Ako nevychovať konzumentov?

jaroe
10. sep 2009

ahojte maminy,

k zalozeniu temy ma inspirovala vedlajsia diskusia o roznych maniach 🙂
Chcela by som svoje dieta vychovavat tak, aby vedelo, ze materialne veci nie su dolezite resp. malo dolezite. Sama som vyrastala na neznackovych veciach, nasi mi nekupili ani zdaleka vsetko a som im za to velmi vdacna. Lenze v dobe mojho detstva cca 20-30 rokov dozadu sme si boli takpovediac vsetci rovni. Aj ked niektori boli "rovnejsi", my ostatni sme ich prevalcovali a nemali sme teda nejake velke traumy, ze nam nieco chyba. Dnesna doba je vsak ina, moj drobec ma sice len nieco cez pol roka ale uz teraz nad tym rozmyslam. Neviem, ako takemu malemu dietatu vysvetlim, ze nemusi mat to a ono, ved reklama je vsade, rodicov, co detom kupia aj modre z neba je tiez dost. Desim sa toho, ze uz deti v skolke sa dokazu chvalit s tym, co vsetko maju, ze maju veci znackove a ti druhi su "socky" Alebo to prehanam, kedy si zacnu deti uvedomovat, ze maju viac resp. menej ako ostatni?
Maminy, ako to riesite, ked aj detom dopriat mozte, ale tak celkom nechcete. Neviem si predstavit, ze by som malej mala kupit napr. znackove tricko, lebo ho bude chciet. Ako to takemu dietatu vysvetlit, aby nemalo z toho traumu a aby sa zaroven vedelo v kolektive branit proti nejakym chvastunom a necitilo sa z toho nestastne?

elule
11. sep 2009

Ved jasne ale taky je trend deti tam chodia a ako to zakazať tomu našmu zase bude sedeť doma v kute urazene že sme ho tam nepustili a všetci jeho kamarati su tam na oslave

macka01
11. sep 2009

keď som videla dokument so skrytej kamery z MC donaldu ako sa im tam krysy preháňaju a tie suroviny čo používaju,hnus.V živote by som tam nevošla ani sme tam nikdy neboli.To čo ti predaju za tu nenormálnu cenu...A v tomto to Elule je,že keď sa drobec urazí(veď tomu ešte dobre nechápe)je rad na tebe aby si mu povdala,že to nie je to najlepšie,že inde je to rovnako zaujímavé a za menej peniažkov...aby pochopilo,že nie je o nič horšie ako tie decká čo tam idú 😀

nikollette
11. sep 2009

My nehávame v McDonlade pekné tržby 😝
ale čo už, chutí nám to...

Elule, a jakže sa nenaje???
Moj ma 105kg, a naje sa z toho 😕
vsak si dá toho veľa, nie jedno menu, s toho by som sa ani ja nenajedla 😅

macka01
11. sep 2009

v hociktorej reštke sa naleme lepšie a lacnejšie

elule
11. sep 2009

je naivne ked si niekto mysli že vo chvili ked sa všetci spolužici jeho dietata v mc donalde zabavaju na oslave tak mu to stači vysvetlit jasne že ho to bude mrzieť môžete vysvetlovať čo chcete aj tak vam to nepomôže čo ste nikdy neboli deti

nikolette:ja neviem on akosi nema dno on by zjedol aj desat menučiek a nestačilo by mu on potrebuje niečo teple varene hlavne kus mäsa rezen či steak 😀 on mi take veci ako mc donald neje

titkovamiriam
11. sep 2009

tak ja len tak trosku rypnem-do mekaca chodime obcas,mne to ale niak nechuti-iba salat alebo kava sa daju,deti len kuracie nugetky,chutil mi tam volakedy vyprazany encian no ten robia malokedy

a co sa tyka potkanov,starych potravin a spiny to je v kazdej druhej aj 5 hviezdickovej restike,hotely ci pizerke.

titkovamiriam
11. sep 2009

jaj a hlavne som zabudla /staroba/ 😀 😀 😀 ked si dieta bude zarabat brigadami od 14 rokov velmi rychle pochopi co co stoji a aka je cena prace a rozmysli si naco peniaze minie 😀

vevusiatko
11. sep 2009

titkovamiriam ako vzdy s tebou uplne suhlasim
az na to ze ja mc donald lubim ale dietatu by som ho nedala 🙂

titkovamiriam
11. sep 2009

vevu 😀 -to vies ja som stara skola ja tie rychlo jedla nemusim aj ked zasa neodolam cine 😅 😅 😅 tu mozem hocikde a hocikolko 😀 😀

vevusiatko
11. sep 2009

😀 😀 😀 ja inak radsej jedavam v restikach ale ranajkove meu v mc donald milujem.... 😀 😀 😀
Inak ja som si tiez nevedela vazit peniaze kym som nepracovala....Mna otec tak rozmaznal....Ale clovek musi asi padnut na hubu aby si uvedomil....
Pozdravuj svojich chalanov

