Ako naučiť zaspávať 9 mesačné dieťa bez vyplakávania?

evening_star
29. apr 2013

Ahojte, ja viem, že je veľa otázok týkajúcich sa uspávania detí, ale myslím, že môj problém je špecifický. Máme doma náročné dieťa, skopírujem tu môj príspevok, ktorým som prispela do diskusie "Náročné deti":

"Ahojte, aj ja sa hlásim s "high need baby". Tiež som začala čítať na nete o týchto náročných deťoch a ubezpečuje ma to v tom, že jednoducho sa taký narodil, ja som ho nerozmaznala, a že sú aj iné deti takéto. Môj malý bude mať tento týždeň 7 mesiacov. Od narodenia prereve celý deň, nemôžem sa ani len zdvihnúť naliať si čaj alebo ísť na wc. Niečo také ako navariť nehrozí. Stále plače, nevie sa sám zahrať. Priatelia nám na krstiny dali hrazdičku- minulý týždeň som ju schovala, lebo zapadala prachom- akonáhle totiž malého položím na chrbát, vrieska. Jeho plač- to nie je len také mrnčanie, to je jačanie paviána v pralese. V noci sa budí každú polhodinku, stále sa mrví, mám ho pri sebe, aby som nemusela vstávať. Cez deň spí tak trikrát po pol hodinu. Od narodenia ešte ani jeden jediný raz nezaspal sám - vždy len na rukách, na fitlopte. A to už má 9 kíl - som zakaždým spotená jak z posilky. Večer to trvá aj hodinu-dve, kým zaspí. Bojí sa cudzích ľudí - niečo také ako obdobie separačnej úzkosti medzi 7-11 mesiacom = u nás to platí od narodenia, keď vidí u nás niekoho cudzieho, dostane hysák, nevie sa ani nadýchnuť. Keď mal 3 mesiace a boli sme u švagrinej, tak u nich dostal záchvat, a museli sme po pár minútach ísť domov, ako sme nasadli do auta, už bolo dobre. On sa ich bál. Keď s ním idem k lekárovi, a v čakárni sú ľudia a iné deti, čo tam pobehujú, hrajú sa, alebo iné bábatká tam pekne sedia či ležkajú - náš sa poobzerá a začne vrieskať, lebo sa zľakne. Chodím ešte na VŠ - 5.ročník. Keď som ho nechávala doma s mamou alebo svokrou a išla som do školy, tak plakal a odmietal jesť, až kým som neprišla. Hračky ho nezaujímajú - maximálne ich chvílu požužle a zahodí. Jediné, čo ho baví, je nosiť sa na rukách. V žiadnej inej polohe ho to nebaví - posadím ho-reve, na chrbát-reve, na bruško - reve. Vyzerá to, ako keby bol stále nespokojný. Už 7 mesiacov som nespala. V tehu som pribrala 20 kg, zhodila som už 25. A okrem starostlivosti o malého nestíham nič, ledva uvarím na obed jemu príkrm, aj to musím prežiť jeho hysterické jačanie, kým ho odložím a uvarím zeleninu..."

Odvtedy uplynuli 2 mesiace a je stále rovnaký. Vždy, keď ho prebaľujem alebo prezliekam, jačí tak neuveriteľne, že nám s mm praskajú bubienky. Hračiek má plno, nič ho nebaví. V noci sa stále budí aj 10krát. Keby sa ten objem mliečka zrátal, čo vypije, tak som si istá, že v noci toho vysaje viac ako cez deň.
No ale k veci - momentálne má malý 10,5 kila. A som v koncoch, lebo ho už nevládzem uspávať na rukách. jeho spací režim je taký, že cez deň spí 3 až 4 krát po pol hodine (nikdy nie viac, je presný ako hodinky! ☹ ) Vždy ho uspávam na fitlopte, a trvá to tak 10-15 minút, niekedy aj pol hodinu. Ak ho položím čo len o sekundu skôr, ako je v hlbokom spánku, tak začne jačať. Večer sa rituál opakuje, ale uspávanie trvá aj dlhšie. Aj dnes som s ním skákala na lopte asi trištvrte hodiny s tým, že som sa ho asi 4krát pokúšala dať do postieľky, no zakaždým začal jačať. Až keď hlboko spí, môžem ho preložiť. S nervami som už v koncoch, spotená som tak, že tričko aj nohavičky mi môžete žmýkať... 😝 Pre info, mám 50 kíl, a malý 10,5 😝 Niekdy sa mi po taktomto uspávaní trasú ruky, že mi všetko z nich vypadáva. A ešte keď si predstavím, že po takomto výkone mám písať diplomovku, je mi do revu, lebo som zničená.
A teraz, baby, raďte. Rozhodne nie som zástanca nechať vyplakať, ale ja už naozaj nevládzem vyhovieť jeho potrebám. Keď som prosila o radu v jednej diskusii, jedna mamička mi napísala, že čo vlastne chcem, ona uspáva na rukách 13-kilové dieťa a je tu. No, ale ja nemám svaly ako Schwarzenegger...Možno ona áno. A veľa ráz sa pýtam sama seba, či to čo robím je skutočne vyhovovanie jeho potrebám a prejavovanie lásky, alebo to je rozmaznávanie? Lebo posledné, čo chcem, je, aby bol rozmaznaný... ☹

