Ako odnaučiť dieťa od večerného zaspávania na prsníku?

mmem
28. feb 2008

Mame taky mensi problem s vecernym zaspavanim. Maly vie zaspinkat len na prsniku. A ak sa pri prenasani do svojej postielky nahodou prebudi tak sa zacina kolotoc odznova ☹ alebo este pomoze natriasanie v kociku.
Zo zaciatku to bolo v pohode, pekne zaspal aj sam v postielke,ale asi 3 mesiace si s nim neviem rady. Metoda 3-5-7 min u nas nefunguje.

Ma niekto s tym skusenosti? Ako ste odnaucili deticky od zaspavania na prsniku a a ako dlho to trvalo?
budem rada za odpovede. A ak tu uz tato tema bola, odkaz na link potesi 🙂

tery29
1. nov 2011

ahojte, chcela by som poprosit mamicky ktore mali problem, ktory je uplne na zaciatku teda zaspavanie na prsniku a uz im dietatko zaspava samo aby napisali ako na to. Pretoze tu som sa docitala akurat od jednej mamicky ze to poriesila klobucikmi - to skusim. Na metodu 357 nemam srdce.... Mate niekto ine rady? 🙂 dakujem...

miculienka
1. nov 2011

@zuzana84 - akoby som o nás čítala , presne také isté nočné rituály , podudká chvíľku , otočí sa na druhý bok a chrrr a zaspávame na cicíku alebo v mojom objatí alebo mi musí držať ruku a netuším ako to budeme riešiť , máme 16 mesiacov a hádam by som sa už aj vyspať chcela poriadne

hasmenka
3. nov 2011

miculienka mám ten istý problém a to už budeme mať 18mesiacov a tiež sa už túžim vyspať 🙂

iveta2904
3. nov 2011

ahojte,prosím o radu,už neviem ako dalej ☹ :,mám 14 mesačného chlapca a neustále zaspaáva na prsníku aj cez den,ináč ho neviem uspat,ani manželovi sa to nepodarí,takže musím vždy ja,v noci sa budí aj 5 krát,cumlík nechce napína ho z neho na vracanie.klobučiky vobec nezabrali,ani žiadne koreniny,ako mi bolo poradené,ani ocot,ani cibula ani cesnak nezabrali,takže som zufalá 😝

akdarka
3. nov 2011

@iveta2904 v com si presne zufala? Zaspi bez placu, spokojny? Môžeš po chvíli odísť?

zhrkz
3. nov 2011

@iveta2904 @hasmenka @tery29
Zacala som byt uz zufala a hodne nevyspata, ked sa maly v 11. mesiacoch zacal budit v noci aj 6 krat a pytal prso (do toho casu tak 3-4x). Dovtedy sme ho uspavali bud na rukach alebo na prse... ale uz som ho nevladala nosit a prekladat hore dole do postielky a s nim v posteli by sme sa nevyspali, navyse by sa mohol udusit (vodna postel). Tak sme si nastudovali knizku a rozhodli sa, ze sa do toho pustime. Podarilo sa a nelutujeme.
Anette Kast-Zahn, Hartmut Morgenroth - Každé dítě může dobře spát, EAN:9788025120637, Nakladatelstvi:COMPUTER PRESS

Maly ma 16 mesiacov, stale ho kojim, no od 11. mesiaca uz nekojim v noci, vecer zaspava sam, tesi sa do postele. Trvalo mu to 4 dni naucit sa zaspavat sam. Treti den bol pre nas fakt kriticky, ale potom uz bez problemov.

zhrkz
3. nov 2011

@zhrkz Jo, a este som zabudla, dudlik sme nikdy nepouzivali 🙂

hasmenka
4. nov 2011

vďaka za radu ani mi nemáme dudlík , tiež nás napína 🙂 skúsim teda naštudovať knihu , dúfam že tiež budeme úspešní, lebo chodím nevyspatá a hrozne ma bolí z nepohodlného spánku chrbtica. vďaka ešte raz zhrkz 🙂

iveta2904
6. nov 2011

@akdarka zaspava s plačom,ale akonahle mu dám prso je spokojný,ale zobudí sa aj 5-6krát za noc,takže sa vobec nevyspíme,skusim aj ja naštudovat knihu,nič iné nám asi nezostáva. 😉

