Ako nevychovať konzumentov?

jaroe
10. sep 2009

ahojte maminy,

k zalozeniu temy ma inspirovala vedlajsia diskusia o roznych maniach 🙂
Chcela by som svoje dieta vychovavat tak, aby vedelo, ze materialne veci nie su dolezite resp. malo dolezite. Sama som vyrastala na neznackovych veciach, nasi mi nekupili ani zdaleka vsetko a som im za to velmi vdacna. Lenze v dobe mojho detstva cca 20-30 rokov dozadu sme si boli takpovediac vsetci rovni. Aj ked niektori boli "rovnejsi", my ostatni sme ich prevalcovali a nemali sme teda nejake velke traumy, ze nam nieco chyba. Dnesna doba je vsak ina, moj drobec ma sice len nieco cez pol roka ale uz teraz nad tym rozmyslam. Neviem, ako takemu malemu dietatu vysvetlim, ze nemusi mat to a ono, ved reklama je vsade, rodicov, co detom kupia aj modre z neba je tiez dost. Desim sa toho, ze uz deti v skolke sa dokazu chvalit s tym, co vsetko maju, ze maju veci znackove a ti druhi su "socky" Alebo to prehanam, kedy si zacnu deti uvedomovat, ze maju viac resp. menej ako ostatni?
Maminy, ako to riesite, ked aj detom dopriat mozte, ale tak celkom nechcete. Neviem si predstavit, ze by som malej mala kupit napr. znackove tricko, lebo ho bude chciet. Ako to takemu dietatu vysvetlit, aby nemalo z toho traumu a aby sa zaroven vedelo v kolektive branit proti nejakym chvastunom a necitilo sa z toho nestastne?

rimmel
10. sep 2009

pekna tema 🙂 ja sa asi inspirujem trosku od mojich rodicov..

vzdy sme boli rodina s vacsim prijmom ale ani jeden rodic si nepotrpel na znackove veci a tak nas aj vyhcovali..lebo od koho sa deti ucia? od svojich rodicov! tak treba zacat u nas, u rodicov 😉

ja som fin.dobre zabezpecena ale to neznamena ze budem dieta rozmaznavat a kupovat veci ktore nepotreubje ci znackove prehnane oblecenie len aby som mala radost..lebo uz aj takto odmalicka sa da deti navies na zlu cestu..
radsej peniazky vrazim do vyletov, akcii ci do leteniek na navstevu rodiny.

cize moj nazor..budme vzorom, naucme nase deti nasim konanim aby nas respektovali a aby sme im boli prikladom.

skolara
10. sep 2009

ja som toho isteho nazoru ako vy kocky proste sa snazit im ist prikladom 😉
Ja zase vela investujem do kvalitneho jedla a do eko pripravkov do domacnosti.
Zvykla som byt dost materialna ale teraz pre mna materialne veci nie su vobec podstatne. Tak dufam ze aj moje dieta takto vychovam.

sue
10. sep 2009

...ja sa toho tiež hrozím, začal Macko teraz chodiť do súkr.škôlky - preto,že mu chceme najlepšie a to najlepšie sa zdá, že je pre neho táto škôlka, keď už v nejakej musí byť... som veľmi rada, že majú rovnošaty a dosť sa bojím toho, keď pôjde do škôlky a do školy, že bude vnímať rozdiely...

Kým je takto maličký, tak v podstate vidí len ľudí, ktorí sú rovnakí ako my... pretože len takí sú v našom okolí, ale keď vidím ako do škôlky pod našim panelákom vozia detičky rodičia a štrádujú tam dievčatká v balerínkach, šatičkách s výstrihmi a kabelkami... keď už decká do škôlky nosia MP3... tak sa priznám, že neviem čo budem robiť... Nepáči sa mi aj to, ako sa ľudia správajú automaticky keď vidia, že niekto je značkovo oblečený, má gelové nechty a zjavne chodí každý mesiac na kozmetiku a ku kaderníčke... že automaticky sa začnú správať slušnejšie a bojazlivejšie, s väčším rešpektom...