evening_star
autor
29. apr 2013

Fakt, baby, od narodenia za tých 9 mesiacov, môžem tie razy čo zaspal od únavy sám - nie na rukách- spočítať na jednej ruke. To sme vtedy otvárali šampanské...

reanda
29. apr 2013

to ta za devat mesiacov ani raz nenapadlo aspon skusit satku ci nosic, ked nevladzes na rukach? 😕

unavenasom
29. apr 2013

@evening_star nosic alebo babysatku, spolocne spanie ..to su najlepsie sposoby ako uspinkat dieta, neznicit ho placom a ani nerozmaznaju

evening_star
autor
29. apr 2013

Spoločné spanie praktizujeme - to by ma porazilo 10 krát vstávať ho nakŕmiť... A mám ergo nosič, skúšali sme, ale v tom mi večer nezaspí takto vo vertikálnej polohe, a keď aj, pri prenášaní z nosiča do postele sa zobudí. My ho musíme prenášať ako v rukavičkách...

marianka0101
29. apr 2013

Ahoj, nieco podobne mame aj my, len teda v slabsej forme. U nas je problem to, ze akonahle ju necham plakat, cela sa mi digrcia, ale teda totalne. Aby si niekto nemyslel, ze zatvorim dieta do izby a to place a ja ho necham plakat do bezvedomia, to nie. Ide o bezne veci, lezi na deke, zuzle hracky, idem do kuchyne vylozit riad z umyvacky, ona zacne mrmcat (vidime sa, lebo kuchyna je hned vedla obyvacky a deka skoro pri dverach), ja na nu rozpravam. Poviem si, vylozim to a idem za nou.... V tom zachvat placu a uz grcia ☹ teda uz nie, pri akomkolvek naznaku placu, idem rychlo za nou. U nas urcite nieco take ako vyplakat nehrozi. Tiez nezaspi inak ako na rukach, ked nelezim pri nej, v kuse sa budi. Ked lezim pri nej, tiez sa budi, ale ako vidi ze som pri, zavrie oci a spi. Prve tri mesiace mala pretoceny den s nocou, teraz je uz aspon toto v poriadku 🙂 tiez by sa iba nosila a to od narodenia, jediny sposob, ako ju utisit bolo a je nosenie, hopkanie, hojdanie... Urcite ale nase deticky nie su rozmaznane, jedine, ze by sa take narodili. Napr.moj prvorodeny bol v tomto ukazkove dieta 🙂 kde som ho polozila, tam lezal, pekne zaspaval v postielke, stacilo zapnut kolotoc nad postielkou a bol k.o. 🙂 som si aj hovorila aka8 som ja dobra, ako to s tymi detmi viem 🙂 no az teraz som pochopila, ze to s mojou "vychovou" nemalo nic spolocne, proste Marek bol taky pohodak a kludas, Natalka je uplne ina ... Poradit ti neviem, kedze ani sama sebe neviem. Mame narocnejsie deticky, ale oni z toho vyrastu. Verim ze je ti tazky, nasa ma 7mesiacov, cca 11kg, ja mam teda podstatne viac alo ty a nevladzem ju nosit. Ruku mam taku pretazenu, ze si obcas aj poplacem ☹ ja vzdy ked uz nevladzem, tak si poviem, ze musim, je to predsa moja laska, moj zivot a ked ma potrebuje, tam som tu predsa pre nu. Som jej jedina opora momentalne, tak ju nemozem sklamat, no nie? 🙂

marianka0101
29. apr 2013

@evening_star presne ako pises, tiez mame nosic, neznasa ho a tiez musime ako v rukavickach prekladat.