ba0terka
6. nov 2011

Dobrý večer maminky 🙂
Taky bych se k vám s dovolením přidala 🙂 Syn má zítra 16.měsíců a stále usíná na prsu. Po obědě a po večeři,prostě když se jde spinkat,tak se pěkně napije a usne a já mu většinou prso vezmu,ale sem tam se stane,že se napije a odcucne sám... Vyspím se krásně,kojí se v noci tak 2-3x,zvykla jsem si a takto nám to vyhovuje... Jenže o Vánocích,jak bude volno,tak bych chtěla postupně začít kojo odbourat... A to teda bude něco... Jak pak malého uspat? Spí s náma v posteli a jelikož další mimčo zatím neplánujeme,tak bych ráda,aby se mnou spinkal dál... Miluju spinkání s malým,jak se k sobě tulíme a tak... Je nějaká osvědčená metoda,jak mimi uspat bez prsu? 🙂 Děkuju 😵

luculele
23. nov 2011

@tery29
@iveta2904
@ba0terka ahojte, vyzera to tak, ze mame vsetky rovnaky problem. Ja som posledne styri noci nechala malu spat so svokrou a so svagrinou. Krasne som sa vyspala, ale mala je vecer nervozna, lebo vie, ze odidem, tak neviem, ci je to spravne. Dnes som si ju uz vzala k sebe a vzdy, ked isla zaspat, som jej cicik zobrala. Nemohla zaspat, tak som ju nakoniec uhojdala na rukach. Vychadzam z predpokladu, ze ked nezaspi pri cucani, nebude to vyzadovat, ked sa v noci zobudi. Vy ako pokracujete? Podla mna je dolezite urcit si, co chceme dosiahnut a pomali krok za krokom, vecer za veceom to dieta k tomu jemne tlacit. Ziadne drasticke metody. Mne bude stacit, ak prespime celu noc s jednym prebudnim. Spime vjednej posteli. Budem sem pisat, ako pokracujeme a bolo by super pocut od vas, ako sa vam dari, lebo pre deti nie je dobra nevyspata mamina ;)

luculele
25. nov 2011

Nase odstavovanie od nocnneho kojenia zatial funguje tak, ze ked spi pri mne, tak sa stale budi. Mam pocit, ze nas moze vyslobodit iba uplne odstavenie, co si pri nej neviem predstavit, lebo je od toho uplne zavisla :(

tery29
27. nov 2011

@luculele hm, no ja som tiez zatial nikde nepokrocila, jedine co funguje je ze ked sa vnoci zobudi dam ju do kocika a kolisem, tak zaspi (ale nie vzdy), no teraz si uz pomaly vie sadnut sama a snazi sa postavit tak sa ju bojim nechat v kociku. Tiez si myslim ze odstavenie by pomohlo ale neviem si to predstavit... zase mam kamosku co maleho odstavila kvoli nocnemu vstavaniu a vstava aj tak dalej. Ked na nieco pridem tak urcite napisem. Objednala som si jednu knihu o spanku nie ta co je o metode kontrolovaneho placu tak uvidime. Drzim palce...

luculele
28. nov 2011

@tery29
Nam pomohlo iba ju nehat par noci mimo mna, teraz sa uz zobudi iba raz, dva krat za noc. Ale zas je hlavne vecer viac umrncana, neviem ci nie prave kvoli tomu, ze sa boji, ze ju opustim. Zacinam si mysliet, ze to cele oducanie od nocneho kojenia, je zbytocne. No u nas to uz bol extrem, zobudila sa aj desat krat za noc. Takto mi to zatial vyhovuje..

tery29
10. dec 2011

@mmem ahoj, kedze predpokladam ze uz uspesne zaspavate bez prsnika, kedze prispevok bol v roku 2008 ako ste sa odnaucili?

mimanka
21. jan 2012

ako mám odnaučit malu má 13 mesiacov od večerného kojenia inak ako na prsníku nezaspí skúšala som už aj flašu s mliekom ale nechce iba sa zlostí tak nakoniec jej dám len prsník už ju chcem úplne prestať kojiť ale neviem ako ju mám oklamať.