Dúfam, že dovtedy kým začne vnímať "mami ja chcem totoooo" tak ho naučíme vnímať to,že nám je oveľa lepšie tak ako sme 🙂

Začali sme tým, že tieto vianoce si všetci v rodine dávame len doma robené darčeky 😵

sue
10. sep 2009

(teda nebude tam žiadne oblečenie, topánky, kupované hračky a podobne)

mywiel
10. sep 2009

Asi ta sklamem ale to by si musela zit niekde v Australskej busi, alebo tak, lebo aj 20-30 rokov dozadu si spominam, ze bol Tuzex a deti v skole nosili rifle, moji rodicia na to nemali a ja som prisla s placom domov, ze len ja jedina ich nemam, tak mama kupila na metre latku riflovinu a rifle mi proste usila. Dnes sa tomu nevyhnes, tak ako dospeli tak aj deti maju sny a tuzia po veciach to neznamena, ze si ich nebudu vazit a ze si ich nemusia zasluzit. Ja som si vzdy veci vazila a napriek tomu chcem aby malej nic nechybalo a necitila sa ina ako ostatni, ale samozrejme ju vychovam tak, ze veci z neba nepadaju a rodicia musia na ne zarobit! 😉

duska1122
10. sep 2009

mne pri tomto napada ze aj ked vychovate deti aby im na bohatstve a znackovych veciach nezalezalo , pridu do skolky a vsetky deti budu take a budu sa im vysmievat. s tym si neviem poradit ako vychovat dieta tak aby sa tomu vedelo branit

maznacik007
10. sep 2009

Ja sa sanzim od malicka viest deti k tomu ze peniazky treba zarobit... preto sme v praci... a ze vsetko neico stoji...
dcerke uz davam vreckove... kt. si bud minie alebo si odlozi do prasiatka.. a na nieco vacsie si setri...

ja som za to aby dieta malo aj pekne znackove / co je znacka.. vsak../ oblecenie aj hracky atd.. ale musi poznat ich cenu vediet ze mamicka musi tolko a tolko pracovat .. ked si to chce kupit... a potom jej umoznujem aby si sama privyrobila... napr. pomoze tatkovi poumyvat auto... samozrejme..v ramci normy.. / usetrime za umyvarku / a tato jej da cosi..
proste take ine cinnosti.. ako su tie samozrejme upratanie hraciek izbicky.. atd... nachystanie ranajok..

sue
10. sep 2009

...a nie je to o obrane... skôr o tom, naučiť dieťa vnímať rôzne veci a vidieť na všetkom niečo iné a vedieť si vybrať...áno, toto je dobré preto a preto...a toto zas pre toto... ale ja si vyberám toto,pretože ma to viac baví, je mi to príjemnejšie...

Pretože my si tiež môžme vybrať... byť viac v práci, začať chodiť k šéfovcom na večeru, cez víkend na nejakú firemnú akciu a podobne... bude viac peniažkov, môžme si viac dovoliť... ale zvolili sme si, že budeme radšej viac spolu, viac chodiť pešo, menej do zahraničia a viac pod stan... viac čítať knižky a menej nakupovať 🙂 všewtko má plusy a mínusy... len si treba vybrať...

rimmel
10. sep 2009

sue pekne si to napisala 🙂

duska1122
10. sep 2009

ja viem ale ako to pochopi male dieta. deti to maju dnes ovela tazsie ako my. aj sebavedome dieta to ma tazke ak je ine.

maznacik007
10. sep 2009

no u nas v skolek sa dost vysmievali za oblecko.. a bolo zaujimave ze to boli vacsinou ti co samy na take nemali tak sa vysmievali tym co mali este horsie...
neviem ci som to dobre popisala.. ale proste jedno dievcatko malo barbie tricko od cinana.. a to sa vysmievalo tym co nemali ani take...

toto ja neviem posudit lebo ja zasa malej oblecko doprajem... kvalitne a pekne... vacsinou si davam doviezt z UK.. kde je aj neporovnatelne lacnejsie... ale najma mi ide o kvalitu... kupujem jej aj tie barbie oblecka... ale zasa treba povedat ze tie vyjdu v UK lacnejsie ako u nas cinan... a rovnako sa tam da kupit aj lacno next..

zuzulask
10. sep 2009

už hračky pre malé deti sú rozdielne....to isté máte od Fischer price ako vedľa v obyčajnom hračkárstve....obyčajný nasúvací stojan na krúžky, len vo F je za 400 Sk a v tom druhom za 100....účel splní a to je podstatné....nemusí to byť značka....nevyhľadávam maminy , ktoré sa nedokážu baviť o nič inom len že boli v obchode a kúpili mu 25 nohavice, ktoré si aj tak v živote neoblečie...lebo na ne nikdy nepríde rada...