kattrin5
29. apr 2013

Ahoj skys terapeuta alebo precitaj knihy. Ja som mala nieco podobne ale kedze tiez mam skolu a I chvilku pracu proste sme s tym myseli seknut a mala sa musela naucit byt s niekym inym ci zaspavat sama. Velmi som bola proti metode vyplakat az nakoniec na pokraji zrutenia som povolila a proste sme tu metodu skusili a poviem ti ze to bolo naj rkzhodnutie ake som doteraz spravila. Pred tym som ako ty malu len na ciciku alebo hodinu natrasala v kocari aby bol hodinu spala. Nakoniec sme teda toto riesili metodou vyplakat, trvalo to asi 3 Don a bola som prekvapena ze mala vobec vela neplakala, prvy den cca pol hodku druhy asi 15 minut a treti mozno 10 ale od vtedy mi zaspava len sama. Dieta sa najlepsie vyspi samo a v postielke. Je to tak. Od kedy ame toto skusili ja mam kopec volna mala mi spi 3 krat denne, dva krat po pol hodinke a raz na obed aj 2, 5-3 hodky...tolkl volna co ja mam teraz som od jej narodenia nemala a ina je krasne usmiate a hlavne odpocinute babo. Ked som sa o tom bavila s lekarom tiez mi povedal ze spanie je skill ako lozenie behanie a ty musis dieta ucit tak ako mu ukazes ako si sandut tak mu musis ukazat ako spat. Ved to nieje naozaj normalne aby si clovek nemohol ani na zachod odbehnut...tak to predsa nema byt. Ja som tiez stale len ospravedlnovala a tvrdila ze mala stiho vyrastie a pod ale prd nevyrastie. Ja som myslela ze ked necham malu plakat bude si mysliet ze ju nelubim alebo ze niesom dobra matka ale vibec to tak nieje nenechali sme ju samu bol pri nej manzel hladkal ju pprihovaral sa jej. A teraz je to fakt oslobodenie vecer sa mala okupe nakrmi a vlozim ju do postielky zapnem macka co hra a ona sama zaspinka. Pred tym sme mali to iste aj do 12 v noci naprse ja dokryvena nevyspana...no tych par dni placu za to stalo lebo mam spokojne babo a ja som tiez odpocinuta viac ako dost.

evening_star
autor
29. apr 2013

@marianka0101 Som rada, že nie som sama. A potešila si ma, že nie je rozmaznaný, ja sa v tom stále potrebujem uistiť...

vlnka81
29. apr 2013

@evening_star ufff tak to co pises je neskutocne, musi to byt nadmieru narocne. verim ze ti niekto poradi nieco co bude u vas fungovat. uz zacina lozit a stavat sa na nohy? ja som pocula o dievcatku ktore bolo vecne nespokojne a nervozne a ked sa naucila chodit tak akoby sa vymenila - zrazu spokojne dieta. len asi potrebovala byt samostatna a nudila sa tym ze sa nemohla hybat. a mozem sa spytat ako si rodila? nestalo sa malemu nieco ked bol mimo tvojho dohladu? nechcem ta strasit, len mi to napadlo lebo viem ze tie sestry co strazia deti to maju vacsinou na haku :( a preto chce len teba, u teba ma istotu ze mu bude dobre.

danjelca
29. apr 2013

@evening_star a čo keby si ho skusila nopsit v nosiči poča dna? A ešte jedna vec...skuste si robit svoje a nevšímat si ho, ist na prechádzku...nepozerat na neho a netlačit ho do spánku svojim očakávaním..

evening_star
autor
29. apr 2013

@kattrin5 Ďakujem za povzbudenie a rady, niečo také budeme musieť skúsiť, lebo ja som už skutočne k.o., a tá škola do toho... Ja som sa bála toho plakania, lebo tu na fóre baby strašia s tým, že to bude mať psychické následky a podobne, ale nie si jediná, čo mi napísala pozitívne takto o tom učení spať...

danjelca
29. apr 2013

@evening_star skuste ho cez den nejako "pasívne zamestnať"-tzn. že v nosiči bude pozerat na vaše činnosti vy si ho moc nevšímajte...ešte malá otázka: bol malý nosený uplne od narodenia?

danjelca
29. apr 2013

@evening_star preboha nenechávaj ho vyplakať" prosím ta prečítaj si akoto pôsobí na nervovu sustavu dietata!!!!