ivv
21. jan 2012

ja som asi nejaka divna, ale mne sa uspat dieta prostrednictvom mm a teda cici zda uplne v poriadku. obzvlast preto, ze som to uplne prirodzene svojmu dietatu poskytovali od narodenia.. 😨 a uz vobec nerozumiem preco sa rozhodnu niektore maminy z cista jasna dieta prestat dojcit 🙄 chapem, ak je to z titulu ohrozenia tehu, alebo nejakeho vazneho zakroku, liekov.. ale ak som sa raz rozhodla dojcit, tak je to preto, ze chcem svojmu dietatu dat to najprirodzenejsie a nie preto, aby som si urobila ciarku ako za dobry skutok 😝
moja mala ma dva roky, dva roky ju uspavam na cici, dva roky sa mi budi aj v noci na mlieko. ano, aj ja som unavena ako kon.. 😅 a nemyslim si ze je hladna, ak sa zobudi tri krat za noc, ale nakoniec je z toho zubok, choroba.. 😒 dva roky som nevidela spravy, predpoved pocasia.. ale to je nepodstatne.. podstatne je moje spokojne dieta 😉
baby neblaznite.. 🙂 za chvilu vas drobci poslu kade lahsie, ak sa budete chciet s nimi tulikat 😝 uzite si to, kym mliecko tecie 😉

kvetinka211
21. jan 2012

@mimanka @tery29 ahoj, neprestavaj docit ak nemusis .. zaspavanie na prsniku je sice krasne, ako pise @ivv, ale ona asi nemala nikdy problem ze po uspati na prsniku uz zo spalne nemoze odist skor nez rano ... my sme fungovali takymto zaspavanim, ale potom sa to cim dalej kazilo a uz vobec nebol schopny spat sam ... to uz bolo na mna moc, aj kebyze sa s tym zmierim a vzdam sa mat denne aspon par minut svojho casu, tak by som potrebovala kucharku a upratovacku na domacnost .. cize zaspavanie na prsniku funguje pokial funguje a ked nefunguje treba riesit problem ... 357 sme skusili par dni, bolo to hrozne, myslim ze nepomohlo ... co zatial pomohlo bolo nadojcenie so zaznutou lampou a par dni uspavanie s tatom, teraz nadojcenie za svetla a uspavanie mnou .. treba pri tom pouzit ten isty sposob ako uspavala ina osoba (spievanie atd.) a treba byt trpezlivy, trva to tak 20-30 min, ale spi sam, vo vlastnej postielke, zatial ... a potom v noci ked sa zobudi, spi uz vedla mna a koji sa ked potrebuje ... to povazujem za velmi dolezite, nechcela som ho o to predcasne pripravit ale zaroven som potrebovala poriesit neunosnu situaciu ... okrem toho som sa inspirovala jednou knizkou o zaspavani a dbam viacej na denny rezim a jeho pravidelnost a aby denne spanky trvali aspon hodinu. z knizky o 357 som zasa zobrala zasadu, ze sa neda ocakavat viac spanku nez 11 hodin v noci a 3 hodiny denne, pricom medzi dennymi spankami by mal byt interval cca. 3 hodiny, pred vecernym aspon 4 hodiny ... az potom dat dieta spat .. samozrejme ak je ocividne spave po 2.5 hodinach, treba ho dat buvat skor, lebo sa rozoberie a zasa bude problem so zaspavanim tiez treba vytvorit pevny a zmysluplny uspavaci ritual .. takze zatial takto ... nechem moc chvalit, lebo ako-tak fungujeme este len par dni .. stale sa to moze zasa vsetko pokakat 😉

meleri
22. jan 2012

@mimanka jestli chces prestat kojit v noc tak nam se osvedcilo ze se nekolik noci a veceru staral o dite manzel proste jsem tam nesmela byt a za nekolik noci si zvykl na flasku. prroste podavat furt tu flasku a hlavne se pevne rozhodnout jestli vymeknes a das znova prso tak to pak nepujde. urcite si rozmysli jestli chces opravdu prestat aby ti to pak neprislo lito? 🙂