sue
10. sep 2009

Duska, odpoveď je neviem 🙂

Zas... na druhej strane... v tej škôlke a škole sú tak asociálne prípady, že decká nemajú na sebe dokopy nič, chodia špinavé, ďalšou skupinou sú maminy čo nakupujú v sekáčoch, čínach a podobne... teraz sa dá fakt vidieť všetko pokiaľ nevodíš dieťa do nejakej vybranej súkromnej školy, kde nechodia bežní ľudia...

skolara
10. sep 2009

a neda sa dieta vychovat tak aby sa im vysmievanie zdalo ubohe a nic si z vysmievacov v skolke nerobilo? 😅 😅
Proste mu vstepit ine hodnoty uz od mala ? Ci to uz chcem od takeho maleho dietata vela? 😅 😕
sue uplnne suhlasim

macka01
10. sep 2009

ahoj,nuž doba je ozaj taka.Uplne s tebou súhlasim,tiež raz chcem mať deti skromne a vážiace si všetko aj maličkosti.Tiež som vyrástala v rodine kde nebolo nazvyš ničoho.Určite v tej dobe mi to aj vadilo,ale teraz som človek,ktorý uznáva skôr duchovne majetky ako hmotné statky.A svojích chlapcov od malička k tomu vediem,by si vážili všetko čo dostanu napr.na meniny,narodky od babky,nie je toho veľa ale vedia že z lásky.Oblečenie kupuje len lacné,maju sladkosti ale nie všetky na kt.ukážu v obchode.Teraz sa ma starší syn,a to má len7 r. vždy keď by niečo chcel v obchode,tak poprosí a že koľko to stojí či veľa či akurát.Začať musíš čo najskôr,dieťa sa rýchlo učí.Aj teraz na hodoch,chodili sme krížom,krážom a deti si len obzerali a nič nepýtali,tak som im sama povedala aby si každý niečo vybral.Potešili sa.Môžem smelo povedať že sú celkom skromné hoci by sme si na naše pomery mohli dovoliť oveľa viac ale na čo?Aby neskôr nevedeli si nič ceniť?Aby peniaze boli jedinou vecou,ktorá pre ne bude mať zmysel?To teda nie.Neviem ako vo vašich očiach tento článok viznie,snaď nie tak že naše deti sú chúdiatká,to iste nie sú.Maju všetko čo potrebujú ale nemusia mať všetko čo chcú.A ten menší keď sa ma pýta prečo ten chlapec ma to alebo to mu poviem,že možno má veľ hračiek,ale zas nemá iné čo majú mojí,nejde na dovolenku ,a tak.Asi toľko.Skromnosť nie je na škodu. 🙂

duska1122
10. sep 2009

urcite sa da vychovat aj tak ja takych rodicov strasne obdivujem ze tak dokazu dieta vychovat v dnesnej dobe. neviem v com to ale asi musi mat dieta vzor netusim preto som sa pytala

skolara
10. sep 2009

no tak duska jedine co mozme robit je sa snazit im to vstepit do tych malych hlaviciek 😀

duska1122
10. sep 2009

to je jasne , skromnost neni na skodu ale dnes s nou moc neuspejes, musis mat ostre lakte a sebavedomie len treba najst rovnovahu vo vsetkom. vsetkeho vela skodija deti nemam zatial, ale mam krsniatko sestra je slobodna mama a preto sa o maleho bojim lebo viem ze mu to daju vyzrat.

sue
10. sep 2009

...a nemyslím, že ide len o to, nekupovať deťom značkové oblečenie... ja si u Macka potrpím na kvalitné oblečenie (väčšinou výpredaje v UK - Next, Frugi, ale aj Tescové Cherokee), hračky už nekupujem, v škôlke je ich dosť a keď tak tak dostane od rodiny a kamarátov, o topánkach niet ani reči,tam sa jedná o kvalitu...