vlnka81
29. apr 2013

@kattrin5 a mozem sa spytat v ktorom mesiaci ste aplikvoali to vyplakavanie? mne sa nechce verit ze za 3 dni sa stal takyto zazrak, taka zmena osobnosti a spokojnost. a odvtedy vsetko OK? ziadna choroba ani zubky to nezmenili? okolo mna tuto metodu aplikovalo viacero mamin a az teraz sa priznavaju ze to nie je take ruzove ako ked ma o tom na zaciatku presviedcali.

danjelca
29. apr 2013

@evening_star vlastne ti dieta hovorí že potrebuje byt s tebou pri tebe a tvoja odpoved je NIE, nebudeš so mnou....to je realita metody vyplakania

vlnka81
29. apr 2013

@evening_star ja vyplakavanie neodporucam z vlastnej skusenosti. takto sa hromadi stress, nervova sustava absorbuje absorbuje a zrazu, ked uz nevladze sa to prevali. u mna zial epilepsiou ☹ nasledky akehokolvek stresu nesie clovek v sebe cely zivot. na druhej strane aj ty to co prezivas je velky stress. skus este hladat nejaky iny sposob. nechces odlozit VS a skusit vypnut mozog na najblizsi rok a venovat ho plne tomu na com zalezi? ja som vcera prisla o pracu pretoze som sa rozhodla nenastupit do zamestnania v juni ked bude mat maly rok. a urobila som to najlepsie rozhodnutie. je to nas najvacsi poklad a nic nie je v zivote dolezitejsie ako on. to nie je kritika ale povzbudenie. ujasni si priority mozno ta to oslobodi.

evening_star
autor
29. apr 2013

@vlnka81 Loziť už lozí, ale nespôspbilo to žiadnu zmenu. Veď práve - všetci v okolí hovorili: neboj sa, po troch mesiacoch to prejde, už nebude mať koliky. Neprešlo. Potom: neboj sa, keď sa posadí, už sa aj zabaví, bude lepšie. Nebolo. Potom: Keď bude loziť, dostane sa kam chce, zo sa zlepší- ale nezlepšilo...A čo sa týka pôrodu - mala som ho komplikovaný - 11 hodín mi odtekala plodová voda, no neotvárala som sa, potom vyvolávačka, následne také silné kontrakcie a v kuse bez prestávky, že do 90 minút od prvej kontrakcie bol malý vonku, na tri zatlačenia. Potom ešte aj zistili, že mám prirastenú placentu k maternici, takže ma uspali a robili kyretáž... Tiež som hľadala príčiny, prečo je taký, možno je to trauma z pôrodu, možno je to mojimi stresmi v škole, ktoré som na neho v tehu preniesla...

evening_star
autor
29. apr 2013

@vlnka81 @danjelca Veď to, baby, ja s vami súhlasím, ja nemám srdce ho nechať plakať, a preto hľadám alternatívne spôsoby... Možno ani na nič neprídem, možno sa len potrebujem požalovať.... A ešte k otázkam nosenia - nosili sme ho až od troch mesiacov. Máme ergo - využívam ho dosť na prakické veci - keď idem do mesta k lekárovi, na nákup a pod. Ale nosiť sa v ňom len tak doma - to sa neosvedčilo ani z jednej strany. Keď ho mám vpredu na bruchu, nič poriadne neviem robiť, zavadzia mi, takže domáce práce ako varenie, vyberanie z práčky a pod. sa nedá, zostáva len tak sa s ním prechádzať po dome. Aj on sa po chvíli začne nudiť a vyskakuje v tom nosiči - zapiera sa nožičkami. Takže navonok nosič áno, doma sa neujal...

evening_star
autor
29. apr 2013

No kebyže sa mám vrátiť späť v čase, tak už by som s dieťatkom počkala po škole. Nebol to veľmi dobrý nápad, ale vtedy sme s mm veľmi chceli, vraveli sme si, že prečo nie. No ale to už nevrátim, a malý Poklad by som teraz už za nič nedala. A prerušovať školu už nechcem, lebo som tesne pred koncom - už len dopísať diplomku a štátnice...