ivv
22. jan 2012

@kvetinka211 len baby nepisu nic.. ze nemozu odist 😉 ak je to tak, .. tak treba vydrzat, a postupne skusat odist 😉
co sa tyka nas, tak ja som malu do piatich mesiacov cez den uspavala a aj mi spala len na rukach 😅 aj to spala max tridsat min., mohla som podla nej natiahnut stopky 😝, vecer sme chodili spavat spolu uz o pol siedmej, lebo som bola po celom dni ako mrtva.. mne na cici zaspala avsak nikdy som neskusala od nej odist tych prvych pat - sest mesiacov, lebo .. lebo som mozno zaspala od unavy skor ako ona 😉 neskor sa to postupne znormalizovalo, naucila sa spavat aj vo velkej posteli, po nacuckani, ked uz pustila cici, tak som vstala a odisla, zas sa zobudila po pol hodine, ja som chytra znova dala cici a potom si pospala este dalsiu pol hodinku 😀, to cez den. v noci bola hore aj sest - sedem krat.. upratovala som vela krat s nou na rukach.. heh, vlastne som sa za ten prvy rok naucila, ze sa velmi vela veci da robit s jednou rukou a navyse s dietatom na tej druhej.. 🙂 ale to asi vela z nas.. 😉
mm robi v cudzine, aj to nie kazdy vikend bol s nami, najblizsia rodina 230km od nas, boli sme cerstvo pristahovani do BA .. 🙂 takze som vlastne na vsetko bola sama, o pomoci sa mi mohlo naozaj len snivat..
ja si myslim, ze do toho pol roka sa len dieta zziva s maminou, vlastnymi biorytmami.. je to narocne, a chapem ze si kazda hlada sposob ako si ukradnut aspon chvilu pre seba, na chvilu vypnut, zregenerovat sa.. ja napriklad az teraz odchadzam vecer od malej po nakojeni a necham ju nech zaspi sama, lebo som zistila, ze jej tam "vadim" 😅 neplace za mnou. kedysi to nebolo mozne a pre mna ukojit dieta k spanku bola obrovska istota, ze sa mi min. prvu pol hodinu spanku nezobudi a ja sa mozem v klude aspon osprchovat 😉 🙂

michaela80
22. jan 2012

@ivv
to si dobre vystihla,ze si treba uzit tulenie pokial mliecko tecie...my mame 18 meisacov a zaspavame iba na prsniku a v nocisme v priemere tak 6y hore ked idu zubky tak aj raz tolko...ale co do 18 ky to predsa takto nebude..tak si to uzivam pokial mozem...mam aj 11 rocneho a ten sa prituli uz len malokedy a pusinke ani nehovorim..takze si to treba uzit kym sa da a najkrajsie je to predsa pri kojeni....zboznujem pohlad na nu ked si spokojne didluje a druhou rukou ma hladka a pozera mi do oci....je to neopisatelny pocit a nebude trvat vecne tak preco to ukoncovat skor ako to dietatko potrebuje

tery29
31. jan 2012

@ivv ahoj, to co pises je vsetko v poriadku aj ja som mala v umysle malu co najdlhsie kojit a aj chcem ale myslim ze by bolo lepsie keby zaspavala sama. Myslim ze potom sa nebude budit ani vnoci..

zhrkz
10. feb 2012

@ivv Ahoj, mne sa to tiez zda ok (zaspavat pri mm), pokial je maminka spokojna aj cez den a oddychnuta. Dieta nepotrebuje papat v noci ak je uz dost velke 🙂 ja som maleho na noc odstavila ked mal 11m, lebo som uz nevladala vstavat 6x za noc. Cez den som ho dalej dojcila, do 18m. Postupne som s kojenim prestala - vtedy,ked uz sa uz len hral s cici a nic necucal. Teraz sa namiesto toho pritulime a pusinkujeme. Stale je prenho cici maly zazrak, ale uz nevyzaduje mliecko, staci mu tulenie. Telesny kontakt je dolezity, takze mu ho neuprieram. V noci spava sam, prespi celu noc, do postielky sa velmi tesi, sam sa uklada a tesi sa ako ho prikryjem paplonikom. Cez den taktiez, sam si liha s usmevom do postielky, extra sa tesi najma ak je unaveny z behania po vonku. A na samostatne zaspavanie sme pouzili metodu 3-5-7 ked mal 11m, nevidim na tom nic zle.

riamim
10. feb 2012

@zhrkz Ahoj, ako si dokázala odstaviť na noc? Ja keby som malej nedala, spustí nenormálny rev alebo sa postaví a bude tak plakať... Nepomáha ani hladkať, ani nevšímať si ju...

