Ako naučiť novorodenca odgrgnúť?

keiles
12. feb 2013

Mám 13dňového synčeka a má problém si odgrgnúť. Po každom kojení ho držím vo zvislej poloho aj 20 minút a nikdy si neodgrne. Kľudne zaspí a po nejako čase sa začne mrviť a je nervozny, vždy to končí plačom. Prosím poraďte mi, ako ho naučím odgrgnúť?

anickad77
12. feb 2013

treba byť trpezlivá 🙂 niekedy to trvá dlhšie, aj pol hodinky, ja som deti dávala na plece si odgrgnúť, niekedy to trvalo 10min, inokedy aj pol hodiny, ruku mu daj jednu pod zadoček, druhou pridržiavaj hlavičku, skús si aj sadnúť, keď si oprie hlavičku, trošku mu poťapkaj - veľmi jemne chrbátik - vzduch je pod mliečkom, tým, že ho trolinku poťapkáš, ten vzduch sa bude pretláčať a mal by si odgrgnúť - tým, že je nervózny, nepokojný - ono ho to tlačí v brušku - polohuj ho na bok pri spinkaní 🙂 treba ho dávať odgrgnúť, je to bezpečnejšie, lebo keď si neodgrgne, môže sa mu mliečko vracať späť, mohlo by mu zapadnúť.

anka2103
12. feb 2013

Nam pomaha aj buchanie po chrbatiku a malemu sa to paci

stanislavao
12. feb 2013

nenaucite. mamicky by mali pochopit, ze babatko nemozete nic naoucit, lebo ono nevie, co od neho chcete. nie kazde dieta je tabulkove a odgrgne si na povel, zaspi na povel, vypije mlieko, kolko "musi" podla tabulky a pod. ked si neogrgne, nevadi. potom, ked zacne byt nekludny, tak ho dvihnite a odgrgne si zrejme potom. nemozete organizmu nakazat, ze teraz musi grgat. moj syn si tiez neodgrgol vzdy. nic sa nedeje. asi mu to netreba/

luciannka83
12. feb 2013

Môj drobec si nevedel odgrgnúť asi do 3 mesiacov. Nepomáhalo nosenie na rukách ani hodinu, ani hodinu a pol, ani klepkanie po chrbátiku ani nič. Keď si ani po hodine a pol neodgrgol a dala som ho spať, tak sa mi povracal. Najhoršie to bolo v noci. To sme presne vedeli, čo bude nasledovať. Ale my sme dokrmovali UM. Pokiaľ len dojčíš, tak dojčené deti nemusia odgrgávať. Treba ho presunúť v rovnakej polohe ako bol na prsníku do postieľky, alebo kde spí. Najideálnejšie je dojčiť tak, že dieťa leží pri tebe, aby si ho nemusela už prekladať. Teraz má 10 mesiacov a grgá ako starý chlap 🙂

anjelicek26
12. feb 2013

Asi je to cudne, ale moje deti negrgali, kojene deti nemusia, ved nepiju vzduch, ak sa spravne prisaju. To, ze sa mrvi po jedle moze znamenat aj reflux, nielen to, ze si neodgrgol. Skusali ste ho dat spat trosku vyvysene? Mozno to pomoze.

ankaevka
12. feb 2013

ja som si svoju posadila na koleno, jednou rukou som ju držala pod bradkou aby jej hlávka nepadala dopredu a druhou som ju hladila po chrbte..ak si negrgne, dávaj bábo ľahnúť do šikmej (vyvýšenej) polohy otočené na bok (triedať strany), mne takto malá v noci pekne po papaní grgla a nemusela som ju dvíhať 😉

svenka
12. feb 2013

moji chalani si nikdy po dojceni neodgrgli... neviem, ci to "nevedeli", ci im nebolo treba, ale teda negrgali sme... a nikdy sme nemali ziadne refluxy, koliky, bolesti atd... 🙂

pokial teda nemate ani vy ziadne ine tazkosti, tak ho skus dat na brusko, ked sa ti bude zdat, ze si chce odgrgnut, malo by sa mu to podarit... 🙂

simca06022011
12. feb 2013

U nas to bolo takto, nakrmila som ju a neodgrgla si, dala som ju lahnut, ked sa zacala mrvit.. co bolo o tych 15-20 minut, hned som ju zobrala na ruky a odgrgla si... a bol klud 🙂 V knihe nezna naruc rodicov bola ako najlepsia poloha na odgrgnutie tkaa ze babo bolo prelozene cez ruku.. cize celu ruku som mala pod jej bruskom a hrudnikom, hlavu mala pri mojom lakti a nohy jej viseli dole 🙂