titkovamiriam
11. sep 2009

jasne su polokonzumenti 😀 😀 😀 no taka je doba a su moji 😀 😀 😀

vevusiatko
11. sep 2009

ale tak kazdy je vdnesnej dobe konzument 🙂

titkovamiriam
11. sep 2009

jasne 😀 ved nepojdeme vsetci ovce past a umyvat riad listim 😀

vevusiatko
11. sep 2009

😀 😀 😀 😀 😀 zabavila si ma pred spanim.....
Naco umyvacka riadu staci zopar listov 😀 😀 😀

sisa.b
11. sep 2009

zaujimava tema. tak ja musim priznat, ze mam doma velkych konzumentov, ale na svoju obhajobu musim podotknut, ze to z nich urobila nasa rodinna situacia. som rozvedena a ako kazdy rozvod - bola to velmi neprijemna situacia. samozrejme po rozvode deti ostali so mnou, co vsak pre mna znamenalo, ze som ostala na vsetko (teraz myslim financie) sama. tych par supov, co dostavam od mojho ex ma z biedy rozhodne nevytrhlo. a on samozrejme ostal bez akychkolvek povinnosti s celou vyplatou, jeho tych par supov rozhodne neochudobnilo. takze co sa nestalo? deticky chodili (aj chodia) k nemu na vikendy a taticka vzdy oberu o kooopec penazi. lebo taticko im kupi, na co si ukazu. rychlo sa naucili vyuzit situaciu, ktora nastala.
doma to vyzera u nas tak, ze sa v izbe nemaju kam pohnut, lebo je zapratana kadejakymi hrackami, s ktorymi sa samozrejme hraju len prvych par hodin, neskor plnia funkciu nepotrebneho haraburdia v ich detskej izbe. ja som si samozrejme nemohla dovolit ani zdaleka kupovat im tolko, co ich tatinko, lebo som ich hlavna zivitelka a v dnesnej dobe vsetko stoji vela penazi. lenze to moje deti nevidia, aj ked sa im to snazim vysvetlovat stale. nesmierne sa tesia na kazdu dalsiu navstevu u svojho tatinka, co je v danej situacii pochopitelne. marne sa snazim dohovorit mu, aby im tolko zbytocnosti nekupoval a ze ked im chce nieco kupit, mohol by im kupit uzitocne veci (oblecenie, obuv, veci do skoly, ... )
4 roky po rozvode sa to trochu zlepsilo a aj on sa snazi (sice minimalne, ale predsa) kupovat im aj uzitocnejsie veci. to samozrejme pridu natesene, ze im tatinko kupil nove zimne bundy, ale ze im ja kupim kvantum inych veci, to nevidia. ze boli v tabore, ktory stal kopec penazi, ze sme boli na dovolenke, ktora nebola zrovna lacna... je mi to luto, ale je to tak. niekedy ten tlak nevydrzim a vybuchnem, ked mi napr. moj syn povie, ze tato by mu to urcite kupil. snazim sa nadalej do nich tlacit tie prave hodnoty - ze som tu vzdy pre nich, aby som ich vypocula, aby som ich polutovala, ked sa nieco stane, ze mozu za mnou kedykolvek s cimkolvek prist...
pevne verim, ze sa mi to raz vrati a moje deti uvidia, ako vela som sa im snazila dat. a mozno nie, mozno dospeju a odidu za svojim tatinkom, aby ho vyuzivali nadalej.
takze aj o tomto je zivot 😔

mywiel
12. sep 2009

Sisa lasku dietata sa darcekami kupit neda, takze pokracuj v tvojej spravnej intuicii a rob ako to citis ty, oni pochopia casom, ze mamicka je len jedna. 😉 Drzim palce.

vevusiatko
12. sep 2009

Sisa ono je tu jedna tema...ze ako to vysvetlit detom 🙂 a tam mamicka sa pyta , ze ako ma vysvetlit detom ze ich otec im nic nekupi iba im da minimalne vyzivne a kasle na nich....z nevlastnou dcerkou chodi na dovolenky a vlastnym nedopraje....Takze treba to brat asi tak ved nech kupuje Sarah je uz velka ta to uz isto chape a syn to pochopi 🙂) A isto uvidia ako to je..... Deti to vnimaju inak

macka01
12. sep 2009

sisa,krásne mená detičiek máš,všetky sú biblické,však?veľmi pekné.A k teme,skôr treba prevychovať tvojho ex.Nech si uvedomí,čo z tých detí vychová vďaka tým somarinám na ktoré ich naučil.Až by raz ostal bez peňazí,aj deti sa mu obrátia chrbtom keď pre ne nebude nič mať.Nech si to uvedomí.Že ho zbožňujú len preto,čo im dáva.Ak má tak veľa,nech im otvorí sporenie,ažzačnú študovať napríklad,sa im zíde.Deti ti sú už dosť veľké na preučenie,keď majú 7 a 11.Veď čo s nich chce mať roztopašnímov?Alebo to robí zámerne aby ti ukázal že sú s tebou ale jeho majú radšej? 😒