zhrkz
10. feb 2012

@riamim Ahoj, zaviedli sme vecerny ritual (v 11m): najskor nakojenie, potom intenzivne venovanie sa mu aspon 15 minut (citanie kniziek, hranie sa spolocne s hrackami, vecerne kupanie) a potom postielka s precitanim knizky. Kojenie bolo minimalne 30 minut pred spanim, aby sa so spanim prestalo spajat (predtym sme zaspavali vzdy na ciciku a prekladali sme ho do postielky). No a potom vysvetlenie, ze sa uz moze naucit zaspavat sam. Povedala som mu zaverecnu basnicku na dobru noc, potom dobru noc, dala pusinku, ubezpecila som ho, ze sme vo vedlajsej izbe a ze je cas zaspinkat. Zhasnutie a odchod z izby, privrete dvere. Maly prve styri vecery plakal, takze podla metody 3-5-7: 1. den, chodenie pohladit ho kazde 3-5-7-7-7... minut, nebola som pri nom dlhsie nez 1-2 minuty, nerozpravala som sa s nim, len som sss-kala, ak ho moja pritomnost vytacala do este vacsej vyvrtky, tak som odisla skor. To iste v noci, ked sa prebudil - najskor pockat 3 min, potom pohladkat, opat pockat, pohladkat.... dookola tych x minut (presne podla budika). V noci ho plakanie preslo velmi rychlo, ked zistil, ze tym nic nedosiahne. Treti vecer bol najhorsi, ale na piaty uz spinkal sam a celu noc bez plakania. Ked sme ho to ucili, ten plac bol skor nahnevany, nez nejaky zufaly alebo od hladu, taky ze "mama!!! pod okazmite sem, chcem cucu!!!" Taky panovacny by som to nazvala. Ale rychlo pochopil, ze proste je cas spat a ze mu nikto cucu neda a tak prisiel na to, ze je lepsie zaspat a spat 🙂 nez kricat.
Denne zaspavanie som takto zacala zavadzat az o nejake dva mesiace neskor. Nech toho nanho nie je naraz vela.
Samo, ze je iny plac, ked sa dieta v noci prebudi a ma zly sen, alebo ho nieco boli, alebo ked je chore, to sme ho nenechali. Ale hned ako sa zotavil, opat pekne sam zaspaval. Aj na navsteve u babky.
Nesmierne nam to pomohlo, ze sme mali zrazu celucky vecer iba pre seba 🙂 Podla mna, ked clovek raz s tymto zacne, netreba povolit. Do 10 dni by to na kazde dieta malo zabrat. Ak nie, tak skusit o par tyzdnov neskor. Tiez musi byt konsenzus aj s manzelom, pripadne s inymi clenmi domacnosti, ze takyto postup je a nic ine sa robit nebude. Bolo to tazke na zaciatku vydrzat - budik pomohol dodrziava intervaly, ale tie pokroky bolo vidno vecer od vecera - zapisovala som si, kolkokrat bolo treba k nemu vecer/v noci ist a papier nepustil 🙂

adelii
29. júl 2012

Ahojte,my mame problem s dennym zaspavanim 3-mesacneho syna na prsniku.Vecer krasne zaspinka aj bez prsa,no cez den mu to nejde,jedine v kociku,no nie vzdy sa stihnem vychystat vo faze,kedy na neho spanok ide.A aj to vydrzi max hodku.Vozenie v dome nefunguje.
Neviem,co robit,aby maly cez den spal a ja som mohla normalne fungovat. Nemam sancu ani navarit,ani upratat,a tak hladujem cely den. Takymto stylom zivota som stale bez energie a akurat tak o mlieko pridem.
Problem je ten,ze maly nikdy na prsniku nezaspi tvrdo,cize ked ho dam do postielky,hned je hore. Snazim sa aj hodku vydrzat,nech sa trochu prespi,no ked chcem ist napr. na wc,tak zial ma smolu :/ Potom uz nezaspi.
V babyvaku byt nechce,je mu tam tesno,satku sme ani neskusali.
Viete nejako poradit? Vdaka...