Pre mňa konzum znamená, že ja len prijímam... a nič nedávam, na ničom sa nepodieľam... pre mňa je konzum tráviť víkend v nákupnom centre, všetky sviatky v NC, za odmenu ísť do NC... konzum je nenaučiť dieťa chodiť do lesa, do múzea, do galérie, ísť pod stan, kde si musí postaviť stan, uložiť veci, pomôcť nanosiť drevo, pomôcť mame umyť ešus, rýchlo nahádzať veci pred dažďom do stanu...

macka01
10. sep 2009

nestretla som sa že by v skôlke či v škole sa deti posmieval niekomu,u nás teda.A ak sa nájde nejaký posmievačik,tak si to myslím že je chyba rodičov,keď nepovedia deťom že sa to nepatrí.Zrejme sú takí istí,že tiež každého ohovoria.Vtedy by som synom povedala nech sa kamarátia s inými kt.to nerobia.

ivka144
10. sep 2009

No, ja mam pri tychto predstavach tiez krce v zaludku.
My sme mali obdobia (ako decko),ked to bolo horsie, ale a take, kedy uplne fajn a nikdy som nechcela viac, ako sme si mohli dovolit. Este skor naopak - niekedy som ani nechcela kupit tie rifle, co sa mi pacili, lebo som ich oznacila za drahe anasi ma ukecavali, ze je to ok..., neviem preco. Neviem, ci to bolo a nedostatkom mojé sebavedomia, ale asi celkom nie, lebo so nikdy netrpela tym, ze nemam nieco - jasne, ze si kazdy povie, ze fiiiha, ona ma takeee, to je krasne, ale nebolo mi to treba, nezila som s tym.
A tiez neviem, ako vychovavat, aby bolo jasne..., a to sa tyka aj inych veci - pozeranie telky a pod.

A ako sa branit? Mne pripada, ze jedine, co mozeme urobit, su tieto dve veci:
1. Od zaciatku zakladat dobry pocit v dietati na vztahu: teda ze nesposobovat mu radost tym, ze pozera TV, ze daco u kupime, dostane auticko a pod., ale tym, ze ho mojkame, roozpravame sa, citame knizky, ideme niekam... Teda aby si dieta dobry pocit spojilo s ludmi, miestami, cinnostami mozno, ale nie vecami (neviem, ci sa to da..., to len si teraz tak myslim)
2. Vychovavat dieta k sebaucte, sebahodnote a sebavedomiu a k dovere k rodicovi. To jedine asi moze ako tak vykompenzovat tlak okolia a zmiernit pocit "utrpenia" z toho, ze ja daco nemam. Podla mna zakomplexovane deti, malo sebavedome, s nedostatkom lasky maju omnoho vacsi problem vyrvnat sa s tymi rozdielmi, vysmeskami, ohovarani atd.
A toto asi dosiahneme len tak, ze uplne a bezpodienecne lubime svoje dieta, davame mu to najavo ako casto treba a podporujeme ho, respektujeme, chvalime. (Co ale neznamena nesudnost voci vlastnemu decku, niekto to vnima tak, ze z prilisnej lasky a podpory vyrastie z decka namysleny sebec, podla mna nie.)
A ta dovera k rodicovi sa podla mna ma stavat o.i. na sulade medzi slovom a cinom. Vzdy hovorit dietatu pravdu, neoblbovat, splnit, ak nieco slubime a robit tak, ako chceme, aby sa spravalo dieta - ako ste pisali, byt vzorom.

Ked sa tak zamyslam, tak ked chcem vychovat normalneho a sebauctiveho chalana, tak mam co robit na sebe...

duska1122
10. sep 2009

mas pravdu ak chces zmenit svet zacni od seba 😀 , treba pestovat v detoch vlasnu osobnost.

macka01
10. sep 2009

dnes je veľa detí č vyrástajú v neuplnj rodine tak sa Duska neboj,nie je to žiadna rarita.Radšej v neuplnej ako nefungujucej.A neustale im pipomínať že nie sú horšie ako tie čo majú všetko,že sú lepší keď pomáhajú,ako keď sa len hrajú,že ich hračky sú tiež suprové,ako tatinka boli chrbátik od práce,len aby zarobil na papanie tak.Oni si ten ochranný štít takto utvoria postupne a potom nejaké výsmešky od rozmaznaných fafrnkoch im neublížia,budú z nich silné osobnosti a tým aj dobrý ľudia,snáď.Verím tomu,ina by som ich tak nevychovavala.No nepodarí sa to zo dňa na deň 😅