lydik
12. feb 2013

Moja mala nikdy po kojeni negrgala, aj ked sme ju nosili a mali vo zvysenej polohe. Zacala si odgrgavat az teraz, ked sme zacali s prikrmami🙂

olivka84
12. feb 2013

nas maly si grgol ked som s nim chodila a tlapkala ho po chrbatiku a ked som si ho na seba polozila na brusko a este niekedy pomohlo ked som ho po papani nechala chvilku lezat az potom som ho dvihla aby grgol asi sa mu to tam nejak rozlezalo

cmulinko
12. feb 2013

moje deti tiez negrgali na povel a mohla som ich dvihat az do nevies,masirovat ci buchat chrbatik.Ked ma presla chut experimentovat,tak som ich jednoducho ulozila som na bok a kludne spinkali.Az cca za pol az 1 hodinu som pocula paradne ''chlapske'' grgnutie. 😀 pri nocnom krmeni som sa grgnutia dockala az rano 🙂

mrva
12. feb 2013

moja staršia dcéra mala to isté, držanie vo zvislej polohe, (občas si odgrgla, občas nie) a keď som ju položila, pogrckala sa. A kojenie mohlo začať odznova. Zistili jej silný reflux. Neprešlo to po žiadnej liečbe, proste z toho v roku vyrástla. Ale do pol roka, kým sama nevedela sedieť to bolo utrpenie. Stále ogrckaná, spávali sme minimálne, ja som kojila, manžel odgrgával, chodili sme ako mátohy.
Mladšia dcéra spočiatku to isté - neodgrgávala. Ale po dvoch mesiacoch opätovného nosenia už sme nemali silu ju držať na rukách, aby jej aspoň čosi strávilo a tak sme sa na ňu vykašľali a dala som si ju k sebe do postele, spala som bez pyžama, keď bola hladná, iba som sa k nej otočila a ona si prsník našla sama. Žiadne držanie, odgrgávanie. Len sme pod ňu dali plienku a keď sa náhodou pogrckala, tak som len vymenila plienku, aby nebola na mokrom a spali sme celú noc. Ale s odstupom času mi to pripadá riadna odvaha, keď si pomyslím, čo všetko sa jej mohlo stať... ale jednoducho, už sme nemali silu... ale prežila 😀

cerez
12. feb 2013

Dcéru som nikdy nepočula odgrgnúť. Keď som videla, že sa pučí a krúti, zobrala som ju na ruky a bolo dobre. Zato syn, ten grgal aj za troch a riadne ako chlapisko. Ale čo sa týka tvojej otázky, naučiť sa to nedá.

veselavrba
12. feb 2013

Najlepsie je dat si ho na plece a jednou rukou drzat hlavicku a druhou trocha silnejsie hladkat chrbatik u mna to zatial funguje vzdy si odgrgol a bolo dobre🙂

zaneta08
12. feb 2013

moje detičky tiež po kojení negrgali, ale možno to bolo aj tým, že od prvej chvíle spali na brušku. Aj keď sa táto poloha neodporúča, inak zaspať nevedeli a našťastie bolo všetko v poriadku. Dodnes spia všetci na bruchu 🙂

jennynka666
12. feb 2013

treba prehnut pomaly až cez plece a búchať po chrbátiku, poprípade posadiť do lona a opreť o vaše telo, moja má reflux od narodenia a už som si zvykla, napapá sa a potom ešte dve hodiny po tom grgá 😀

hamca
12. feb 2013

moja dcerka prvy mesiac vobec negrgala, nech som ju drzala akokolvek dlho. A potom sa to spustilo a teraz grga, ako stary muz po 3 pivach 🙂

ivushka0209
16. feb 2013

moj maly si tiez nie vzdy odgrgne .. ale u nas funguje to ze ked si urobi prestavku tak si ho dam na hrudnik odgrgnut ale ja si sadnem na kraj sedacky a tak sa opriem .. cize mu prsia trosku tlacia na brusko pritom ho hladkam po chrbatiku alebo tlapkam po zadocku .

monikajaco
16. feb 2013

mne mala negrgala vobec .... a to myslim fakt vazne ze vobec ...a nebola kojena ale pila z flase ...

ducci
25. feb 2013

ani mne vobec negrgala...bol kojena, potom som ju na zaciatku nosila aj pol hodinu a nic.. niektore deti sa asi nenaucia grgat . zato teraz v 2 rokoch s tym nema vobec problem 🙂))