biene
29. apr 2013

@evening_star My sme mali to iste (nosenie, plac, prenasanie ako v bavlnke, strach z cudzich ludi, dodnes sa nevie zahrat sama...), az raz som povedala dost a asi v roku a pol sme sli podla knihy - Kazde dieta sa vie naucit spat. Sice to trvalo dlhsie, ako v knihe pisali, ale podarilo sa nam to. Cez den sice velakrat vymysla, ale vecer pekne lahne a spi. Predtym sme museli lezat pri dcerke aj 2 hodiny, kym zaspala.

vlnka81
29. apr 2013

@evening_star este mi napadlo ci ak ho zoberies k zvieratam ci to nepomoze. mozno blbost, ale keby citil pri sebe psika, ako sa okolo neho obtiera, olyzuje ho, citi jeho teplo. alebo nejake zajace alebo hocijake pritulne zvieratko. ak mas v blizkosti nejakych znamych kt maju nejake zvery, mozno totalne odveci ale asi by som skusila. vidim ze VS takmer u konca, tak potom to nevzdavaj. diplomovka ani statnice nie su taka velka vec ako to vsetci nafukuju. a maminam sa prechadza o to lahsie ;) odvazni ste ze ste sa rozhodli pre bejby pocas vysky, uff, to ja som vtedy na take vazne veci ani pomysliet , potrebovala som sa vyburit. no a teraz som mudra ako radio :D kazdopadne ale viem ze sa rozhodnes spravne, pretoze laska kt citis k tomu malickemu bezbrannemu uzlicku ti neda urobit nespravnu vec. drzim palce, daj vediet ako sa to vyvija.

kattrin5
29. apr 2013

@vlnka81 v 6 mesiaci a u nas to teda bol hotovy zazrak ked si precitas moje statusy aka som bola zufala a teraz ? Nemozem porovnat lebo mala mi spi kazdy den pred tym mi vobec nespavala max pol hodku a len v kocari..a ano za tri dni fakt zacinali sme v piatok ked bol muz doma ja som musela odyst a v sobotu nedelu tiez bol s nou manzel takze on jej nedal prso lebo nemal ake🙂 a on odmietal ju vozit hodinu v kocari a v pondelok ked som bola sama doma s nou tak vobec neplaakala naozaj vobec a teraz vobec neplakava naozaj. A ma pol roka aj 2 tyzdne. Naozaj si myslim ze sa vyspi lepsie ako pri mne alebo v kocari. U nas tato metoda bola oslobodzujuca lebo ja som bola fakt zufala. Teraz nemam problem upratat navarit nechty si nalakovar chodim von sama a viem ze muz nebude mat problem dat malu spat.

kattrin5
29. apr 2013

A myslim ze omnoho horsie je pre dieta z hladiska vyvojaat nedostatok spanku ako ho nechar tri dni poplakat. To nieje ze ty si ho odlozila. Proste niekto budte pri nom a hladkajte ho a podobne. To iste mas napisane aj v knizke kazde dieta sa vie naucit spat samo a aj akykolvek terapeut ti povie ze dieta spat samo..nevravim ze ho nechat zjapat do modra ale kazdy den postupne to je metoda vyplakat. Prvy den ho nechaj 5 minut, druhy 10 treti 15. A uvidis kazdt den menej a menej a ti garantujem ze do tyzdna si zvykne a plakat nebude. Ja som kvoly dcerke o tom citala co sa dalo za Dr sme boli aj za terapeutom a vobec nieje vedecky dokazane ze metoda vyplakat sposobuje trvaly stres. Moja mala je uplne v pohode a vravim omnoho lepsia ako pred tym. Ja som tiez bola proti tomu preto som ju vyvazala hodiny v kocari doma mala boredl neuvarene neoprane vsetko robil muz a jemu uz to tiez vadilo. Po pol roku takeho trapenia sracilo.

vlnka81
29. apr 2013

@kattrin5 tak drzim palce aby vam to vydrzalo dlhsie ako tych par tyzdnov kt mate za sebou. pozor na obdobie zubkov, moj maly ma obcas naozaj velke bolesti a vtedy neplace z rozmaru, niekedy ani nosenie nezabera, ale evidentne sa citi lepsie ak je k jednemu z nas prituleny.

