noci atd...takže nejaký ,,základný režim,, ktorý pomože rodine začni tak po 6 mesiaci...ja som prečitala knihu ,,každé dieťa sa vie naučiť spať,, a aplikovala som to na staršie dieťa. Ale zase nečakaj zazraky za 5 minut...lebo skušať niečo raz nestačí. Zvyk sa vytvara 21 dni...lebo mnohé mamičky niečo skušali ,,až dva krát,, a nevidia vysledky tak to ,,nefunguje,,. No, ale to robí ta dnešná instatná doba...všetko rýchlo a hned - poznám to. Chce to trpezlivosť a doslednosť...