duska1122
10. sep 2009

dakujem si mila 🙂

murcos
10. sep 2009

moja najstarsia ma sedem rokov. skonstatovala som, ze je fanatikom obchodov.
viete co bolo dobre...sme citali rozpravku, (mala tusim 4 roky)...janko a marienka...rodicia boli chudobni...atd a ona sa spytala, ok, no a preco nesli do bankomatu, ved by im dal. realita...
dnes ma svoju pokladnicku, kde si odklada kazdu korunku. chodime spolu na blsaky, moze si zobrat tri euro...a po spolocnej dohode si moze nieco kupit (tyka sa to aj jej mladsej sestry)
mozno sa vam to zda byt strelene, ale podla mna tie hracky z blsaku niecim dychaju.
no a co nepotrebujeme davame do caritas pre tych, ktorim sa to moze zist...
jasne, su chvile, ked si moze kupit nieco na moje pomery strelene drahe - tak ako napr. na zaciatku roku diddle peracnik....no ten bude pouzivat cely rok.
a co sa toho detskeho predbiehania tyka, som presvedcena, ze je to vec rodica...ako si dieta vedieme, takou cestou pojde. alebo sa mylim?

majcik
10. sep 2009

Zaujimava tema, preto som si na nu klikla.
My mame este relativne male dieta, ktoremu je v podstate jedno, co ma oblecene a zahra sa castokrat lepsie s inymi vecami ako su "original" hracky pre deti 🙂

Ja pochadzam zo siestich surodencov, dlhe roky mal prijem iba ocino, takze penazi nebolo na zbytocnosti. Ale rodicia nam dali vela - dali nam lasku, pozornost, mali vzdy na nas cas, nepamatam si na situaciu, ze by povedali, ze "teraz nemam cas, musim tamto alebo ono", vzdy nas vypoculi, riesili s nami problemy, zahrali sa s nami, ked sme boli mali. Chodievali sme na vylety, mali sme spolocne zazitky. A vstepili nam iste hodnoty, samozrejme, ktore chcem aj ja odovzdat svojim detom.

Myslim, ze umenie nevychovat konzumenta nie je len o kupovani ci nekupovani znackovych veci ci hraciek (koniec koncov, tie sa daju kupit lacno aj vo vypredajoch, cez internet ci v sekaci), ale v celkovom pristupe k dietatu. Ako ste uz mnohe spominali... naucit dieta vazit si ludi, byt vdacne, empaticke a hlavne, nebyt PASIVNE a len prijimat. Moj syn mi uz teraz pomaha 🙂 Napriklad, ked varim, ideme spolu do spajze a dam mu odniest lahku vec do kuchyne, starkemu pomaha v zahrade /v ramci moznosti/, ucime ho poprosit a ze nemusi mat vsetko, na co ukaze a co by si zelal. U neho je to hlavne jedlo 🙂
Myslim si, ze hlavne laskou sa da vychovat NEkonzument...

sasiki
10. sep 2009

každý extrém je extrém 😕 🙂 , súhlasím s mywiel

mywiel
10. sep 2009

Ved ruku na srdce, kto nie je konzument, alebo co je podla vas konzument? Vy nemate auto, umyvacku riadu, tv plazmu? Nechapem co sa tu riesi, ved nezijete pod stanmi a mate vsetok konfort, teplu vodu, ktorou sa tiez strasne plytva ked si len pomyslim, ze pitna voda tecie do zachodu hrozu a to niekde nemaju co pit a zomieraju smadom, s tym nic nechcete spravit to vam nevadi?! Alebo kupujete mineralky a umelé flase su riadne neekologické, takze kozumenti ste vsetci.

majcik
10. sep 2009

Mywiel - nepozerame sa na termin "konzument" z tohto pohladu, ako si napisala ... riesime tu skor zmyslanie a postoj k zivotu, zivotnym hodnotam a hlavne takym, ktore sa nedaju ohodnotit peniazmi a podobne.

Inac nemame ani plazmu ani umyvacku riadu. Ale zato mame stan a cez leto bolo pod nim super 🙂 A vodou sa snazime setrit naozaj, aj preto planujeme kupit umyvacku 🙂

majcik
10. sep 2009

Len tak naokraj ... teraz ide Mafstory ... dobra ironia na konzumentov, co poviete?