cervena_vila
29. júl 2012

@iveta2904 A odstavit už nechceš? Nebo aspoň zrušit noční kojení? Moje taky vstávala pětkrát na prso a ve chvíli, kdy už nebylo, přestala se v noci budit úplně 😉
První noc plakala, když dostala vodu, ale usnula do dvaceti minut (manžel trpěl), druhou noc plakala taky, ale ne tak zrazeně. Třetí noc si řekla, že vodu nechce a usnula jak špalek.
A já jsem si říkala: "Proč jsem to jen neudělala dřív" 😉

palesandra
5. mar 2013

@mikynka ahoj,ako sa ti to podarilo?akurat riesim rovnake..

aknel82
19. feb 2014

Ahojte, kto by mi vedele poradit? Mam 4 mesacneho syna, ktory zaspava cez den len v kociku a v noci len pri prsniku. Inak nevie vobec zaspat, vlastne aj cez den len na prsniku, a potom rychlo do kocika, niekedy je to rev , niekedy sa to da. Kedze cez den ho od prsnika odtiahnem, tak sa prebudi a do kocika uz ide s revom. Inak nevie zaspat. V noci je to katastrofa, lebo samozrejme nekocikujeme a inak ako na ,,cici,, nevie zaspat. Navyse sa budi v noci 5x, a to od 2am rana kazdu hodinu, len si cucne a hotovo. Uz nad ranom naopak sa neskutocne prejeda, lebo potom sa mu neodgrgne a vracka,...zobudi sa , no je to kolotoc , mrzutost, a trapenie. Skusala som cajik v noci, no uz o 5 rano je hore a rev, lebo chce cicu, potom uz nespi a pod. Neviem ako mam postupovat dalej. Precitala som mnozstvo knih, no na nasho syna akosi nic neplati. Najvacsi problem je ten, ze ma pupocnikovy pruh a tak mnoho metod nemozem vyskusat vobec, skoro ziadnu, lebo hned placka a to nemoze. SOm z toho znicena a manzel tiez. Milujem kojenie , ale uz si to neviem vychutnavat. V noci je to bolestive a kazdu hodinu nezvladnutelne, ked cez den len kocikujem. Dakujem za rady.

fijalka_janka
23. mar 2014

Ahojte. Nas malinky (6 mes.) zaspaval od narodenia na prsniku, so mnou v posteli. Nechcela som, ale po porode som sa kvoli bolestiam nedokazala dvihnut z postele dost ryclo na to, aby maly nezobudil cele oddelenie krikom. Doma sme v tom pokracovali z viacerych dovodov - moje bolesti, maly uz bol takto nauceny, potrebovala som co najviac spat, aby som stale nestracala mlieko a nakoniec aj preto, ze som bez maleho uz ani zaspat poriadne nevedela a tak som si uvedomila, ze ked ja neviem zaspat bez neho, ako mozem chciet aby on zaspaval sam. Rezignovala som a neriesila. Bola som zmierena s tym, ze raz z toho vyrastie. Dokrmovala som ho UM, ale len cez cievku na prsniku. Lenze asi po troch mesiacoch som zacala mat strasne bolesti chrbta, kvoli neprirodzenej polohe pri spanku. Musela som zacat riest. Postielku mame bez bocnice prirazenu k posteli a tak som ho zacala uspavat na prsniku priamo v postielke. V nasej posteli nakojit, cievka, odgrgnut, dat do postielky, znova prsnik a ked zaspal, odgulala som sa spat do mojej postele. Takto sme zaspavali asi mesiac. Jeden vecer som ho dala do postielky a kym som sa nastelovala na prsnik, mlady pan sa otocil a spal. Odvtedy som to skusala kazdy vecer. Niekedy to fungovalo, niekedy chcel prsnik (dala som), niekedy stacilo, ze som si lahla do postele. Potom som zacala experimentovat so svetlom, niekedy chcel zazate, niekedy mu to bolo jedno. Teraz nakojim, dam cievku, odgrgne, ulozim do postielky, dame si pusinky, zhasnem svetlo a idem. Maly do 20 minut zaspi. Viem, ze sa to moze hocikedy zmenit, ale budeme sa snazit aby to takto ostalo. Chrbat neboli, maly spava ovela lepsie, budi sa max 2x za noc, vtedy nakojim a necham a on zasa zaspi.. Neprebalujem. Plienocka vydrzi az do ranneho prebalovania.
Drzim palceky vsetkym maminkam, aby si nasli sposob ako uspat drobca tak, aby to vyhovalo obom stranam 🙂