dana_l
30. apr 2013

vyplakanie nemusi pomoct. u niekoho moze a u niekoho nie. nas je tiez taky ze ak vecer nezaspi na prsniku - teraz ho ucim ze ak nezaspi na prsniku a tak musi na dudli. lebo inak by sa tam i hodinu drzal. a na to ja uz nemam nervy. som skusala ho nechat "vyplakat, ked som uz nevladala. nic to neprinieslo. vrieskal i dve hodiny ak som to vydrzala tak dlho pocuvat.
ak nemas to srdce pocuvat ten krik tak to ani nerob. bude to len vacsi stres pre teba. a este k tomu sa budes citit vinovata ze si ho nechala plakat - jacat - vrieskat.
podla toho co si pisala tak si myslim ze tvoj maly spi az pricasto. v jeho veku by stacilo maximalne tie dva spanky pocas dna. je potom mozne ze vecer nie je unaveny lebo casto spi. niekedy je jedno ze spi len 30 minut. ide o to aby nacerpal troche energie a potom vecer bol unaveny.
ak ti nechce vecer zaspat do 10-15 minut tak to vzdaj, nechaj ho este hrat sa a skus neskor. ja som tiez tak "nasilu" skusala a potom som bola len na maleho najedovana lebo "nechcel spat". no ani my ked nie sme unaveny tak spat nebudeme.
dalsia rada je ze ak mas manzela nech on ho dava spat a travi viacej casu s nim nech si maly zvykne ze ty nie si jedina osoba okolo neho. u nas mm par noci bol s malymi a ja som mala i cez den jednoduchsie ich davat spat.
ty potrebujes tiez chvilu vypnut. byt bez maleho. doda ti to energiu a ukaze ze maly i ked ma svoje muchy je to najcennejsie co mas.

danjelca
30. apr 2013

@evening_star držím palce...hlavne prosím ta neurob to že sklzneš k tej "KNIHE" dobre si to zváž...čo sa udeje v tom malom telíčku...inak odporučam ti knižku Koncept kontinua-Jean Liedlofová...mne otvoril oči..prv než by si sa pre metodu vyplakania rozhodla prosím prečítaj si ju!

margieamatusko
30. apr 2013

Nám pomohla pri zaspatvani detská relaxacna hudba. Na nete to nájdeš. Malý nezaspi sice sám, ale máme to aspoň bez plaču.

iwesska
30. apr 2013

A zaspavanie v kociku? Nam ked revaval, tak sme ho po byte len kocikovali a zabera to dodnes a to ma uz 2r 🙂 Ale este otazocka, z toho o pises, on ti naozaj prereve celych 24 hodin mimo spanku? On sa vobec neusmieva, nenadvazuje ocny kontakt? Neviem ale nie ste vy uz v takom zacarovanom kruhu, ze ty si nervozna z neho a on nasledne z teba? Ja som si na mojom malom vsimla, ze ked ja som k nemu mila, pokojna, tak je cely den ako med. Akonahle ma vytoci a zvysujem hlas ja, tak je hystericky aj on a nevie sa vprata do koze.

janka191
30. apr 2013

prežila som niečo podobne ako ty nastastie to trvalo "len" do 5 mesiacov tzv. koliky a tazky pôrod Vyplakat je hlupost u nas to tiez nepomohlo ričal az prestaval dychat takze ani neskusaj. Skôr ti aj ja poradím nech cez den spi max. 2 krat a po 16 uz vôbec aby chcel spat v noci neviem aky mate vecerny ritual ale ten je velmi dôlezity ja ho okupem obleciem a vsade zhasnem a tak mu dam mlieko ktore ho uspava a potom po tme skusit na tej lopte alebo si len spolu lahnut hlavne je ticho a tma ja malemu niekedy spievam to ho upokoji 🙂 vela sil ti prajem a ver urcite to skonci 😉

ivetkabab
30. apr 2013

Ahojky.Moja svagrina mala tento isty problem.Dospelo to tak daleko,ze sa zacali uz aj s manzelom hadat...prisiel rok a maly je ako poklad.Ona sa od nervou az triasla,aka bola vycerpana.v noci nalozili maleho do autosedacky a jazdil po meste.vedy bol ticho.Nakoniec mu dala papat,prebalila a maly mal co potrebuje a ona si ho prestala vsimat.Nejako to preslo.Dala mu napr.veceru,,mliecko,,a sup do postele.Pustila mu TV s rozpravkou a nechala ho tak.Nejakym zazrakom sa maly asi spamatal,ze cirkusom nic nevyriesi.Je to tazke,na psychiku.Moj maly ma 17 mesiacov a zacina so mnou cvicit.Vsetko s vynucuje,zuri...ale iba doma.Vonku,alebo ked je tu niekto na navsteve tak je najlepsi chlapcek pod slnkom.Nikto mi to neveri.Tak sa drzkaj